logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KBA Rapida 145 W drukarni Karton-Pak

  PR 17.07.2012, przeczytano 3595 razy
ilustracjastrzałka
Grzegorz Szymczkowski - dyrektor sprzedaży maszyn wielkoformatowych KBA, Jerzy Sarama - prezes zarządu Karton-Pak SA, Oliver Becker - prezes zarządu KBA CEE

Drukarnia Karton-Pak SA z Nowej Soli, specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości opakowań kartonowych do produktów spożywczych, to pierwszy w Polsce użytkownik nowej wielkoformatowej maszyny arkuszowej KBA Rapida 145. Maszyna ta miała swoją oficjalną premierę na majowych targach drupa 2012, przed którymi pracowała – w ramach programu pilotażowego – u wybranych klientów firmy KBA. Drukarnia Karton-Pak, wieloletni użytkownik maszyn KBA, znalazła się w elitarnym gronie zakładów poligraficznych objętych ww. programem.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kba-rapida-145--w-drukarni-karton-pak,16116,artykul.html

Jeszcze do niedawna produkcja firmy Karton-Pak była realizowana na maszynach arkuszowych KBA w formacie B1. Jednak m.in. z uwagi na rosnące oczekiwania klientów i konieczność dostosowania parku maszynowego do zmieniających się potrzeb rynkowych, kierownictwo drukarni podjęło decyzję o zakupie maszyny wielkoformatowej w formacie B0. Mówi Jerzy Sarama, prezes firmy Karton-Pak: „O wejściu w wielki format zadecydowaliśmy już w czasie poprzednich targów drupa w 2008 roku. Dotychczas realizowany przez nas druk pełnoformatowy przestał bowiem być efektywny. Z drugiej strony odnotowywaliśmy stały wzrost zamówień. Aby zachować elastyczność w działaniu, musieliśmy skrócić czas drukowania oraz zwiększyć moce produkcyjne drukarni.

Po przeanalizowaniu dostępnych ofert rynkowych, szefowie firmy Karton-Pak zdecydowali się – po raz kolejny zresztą – na rozwiązanie KBA. Okazało się, że zaproponowano im maszynę, będącą dopiero w fazie testów, a drukarnia stała się uczestnikiem programu pilotażowego dla modelu KBA Rapida 145. Przyniosło to wiele korzyści dla obu stron. Mówi Jerzy Sarama: „W ramach programu pilotażowego testowaliśmy wprowadzone przez producenta rozwiązania, a elementy wymagające zmian były w krótkim czasie modyfikowane przez KBA. Dlatego można stwierdzić, że dysponujemy maszyną skonfigurowaną idealnie do naszych potrzeb. Mamy jednocześnie satysfakcję, że maszyna pokazana na targach drupa 2012 została perfekcyjnie przygotowana również dzięki naszym uwagom i doświadczeniom.

Jerzy Sarama wymienia także inne powody, dla których ostateczny wybór padł właśnie na maszynę KBA: „Zaoferowano nam najnowsze rozwiązanie, o powiększonym formacie oraz wyższej prędkości drukowania, co z miejsca dało nam przewagę nad konkurencją. Co więcej, firma KBA – posiadająca ogromne doświadczenie w zakresie budowy maszyn wielkoformatowych – jest naszym sprawdzonym dostawcą od 30 lat. Dzięki temu nasi operatorzy znają te maszyny, a to przekłada się na krótsze szkolenie przy każdej kolejnej inwestycji. Wreszcie – istotny był serwis KBA, z którego jesteśmy zadowoleni, zarówno pod względem sprawności działania, jak i czasu reakcji.

Zainstalowana w drukarni Karton-Pak SA maszyna to KBA Rapida 145-6-L ALV3, wyposażona w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą (z możliwością symultanicznej wymiany form lakierujących w stosunku do pozostałych procesów narządzania wraz z szybką wymianą tulei rastrowych) oraz szereg rozwiązań automatyzujących i usprawniających jej pracę, z których część pojawiła się w tej klasie formatowej dopiero na targach drupa 2012. Wśród nich warto wymienić: zmodernizowany system automatycznej zmiany form drukowych, system nakładania bez marki bocznej SIS, energooszczędny system suszenia VariDry Blue oraz systemy kontrolno-pomiarowe: DensiTronic Professional, DensiTronic PDF, ACR Control i QualiTronic Professional. Podniesiona o 420 mm maszyna KBA Rapida 145 umożliwia zadrukowywanie wysokich stosów o maksymalnym formacie 1060 x 1450 mm i  grubości do 1,2 mm. Dzięki wyposażeniu w pakiet High-Speed drukuje z maksymalną prędkością 17 tys. arkuszy/h, niespotykaną dotychczas w tej klasie formatowej.

Warto dodać, że idealnie dopasowana – co podkreśla Jerzy Sarama –do potrzeb firmy Karton-Pak konfiguracja uwzględniała nie tylko samą maszynę, ale też kompleksowe rozwiązanie w zakresie logistyki surowca. Dostarczona przez KBA logistyka stosu obejmuje: przygotowanie surowca w magazynie, automatyczną zmianę palet z transportowych na systemowe, automatyczne dostarczenie surowca za pomocą wózków do miejsc buforujących samonakładaka maszyny, odbiór zadrukowanego surowca z systemu wykładania oraz automatyczny transport arkuszy do introligatorni. „Przy tak dużej wydajności maszyny KBA Rapida 145 podstawienie palet z surowcem czy też odstawianie palet z zadrukowanymi arkuszami musi odbywać się automatycznie – podkreśla Jerzy Sarama. – Zaproponowany przez KBA system logistyki, wybrany spośród kilku rozwiązań, jakie mieliśmy okazję obejrzeć w innych zakładach poligraficznych, sprawdza się znakomicie. Bez jego sprawnego działania nie bylibyśmy w stanie osiągnąć satysfakcjonującej nas wydajności, o czym przekonaliśmy się wcześniej, pracując na maszynach w formacie B1.

Plan inwestycyjny, który poza maszyną KBA Rapida 145 obejmował też zakup nowej maszyny pełnoformatowej KBA 106 (zainstalowana w ubiegłym roku), zakładał zwiększenie mocy produkcyjnych drukarni o ok. 35%. „Dzięki wymianie wszystkich maszyn offsetowych na nowe modele został on w pełni zrealizowany – potwierdza Jerzy Sarama. – Maszyna B0 przejęła część zleceń z maszyn B1, pozwalając jednocześnie na pozyskanie znacznej ilości dodatkowych zamówień, wcześniej niemożliwych do zrealizowania. Reasumując - nowoczesna technologia, na której bazują maszyny KBA, pozwoliła nam nawiązać współpracę z nowymi klientami.

Karton-Pak specjalizuje się z produkcji bezpiecznych opakowań do żywności, przeznaczonych na produkty spożywcze suche i mrożone (również z barierą PE), realizowanych w nakładach od kilku do kilkuset tysięcy arkuszy. Firma obsługuje przede wszystkim polski rynek, ale – jak zapewnia Jerzy Sarama – dynamicznie rośnie też jej sprzedaż za granicę.

Bardzo cieszymy się z dynamicznego rozwoju firmy Karton-Pak i z faktu, że jako wieloletni dostawca offsetowych maszyn drukujących mamy w tym udział – mówi Oliver Becker, prezes zarządu firmy KBA CEE. – Mamy nadzieję, że obie zakupione w ostatnim czasie maszyny – KBA Rapida 106 i KBA Rapida 145 – będą pracowały równie niezawodnie, jak ich poprzedniczki wyprodukowane przez Koenig & Bauer AG.

Źródło: KBA CEE

www.kba.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

11 marca br. Agfa – dostawca rozwiązań z dziedziny prepressu i druku oraz Dataline – producent systemów MIS zapraszają na webinarium skierowane do drukarń offsetowych oraz firm specjalizujących się w wielkoformatowym drukowaniu atramentowym. Będzie ono poświęcone korzyściom, m.in. w obszarze wydajności działań, wynikającym z wyższej automatyzacji...
Fundusz, którego doradcą inwestycyjnym jest CEE Equity Partners, nabył pod koniec grudnia 2020 roku ponad 90% akcji w greckiej spółce Paperpack notowanej na giełdzie w Atenach, a 1 lutego 2021 roku ogłosił wezwanie na pozostałe akcje. To już czwarta inwestycja CEE Equity Partners w ciągu dwóch lat, a na 2021 przedstawiciele funduszu zapowiadają jeszcze...
Firma Sun Chemical poinformowała o wprowadzonej z dniem 1 marca br. podwyżce cen na liczne wyroby ze swojej oferty, dedykowane produkcji opakowań i drukowi arkuszowemu (farby, lakiery i kleje) i oferowane na rynkach Europy, Środkowego Wschodu oraz Afryki (region EMEA).
Polska drukarnia w rankingu „Financial Times 1000”
Holding Piga.pl po raz drugi z rzędu znalazł się w rankingu prestiżowego dziennika „Financial Times 1000”.  Zestawienie zawiera listę 1000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie i bierze pod uwagę najwyższy procentowy wzrost przychodów. - Konsekwentnie rozbudowujemy naszą ofertę, dostarczając klientom nie tylko druk offsetowy, ale także...
„Polecamy”– maszyna Accuriojet KM-1 Konica Minolta w firmie Colours Factory
Drukarnia Colours Factory z Piły niemal od początku swojej działalności stawia na innowacyjne rozwiązania, które pozwalają jej z sukcesami obsługiwać klientów biznesowych.  Oferuje im najwyższej jakości  - jak zapewnia kierownictwo tej firmy - profesjonalny druk. W ostatnim czasie do parku sprzętowego tego przedsiębiorstwa dołączyła maszyna Konica Minolta...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764