logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Jimi Hendrix i legendy rocka - seria dokumentalna w Arte.tv

  PR 14.09.2022, przeczytano 272 razy
ilustracjastrzałka

18 września przypada rocznica śmierci Jimiego Hendrixa – największego gitarzysty w historii świata. Z tej okazji bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv udostępnia film dokumentalny „Jimi Hendrix „Hear My Train A Comin’”, prezentujący sylwetkę i życie legendarnego muzyka. Nie zabraknie portretów także innych muzycznych geniuszy i bandów wszech czasów: The Who, Ramones, The Clash, The Smiths, Eagles i Bee Gees, które trwale zapisały się w historii światowego rocka i  kultury popularnej.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jimi-hendrix-i-legendy-rocka---seria-dokumentalna-w-arte.tv,397196,artykul.html

Jimi Hendrix - nigdy wcześniej ani później nie było gitarzysty, który miał w sobie tyle mocy, sensualności i geniuszu co on. Pod koniec lat 60. występowało wielu świetnych gitarzystów, ale nikt nie grał tak nowatorsko, wręcz zjawiskowo. Zrewolucjonizował grę na gitarze elektrycznej, gdyż wierzył, że ten instrument może przenieść człowieka w nieznane wymiary. Jego muzyka wynosiła, i nadal wynosi, wrażliwość słuchaczy do najwyższych poziomów odczuwania. Można się o tym przekonać, oglądając dokument „Jimi Hendrix „Hear My Train A Coming’” na ARTE.tv.

W innych filmach z cyklu „Legendy rocka” krytycy muzyczni analizują, w jaki sposób The Who udało się połączyć modsowskie garnitury z rockowymi operami i pop-artem oraz dlaczego grupa The Smiths swoim oryginalnym brzmieniem na zawsze zdefiniowała muzykę alternatywną. Omawiają też karierę Ramones, których muzyki i tekstów wielu nie brało na serio. Mimo to stali się największą punk-rockową kapelą wszech czasów. Nie zabraknie także portretu Eagles - romantycznych country rockmenów oraz The Clash - politycznych buntowników grających rock’n’rolla, których zaangażowane utwory poruszały tematy najważniejsze dla ówczesnej publiczności. O sobie mówili, że są jedynym liczącym się zespołem i... zbytnio nie odbiegali od prawdy. Na deser, ARTE.tv zaprasza na dokument o Bee Gees, o których Bono z U2 mówił, że słuchając ich, choruje z zazdrości.

FILMY W CYKLU „LEGENDY ROCKA”

JIMI HENDRIX „HEAR MY TRAIN A COMIN’”, USA, 2013

Gitara akustyczna za 5 dolarów, którą kupił mu ojciec w latach 50. wystarczyła, by zaszczepić w nim pasję do muzyki, która uczyniła z niego legendę. W czasach, kiedy narodził się rock'n'roll, Jimi Hendrix ćwiczył piosenki wielkich mistrzów, które stworzyły jego niepowtarzalny styl: mieszankę bluesa, rocka i psychodelii. Po kilku latach spędzonych z Little Richardem i Wilsonem Pickettem, dziewczyna Keitha Richardsa przedstawiła go w 1966 roku Chasowi Chandlerowi z The Animals. Tak oto w bezsennym Londynie lat 60. narodził się Jimi Hendrix Experience. Reszta jest historią. Zmarł w wieku 27 lat, 18 września 1970 roku, u szczytu sławy, odciskając swoje piętno na kilku pokoleniach artystów. Dzięki wywiadom z przyjaciółmi i muzykami takimi jak Paul McCartney oraz wcześniej niewydanymi archiwalnymi nagraniami legendarnych koncertów, dokument ten przedstawia muzycznego geniusza, przez wielu uważanego za największego gitarzystę w historii rocka.

THE WHO, CZYLI KTO?, Francja, 2021

Kim byli The Who? Krótka odpowiedź: grupą facetów z przedmieść Londynu, którzy stali się światowym fenomenem muzycznym. Dłuższą odpowiedź, czyli historię powstania zespołu, osobiste historie jego członków i analizę wyjątkowej twórczości The Who przedstawia ARTE.tv we wnikliwym filmie dokumentalnym.

THE CLASH, Wielka Brytania, 2010

Dzięki unikalnemu połączeniu inteligencji, wściekłości i poezji The Clash ugruntowali swoją pozycję jako kwintesencja zespołu punk rockowego. Choć ich wspaniała kariera rozpoczęła się w 1976 roku w zachodnim Londynie, The Clash nadal wywiera wpływ na setki artystów na całym świecie.

RAMONES, Wielka Brytania, 2010

Bezczelni, ale skazani na to, by stać się żywą ikoną, zdolną wpłynąć na niezliczone współczesne zespoły. Z perspektywy czasu każdy powinien był poważnie potraktować Ramones, kultową grupę punk-rockową powstałą w Queen's w Nowym Jorku. W czasach, gdy telewizja była zdominowana przez Abbę, ich krótkie energiczne występy oraz niechlujny wygląd były niczym policzek dla ówczesnej sceny muzycznej. Znani krytycy muzyczni analizują udaną karierę tego zespołu.

EAGLES, Wielka Brytania, 2010

Z pięcioma utworami na szczycie list przebojów, 14 hitami w pierwszej czterdziestce i czterema albumami jako numer jeden, Eagles byli jednym z najbardziej utytułowanych zespołów lat 70. Pod koniec XX wieku ich dwa albumy studyjne „Greatest Hits” (1971-1975) i „Hotel California” znalazły się w pierwszej dziesiątce bestsellerów wszech czasów.

BEE GEES, Wielka Brytania, 2010

Dziennikarze i krytycy muzyczni analizują rozwój i sukces Bee Gees. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisali w 1963 roku z wytwórnią Festival Records. W marcu 1978 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów z piosenkami „Night Fever” i „Staying Alive”. Po pięciu nagrodach Grammy za „Saturday Night Fever”, Bee Gees stali się światową sensacją, porównywalną po raz pierwszy z sukcesem The Beatles.

THE SMITHS, Wielka Brytania, 2010

W latach 80. XX wieku The Smiths zrewolucjonizowali scenę muzyczną dzięki unikalnemu i nowatorskiemu brzmieniu. Ich cztery albumy zainspirowały całe pokolenie muzyków. Oto przegląd historii angielskiej grupy alternatywnego rocka powstałej w Manchesterze w 1982 roku.

Źródło: ARTE.tv

www.arte.tv

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Nowa oferta programowa stacji TVN
Wraz z wiosną nadchodzi nowa oferta programowa stacji TVN, której przyświeca idea dostarczania widzom wielowymiarowej rozrywki. Obecna ramówka jest odpowiedzią na potrzeby publiczności oraz dynamiczne zmiany rynku, a także realizacją obietnicy kontentu na najwyższym poziomie. Na antenie TVN pojawią się nowości, ale nie zabraknie również kontynuacji znanych i...
TVN Warner Bros. Discovery i Ringier Axel Springer Polska nawiązują współpracę partnerską przy projekcie Bazy Ekspertek #nieczekam107lat. Projekt wspiera wyrównywanie głosu kobiet i mężczyzn w mediach oferując bezpłatny dostęp do ekspertek w ponad 30 branżach. Połączenie sił TVN Warner Bros. Discovery i Ringier Axel Springer Polska ma wzmocnić tempo zmian w...
Nowa odsłona serwisu Horecatrends.pl
Nowy rok, nowa odsłona – autorski portal Grupy PTWP – horecatrends.pl odświeżył swoją stronę, aby jeszcze lepiej dopasować się do oczekiwań swoich użytkowników. Dodatkowa zakładka – HoReCa b2b to odpowiedź portalu na zmieniające się potrzeby rynku. Poszerzenie witryny o tematykę ściśle biznesową pozwoli dostarczyć zainteresowanym kanałem...
20 stycznia 2022 r. w warszawskiej siedzibie “Gazety Wyborczej” odbyła się gala podsumowująca akcję “Zaprojektowane po ludzku. Miasto bardziej wspólne”. Podczas wydarzenia poznaliśmy zwycięzców konkursu na przyjazne człowiekowi przestrzenie miejskie.
Grupa mediowo-społecznościowa Iberion wygrała w sądzie I instancji z Telewizją Polską. Spór dotyczy materiału dziennikarskiego o wypadku samochodu byłego prezesa TVP, Jacka Kurskiego.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764