logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KBA Rapida 205: innowacje w formacie jumbo

  PR 10.03.2008, przeczytano 2508 razy
ilustracjastrzałka

Najwyższa jakość i wiodąca pozycja firmy KBA na rynku maszyn wielkoformatowych są znane od dziesięcioleci, a od targów drupa 2004 zostały dodatkowo wzmocnione dzięki kolejnym modelom urządzeń w tzw. „super wielkim formacie”, zwanym także formatem XXLplus.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kba-rapida-205%3A-innowacje-w-formacie-jumbo,6927,artykul.html

Pierwsza maszyna wielkoformatowa Rapida 205 (format 151 x 205 cm) została zainstalowana w drukarni plakatów Ellerhold, położonej tuż obok zakładu produkcyjnego KBA w Radebeul, a oficjalnie pojawiła się w ofercie KBA w marcu 2004. W kolejnych latach w drukarniach Europy i Ameryki Północnej rozpoczęło pracę niemal 300 zespołów drukujących maszyn serii Rapida 205 i nieco mniejszej Rapida 185. W ostatnim czasie do drukarni w Szanghaju została dostarczona pierwsza maszyna wielkoformatowa na rynku azjatyckim. Warto dodać, że kilka firm posiada już w swoim parku maszynowym dwa, a nawet trzy urządzenia KBA w formacie jumbo.

Można śmiało stwierdzić, że rynek największych offsetowych maszyn arkuszowych w ostatnim czasie ma się coraz lepiej. Coraz więcej drukarń specjalizujących się w produkcji plakatów i displejów instaluje gigantyczne maszyny Rapida, pracujące tuż obok wielkoformatowych cyfrowych ploterów atramentowych NUR bądź systemów sitodrukowych Thieme. Oznacza to, że drukarnie sitodrukowe – choć nie tylko one – odkrywają korzyści wynikające z wysokiej wydajności i zyskowności oferowanych przez wielkoformatowe offsetowe maszyny arkuszowe.
Pomimo mocnych stron procesu sitodrukowego, technologia ta ma coraz większe kłopoty z obroną swoich udziałów rynkowych, zwłaszcza w obliczu coraz krótszych terminów zleceń i rosnącej presji cenowej. Prawdopodobnie jedynie kwestią czasu pozostaje, kiedy maszyny offsetowe klasy jumbo dokonają prawdziwego przełomu w produkcji opakowań. Tych parametrów wciąż jednak brakuje w nowoczesnym sprzęcie do wykańczania i przetwarzania podłoży. W branży tektury falistej, w pewien sposób bardziej bezpośredniej i mniej uczulonej na jakość, już teraz wiele maszyn fleksograficznych posiada zainstalowane inline systemy wykrawania trzymetrowych arkuszy, zatem nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby w niedalekiej przyszłości przy zadrukowywaniu i składaniu kartonów wykorzystywać maszyny offsetowe w superwielkim formacie. Biorąc pod uwagę parametry maszyn Rapida, przeszkodą z pewnością nie będzie jakość drukowania i wydajność urządzeń.

Tendencja w kierunku długich maszyn i uszlachetniania inline
Podczas gdy pierwsze maszyny były głównie konfiguracjami cztero- albo pięciokolorowymi bez dodatkowych wież perforujących, lakierujących czy suszących, w ostatnich latach wymagania w tym segmencie rynkowym znacząco wzrosły. W efekcie zaczęto instalować linie sześcio- czy siedmiokolorowe z możliwością lakierowania i suszenia inline przeznaczone do wielkoformatowych plakatów i display’ów, zwłaszcza w USA. Także farby UV, hybrydowe uszlachetnianie czy plastikowe podłoża stały się wkrótce potem regularnymi elementami produkcji wielkoformatowej. Do klientów z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Niemiec dostarczono dwanaście super wielkoformatowych maszyn Rapida 205 z wyposażeniem do druku farbami UV i hybrydowego. Jednym z głównych czynników tych zakupów były rosnące oczekiwania sieci handlowych i producentów markowych wyrobów w zakresie wysokiej jakości lakierowania displejów i plakatów, które zaczęły być postrzegane jako czynnik maksymalizujący ich sukces reklamowy w punkcie sprzedaży. Kolejny powód to brak konieczności oczekiwania na dalszą obróbkę w przypadku produktów drukowanych w technologii UV. Jest to szczególnie ważne dla sektora wielkoformatowego, gdzie drukarnie billboardowe obiecują nawet 24-godziną usługę od momentu otrzymania zamówienia do rozwieszenia plakatów na ulicach.

Największa na świecie super-Rapida w Tennessee
Do tej pory największymi rynkami zbytu dla wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych były Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oraz Niemcy (pionier wielkiego formatu, drukarnia Ellerhold z siedzibą w Radebeul, kupił w międzyczasie trzy tego rodzaju maszyny), a w dalszej kolejności Francja, Hiszpania i Szwajcaria. Największa obecnie maszyna na świecie ma 30 m długości, 3,7 m wysokości, i waży 272 tony – to siedmiokolorowe urządzenie z wieżami lakierującymi i suszącymi zainstalowano w National Posters, flagowym przedsiębiorstwie wchodzącym w skład National Print Group, Inc. z siedzibą w Chattanooga w amerykańskim stanie Tennessee. W Wielkiej Brytanii pracuje obecnie osiem maszyn z serii Rapida 205, prawie wszystkie z nich to maszyny pięciokolorowe z opcją UV. Zwłaszcza na tym rynku giganty KBA zdobywają szturmem sektor sitodruku, który pierwotnie wydawał się być nie do podbicia. Dla firm obsługujących klientów z niezwykle konkurencyjnych sektorów sprzedaży marketowej i producentów markowych wyrobów Rapida 205 staje się koniecznością.

Ostra walka o udziały w rynku PoS w Wielkiej Brytanii
Na brytyjskim rynku PoS (wielkoformatowych wyrobów eksponowanych w punktach sprzedaży) wiodącą rolę odgrywa drukarnia Capital Print & Display z siedzibą w Londynie. Ostatnio firma ta, wraz z dwiema maszynami Rapida 205, przeprowadziła się do nowo zbudowanego zakładu produkcyjnego przy Beckton Waterfront we wschodnim Londynie. Nieco wcześniej, bo pod koniec roku 2005, pierwsza w Wielkiej Brytanii maszyna Rapida 205 rozpoczęła pracę w firmie Augustus Martin, również specjalizującej się w produkcji materiałów typu PoS. Kolejne maszyny pracują w drukarniach Odessa Offset, NSL, St Ives SP Group, B&P Group oraz Showcard Print.
NSL z Newcastle to pierwsza drukarnia typowo sitodrukowa, która postawiła na technologię dwumetrowego offsetu arkuszowego. Przedsięwzięcie okazało się tak udane, że w planach są dalsze inwestycje w maszyny KBA. Dyrektor zarządzający NSL, Duncan Hesse, jest przekonany, że Rapida 205 jest idealnie przystosowana do formatu wykorzystywanego przez sitodruk, sprawiając, że przestawienie pracy z jednego procesu na drugi jest relatywnie proste.
Les Thomas, dyrektor zarządzający B&P Group z Cheshire, stanął przed skomplikowanym zadaniem zaplanowania produkcji, kiedy jego firma zadecydowała o dodaniu offsetu arkuszowego do pracujących tu urządzeń sitodrukowych i cyfrowych: Musieliśmy pomyśleć o formacie, gdyż bardzo ważne było wyróżnianie się na tle konkurencji. Trzeba było także przeprowadzić kampanię promującą wykorzystanie sitodruku i offsetu w jednym zakładzie.

Arkuszowy gigant pod każdym względem
Rapida 205 to nie tylko maszyna o wielkim formacie, ale też oferująca wysoką wydajność. Jej dostawa może wymagać zaangażowania nawet 20 samochodów ciężarowych, a sam tylko nakładak waży ponad trzy tony. Zadrukowując arkusze o formacie do 1510 x 2050 mm maszyna oferuje kluczowe zalety sprawdzonego w praktyce modelu Rapida 162, takie jak ustawienie cylindra na godzinę 7, cylindry dociskowe o podwójnym obwodzie, bezwałowy nakładak czy w pełni zautomatyzowana wymiana płyt. Przy prędkości drukowania do 9 tys. ark./h maksymalna wydajność produkcji przekracza 28 tys. m2/h, co oznacza ponad dwukrotny wzrost wydajności w stosunku do najnowszej generacji wysokowydajnej maszyny pełnoformatowej oferującej prędkość 18 tys. ark./h.
Stosunkowo krótki system dozowania farby w maszynie Rapida 205 przy jedynie 16 wałkach gwarantuje minimalną stratę przy rozruchu, krótkie czasy mycia i zapewnia bardzo szybką reakcją urządzenia; są to bardzo istotne czynniki na rynku wyrobów wymagających niezwykle krótkich terminów produkcji. Wysoka elastyczność pod względem zadrukowywanych podłoży (papier, displeje, mikrofala, plastikowe folie i surowce metalizowane o grubości 0,1 mm do 1,6 mm) to kolejna istotna zaleta maszyn Rapida 205.

Sitodruk kontra offset
Klienci zamawiający displeje typu PoS mogą zwiększać swoje wymagania odnośnie jakości offsetu, ale bardziej elastyczne drukarnie obsługujące ten segment rynku ciągle dostrzegają cenny potencjał mieszanki sitodruku, druku cyfrowego i offsetu. Peter Kiddell, konsultant branżowy i prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Cyfrowego Sitodruku (UK Digital Screen Printing Association), przyznaje, że obecnie w wielu obszarach sitodruk zajmuje drugie miejsce, właśnie za offsetem wielkoformatowym: Branża sitodrukowa bardzo się zmieniła w czasie ostatniej dekady, zwłaszcza zaś w ciągu ostatnich pięciu lat. Maszyny wielkoformatowe, takie jak Rapida 205 firmy KBA, są z ogromnym sukcesem wykorzystywane w sektorze PoS.

Źródło: KBA-Polska

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Brother HL-L2402D, HL-L2442DW, HL-L2460DN - 3x druk mono
Firma Brother dodała do portfolio 3 wydajne monochromatyczne drukarki laserowe. Nowe kompaktowe modele Brother – HL-L2402D, HL-L2442DW, HL-L2460DN umożliwiają łatwą konfigurację, proste podłączenie oraz szybkie i perfekcyjne wydruki. Drukarki zostały zaprojektowane z myślą o wydajności i szybkości drukowania oraz zachowaniu niskich kosztów druku.
API Foilmakers przejmuje United Foils Europe
Firma Aldus, wraz wchodzącą w skład tej grupy API Foilmakers, poinformowały o podpisaniu umowy definitywnego przejęcia United Foils Europe BV, wraz z jej spółkami zależnymi: United Transfer Technologies BV, Pack Vision BV, United Foils, Starfoil Technology Netherlands BV oraz Newfoil Machines.
Brother DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN: urządzenia typu 3w1
Firma Brother wprowadza do oferty 3 wydajne monochromatyczne urządzenia laserowe 3w1. Modele DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN są łatwe w konfiguracji oraz co ważne pozwalają na sprawne wygenerowanie wysokiej jakości wydruków. Urządzenia zostały tak stworzone, aby usprawnić proces druku i zmniejszyć jego koszt.
Sharp BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR: drukarki wielofunkcyjne
Sharp wprowadza trzy kolorowe urządzenia MFP (wielofunkcyjne) A4. Modele BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR dołączają do rosnącej linii produktów Sharp, zaprojektowanych dla dynamicznie zmieniających się, hybrydowych miejsc pracy przyszłości. Urządzenia gwarantują nowoczesną komunikację z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz redukcję zużycia energii,...
Epson AM-C400 i AM-C550 - atramentowe drukarki A4
Epson kontynuuje rozwój autorskiej technologii druku atramentowego Heat-Free, rozszerzając ofertę dla biur o urządzenia wielofunkcyjne AM-C400 i AM-C550, które usprawniają pracę z dokumentami w formacie A4. Nowe modele zapewniają wszystkie cenione w produktach firmy Epson atuty związane z oszczędnością energii i wydajnością.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764