Chciałbym podzielić się informacjami na temat przygotowywania wizytówek do druku. Może się przydadzą...
1. Przy naświetlaniu warto dopytać drukarnię o format papieru (brutto), na którym wizytówki będą drukowane. Papiery do zastosowań poligraficznych są większe niż standardowe formaty, do których są dopiero przycinane w drukarni. Różnica rzędu 5-10 mm może pozwolić na umieszczenie dwóch dodatkowych wizytówek na arkuszu A4! Jeżeli wizytówka (bez spadów) ma wysokość 50 mm, przy 12 sztukach otrzymamy dłuższy bok długości 300 mm, przekraczając o 3 mm długość boku w formacie A4. Najczęściej na arkuszu A4 drukuje się tylko 10 szt. wizytówek. Jak widać przycinając go nieco oszczędniej, bez problemu zmieścimy 12 szt.
2. W wypadku wizytówek dwustronnych można zaoszczędzić na kosztach przygotowalni. Wizytówki należy ułożyć na formacie "na odwrotkę". Połowa arkusza (w pionie lub poziomie - wg wskazań drukarni) zawiera przody, a druga tyły wizytówek. Oszczędzamy na kliszy (jeden komplet na dwie strony), wycena z drukarni powinna także być niższa ponieważ używamy tylko jednego kompletu blach.
Rysunek poniżej przedstawia układ "na odwrotkę" i format 210x305 mm.
zWitek
Takie oszczędności są pozorne. Przy druku większej ilości wizytówek wzrasta ilość przelotów przez maszynę. Zabiera to część zaoszczędzonych środków a reszte zabiera czas potrzebny na wydrukowanie jest 2 razy dluzszy. Z papierami jest podobnie oszczędzając pare złotych na papierze musimy się liczyć z wiekszą ilością makulatury.
Z moich doświadczeń wynika, że drukarnie same zachęcają do stosowania odwrotki. Ilość przebiegów jest taka sama jak przy druku lewo+prawo, a odchodzi czas na wymianę blach. No i jest taniej o jedną blachę. Co do papieru - zależy od drukarni jak starannie to robi. Teoretycznie wydruk 12 a nie 10 wizytówek z arkusza powinien się zawsze opłacać. Jeżeli druk wykonywany jest z papieru drukarni - ich problem czy zrobią to jak najmniejszym kosztem, bez marnowania papieru
Tak lecz tylko przy druku wizytówek 1 kolorowych.
Przy małych nakładach i tak najtańszy jest sitodruk. W naszej firmie wizytówki mają określoną cenę a zleceniodawca nie martwi się jak zrobić składkę. To jest nasz problem.
Dostarcza nam tylko projekt lub polega na naszym składzie. Oczywisty jest fakt że wraz z wzrostem ilości spada cena jednostkowa a to ile my umieścimy na arkuszu wizytówek jest w dalszym ciągu naszym problemem.
Ad. 2 Należy zwrócić uwagę na papier z fakturą przy drukowaniu na "obracanie" bo połowa wizytówek będzia miała inny wygląd niż druga!
Pozdrawiam
Wydaje mi sie troche bez sensu takie rozwiazanie. Obracanie nastepuje przeciez po dluzszym boku a nie po krotszym. W ten sposob wyjda same przody i tyly. Zreszta na formacie A4 miesci sie bez problemu 12 wizytowek w formacie 90x50 (3 w poziomie, 4 w pionie, przy poziomym ukladzie papieru)
hehehe...
pomyśl troszeczkę z tym odwracaniem... ...chyba nie masz do końca racji że wyjdą same przody i same tyły :)
Wiadomość usunięta z przyczyn regulaminowych: spam - kryptoreklama na rzecz drukarni A3Ekstra