logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kampania #PlantHealth4Life powraca

  PR 15.05.2024, przeczytano 437 razy
ilustracjastrzałka

Zaczyna się drugi rok kampanii #PlantHealth4Life. Jej celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro. Głównym jej hasłem jest wezwanie: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”. Kampania prowadzona jest przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisję Europejską (KE) i 22 organizacje partnerskie działające w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W tym roku działania kampanii realizowane będą również w Polsce!


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kampania-planthealth4life-powraca,404231,artykul.html

W jaki sposób zdrowie roślin wpływa na nasze życie?

Rośliny stanowią 80% żywności, którą spożywamy na co dzień. Wytwarzają także 98% tlenu, którym oddychamy. Ale to nie wszystko – zdrowe rośliny oznaczają dobre plony w rolnictwie. To z kolei wpływa na dostępność żywności oraz jej ceny dla konsumentów. Zmiana klimatu i działalność człowieka, taka jak handel i podróże, wywierają silną presję na rośliny. Rozprzestrzenianie się szkodników i chorób roślin może mieć katastrofalne skutki gospodarcze i środowiskowe.

Węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus) – główny sprawca groźnej choroby więdnięcia sosny – jest uznawany za jednego z najgroźniejszych szkodników drzewostanów sosnowych Europy. W trakcie obrotu handlowego może być łatwo przenoszony przez pewne rośliny, pozyskane z nich drewno, a także przez drewniany materiał opakowaniowy DMO (np. palety), powszechnie wykorzystywany do przewożenia towarów.

Agrofagi to szkodniki, bakterie, wirusy i grzyby szkodliwe dla roślin. Są wskazane w przepisach UE jako stanowiące zagrożenie fitosanitarne dla roślin uprawianych w Unii lub obecnych w środowisku. Przykładowo: z zasiedlonych przez agrofaga opakowań nicienie mogą zostać przeniesione na pobliskie drzewa, co zagraża katastrofą gospodarczą i ekologiczną w lasach iglastych w Polsce. Do takiej sytuacji właśnie doszło w Portugalii, a w jej wyniku nicień rozprzestrzenił się na cały kraj. Prawie 70% obszaru zalesionego w Polsce stanowią lasy iglaste, w których dominuje sosna zwyczajna (Pinius silvestris żywiciel tego nicienia. Wprowadzenie węgorka sosnowca do Polski mogłoby spowodować straty liczone w miliardach złotych. Samo odtworzenie lasów jest procesem długotrwałym, trwającym dziesiątki lat.

Aby zapobiegać wprowadzeniu na terytorium Unii Europejskiej towarów pochodzenia roślinnego porażonych przez agrofagi każdego dnia inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (krajowa organizacja ochrony roślin działająca w Polsce – www.piorin.gov.pl) przeprowadzają graniczne kontrole fitosanitarne. Tylko w 2023 roku inspektorzy zatrzymali 428 przesyłek, które nie spełniały wymogów unijnych.

Podejmowanie działań, które mają na celu zapobieganie, jest skuteczniejszym podejściem niż próba ich zwalczania, gdy już pojawią się na uprawach czy w środowisku. W niektórych przypadkach nie da się odwrócić zniszczeń. Dzięki temu, że postawmy na profilaktykę, możemy zadbać o to, aby niebezpieczne agrofagi nie przekroczyły granic UE.

Tymczasem wielu obywateli Europy wciąż nie ma wystarczającej świadomości na temat tego, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne. Celem kampanii #PlantHealth4Life jest podniesienie zbiorowej świadomości na temat zagrożeń dla zdrowia roślin oraz roli, jaką każdy z nas musi odegrać, aby je ochronić.

Zdrowie roślin ma wpływ nie tylko na środowisko, gospodarkę i europejski łańcuch żywnościowy, ale także na naszą teraźniejszość i przyszłość. Dbając o zdrowie roślin, chronimy życie. Dlatego z dumą patrzymy na zaangażowanie Europejczyków w ten temat, czego dowodem jest bezprecedensowy udział państw członkowskich w kampanii #PlantHealth4Life – powiedział Tobin Robinson, kierownik Działu EFSA ds. Roślin, który przedstawi kampanię podczas sympozjum pt. „Zdrowie roślin bez granic” zorganizowanego 15 maja br. w Brukseli przez belgijską prezydencję Rady UE.

Świadomi, dobrze poinformowani na temat zdrowia roślin obywatele Europy mogą pomóc w ochronie i zachowaniu naszej różnorodności biologicznej – stwierdziła Claire Bury, zastępczyni dyrektora generalnego ds. zrównoważonego rozwoju żywności w DG SANTE. – Zdrowie roślin jest priorytetem Komisji Europejskiej w ramach podejścia „Jedno zdrowie”. Informując ludzi o tym, jak ważne jest, aby nie wprowadzać szkodników do Unii Europejskiej i ucząc ich, jak podejmować odpowiednie działania, razem będziemy mogli coś zmienić”.

W tym roku kampania skierowana jest w szczególności do:

  • Osób podróżujących poza granice Unii Europejskiej
    Podróżujesz poza granice UE? Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziesz egzotyczną roślinę, która skradnie Twoje serce, zrób jej zdjęcie – nie zabieraj nasion ani żadnych jej części w podróż powrotną. Przewożąc w bagażu rośliny, ich części lub nasiona, możesz zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki i choroby roślin.

  • Rodziców
    Warto rozmawiać o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, aby sprawić, że przedstawiciele młodszego pokolenia staną się ambasadorami swojego zdrowia.

  • Entuzjastów roślin

Agrofagi mogą się również przedostawać przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały sprawdzone i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Gdy kupujesz w sieci rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej, upewnij się, że pochodzą ze sprawdzonych źródeł i posiadają świadectwo fitosanitarne.

W nadchodzących miesiącach dostępnych będzie wiele możliwości wzięcia udziału w kampanii – będzie obecna na targach, wystawach i w szkołach w uczestniczących krajach.

Źródło: EFSA

Dodatkowe informacje:

O kampanii
#PlantHealth4Life to opracowana na wniosek Komisji Europejskiej wieloletnia kampania oparta na dogłębnej analizie poglądów oraz zachowań związanych ze zdrowiem roślin w całej Unii Europejskiej. W tym roku kampania obejmie 21 państw członkowskich i jeden kraj kandydujący, dwukrotnie zwiększając swój zasięg z poprzedniego roku. Te kraje to: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Irlandia, Łotwa, Litwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Czarnogóra.

O EFSA
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 r. Działa ona w charakterze bezstronnego źródła doradztwa naukowego dla podmiotów zarządzających ryzykiem oraz informowania o zagrożeniach związanych z łańcuchem dostaw żywności.
Urząd współpracuje z zainteresowanymi stronami, aby promować spójność unijnego doradztwa naukowego. Zapewnia również podstawę naukową dla przepisów ustawowych i wykonawczych. Działa w celu ochrony europejskich konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością – od uprawy do spożycia.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Kuba Błaszczykowski w spocie o misji Rossmanna
– Jak wyglądało moje życie? Zawsze w biegu. A mówili mi: trzymaj formę, nie zwalniaj. Każdy ma moment, w którym się musi zatrzymać. Chociaż na chwilę… – mówi w najnowszym spocie o misji Rossmanna Kuba Błaszczykowski, b. piłkarz Wisły Kraków i Borusii Dortmund, reprezentant Polski i ćwierćfinalista mistrzostw Europy w 2016...
Konto dla dziecka w kampanii Santander Bank Polska
Bank rozpoczął nową kampanię reklamową z udziałem swojego ambasadora Piotra Adamczyka, która promuje konta dla nastolatków. Kampania pod hasłem „Santander Bank Polska pomaga dzieciom ogarniać pieniądze” zachęca do korzystania z wygodnych i bezpiecznych usług finansowych.
Hologram promuje bankowość dla młodych Banku Pekao S.A.
Na parterze hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie pojawiła się wielkoformatowa reklama Banku Pekao w formie hologramu. Za pomocą tego innowacyjnego nośnika bank chce dotrzeć do młodych ludzi i zainteresować ich swoją ofertą Konta Przekorzystnego oraz aplikacją mobilną PeoPay.
Po co Ci rynna? Kampania reklamowa Galeco
„Po co Ci rynna” — czy lider w produkcji systemów rynnowych może promować się tak kontrowersyjnym hasłem? Może! Bo dzięki niemu przewrotnie przypomina, jak ważnym elementem dachu są rynny, także wtedy, gdy chcemy stworzyć minimalistyczną, jednolitą bryłę budynku.
Fundacja Avalon podsumowuje Miesiąc Walki z Dyskryminacją
Czy wiesz, że osoby z niepełnosprawnościami ukazywane są w mediach na ogół jako ludzie bierni i doświadczający wielu negatywnych rzeczy w życiu — choroby, cierpienia, braku pomocy bądź też jako superbohaterowie, którzy każdego dnia przełamują bariery i dokonują niemożliwego - życia z niepełnosprawnością? Czy wiesz, że jedynie co dziesiąta osoba potwierdza, że media...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764