logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KBA Rapida 75PRO-5+L ALV2 w drukarni Argo-Card

  PR 24.01.2019, przeczytano 1768 razy
ilustracjastrzałka
Od lewej - Remigiusz Montwiłł - prezes zarządu Argo-Card, Michał Drożdż - regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE), Stanisław Treder - dyrektor produkcji Argo-Card oraz Jan Korenc - prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE)

W ostatnim czasie park sprzętowy firmy Argo-Card z Gdańska, specjalizującej się w produkcji kart plastikowych, powiększył się o nową, półformatową, arkuszową maszynę offsetową Rapida 75PRO-5+L ALV2 firmy Koenig & Bauer. Z uwagi na hybrydową konfigurację i zastosowanie w niej technologii UV, służy ona do zadrukowywania zarówno powszechnie wykorzystywanych tu tworzyw sztucznych (m.in. PCV, PET czy PP), jak też w coraz większym stopniu – do produkcji opakowań, bazujących na podłożach kartonowych. To drugie już rozwiązanie marki Koenig & Bauer w historii Argo-Card; od dekady pracuje tu ćwierćformatowa maszyna Genius 52 UV, bazująca na offsecie bezwodnym, dedykowana trudnym w obróbce, niewsiąkliwym podłożom.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kba-rapida-75pro-5%2Bl-alv2-w-drukarni-argo-card,380926,artykul.html

- Chociaż na rynku produkcji kart plastikowych jesteśmy obecni od ponad 20 lat, to druk w naszej firmie pojawił się dopiero ok. 2008 roku – mówi Remigiusz Montwiłł, prezes zarządu Argo-Card. – Wówczas w naszym gdańskim zakładzie stworzony został od podstaw dedykowany dział poligrafii. Jego „serce” stanowiła maszyna Genius 52 UV firmy KBA-Metronic, której towarzyszyły również rozwiązania innych producentów – maszyna sitodrukowa oraz urządzenia do dalszej obróbki tworzyw sztucznych – laminatory i sztanca. Inwestycja ta pozwoliła nam rozwinąć skrzydła, gdyż znacząco zwiększyła potencjał produkcji, realizowanej od tej pory w jednym miejscu. Obecnie Argo-Card jest niekwestionowanym liderem na rynku kart plastikowych w Polsce i wiodącym dostawcą usług, związanych z tym segmentem rynkowym. Warto bowiem dodać, że poza idącym w dziesiątki milionów sztuk wytwarzaniem samych kart, zajmujemy się też kompleksową ich obsługą (tzw. fulfillment) dla naszych klientów. Tak jest choćby w przypadku kart lojalnościowych, gdzie odpowiadamy za całe programy, realizowane przez naszych partnerów biznesowych. Posiadamy rozbudowany dział IT, zajmujący się m.in. obsługą i rozwojem naszego autorskiego oprogramowania GiftPlus. Jest to system komputerowy, który dzięki wykorzystaniu zalet Internetu pozwala na efektywne zarządzanie kartami podarunkowymi. Coraz ważniejszym obszarem działań Argo-Card są karty SIM dla sieci komórkowych i właśnie z myślą o rosnącym na nie zapotrzebowaniu, także w kontekście pakowania i konfekcjonowania, zdecydowaliśmy się na zakup nowej, półformatowej maszyny offsetowej.

Wybór kierownictwa gdańskiej drukarni padł na rozwiązanie zaproponowane przez firmę Koenig & Bauer – półformatową maszynę Rapida 75PRO-5+L ALV2, pracującą w technologiach konwencjonalnej oraz UV. Jak zaznacza Remigiusz Montwiłł, w większości wykorzystywany jest drugi z wymienionych trybów produkcji, gdyż maszyna w 90% służy obecnie do zadrukowywania podłoży plastikowych.

- Przejęła ona większość prac dotychczas realizowanych w urządzeniu Genius, przede wszystkim średnio- i wysokonakładowych. Podłoża kartonowe stanowią zaledwie 10% realizowanego w niej asortymentu, maszyna wciąż posiada niewykorzystany przez nas potencjał. Chcielibyśmy zatem zagospodarować ją właśnie w tym obszarze, obsługując nowych klientów, zainteresowanych wysokiej jakości opakowaniami, także uwzględniającymi efekty specjalne czy zabezpieczenia, realizowane m.in. w trybie in-line w maszynie Koenig & Bauer – mówi prezes Argo-Card.

Z myślą o tego typu produkcji Rapida została wyposażona w pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości do 0,8 mm. Z uwagi na zastosowaną tu technologię UV szereg kluczowych elementów – mieszadła w kałamarzach, systemy mycia, osłony na promieniowanie UV czy systemy mycia CleanTronic UV – wymagało specjalnego przygotowania. Wprowadzono także wymienne pozycje pomiędzy agregatami do suszenia pośredniego UV. O wysoką jakość produkcji mają zadbać m.in. zaawansowane rozwiązania kontrolno-pomiarowe: ErgoTronic ColorControl oraz funkcja pomiaru spektralnego Lab.

obrazek

- Wybierając dostawcę zwracaliśmy na wysoką jakość i wydajność samej maszyny, ale braliśmy również pod uwagę doświadczenie producenta i jego udziały rynkowe na rynkach, którymi jesteśmy zainteresowani, a więc podłoży niewsiąkliwych oraz opakowań kartonowych. Na obu Koenig & Bauer jest globalnym liderem, a o jakości i trwałości rozwiązań tej firmy przekonaliśmy się sami, użytkując maszynę Genius 52 UV, wytwarzaną przez spółkę-córkę KBA-Metronic, oraz uzyskując rekomendację dotyczącą rozwiązań tego producenta m.in. od naszych partnerów z organizacji ICMA, do której należymy od lat – dodaje Remigiusz Montwiłł.

Maszyna Rapida 75PRO-5+L ALV2 pracuje w firmie Argo-Card od połowy ubiegłego roku, znacząco wspierając realizowaną przez nią produkcję kart plastikowych, sięgającą rocznie – jak informuje Remigiusz Montwiłł – 60 mln sztuk:

- Stanowią one trzon naszego biznesu i są bardzo rozwojowym rynkiem, gdyż popularność programów lojalnościowych czy zapotrzebowanie na karty podarunkowe wciąż jest na wysokim poziomie. Drugim filarem działalności Argo-Card jest tzw. co-packing, czyli kompleksowe pakowanie i przepakowywanie produktów z udziałem  opakowań typu blister i folii stretch. Na trzeci składa się kompleksowa obsługa sieci komórkowych w zakresie kart SIM, m.in. opakowań do nich. Pakowanie kart SIM często jest procesem bardzo skomplikowanym. Opakowanie musi być w wielu miejscach personalizowane, posiadamy dedykowaną linię produkcyjną, która umożliwia wykonanie tego procesu jednocześnie z czynnością pakowania. Z myślą o dynamicznym wzroście ostatniego z wymienionych uznaliśmy za niezbędną inwestycję w nową maszynę offsetową.

Po kilkumiesięcznej eksploatacji kierownictwo Argo-Card chwali sobie zrealizowany zakup, także w kontekście obsługi posprzedażowej ze strony Koenig & Bauer (CEE) – dostawcy maszyny: - Podobnie jak w przypadku modelu Genius, mamy z nią pozytywne doświadczenia. Na uwagę – poza skokiem wydajnościowym – zasługuje też bardzo wysoka jakość uzyskiwanej tu reprodukcji. Dwa razy większy format i zaawansowanie technologiczne spowodowało, że obsługuje ona obecnie wszystkie prace, uwzględniające podłoża plastikowe o nakładzie powyżej 20 tys. egzemplarzy. Przejęła więc 70% zleceń z udziałem tego typu trudnych w obróbce substratów. Chwalimy sobie także współpracę z lokalnym, autoryzowanym serwisem maszyn Koenig & Bauer – firmą MSM Majka z Gdyni.

Jak podkreśla Remigiusz Montwiłł, obecnie posiadany przez Argo-Card park sprzętowy i cała towarzysząca mu infrastruktura (m.in. w obszarze IT) czynią z firmy nie tylko lidera w dziedzinie kart plastikowych, ale też potencjalnie atrakcyjnego partnera w obszarze opakowań kartonowych:

- Zdajemy sobie sprawę, że maszyna Rapida posiada potencjał przekraczający nasze obecne potrzeby w zakresie druku offsetowego, związane z obsługą stałych klientów z rynku kart. Dlatego jesteśmy bardzo otwarci na współpracę ze wszystkimi firmami zainteresowanymi wysokiej jakości opakowaniami kartonowymi, także uwzględniającymi efekty specjalne – wykonywane w technice offsetowej oraz sitodrukowej – czy personalizację realizowaną w technologii cyfrowej – podsumowuje prezes Argo-Card.

Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE) dodaje: - Jesteśmy dumni z faktu, że rozwiązanie naszej marki po raz kolejny zostało docenione przez najważniejszego w Polsce i cenionego poza nią gracza na rynku kart plastikowych. Z satysfakcją odnotowujemy plany kierownictwa firmy Argo-Card względem wykorzystania maszyny Rapida PRO do produkcji opakowań kartonowych. Warto w tym miejscu dodać, że rozwiązania Koenig & Bauer, również w Polsce, posiadają znaczące udziały w tym segmencie rynkowym. Miło nam było również usłyszeć kilka ciepłych słów w związku z trwającą już dziesięć lat eksploatacją maszyny Genius. Zrealizowane w 2008 roku wdrożenie było pierwszą w Polsce instalacją tego modelu. Mamy nadzieję, że nowo zakupiona Rapida okaże się podobnie trwała i niezawodna, znacząco przyczyniając się do dalszego rozwoju drukarni Argo-Card.

Źródło: Koenig & Bauer Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Druk24h z maszyną cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120
„Wreszcie możemy w pełni oddać kolorystykę naszej barwy firmowej w palecie Pantone 021” – tymi słowami Paweł Grot – prezes zarządu Druk24h podsumowuje niedawną inwestycję w nową, wysokowydajną maszynę cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120. Urządzenie, oferujące druk w trybie CMYK z dwoma kolorami dodatkowymi, w tym różowym, białym i lakierem bezbarwnym, od...
Canon zapowiada udział w targach drupa 2024
Pod hasłem „The Power to Move” firma Canon zaprezentuje na targach drupa 2024 szereg innowacji technologicznych, usług wsparcia, a także różnorodnych koncepcji współpracy z klientami. Pokazom na stoisku Canon będą towarzyszyć zespoły ekspertów, a wszelkie aktywności podejmowane przez firmę w trakcie targów drupa 2024 pomogą zrozumieć jak rozwiązania z obszaru druku...
Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów
„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane...
Konica Minolta Business Solutions i Autenti ogłaszają strategiczne partnerstwo, mające na celu przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. To istotny krok w kierunku przyszłości przetwarzania dokumentów.
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem
Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764