logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kampania #Respectus - „oddolny sprzeciw wobec zakłamywania historii”

   01.03.2018, przeczytano 1058 razy
ilustracjastrzałka
Witryna kampanii

Ruszyła kampania społeczna #RespectUs przedstawiana przez inicjatorów jako "oddolna inicjatywa młodych Polaków, którzy nie chcą żyć w kłamstwie". Jej głównym celem ma być wyrażenie sprzeciwu wobec "zakłamywania historii, oraz ukazywania Polski i Polaków jako kata w czasie II Wojny Światowej". 


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kampania-respectus---_oddolny-sprzeciw-wobec-zaklamywania-historii_,35632,artykul.html

Jak czytamy na stronie kampanii, jest ona organizowana przy udziale Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia, która występowała m.in. przeciwko "wyprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom". Inicjatorem akcji jest Marek Miśko wywodzący się z Młodzieży Wszechpolskiej, który ostatnio zasłynął z wywiadu w TV Trwam, w którym występował przeciwko likwidacji hodowli zwierząt futerkowych. Wśród organizatorów pojawiają się takie nazwiska jak związany z konserwatywnym Klubem Jagiellońskim Krzysztof Bieda, działaczka Ruchu Narodowego Paulina Małyszek czy Monika Miśko - założycielka marki "patriotycznych" ubrań Real Heroes. Za grafikę odpowiada Agnieszka Radzik.

Na czym polega kampania? Organizatorzy zapewniają, że w trasy po Europie wyruszyły już pierwsze ciężarówki z logo i hasłem kampanii #RespectUs (Szanujcie Nas) na naczepach informującym, że Polacy ocalili podczas wojny 100 tys. Żydów. Według organizatorów aut jest już kilkadziesiąt, ale liczą na to, że ich liczba zdecydowanie wzrośnie. Przygotowano także partię tablic rejestracyjnych z hasłem kampanii które rozdawane będą kierowcom. Pierwsza partia trafiła do Wielkiej Brytanii, kolejna ma być skierowana na przejścia graniczne z Niemcami.

Na użytek kampanii powstał też spot udostępniony w internecie, którego zakrwawiony bohater w sposób łączący patos z ironią uskarża się na konieczność przepraszania innych narodów oraz "bolszewio-komuny", podczas gdy jego - Polaka i ofiary - nikt przepraszać nie chce.

Strona kampanii zawiera wersję polską i angielską, w planach jest przygotowanie wersji niemieckiej, hiszpańskiej i chińskiej.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Znaczy się współcześni polscy faszyści będą bronić polskiej racji stanu?

avatar użytkownika
,

Prosimy o powstrzymanie się od ocen politycznych.   

,

Nazwanie faszystów faszystami nie jest oceną a stwierdzeniem faktu.

Gdybym napisał głupi, polscy, współcześni faszyści, wtedy byłaby to ocena. Miarodajna, ale zawsze.
Ale na szczęście nie napisałem, czyż nie?
  

avatar użytkownika
,

Twoja kwalifikacja nie wynika z informacji zawartych w tekście, musimy zatem przyjąć że mamy do czynienia z oceną. Regulamin zabrania propagowania takich politycznych opinii.  

,

Ty publikujesz informacje o działaniach faszystów bo rzekomo mają związek z reklamą wizualną, ja je komentuję rzekomo oceniając.

No widzisz jak pięknie się potrafimy różnić.
  

avatar użytkownika
,

Związki z konserwatywnym Klubem Jagiellońskim albo produkcja "patriotycznej" odzieży nie oznaczają, że ktoś jest faszystą. Zamieszczasz takie opinie aby dać wyraz swoim politycznym emocjom i antypatiom a nie po to aby omawiać tę kampanię - a nam zależy aby w Signs.pl tego typu treści nie było, bo zasyfione jest już nimi pół Internatu.

Natomiast uruchomienie kampanii tego typu ma oczywisty związek z naszą dziedziną i jest interesującym przykładem jak niewielkim nakładem, bez kosztownego wsparcia instytucjonalnego, spróbować osiągnąć efekty komunikacyjne.
  

,

To jest Twoja opinia do której masz prawo.
Jednak Twoja opinia nijak ma się do mojej.
  

avatar użytkownika
,

Rzecz w tym że nie interesują nas Twoje opinie na tematy polityczne - opcja komentowania służy dyskusji merytorycznej na temat kampanii, a nie ocenom politycznym. Prosimy żebyś się powstrzymał od takich uwag podobnie jak prosimy aby nie umieszczać tu materiałów marketingowych - czy to jest coś co wymaga specjalnego tłumaczenia?  

,

Kampania ma podłoże polityczne, powiązana jest z konkretnym nurtem politycznym, nielegalnym zresztą, i w tym kontekście MUSI być opiniowana.

A sam tekst, że to jest coś oddolnego to zwyczajne kłamstwo.
Goebbels się cieszy.
  

avatar użytkownika
,

Czym innym jest rozliczenie autorów kampanii ze złożonych deklaracji, a zupełnie czym innym oceny ich poglądów. Również krytycznie oceniamy prawdziwość tych deklaracji, zwłaszcza w kontekście spotu, który z pewnością nie służy odkłamywaniu historii. Przeciwnie - wydaje się, że jego zadaniem jest promocja pewnej politycznej tezy, zbieżnej z narracją propagandową obecnego obozu rządzącego, co faktycznie każe zapytać o rzeczywistą "oddolność" tej inicjatywy.

Na tego typu uwagi i wątpliwości zawsze jest miejsce, ale zupełnie czym innym są subiektywne oceny wartościujące. Zabrałeś się za ocenianie ludzi, a my się tu zajmujemy ich przedsięwzięciem. Rozumiesz różnicę?
  

,

Ale ja nie oceniam ich poglądów.
Stwierdzam jedynie fakt, mocno sarkastycznie, że za ochronę "polskiej racji historycznej" zabierają się faszyści. Nawet nie chcę wiedzieć jaka jest ich wizja historii Polski.
  

avatar użytkownika
,

Ponieważ nie masz żadnych danych pozwalających Ci jednoznacznie zakwalifikować stojące za kampanią osoby do grona "faszystów" (nie wiemy nawet w jakim znaczeniu używasz tego pojęcia) posługujesz się nim wyłącznie po to by wyrazić negatywna ocenę polityczną lub etyczną, a nie po to by opisać fakty.  

,

Młodzież Wszechpolska – działająca w Polsce od 1989 organizacja młodzieżowa o podłożu nacjonalistycznym.

Ruch Narodowy (National Movement) - is a political party, first formed as an electoral alliance of right-wing and far-right nationalist political movements in Poland.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nacjonalizm
  

avatar użytkownika
,

Nacjonalizm to nie faszyzm. Szkoda że spychasz dyskusję na manowce tematów zastępczych, podczas gdy sama kampania budzi wystarczająco dużo wątpliwości aby w sposób interesujący i wartościowy o nich podyskutować - poczynając już od samego hasła...  

,

Nurty nacjonalizmu:
Narodowy bolszewizm
Narodowa demokracja
Narodowy katolicyzm
Narodowy konserwatyzm
Narodowy liberalizm
Narodowy radykalizm
Narodowy socjalizm
Narodowy syndykalizm
Nacjonalizm integralny
Zadrugizm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_socjalizm
  

avatar użytkownika
,

Faszyzmu nie wymieniają?  

,

Jprdl. Zajrzyj do linka matołku.   

avatar użytkownika
,

Przecież link nie dotyczy nacjonalizmu, ale narodowego socjalizmu - myślisz że ktoś się nabierze na tak tandetną manipulację?  

,

Czyli nie przeczytałeś.
  

Najnowsze w tym dziale

Druga odsłona kampanii Lego Dziewczynki mogą wszystko
Wystartowała druga odsłona kampanii LEGO Dziewczynki mogą wszystko, przełamująca wyobrażenia na temat zdolności, pasji i możliwości stereotypowo warunkowanych płcią. LEGO inspiruje do tworzenia świata, w którym dzieci mogą bez przeszkód rozwijać swój potencjał. Kampanię wspiera podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. Koncept kreatywny...
Sec Newgate CEE buduje markę korporacyjną Perrigo Poland
Amerykańskie Perrigo jest największym graczem OTC w Stanach Zjednoczonych, pod względem przychodów znajduje się także w pierwszej dziesiątce firm OTC w Europie. Firma weszła na polski rynek w 2015 r. a jej produkty można kupić poprzez apteki, mass market i sprzedaż internetową. Perrigo starannie budowała swoje portfolio poprzez przejęcie firmy Omega Pharma, a następnie...
Marcin Dorociński zachęca do udziału w loterii „Moc Wygrywania”
Santander Bank Polska ruszył z nową kampanią z udziałem ambasadora marki Marcina Dorocińskiego. Nowy spot promuje loterię dla klientów banku, w której łączna pula nagród to aż 1,5 mln zł.
Rusza kampania (Bez)cenne bezpieczeństwo Polskiego Związku Pracodawców Ochrona
Polski Związek Pracodawców Ochrona rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną (Bez)cenne bezpieczeństwo. Ma ona na celu dotarcie do sektora ochrony osób i mienia oraz jego klientów z informacją o zachodzących zmianach rynkowych, a szczególnie dotyczących kwestii rosnących kosztów prowadzonej działalności i cen za oferowane usługi ochrony....
Agencja WebTalk, oferująca działania full service digital, drogą wygranego przetargu pozyskała nowego klienta z segmentu FMCG. WebTalk odpowiada za stałą obsługę komunikacji marki Grycan w mediach społecznościowych.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764