logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Jak wykorzystać SMS-y w małej gastronomii

  PR 05.06.2023, przeczytano 573 razy
ilustracja
Wiadomości SMS przyciągnęły tłumy klientów na otwarcie małej lodziarni z Gliwic

Otwarcie nowego lokalu, potwierdzenie rezerwacji stolika czy promocja na lody - o tym wszystkim może poinformować klienta wiadomość SMS. To proste narzędzie daje świetne efekty, gdy trzeba szybko dotrzeć do odbiorcy z ważnym przekazem i zapewnić sobie jego lojalność w przyszłości. Może być również doskonałym wsparciem dla kampanii social media.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-wykorzystac-sms-y-w-malej-gastronomii,400272,artykul.html

Jak wynika z raportu State of Mobile 2023, właściciel smartfona korzysta ze swojego urządzenia średnio przez pięć godzin dziennie. Co ciekawe, telefon coraz rzadziej służy do przeglądania mediów społecznościowych, które systematycznie tracą zaufanie użytkowników i reklamodawców.

Ograniczenie wydatków związanych z kampaniami w social mediach deklaruje dwie trzecie uczestników badania Industry Pulse Report. Zaskakująco dobrze miewa się natomiast rynek marketingowych wiadomości SMS, który do końca obecnej dekady ma osiągnąć wartość 91,7 mld dolarów.

Wiadomości tekstowe jako wsparcie dla małej gastronomii

Dzięki SMS-om właściciele małych lokali gastronomicznych mogą przesyłać swoim klientom powiadomienia o promocjach i nowych pozycjach w menu. Krótka wiadomość przypomni o rezerwacji stolika, pozwoli wysłać zaproszenia na degustacje lub organizowane w restauracji wydarzenia. Pomoże również zadbać o stałych bywalców lokalu - nagrodzić ich spersonalizowaną ofertą na darmowy napój lub dodatkowy deser.

- Telefon jest z nami przez cały dzień, dzięki czemu w każdej chwili możemy odczytać interesującą nas wiadomość. Krótki SMS będzie prawdziwym ratunkiem, gdy rozmyślamy nad tym, co zjeść na lunch lub do jakiej restauracji wybrać się na spotkanie ze znajomymi. Apetyczna propozycja przyspieszy decyzję i sprawi, że klient chętniej wybierze propozycję lokalu aktywnie informującego o swojej ofercie - zauważa Maja Wiśniewska, Marketing Manager SMSAPI. - Z naszych doświadczeń wynika, że 69 proc. wiadomości SMS odczytywanych jest w ciągu pięciu minut, a 91 proc. w ciągu godziny. Szybkość przesyłania informacji to klucz do sukcesu w branży gastronomicznej - dodaje Maja Wiśniewska.

Regularna wysyłka SMS-ów pozwala ponadto budować trwałą więź z klientami i zbierać cenne informacje na temat ich oczekiwań. Wiadomości tekstowe można wykorzystywać m.in. do rozsyłania ankiet lub prośby o napisanie recenzji i podzielenie się opinią na temat lokalu.

Kampania social media + SMS na otwarcie lokalu

Wspierająca rola wiadomości tekstowych podczas kampanii w social mediach jest szczególnie widoczna w przypadku np. niewielkich lokali gastronomicznych, dysponujących ograniczonymi budżetami reklamowymi. Koszt dotarcia do odbiorcy przy pomocy SMS-a to klika lub kilkanaście groszy, a połączenie płatnych postów z wiadomościami tekstowymi pozwala zwiększyć zasięgi i "dopalić" kampanię.

Wykorzystanie wiadomości SMS w promocji lokalu

  • informacje o ofercie i nowych pozycjach w menu
  • SMS-owe kody promocyjne
  • zaproszenia na wydarzenia i do udziału w konkursach
  • interaktywne kampanie z odbiorem SMS
  • budowanie baz odbiorców - zapis do newslettera

- Mariaż mediów społecznościowych i kampanii SMS wykorzystał jeden z naszych klientów, niewielka rodzinna lodziarnia z Gliwic. Otwierając swój lokal właściciele przygotowali na Facebooku wydarzenie, w którym informowali o możliwości otrzymania darmowej porcji lodów w zamian za wysłanie na wskazany numer krótkiej wiadomości z imieniem. Uczestnicy promocji otrzymywali w odpowiedzi kod uprawniający do odebrania bonusu. Wystarczyło przyjść do lodziarni, aby zasmakować słodkiej nagrody - wspomina Maja Wiśniewska.

Zorganizowanie podobnej promocji zapewnia niewielkim firmom także dodatkowe korzyści w postaci poszerzenia grupy odbiorców poprzez zbudowanie bazy kontaktów z ich numerami telefonu oraz precyzyjnego oszacowania opłacalności kampanii. Wydarzenie na Facebooku przyciągnęło w przypadku lodziarni 354 osoby, z których 116 wysłało wiadomości SMS. Oznacza to, że z oferty skorzystał co trzeci zarejestrowany użytkownik.

Tłumy, jakie pojawiły się podczas otwarcia w 100 proc. uzasadniły dodatkowy wydatek poniesiony na kampanię SMS. Lodziarnia chwaliła sobie ponadto łatwość konfiguracji automatu wysyłkowego, korzystania z numeru odbiorczego i pomoc konsultanta.  

Wiadomości SMS nie zastąpią w pełni kampanii social media, ale mogą być ich doskonałym uzupełnieniem. Dużym firmom z branży HoReCa pomogą poszerzyć zasięgi, lecz w przypadku mniejszej gastronomii potrafią być prawdziwym gamechangerem.

Przykład gliwickiej lodziarni pokazuje, że skromny budżet lepiej wykorzystać na pozyskanie jakościowego ruchu i zdobycie uwagi mniejszej, ale precyzyjnie dopasowanej grupy potencjalnych klientów. Regularna komunikacja SMS-owa jest wykorzystywana przez właścicieli od chwili otwarcia lokalu w 2021 r. do dnia dzisiejszego.

Źródło: SMSAPI

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Branża SEO z perspektywy międzynarodowej - Whitepress publikuje wyniki raportu
Kim są i ile wydają na SEO specjaliści w Europie? Jaki procent tego budżetu przeznaczają na działania on-site a jaki na link building? Według najnowszego raportu platformy WhitePress, przeciętny specjalista od pozycjonowania stron, to mężczyzna (62 proc.), zatrudniony w agencji (35 proc.) lub freelancer (33 proc.), pracujący w dużej mierze zdalnie lub hybrydowo, który poza...
Na jakie kwestie prawne muszą zwrócić uwagę przedsiębiorcy odtwarzający muzykę w celach komercyjnych
Odkryj tajemnicę, która przemawia zarówno do twoich uszu, jak i twojego portfela. Muzyka w biznesie to nie tylko przyjemność, to także kwestia prawna, która może wpłynąć na przyszłość twojej firmy. W naszym artykule zgłębiamy świat licencjonowania muzyki, z naciskiem na to, co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, aby uniknąć fałszywych nut i...
5 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy
Z możliwości outsourcingu zleceń korzysta coraz więcej firm. W Polsce w 2022 roku współpracę z niezależnymi specjalistami nawiązywały przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa (42,6 proc.) i małe oraz średnie firmy (35,8 proc.). Mimo to dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, taka forma outsourcingu może wydawać...
Student na freelance – czyli jak zarobić i zdobyć cenne doświadczenie
Studiowanie stanowi finansowe wyzwanie dla większości młodych ludzi. Według Warszawskiego Instytutu Bankowości polski student wydaje miesięcznie na swoje utrzymanie 3867,06 zł. Nic więc dziwnego, że studenci często zmuszeni są do podjęcia pracy. Jednak doświadczenie w sklepie czy gastronomi niekoniecznie będzie przydatne w budowaniu umiejętności do pracy w wyuczonym zawodzie....
Marki są coraz bardziej świadome tego, że bez połączenia się ze światem mediów społecznościowych nie mogą istnieć. Nie wystarczy jednak stworzyć swojego kanału w “socialach” i liczyć na krociowe zyski. Trzeba korzystać z pracy tych, którzy najlepiej odnajdują sie w internecie – z influencerów. Wiedzą to już nie tylko sprzedający w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764