logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Kobiety i mężczyźni w sieci – dane z Gemius/PBI

  PR 07.03.2019, przeczytano 1229 razy
ilustracjastrzałka

8 marca to data nierozerwalnie kojarząca się z Dniem Kobiet, który w Polsce obchodzony jest już od wielu lat. W ostatnim czasie coraz popularniejszy staje się także Dzień Mężczyzny, który ustanowiony został dwa dni później, 10 marca. Z okazji tych dwóch świąt postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy płciami, jeśli chodzi o sposób korzystania z sieci. Które serwisy są popularniejsze wśród kobiet, a które wśród mężczyzn? Kto jest aktywniejszy w mobile’u? Odpowiedzi na to pytanie przynoszą dane z badania Gemius/PBI.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kobiety-i-mezczyzni-w-sieci-%E2%80%93-dane-z-gemius-pbi,381532,artykul.html

TOP 20: kobiety aktywniejsze na Facebooku, mężczyźni na Twitterze

Patrząc na zestawienie 20 najpopularniejszych serwisów, nie widać znaczących różnić pomiędzy odwiedzanymi witrynami, jeżeli chodzi o miejsca w top 20. W większości przypadków, zarówno internauci jak i internautki, odwiedzają te same serwisy aukcyjne, ogłoszeniowe, platformy social media czy portale horyzontalne.

Możemy jednak zauważyć kilka interesujących faktów: kobiety są o wiele bardziej aktywne w mobile’u jeżeli chodzi o przeglądanie portali aukcyjnych i ogłoszeniowych: w przypadku Allegro procent użytkowniczek korzystających z urządzeń mobilnych wynosi 71% (6 799 543), podczas gdy dla mężczyzn jest to 61% (5 563 994). Na platformie OLX proporcje są podobne: 72% użytkowniczek korzysta z serwisu w sposób mobilny (5 168 885), a wśród użytkowników odsetek ten wynosi 63% (4 520 946).

Z kolei jeżeli chodzi o platformy społecznościowe, nie ma różnic w przypadku YouTube’a – obie płcie w takim samym stopniu korzystają z serwisu na smartfonach czy tabletach (po 44% użytkowników i użytkowniczek). Z danych Gemius/PBI wynika także, że na Facebooku mamy o 927 571 więcej kobiet niż mężczyzn (11 713 417 vs 10 785 846), które dodatkowo częściej korzystają z platformy na mobile’u (66% użytkowniczek vs 60% użytkowników). Co ciekawe, odwrotną tendencję można zauważyć na Twitterze: ten serwis odwiedza o 1 677 366 więcej użytkowników (3 968 470 vs 2 291 104), którzy częściej korzystają z niego mobilnie niż użytkowniczki (66% mężczyzn vs 60% kobiet).

Wiek: nastolatkowie wolą PC, nastolatki smartfona

Przyglądając się wiekowi poszczególnych użytkowników i użytkowniczek, można zauważyć, że – poza grupą 25-34 i 55+ – z urządzeń mobilnych częściej korzystają kobiety. Szczególnie jest to widoczne w młodszych grupach wiekowych, w których różnice te są największe. W grupie 7-14 jest to 70% do 55% (815 010 użytkowniczek vs 703 336 użytkowników), a w grupie 15-24  91% do 87% (2 226 840 użytkowniczek vs 1 908 620 użytkowników).

ilustracjastrzałka

Miejsce zamieszkania: kobiety bardziej mobilne, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach

Przyglądając się demografii pod kątem miejsca zamieszkania, również widać nadreprezentację kobiet wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Jest ona tym większa, im mniejsza jest zamieszkiwana miejscowość: w przypadku wsi jest to 84% użytkowniczek mobilnych vs 81% użytkowników mobilnych, a w przypadku miast do 20 tys. mieszkańców 85% użytkowniczek vs. 80% użytkowników.

ilustracjastrzałka

Przedstawione dane pochodzą z badania Gemius/PBI za styczeń 2019 rok.

Źródło: Gemius/PBI

www.gemius.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
KRRiT: Sygnał Radia Maryja zakłócano z Rosji
Sekretarz Wykonawczy IGO EUTELSAT informuje Przewodniczącego KRRiT:
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764