logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Karton z powłoką barierową – alternatywa dla tworzywa sztucznego

  PR 06.07.2020, przeczytano 473 razy
ilustracjastrzałka

Polowanie na materiały, którymi można zastąpić plastik, jest bardzo intensywne. Po to, aby ludzkość mogła zmniejszyć ogromny wpływ, jaki stosowanie tworzyw sztucznych wywiera na środowisko naturalne, dla znalezienia odnawialnych alternatyw dla plastiku prace nad nowatorskimi rozwiązaniami prowadzi się na całym świecie,. Wypróbowuje się wiele rozwiązań, ale nadal nie opracowano materiału, który zapewniałby wszystkie korzyści plastiku a jednocześnie byłby wolny od jego niszczycielskich wad. Zamiast czekać na ten magiczny materiał, który może nigdy nie powstać, nabywcy opakowań troszczący się o środowisko powinni rozważyć zastosowanie istniejących alternatyw i przejść do materiałów kompozytowych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/karton-z-powloka-barierowa-%E2%80%93-alternatywa-dla-tworzywa-sztucznego,387683,artykul.html

Sprawdzone rozwiązania w zakresie opakowań już istnieją. Łączą w sobie odnawialne materiały, takie jak karton, z niewielką ilością tworzywa sztucznego, co w porównaniu z tradycyjnymi opakowaniami wykonanymi w całości z plastiku, zmniejsza wpływ na środowisko o ponad 80%.

Jednym z bardzo powszechnych rodzajów opakowań do żywności jest plastikowa tacka, którą uszczelnia się przed wysłaniem produktu do klienta. Zamiast wykonywać całą tackę z plastiku, tworzywo sztuczne można łatwo materiałem kompozytowym składającym się z odnawialnego kartonu z cienką powłoką plastikową zapewniającą właściwości barierowe – ochronę przed wilgocią, tłuszczami i zapachami. Wymaganą sztywność i wytrzymałość konstrukcji zapewniają włókna drewniane w kartonie, a właściwości barierowe plastiku zapewniają funkcjonalne wykończenie. Ta względnie łatwa zamiana materiału zmniejsza wpływ opakowania na klimat o ponad 80%

- Plastik jest doskonałym materiałem na opakowania. Bardzo łatwo go formować i zapewnia szczelność, potrzebną przy pakowaniu żywności ze względu na wysokie wymagania higieniczne  – wyjaśnia Stefan Söderberg, kierownik ds. sprzedaży nowych wyrobów Iggesund Paperboard.

Kieruje on wprowadzeniem na rynek materiału Inverform. Jest to wytwarzany przez firmę Iggesund kompozyt, który może zastąpić tacki wykonane w całości z plastiku i znacznie zredukować ich wpływ na środowisko.

Różne rodzaje opakowań wykonywanych z kartonu powlekanego plastikiem istniały już od dziesięcioleci. Jednak dzięki najnowszym innowacjom w produkcji kartonu, opakowania te lepiej spełniają swoje funkcje i zmniejszyły wpływ na środowisko. Z uwagi na względny wpływ jednego i drugiego materiału na zmiany klimatu, w coraz bardziej pozytywnym świetle połączenie plastiku i kartonu stawia też debata, czy powinniśmy korzystać z surowców kopalnych czy odnawialnych.

- Wady opakowań plastikowych polegają na tym, że zazwyczaj wytwarza się je w całości z surowców kopalnych a ich przerób na surowiec wtórny nie jest szczególnie łatwy - komentuje Johan Granås, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Iggesund Paperboard. - W porównaniu z opakowaniami plastikowymi – mówi on – wpływ klimatyczny opakowań z kompozytu kartonowego jest o około 90% mniejszy. Połączenie kartonu z pełniącą rolę bariery cienką powłoką z tworzywa sztucznego sprawia, że łączny wpływ takiego opakowania na środowisko, w porównaniu z opakowaniem z plastiku, może zostać radykalnie zmniejszony.

Z nadmiernym wykorzystaniem tworzyw sztucznych przez ludzkość związane są co najmniej trzy poważne problemy:

  • duży wpływ na klimat ze względu na wykorzystanie surowców kopalnych;
  • nieuleganie rozpadowi biologicznemu, , co prowadzi np. do gromadzenia się plastiku w oceanach;
  • niewielki stopień odzysku plastiku jako tworzywa wtórnego – mniej niż 40%.

Obecnie w niektórych przypadkach jako alternatywnego rozwiązania można użyć bioplastiku. Bioplastiki mają korzystniejsze pochodzenie od tradycyjnych tworzyw sztucznych, ale ich ogólny wpływ na klimat nadal jest jedynie minimalnie mniejszy od tradycyjnych rozwiązań i często nadzwyczaj trudno przetworzyć je na surowiec wtórny. Co więcej, bioplastiki mogą też przysparzać trudności w procesach produkcyjnych u wytwórcy opakowań, co często przekłada się na spadek wydajności.

- Do produkcji naszych kartonów powlekanych używamy bioplastików od około dekady – mówi Stefan Söderberg. - Uważa się je generalnie za trudne technologicznie, mają bardziej ograniczone zastosowania niż tradycyjny plastik i są droższe. W dziedzinie tej ciągle dokonuje się postęp, ponieważ nieopartego na surowcach kopalnych tworzywa sztucznego o pochodzeniu biologicznym, którego właściwości pozwoliłyby na płynność procesu produkcji – zarówno dla nas, jako producentów materiałów, oraz dla firm, które produkują końcowe opakowania – poszukuje wiele firm.

Problemy z plastikiem tu się jednak nie kończą. W zeszłym roku firma Iggesund Paperboard przeprowadziła badania opakowań stosowanych w sprzedaży detalicznej produktów innych niż żywność i odkryła wiele przypadków użycia plastiku, który nie pełnił żadną rzeczywistej funkcji. Dotyczy to np. plastikowych opakowań żarówek, słuchawek i tkanin. We wszystkich tych przypadkach wpływ na klimat można w wielkim stopniu zmniejszyć.

- Wiele opakowań zawiera plastik, który można z łatwością zastąpić innym materiałem, mniej szkodliwym dla klimatu - dodaje Johan Granås. - Odkryliśmy przykłady opakowań, których wpływ na środowisko, po zmianie materiału, został zmniejszony o 99%. Jest to rozsądny początek – inwestować w te korzyści dla klimatu, które można uzyskać łatwo i czekać aż proces innowacji doprowadzi do znalezienia rozwiązań dla trudniejszych wyzwań związanych z opakowaniami.

W oczekiwaniu na producentów materiałów, którzy poszukują nowych powłok barierowych, nieopartych na surowcach kopalnych, rynek domaga się  opakowań wykonanych z kartonu powlekanego plastikiem tradycyjnym lub bioplastikiem.

- Zastąpienie plastiku i minimalizację wpływu na klimat wpisali w swoje wytyczne dotyczące środowiska wszyscy właściciele wielkich marek a ich liczba rośnie z każdym miesiącem – podsumowuje Johan Granås.

Źródło: Iggesund Paperboard

www.iggesund.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Kara finansowa + usunięcie towaru z rynku.
Takie powinny być konsekwencje minimum wprowadzania na rynek opakowań z plastikiem, w których plastik nie pełni żadnej istotnej funkcji.

avatar użytkownika
,

A kto i na podstawie jakich kryteriów miałby oceniać "istotność" obecności plastiku? Czy należy brać pod uwagę wyłącznie względy konstrukcyjne i logistyczne, czy powinno się uwzględnić także znaczenie marketingowe tego surowca - np. samowystawność opakowania itp.?  

,

"W zeszłym roku firma Iggesund Paperboard przeprowadziła badania opakowań stosowanych w sprzedaży detalicznej produktów innych niż żywność i odkryła wiele przypadków użycia plastiku, który nie pełnił żadną rzeczywistej funkcji. "

Może ONI?
Jak widać umieją zauważyć, kiedy plastik pełni funkcję a kiedy jest nadużyciem ekonomicznym.
Ale, może, to byłoby za łatwe.W końcu znają się na rzeczy, mogliby to robić niemal z marszu...
  

avatar użytkownika
,

Mówisz o firmie która promuje własny produkt mający być alternatywą dla plastiku? No tak - z pewnością się na tym znają. Należałoby im przyznać prawo karania każdego, kto nie kupi od nich tego produktu...  

,

Od karania są URZĘDY.
Specjaliści od opakowań mogą natomiast UDOWODNIĆ, kiedy plastik był potrzebny a kiedy można było go uniknąć w opakowaniu.

Ale rozumiem, że to jest idea zbyt wielka byś ją ogarnął.
  

avatar użytkownika
,

Tam gdzie pojawiają się tak niejasne kryteria jak "potrzebność" która może być rozumiana bardzo różnie, w zależności od punktu widzenia, tam potrzeba wcześniejszego uzgodnienia obowiązującego punktu widzenia. reprezentującego interes społeczny, a nie interes jakiegoś producenta zainteresowanego zbytem swoich produktów. To co proponujesz ma swoją nazwę: "konflikt interesów".  

,

Bredzisz.
Producent zawsze może udowodnić, że użycie plastiku było uzasadnione.
O ile potrafi.
  

avatar użytkownika
,

A producent alternatywy dla plastiku... Jak sądzisz?  

,

Producent alternatywy dla plastiku ma tę przewagę, że może łatwo udowodnić, że bez plastiku się da i wcale nie jest wiele drożej.  

avatar użytkownika
,

No to może niedobrze że tak łatwo może? A przede wszystkim - że ma w tym interes inny niż ustalenie stanu faktycznego?  

,

Inny interes?
Udowodnienie, że da się bez plastiku jest najmocniejszym argumentem jaki można przedstawić w dyskusji z producentami tychże plastików.
  

avatar użytkownika
,

To że producent jest w stanie przedstawić argumenty za swoim produktem jest wielce prawdopodobne. Problem zaczyna się wówczas gdy chcesz go wyposażyć w prerogatywy pozwalające mu swój punkt widzenia i swój produkt innym.  

,

1. Taki producent może UDOWODNIĆ zbędność plastiku,
2. Regulator może taką analizę uznać za podstawę do nałożenia kary dla firmy, która wprowadza na rynek plastik, choć nie musi i nie powinna.

Firma zaśmiecająca środowisko może przecież udowodnić, że plastik był niezbędny. Może wykazać, że tak było bezpieczniej dla środowiska, że recykluje 100% swoich opakowań i takie tam.
  

avatar użytkownika
,

Nie może niczego udowodnić ponieważ "potrzebność" jest kategorią wyłącznie uznaniową, nie mającą nic wspólnego z nauką lub twardymi faktami. Zatrudnianie zainteresowanej sprzedażą własnego produktu firmy do "dowodzenia" takich subiektywnych, uznaniowych ocen byłoby przykładem skrajnej patologii.  

,

Nie. Nie jest.
Choć można je uzasadniać na wiele sposobów, na obie strony, niemniej rozumny człowiek odróżni wciskanie kitu od rzeczywistej potrzeby.
  

avatar użytkownika
,

Czyli można zatrudnić lisa aby ocenił potrzebę zamykania kurnika?   

,

Jeszcze raz drukowanymi.
Ekspert w zakresie niestosowania plastików, może wydać opinię.
Opinia może pełnić rolę ekspertyzy w postępowaniu urzędowym.
Urząd może poprosić producenta o kontrekspertyzy wskazujące, że użycie plastiku było uzasadnione.
Mając w ręku argumenty obu stron, urząd może wydać wiążącą decyzję - ukarać lub odstąpić od ukarania.


Można oczywiście negować wiarygodność eksperta od niestosowania plastików, ale wtedy pod znakiem zapytania stoi publikowanie materiałów kogoś, kogo się deprecjonuje.
  

avatar użytkownika
,

Brniesz w coraz bardziej groteskowy absurd. Zamiast opinii niezależnego specjalisty urząd ma zamawiać dwie nieobiektywne opinie ludzi uwikłanych z konflikt interesów? I co dalej? Uśredniać? Wybierać jedną z nich? Na jakiej podstawie?  

,

Urząd ma zważyć argumenty.
W urzędzie powinien pracować ktoś, kto je umie ważyć.
  

avatar użytkownika
,

Czyli specjalista w dziedzinie opakowań i najlepiej od razu w dziedzinie tworzyw sztucznych. Tylko po co wówczas urzędowi zewnętrzni eksperci?  

,

Czyli ktoś, kto zrozumie argumenty i będzie umiał ocenić ich wiarygodność.
Wykształcenie techniczne, a nie polityczne, powinno wystarczyć.
  

Najnowsze w tym dziale

Zakłady Stora Enso w Langerbrugge: nowe „życie” kubków papierowych
Zakłady Stora Enso w belgijskim Langerbrugge to jedna z największych papierni w Europie, rocznie wytwarzająca ok. 540 tys. ton papierów pochodzących z recyklingu. Od pewnego czasu prowadzone tu były testy uwzględniające wykorzystanie zużytych kubków papierowych do produkcji papierów magazynowych. Jak informuje Stora Enso, zakończyły się one sukcesem, a nowy,...
Essentra Packaging i maszyna fleksograficzna Nilpeter „All New” FA-17
W firmie Essentra Packaging z Lublina, należącej do międzynarodowej grupy Essentra, pracuje od pewnego czasu nowa, 17-calowa maszyna fleksograficzna FA-17 marki Nilpeter. Urządzenie, wyposażone w liczne opcje i funkcje automatyzujące oraz usprawniające proces drukowania, znacząco zwiększyło potencjał produkcyjny tego przedsiębiorstwa pod względem realizowanej tu produkcji...
Laminowany karton Invercote nagrodzony platyną
Papiernia firmy Iggesund Paperboard, mieszcząca się w Iggesund w Szwecji, w której wytwarza się czołową markę laminowanego kartonu, Invercote otrzymała platynowe wyróżnienie międzynarodowej agencji ratingowej EcoVadis. Agencja EcoVadis ocenia osiągnięcia firm w dziedzinie korporacyjnej odpowiedzialności społecznej. Dokonała ona dotychczas ponad 65 000 takich ocen w...
W dniu 22.07. br. zarząd firmy Heidelberger Druckmaschinen AG poinformował, że wchodząca dotychczas w jego skład Grupa Gallus została sprzedana szwajcarskiemu holdingowi opakowaniowemu benpac holding ag z siedzibą w Stans, Szwajcaria.
Antalis został poinformowany o ostatecznym przejęciu przez KPP, w dniu 21 lipca 2020 roku, wszystkich akcji Antalis będących w posiadaniu grupy Sequana w cenie 0,10 euro za akcję, a także o przejęciu wszystkich akcji Antalis będących w posiadaniu banku Bpifrance po cenie 0,40 euro za akcję, co stanowi 83,7% kapitału zakładowego (przy kapitale zakładowym składającym się z 71 000...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764