logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KBA Rapida 75PRO-5+L ALV2 w drukarni Argo-Card

  PR 24.01.2019, przeczytano 580 razy
ilustracjastrzałka
Od lewej - Remigiusz Montwiłł - prezes zarządu Argo-Card, Michał Drożdż - regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE), Stanisław Treder - dyrektor produkcji Argo-Card oraz Jan Korenc - prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE)

W ostatnim czasie park sprzętowy firmy Argo-Card z Gdańska, specjalizującej się w produkcji kart plastikowych, powiększył się o nową, półformatową, arkuszową maszynę offsetową Rapida 75PRO-5+L ALV2 firmy Koenig & Bauer. Z uwagi na hybrydową konfigurację i zastosowanie w niej technologii UV, służy ona do zadrukowywania zarówno powszechnie wykorzystywanych tu tworzyw sztucznych (m.in. PCV, PET czy PP), jak też w coraz większym stopniu – do produkcji opakowań, bazujących na podłożach kartonowych. To drugie już rozwiązanie marki Koenig & Bauer w historii Argo-Card; od dekady pracuje tu ćwierćformatowa maszyna Genius 52 UV, bazująca na offsecie bezwodnym, dedykowana trudnym w obróbce, niewsiąkliwym podłożom.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kba-rapida-75pro-5%2Bl-alv2-w-drukarni-argo-card,380926,artykul.html

- Chociaż na rynku produkcji kart plastikowych jesteśmy obecni od ponad 20 lat, to druk w naszej firmie pojawił się dopiero ok. 2008 roku – mówi Remigiusz Montwiłł, prezes zarządu Argo-Card. – Wówczas w naszym gdańskim zakładzie stworzony został od podstaw dedykowany dział poligrafii. Jego „serce” stanowiła maszyna Genius 52 UV firmy KBA-Metronic, której towarzyszyły również rozwiązania innych producentów – maszyna sitodrukowa oraz urządzenia do dalszej obróbki tworzyw sztucznych – laminatory i sztanca. Inwestycja ta pozwoliła nam rozwinąć skrzydła, gdyż znacząco zwiększyła potencjał produkcji, realizowanej od tej pory w jednym miejscu. Obecnie Argo-Card jest niekwestionowanym liderem na rynku kart plastikowych w Polsce i wiodącym dostawcą usług, związanych z tym segmentem rynkowym. Warto bowiem dodać, że poza idącym w dziesiątki milionów sztuk wytwarzaniem samych kart, zajmujemy się też kompleksową ich obsługą (tzw. fulfillment) dla naszych klientów. Tak jest choćby w przypadku kart lojalnościowych, gdzie odpowiadamy za całe programy, realizowane przez naszych partnerów biznesowych. Posiadamy rozbudowany dział IT, zajmujący się m.in. obsługą i rozwojem naszego autorskiego oprogramowania GiftPlus. Jest to system komputerowy, który dzięki wykorzystaniu zalet Internetu pozwala na efektywne zarządzanie kartami podarunkowymi. Coraz ważniejszym obszarem działań Argo-Card są karty SIM dla sieci komórkowych i właśnie z myślą o rosnącym na nie zapotrzebowaniu, także w kontekście pakowania i konfekcjonowania, zdecydowaliśmy się na zakup nowej, półformatowej maszyny offsetowej.

Wybór kierownictwa gdańskiej drukarni padł na rozwiązanie zaproponowane przez firmę Koenig & Bauer – półformatową maszynę Rapida 75PRO-5+L ALV2, pracującą w technologiach konwencjonalnej oraz UV. Jak zaznacza Remigiusz Montwiłł, w większości wykorzystywany jest drugi z wymienionych trybów produkcji, gdyż maszyna w 90% służy obecnie do zadrukowywania podłoży plastikowych.

- Przejęła ona większość prac dotychczas realizowanych w urządzeniu Genius, przede wszystkim średnio- i wysokonakładowych. Podłoża kartonowe stanowią zaledwie 10% realizowanego w niej asortymentu, maszyna wciąż posiada niewykorzystany przez nas potencjał. Chcielibyśmy zatem zagospodarować ją właśnie w tym obszarze, obsługując nowych klientów, zainteresowanych wysokiej jakości opakowaniami, także uwzględniającymi efekty specjalne czy zabezpieczenia, realizowane m.in. w trybie in-line w maszynie Koenig & Bauer – mówi prezes Argo-Card.

Z myślą o tego typu produkcji Rapida została wyposażona w pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości do 0,8 mm. Z uwagi na zastosowaną tu technologię UV szereg kluczowych elementów – mieszadła w kałamarzach, systemy mycia, osłony na promieniowanie UV czy systemy mycia CleanTronic UV – wymagało specjalnego przygotowania. Wprowadzono także wymienne pozycje pomiędzy agregatami do suszenia pośredniego UV. O wysoką jakość produkcji mają zadbać m.in. zaawansowane rozwiązania kontrolno-pomiarowe: ErgoTronic ColorControl oraz funkcja pomiaru spektralnego Lab.

obrazek

- Wybierając dostawcę zwracaliśmy na wysoką jakość i wydajność samej maszyny, ale braliśmy również pod uwagę doświadczenie producenta i jego udziały rynkowe na rynkach, którymi jesteśmy zainteresowani, a więc podłoży niewsiąkliwych oraz opakowań kartonowych. Na obu Koenig & Bauer jest globalnym liderem, a o jakości i trwałości rozwiązań tej firmy przekonaliśmy się sami, użytkując maszynę Genius 52 UV, wytwarzaną przez spółkę-córkę KBA-Metronic, oraz uzyskując rekomendację dotyczącą rozwiązań tego producenta m.in. od naszych partnerów z organizacji ICMA, do której należymy od lat – dodaje Remigiusz Montwiłł.

Maszyna Rapida 75PRO-5+L ALV2 pracuje w firmie Argo-Card od połowy ubiegłego roku, znacząco wspierając realizowaną przez nią produkcję kart plastikowych, sięgającą rocznie – jak informuje Remigiusz Montwiłł – 60 mln sztuk:

- Stanowią one trzon naszego biznesu i są bardzo rozwojowym rynkiem, gdyż popularność programów lojalnościowych czy zapotrzebowanie na karty podarunkowe wciąż jest na wysokim poziomie. Drugim filarem działalności Argo-Card jest tzw. co-packing, czyli kompleksowe pakowanie i przepakowywanie produktów z udziałem  opakowań typu blister i folii stretch. Na trzeci składa się kompleksowa obsługa sieci komórkowych w zakresie kart SIM, m.in. opakowań do nich. Pakowanie kart SIM często jest procesem bardzo skomplikowanym. Opakowanie musi być w wielu miejscach personalizowane, posiadamy dedykowaną linię produkcyjną, która umożliwia wykonanie tego procesu jednocześnie z czynnością pakowania. Z myślą o dynamicznym wzroście ostatniego z wymienionych uznaliśmy za niezbędną inwestycję w nową maszynę offsetową.

Po kilkumiesięcznej eksploatacji kierownictwo Argo-Card chwali sobie zrealizowany zakup, także w kontekście obsługi posprzedażowej ze strony Koenig & Bauer (CEE) – dostawcy maszyny: - Podobnie jak w przypadku modelu Genius, mamy z nią pozytywne doświadczenia. Na uwagę – poza skokiem wydajnościowym – zasługuje też bardzo wysoka jakość uzyskiwanej tu reprodukcji. Dwa razy większy format i zaawansowanie technologiczne spowodowało, że obsługuje ona obecnie wszystkie prace, uwzględniające podłoża plastikowe o nakładzie powyżej 20 tys. egzemplarzy. Przejęła więc 70% zleceń z udziałem tego typu trudnych w obróbce substratów. Chwalimy sobie także współpracę z lokalnym, autoryzowanym serwisem maszyn Koenig & Bauer – firmą MSM Majka z Gdyni.

Jak podkreśla Remigiusz Montwiłł, obecnie posiadany przez Argo-Card park sprzętowy i cała towarzysząca mu infrastruktura (m.in. w obszarze IT) czynią z firmy nie tylko lidera w dziedzinie kart plastikowych, ale też potencjalnie atrakcyjnego partnera w obszarze opakowań kartonowych:

- Zdajemy sobie sprawę, że maszyna Rapida posiada potencjał przekraczający nasze obecne potrzeby w zakresie druku offsetowego, związane z obsługą stałych klientów z rynku kart. Dlatego jesteśmy bardzo otwarci na współpracę ze wszystkimi firmami zainteresowanymi wysokiej jakości opakowaniami kartonowymi, także uwzględniającymi efekty specjalne – wykonywane w technice offsetowej oraz sitodrukowej – czy personalizację realizowaną w technologii cyfrowej – podsumowuje prezes Argo-Card.

Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE) dodaje: - Jesteśmy dumni z faktu, że rozwiązanie naszej marki po raz kolejny zostało docenione przez najważniejszego w Polsce i cenionego poza nią gracza na rynku kart plastikowych. Z satysfakcją odnotowujemy plany kierownictwa firmy Argo-Card względem wykorzystania maszyny Rapida PRO do produkcji opakowań kartonowych. Warto w tym miejscu dodać, że rozwiązania Koenig & Bauer, również w Polsce, posiadają znaczące udziały w tym segmencie rynkowym. Miło nam było również usłyszeć kilka ciepłych słów w związku z trwającą już dziesięć lat eksploatacją maszyny Genius. Zrealizowane w 2008 roku wdrożenie było pierwszą w Polsce instalacją tego modelu. Mamy nadzieję, że nowo zakupiona Rapida okaże się podobnie trwała i niezawodna, znacząco przyczyniając się do dalszego rozwoju drukarni Argo-Card.

Źródło: Koenig & Bauer Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Dobry sok w dobrym opakowaniu
Sokpol, producent soków, nektarów i napojów, jest pierwszą firmą na polskim rynku, która zdecydowała się wprowadzić do oferty produkt w opakowaniu pochodzenia roślinnego Tetra Pak. Kartony Tetra Pak w ponad 80% składają się z materiałów odnawialnych (pochodzenia stricte roślinnego) i są wyprodukowane z papieru (celulozy) wytworzonej z drewna z certyfikatem FSC. Także...
2-4 mld zł będą musiały przeznaczyć firmy z branży opakowań na dostosowanie się do zmian regulacyjnych związanych z promowaniem gospodarki obiegu zamkniętego, szacują analitycy Santander Bank Polska i SpotData. Wg przygotowanego przez nich raportu, łącznie rozwój branży do 2025 r. będzie wymagał inwestycji na poziomie ok. 20-25 mld zł.
Dzień Dystrybutora w firmie Sun Chemical
14 listopada br. firma Sun Chemical zorganizowała kolejne już spotkanie dla swoich dystrybutorów. Stały się one już tradycją tego producenta farb, a dla jego uczestników są możliwością pozyskania wiedzy na temat nowych produktów w jego ofercie, a także okazją do dobrej zabawy. Tym razem Sun Chemical zaprosił swoich gości na warszawski tor kartingowy, na...
Heidelberg oferuje 12 lat gwarancji na głowice laserowe
Wyjątkowo wysoka wytrzymałość głowic laserowych naświetlarek Suprasetter, ich niezawodność oraz najwyższa jakość obrazowania pozwala zaoferować ich użytkownikom program „Ultimate 12”. Jest to 12-letnia gwarancja na głowice naświetlarek CtP najnowszej generacji, zamówionych wraz z kontraktem na płyty i obsługą serwisową. Dowiedz się więcej. Simply...
25 lat Agfa w Polsce: wspomnienia i prezentacje planów
W tym roku mija 25-lecie polskiego oddziału firmy Agfa. Z tej okazji 28 listopada w warszawskim teatrze Capitol – z udziałem prawie 200 gości z kraju i zagranicy – odbyło się jubileuszowe spotkanie, podczas którego przypomniano najważniejsze wydarzenia w historii Agfa-Gevaert, również w kontekście działalności prowadzonej przez nią w naszym kraju. Nie zabrakło omówienia...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764