logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kampania Foodcare o Powstaniu Warszawskim: Nie tylko New York Times

   29.07.2018, przeczytano 1243 razy
ilustracjastrzałka

28 lipca dzięki kampanii reklamowej FoodCare cała strona materiału reklamowego w sobotnim wydaniu dziennika New York Times została poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Inicjatorem kampanii reklamowej upamiętniającej 74-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego jest Wiesław Włodarski, Prezes Rady Nadzorczej FoodCare.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kampania-foodcare-o-powstaniu-warszawskim%3A-nie-tylko-new-york-times,37415,artykul.html

„Patriotyczna firma”

Bardzo często podróżuję do Ameryki, spotykając się z liderami biznesowymi w Stanach Zjednoczonych. Zawsze miałem do czynienia z niewielką wiedzą na temat Polski, nie mówiąc już o polskiej historii. Zdecydowałem się na tę kampanię, aby uczyć, edukować i pokazywać ludziom polską historię, jednocześnie pracując nad budowaniem dobrej przyszłości dla naszych międzynarodowych relacji.” – mówi Wiesław Włodarski Prezes Rady Nadzorczej FoodCare, który jest pomysłodawcą oraz organizatorem akcji promocyjnej.

Materiał rekamowy został zamieszczony w weekendowym wydaniu amerykańskiego dziennika New York Times poprzedzającym 74-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Płatne ogłoszenie reklamowe zawiera najważniejsze informację na temat historii oraz zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. New York Times jest amerykańskim dziennikiem o wielomilionowym nakładzie, jako jednen z najbardziej rozpoznawalnych tytułów prasowych kształtuje opinię publiczną na całym świecie. 

My, jako firma FoodCare na poważnie traktujemy słowo “care” czyli dbałość. Dbamy o naszą markę i naszą firmę i jesteśmy naprawdę dumni z Polski! Na swój sposób, będziemy robić wszystko co możemy, jako patriotyczna firma, aby pomóc zmienić wizerunek Polski na świecie. Będziemy podejmować wiele działań w niedalekiej przyszłości, planujemy nasze akcje długofalowo.” – dodaje Prezes Wiesław Włodarski.

Ogłoszenie zostało opatrzone logo oraz sloganem reklamowym firmy Foodcare, którą nazwano "wiodącym producentem napojów w Europie".

ilustracjastrzałka

Również Tyson chce pamiętać o Powstaniu

Okazuje się, że ogłoszenie w NYT to nie koniec działań FoodCare związanych z rocznicą wybuchu Powstania. Na kanale firmowym na YouTube pojawił się klip, w którym Mike Tyson, będący twarzą kampanii napoju energetycznego Black Energy, opowiada o powstańcach.

- Byłem niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej, lecz dla mnie prawdziwymi mistrzami są ci dzielni polscy bohaterowie. Walczyli za wolność przeciwko prześladowczym i brutalnym siłom zła (...) Nigdy nie zapomnę tych bohaterów - mówi Tyson ubrany w firmową koszulkę z logo Black - Nie wolno nam nigdy o tym zapomnieć - podsumowuje, nawiązując do treści ogłoszenia w NYT zakończonego tym samym stwierdzeniem, które nabiera walorów sloganu dzięki tak konsekwentnym powtórzeniom. W tym kontekście warto przypomnieć, że marka Black, z którą firma wiąże plany wejścia na rynek amerykański, została stworzona po sporze z Dariuszem Michalczewskim. Konflikt zakończył się utratą prawa do posługiwania się marką Tiger, przejętą przez konkurencyjny Maspex.

Strzał do bramki Maspexu?

Obserwatorzy zastanawiają się czy nagłośniona przez FoodCare inicjatywa nie ma związku z kłopotami wizerunkowymi konkurenta - Maspexu. W sierpniu 2017, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na instagramowym profilu marki Tiger zamieszczono grafikę ze skierowanym ku górze środkowym palcem i hasłem „1 sierpnia dzień pamięci”, oraz „Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie!”. Wpis wywołał skandal, w wyniku którego Maspex przeprosił przeznaczając pół miliona złotych na pomoc żyjącym powstańcom i obarczając winą agencję J. Walter Thompson Poland zajmującą się prowadzeniem profilu.

Dodatkowe informacje:

W ofercie polskiej firmy FoodCare znajdują się takie marki jak Fitella, Gellwe N-Gine i Black Energy, 4Move i Frugo. FoodCare jest największym producentem marek własnych w kategoriach deserowych w Europie Środkowej. Prezes Wiesław Włodarski jest także właścicielem pięciogwiazdkowego hotelu The Bonerowski Palace przy Rynku Głównym w Krakowie.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

I wyszło takie trochę kupczenie historią.
Ale czego się nie zrobi, by dokopać konkurentowi.

avatar użytkownika
,

Firma czuje zapewne pojawiającą się tu niezręczność. Z jednej strony te działania "obrandowane" są logo FoodCare i Black, akcja jest nagłaśniana przez firmowe biuro prasowe FoodCare i za pomocą firmowego kanału na YouTube, a prezes Włodarski w oficjalnym komentarzu mówi głównie o o firmie, jej wartościach i celach.

Z drugiej strony próbuje się łagodzić ten promocyjny wydźwięk stosując formułę, że "inicjatorem", "twórcą", "organizatorem", "sponsorem" kampanii jest osobiście prezes. I ten przekaz udało się skutecznie upowszechnić w mediach, które informują raczej o tym, że to "polski biznesmen", "polski milioner", "jeden z najbogatszych Polaków" wykupił osobiście ogłoszenie w NYT.

Teoretycznie można tak powiedzieć, bo struktura udziałów w FoodCare pokazuje, że pan Włodarski jest w praktyce jedynym właścicielem. Jednak gdyby wystąpił z taką inicjatywą wyłącznie jako "polski milioner", nie byłoby powodu opatrywać jej firmowymi logotypami i angażować w nią ambasadora marki Black. I chyba największy zgrzyt czuć właśnie tutaj - przy próbie woalowania promocyjnego wymiaru tych działań poprzez przedstawianie ich jako inicjatywę osobistą.

Tylko czy komercyjna firma ma tytuł aby występować w roli promotora takiej czy innej wizji polskiej historii, zwłaszcza w sytuacji gdy powołane do tego instytucje państwowe kompletnie sobie z tym nie radzą i nie prezentują światu oficjalnego spojrzenia na Powstanie? Być może wskazanie prezesa Włodarskiego, który jak każdy Polak ma prawo mieć i promować swój pogląd na historię, było jedynym sposobem na ominięcie tych dylematów?
  

,

Nie sądzę, by potrzebny był tak długi wywód.
Obecność logo firmy w tej publikacji oraz komunikat czytany przez Tysona, tworzą obraz tak jednoznaczny, jak tylko jednoznacznie może być.
  

avatar użytkownika
,

Obecność Tysona dodatkowo komplikuje sprawę ze względu na dwuznaczną "sławę" ciągnącą się z tym człowiekiem. Wielu Polaków jest zniesmaczonych tym, że człowiek skazany za gwałt, noszący wytatuowanego Che Guevarę, występuje w roli ambasadora polskiej historii, odczytując jak można sądzić po ruchach gałek ocznych tekst z promptera.  

,

Obecność wynika z faktu, że to reklama Blacka.  

Najnowsze w tym dziale

Czeka nas kryzys stulecia, jakiego nie widzieliśmy od czasów II WŚ. Analitycy Banku Światowego straszą nas swoimi prognozami. Cóż, koronawirus zbiera swoje żniwo, a gospodarka, podobnie jak ludzie dotknięci chorobą, boryka się z powirusowymi powikłaniami. Jednak nie dotyczy to wszystkich… W czasie gdy inni cierpią katusze, serwis Amazon notuje rekordowe obroty i...
RECMA: Starcom liderem agencji mediowych w Polsce
Międzynadrowowa firma audytorska RECMA opublikowała najnowszy raport  „Overall 2019 Activity Volume” dla najważniejszych rynków światowych, w tym Polski.  Według raportu agencja mediowa Starcom, należąca do Publicis Groupe, umocniła się na  pozycji lidera agencji mediowej w Polsce, a Zenith (Publicis Groupe) awansował w rankingu na 4 miejsce.
3 główne trendy zmian w zachowaniach konsumentów w czasach Covid-19
Pomimo tego, że dla wielu osób pandemia dobiega końca i panuje coraz powszechniejsze poczucie wracania do „normalności”, to nie ulega wątpliwości, że życie codzienne zmieniło się nieodwracalnie. Maciej Nałęcz, analityk sektorowy Santander Bank Polska, wskazuje 3 główne trendy zmian, które już teraz można zauważyć w zachowaniach...
Olympus Imaging funkcjonuje bez utrudnień dla klientów
Niedawno marka Olympus podpisała porozumienie z Japan Industrial Partners dotyczące przeniesienia działalności Olympus Imaging (aparaty fotograficzne i rejestratory dźwięku) do nowej firmy. Użytkownicy produktów tej marki nie powinni martwić się o usługi związane z naprawami gwarancyjnymi, bo te realizowane są w normalnym trybie. Ponadto firma nie zwalnia tempa i intensywnie...
Moniecka Spółdzielnia Mleczarska zaprezentowała nowe logo
Logo Mońki składa się z ilustracji oraz logotypu. Ilustracja przedstawia wypasającą się na łące krowę, co ma wprowadzać szerszy kontekst marki, której produkty są naturalne i wytwarzane według tradycyjnej receptury z regionu Podlasia.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764