logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Klejenie folii „One way vision” na pojazdach

   09.12.2005, przeczytano 23024 razy

Mam problem z przyklejaniem folii ,,One way vision" na samochodach. Ostatnio kleiłam ową folię na tylnej szybie auta i użyłam do tego spryskiwacza z wodą i odrobiną płynu (szamponu bambino) i podgrzewałam folię suszarką. Przykleiło się idealnie. Niestety na drugi dzień klientowi wszystko odeszło od szyby. Czy folię taką można kleić jak zwykłą folię na wodę z płynem, czy tylko ,,na sucho”?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/klejenie-folii-one-way-vision-na-pojazdach,3323,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Absolutnie nie tędy droga. Popełniła Pani kilka błędów. Po pierwsze folie tego typu, niezależnie od producenta, mają bardzo słaby klej w porównaniu ze zwykłymi foliami. Po drugie - nie wolno ich naklejać na mokro. Nie dość, że klej jest słabszy, to jeszcze brakuje połowy powierzchni samoprzylepnej bo przecież zostały wycięte dziurki.
Folia naklejona w opisany sposób nie miała prawa się utrzymać.

Prawidłowo powinno wyglądać to tak:
- folię należy pokryć papierem lub folią transportową o słabym kleju
- nakładać ją w całości jako jeden bryt, koniecznie na sucho
- naciągać folię w miejscach krzywizn wyłącznie na gorąco, po usunięciu warstwy transportowej.

Prosze zapytać w drukarni o pochodzenie użytego materiału. Folie produkcji chińskiej lub koreańskiej mają słabszy klej od ich odpowiedników 3M i AVERY. Nie należy ich stosować na samochodach. Niestety jest to powszechną praktyką, trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku wykonawca bierze ryzyko na siebie.

Życzę powodzenie.

P.S. Proszę unikać klejenia folii „na mokro” na pojazdach


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof WolskiKrzysztof Wolski o sobie:

Kompetencje:
- rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
- techniki nanoszenia folii
- wycinanie grafiki ploterem
- reklamy z folii na pojazdach

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Niestety muszę stwierdzić że w odpowiedzi zawarty jest błąd. Miałem okazję zapoznać się z różnymi foliami owv (3M, Avery, MacTac, Oracal i wieloma chińskimi) i muszę powiedzieć iż te chińskie mają znacznie mocniejszy klej od tych firmowych.

avatar użytkownika
,

Panie Krzysztofie! Ma Pan rację, proszę jednak pozwolić na komentarz praktyka:
dlaczego kleimy "na mokro"? -czy nie dla tego by nie mieć bąbli? Ale, ale, czy ktoś widział bąble pod oneway-em? Po co ułatwienie które w niczym nie pomaga?
Z innej strony: czy można na mokro wykleić głębokie przetłoczenie? Też się nie uda...
A może szybciej wykleimy samochód, na odbiorze którego zależy niecierpliwemu Klientowi (zawsze z dużej litery bo dzięki nim żyjemy)...... a ten, w drodze do domu nacisnie gaz i przy 140km/h zgubi efekty naszej mozolnej pracy :).

Podsumowując:"samochody bez wody"

Pozdrawiam, ms

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764