logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Jakie są pasje Polaków?

  PR 11.12.2019, przeczytano 2966 razy
ilustracjastrzałka

Słuchanie muzyki, gotowanie czy gry komputerowe – czym pasjonują się Polacy? Badania na zlecenie Empiku pozwoliły odkryć, czym lubimy zajmować się w czasie wolnym. Wyniki przedstawione przez instytut Kantar okazały się zaskakujące: tyle samo osób interesuje się motoryzacją, co sudoku (13%), a do aktywnego udziału w naszym sporcie narodowym przyznaje się średnio mniej niż co dziesiąty Polak (8%).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jakie-sa-pasje-polakow,385047,artykul.html

W pierwszej piątce – kulturalnie

Jako swoją największą pasję zarówno kobiety (66% respondentek), jak i mężczyźni (61% respondentów) najczęściej wskazywali słuchanie muzyki. Dzięki popularności programów do streamingu muzyki i odtwarzaczy mp3 wbudowanych w telefony komórkowe zajęcie to stało się powszechnie dostępne, niezależnie od miejsca – możemy słuchać piosenek w domu (w tym na coraz bardziej popularnych płytach winylowych), na ulicy, a nawet w biurze podczas pracy. Na drugim oraz czwartym miejscu rankingu uplasowały się również kulturalne pasje, na które wpływ zapewne ma rozwój serwisów streamingowych – oglądanie filmów (60%) i seriali (48%). Trzecim zajęciem pod względem popularności okazuje się – co może intrygować, biorąc pod uwagę niski poziom deklarowanego czytelnictwa – czytanie tradycyjnych, papierowych książek. Pomimo szerokiej oferty ebooków po drukowane pismo sięga niemal co drugi mężczyzna (43%) i aż dwie trzecie kobiet (66%). Piąta pasja Polaków zaskakuje odmiennym charakterem – jest nią gotowanie. Przygotowywanie potraw wypełnia wolny czas 39% badanych.

ilustracjastrzałka

Zajęcia w grupie czy samotna pasja?

Wśród wskazywanych przez Polaków pasji są zarazem takie, które zwykle uprawia się w grupie – jak gry planszowe (21%), grillowanie (18%) czy zajęcia fitness (14%), jak i te, którymi najczęściej zajmujemy się solo – krzyżówki (23%), czytanie gazet i czasopism (29%) czy ebooków (16%). Jak się okazuje, grupowy charakter naszych pasji wiele mówi o nas samych.

– To, czy człowiek preferuje pasje grupowe czy indywidualne zależy między innymi od poziomu zapotrzebowania jego układu nerwowego na bodźce – tłumaczy doktor Ewa Jaraczewska-Gerc, psycholog z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. – Osoby nisko reaktywne, które mają duże potrzeby stymulacji z zewnątrz i silnych doznań, wybierają zazwyczaj aktywności związane z funkcjonowaniem społecznym, bowiem inni ludzie są źródłem bodźców. Takie osoby preferują także pasje, które generują silne emocje. Dla odmiany osoby wysoko reaktywne, unikają takich sytuacji, bowiem dla nich nadmierne pobudzenie odczuwane jest jako przykrość lub stres. Preferują one zazwyczaj pasje wykonywane indywidualnie, w mało stymulujących warunkach, dające więcej wyciszenia i relaksu.

ilustracjastrzałka

Wiele popularnych pasji, jak oglądanie filmów (60%), spacery (37%), jazda na rowerze (36%) czy hodowla zwierząt domowych (28%), możemy wykonywać pojedynczo lub w grupie, co zapewnia możliwość dostosowania aktywności do naszych aktualnych potrzeb. Co ciekawe, zajęcia jednoznacznie towarzyskie, jak piłka nożna (8%), gry RPG (role-play gaming) (7%) i szachy (7%) znalazły się na samym końcu rankingu, zajmując odpowiednio 46., 48. oraz 50. pozycję. Można z tego wyciągnąć wniosek, że choć piłka nożna jest naszym narodowym sportem, bardziej lubimy oglądać ją przed telewizorem niż w nią grać.

Jak podkreśla doktor Jaraczewska-Gerc, nieodpowiednio dobrane pasje mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie: – Dla osoby wysoko reaktywnej działania bardzo stymulujące będą generować nadmierne koszty energetyczne a w konsekwencji poczucie frustracji. Osoba nisko reaktywna dla odmiany, nie odnajdzie poczucia przepływu w działaniach, które są mało stymulujące, mało wymagające, szybko poczuje znudzenie i utraci zainteresowanie daną aktywnością. Wybierając rodzaj pasji warto zastanowić się nad swoim poziomem zapotrzebowania na bodźce.

ilustracjastrzałka

TOP 10 PASJI POLAKÓW

  • Słuchanie muzyki – 63% (61% mężczyzn, 66% kobiet)
  • Oglądanie filmów – 60% (60% mężczyzn, 60% kobiet)
  • Czytanie książek tradycyjnych – 55% (43% mężczyzn, 66% kobiet)
  • Oglądanie seriali – 48% (42% mężczyzn, 54% kobiet)
  • Gotowanie – 39% (30% mężczyzn, 47% kobiet)
  • Spacery – 37% (30% mężczyzn, 43% kobiet)
  • Rowery – 36% (38% mężczyzn, 33% kobiet)
  • Czytanie gazet / czasopism – 29% (28% mężczyzn, 29% kobiet)
  • Hodowla zwierząt domowych (psy, koty, chomiki, itd.) – 28% (24% mężczyzn, 33% kobiet)
  • Uprawa roślin ozdobnych / doniczkowych – 24% (16% mężczyzn, 31% kobiet)

Źródło: Empik

www.empik.com

Dodatkowe informacje:

Opracowanie powstało na podstawie badań przeprowadzonych przez Kantar dla Empiku, 2018, N= 1999

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Tubądzin meets… heArt. Unikatowe płytki dla WOŚP
Grupa Tubądzin po raz kolejny angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i… po raz kolejny do pomocy angażuje artystów. Zaproszeni twórcy stworzyli unikatowe płytki ceramiczne, które będą stanowić przedmioty licytacji na rzecz WOŚP.
Epoka (nie)dostępności: wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Wystawa „Epoka (nie)dostępności” to wspólna inicjatywa Fundacji Avalon oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, w ramach której zaprezentowane zostaną obiekty związane z brakiem dostępności, symbolizujące błędy i ograniczenia doświadczane w codziennym życiu przez osoby z niepełnosprawnościami. Wydarzenie potrwa od 31 stycznia do 30 marca 2025.
Panasonic WPS2 - bezprzewodowy system prezentacyjny
Panasonic Connect Europe zaprezentował najnowszą wersję bezprzewodowego systemu prezentacji PressIT — serię WPS2. Nowa technologia jest dostępna od ręki i została zaprojektowana tak, aby zapewnić bezproblemową, bezstresową i wysoce efektywną współpracę i komunikację w środowiskach zawodowych i edukacyjnych. System umożliwia bezproblemową współpracę,...
Mediabrands Health: specjalistyczny zespół w IPG Mediabrands
Grupa IPG Mediabrands rozszerzyła swoją ofertę dla klientów z branży farmaceutycznej i ochrony zdrowia, i utworzyła w swoich strukturach zespół Mediabrands Health, specjalizujący się m.in. w komunikacji kierowanej do profesjonalistów z branży ochrony zdrowia (HCP): lekarzy, farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych.
Sharp LM - monitory interaktywne od Sharp/NEC
Sharp NEC Display Solutions Europe zaprezentuje na tegorocznych targach ISE, serię monitorów interaktywnych Sharp LM, o najlepszych w swojej klasie parametrach technologii dotyku i stosunku ceny do jakości. Ta nowa linia średniej wielkości monitorów interaktywnych oferuje szeroki wachlarz profesjonalnych funkcji do zastosowań dla małych przestrzeni konferencyjnych i...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764