O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości nie tylko budzi to, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń, wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego też 5 października, NEPI Rockcastle rozpoczyna cykl angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni” zorganizowanych we współpracy z lokalnymi zakładami i firmami odpowiedzialnymi za gospodarowanie odpadami. Akcja obejmuje 14 galerii handlowych w całej Polsce.
Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30 proc., jednak według badań realnie nie przekracza on 10 proc.1 Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO)2. Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady3, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu. Ma to również miejsce w centrach handlowych. NEPI Rockcastle w ramach swojej strategii zrównoważonego rozwoju zakłada, że zmniejszy ilość generowanych przez centra odpadów unikając tym samym wywozu na wysypiska, a 60% z nich ma być poddawana recyklingowi. Dlatego też wszystkie galerie posiadają system segregacji 4- lub 5-frakcyjnej.
- Edukacja klientów oraz najemców, a także obalanie mitów dotyczących sensu segregacji to ważny element realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Wierzymy, że nasze praktyczne podejście, działania oraz udostępnianie odpowiedniego wyposażenia w centrach, przyniesie realne efekty, które wpłyną na zmianę nawyków oraz przypomną, dlaczego warto segregować odpady i traktować je jako surowce, by trafiły ponownie do obiegu w postaci różnych produktów – podkreśla Magdalena Gibney, Group Head of Sustainability, NEPI Rockcastle.
Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” rusza już 5 października. Jej pilotaż odbył się wiosną w Galerii Tomaszów. Wydarzenia zaplanowano we współpracy z lokalnymi zakładami i firmami odpowiedzialnymi za gospodarowanie odpadami. W czasie całodniowych akcji w centrach NEPI Rockcastle, poprzez angażujące strefy edukacyjne oraz wystawy, będzie można zapoznać się z zasadami segregacji, w tym szczególnie odpadów problematycznych. Uczestnicy będą również mogli wziąć udział w edukacyjnych zabawach i quizach, ćwicząc właściwe nawyki. Na terenie centrów pojawią się punkty informacyjne miejskich zakładów oczyszczania lub firm odbierających odpady komunalne, zaś na parkingach wybranych obiektów będzie można zapoznać się z zasadami działania śmieciarki i pracy ekip sprzątających. Dodatkowo wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki drobnych elektrośmieci realizowanych w kooperacji z Punktami Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub lokalnymi operatorami odbioru odpadów, otrzymując w zamian rośliny miododajne. Wszystkie informacje o wydarzeniu, quizy oraz materiały edukacyjne będą dostępne na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.
- Cykl wydarzeń edukujących, promujących właściwą segregację odpadów to element naszej kampanii pod nazwą „Nie bądź plastik”, w ramach której już od lat organizujemy różnego rodzaju warsztaty i angażujące działania na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami oraz dbania o środowisko. Zaangażowanie miejskich służb oczyszczania oraz lokalnych społeczności to ważny krok w na drodze do tego, aby każdy z nas stał się Śmiecioodpowiedzialny” - mówi Dominik Piwek, Head of Marketing & PR, NEPI Rockcastle Poland.
Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” na jesieni odbędzie się w 13 lokalizacjach: Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Focus Mall Zielona Góra, Bonarka w Krakowie, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu, Alfa Centrum w Białymstoku, Galeria Wołomin, Galeria Copernicus w Toruniu oraz Forum Gdańsk.
Segregacja – jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)
Prawidłowa segregacja odpadów to podstawa strategii zrównoważonego rozwoju NEPI Rockcastle w zakresie oczyszczania środowiska z zalegających śmieci. Na wysypiskach brakuje miejsca, zasoby planety kurczą się. Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Istotną rolę w transformacji mają nowe regulacje UE, którym należy sprostać w związku z wymogami raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju w obszarze GOZ zgodnie z ESRS4. Recykling to także ważny obszar budowania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i jest z nim często w Polsce utożsamiany. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).
Odpady, które zyskują nowe życie i przynoszą dochody
NEPI Rockcastle stosuje różnego rodzaju rozwiązania w swoich centrach w zakresie zwiększania efektów recyclingu. W krakowskiej Bonarce, podobnie jak w większości centrów należących do firmy, prowadzona jest wstępna segregacja odpadów, na miejscu działa prasa do folii i kartonów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom już w 2022 roku odzyskano ponad 373 tony papieru. Systematycznie prowadzone są też prace związane z recyklingiem folii. W ub. roku odzyskano w ten sposób 9,3 ton plastiku. Strefa gastronomiczna wyposażona jest w specjalne zlewki odciążające odpady zmieszane. W Galerii Tomaszów, w strefie przeznaczonej na odpady odbywa się segregacja śmieci pochodzących od najemców, jak i wszystkich odpadów z terenu galerii. Zamontowano tam specjalny stół frakcyjny do segregacji, zatrudniany jest też dodatkowy pracownik, który zajmuje się ręcznym selekcjonowaniem odpadów. W strefie umieszczono dodatkowo tablice informacyjne pomagające pracownikom sklepów i restauracji przy odpowiedniej segregacji. W Forum Gdańsk działa prasa do makulatury, która umożliwiła w 2022 roku odzysk ponad 350 ton papieru. Ponadto do recyklingu pozyskano ponad 9,5 tony plastiku. Do zbiórki bioodpadów w galeriach służą specjalne pojemniki.
Źródło: NEPI Rockcastle