logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kobiety zarabiają mniej i poszukują dodatkowej pracy

  PR 19.11.2023, przeczytano 229 razy

Najnowsze dane z badania „The Perfect Match” firmy kadrowo-płacowej SD Worx pokazują, że co czwarta Polka (39 proc.) zgłasza trudności z pokryciem wszystkich miesięcznych wydatków. Aż 32,5 proc. kobiet w Polsce w ciągu ostatniego roku poszukiwało dodatkowej pracy, by zrealizować stałe domowe zobowiązania. A to wszystko przy ciągle wysokiej nierówności płacowej. Jak podkreślał RPO, w 2021 r. luka płacowa wynosiła 8,5 proc. i choć była niższa niż średnia unijna (12,7 proc.), to jednak na przestrzeni dziesięciu lat wzrosła prawie dwukrotnie. Oznacza to, że pomimo wzrostu wynagrodzeń, różnica w dochodach kobiet i mężczyzn wciąż znacząco wpływa na kształtowanie polskiej rzeczywistości.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kobiety-zarabiaja-mniej-i-poszukuja-dodatkowej-pracy,402130,artykul.html

Jak wynika z danych SD Wrox, kobiety aktywniej podejmują kroki w celu poprawy swojej sytuacji finansowej. Aż 44,2 proc. z nich poprosiło o podwyżkę, co stanowi wyższy odsetek niż w przypadku mężczyzn (39 proc.). Ostatecznie, uzyskało ją 50,9 proc. kobiet i 48,4 proc. mężczyzn. Pomimo tego, aż 41,1 proc. kobiet – w porównaniu do 30,8 proc. mężczyzn – planuje poszukać pracy w niepełnym wymiarze godzin, aby uzyskać dodatkowy dochód. Oznacza to, że obecna sytuacja ekonomiczna nie pozwala im zaspokoić podstawowych potrzeb budżetu domowego – wskazało tak ok. 4 na 10 osób żyjących w Polsce.

Od 15 listopada aż do końca roku kobiety pracują za darmo. To niestety nie żart, a twarde dane płacowe. Komisja Europejska co roku, na podstawie danych z 12 państw wspólnoty, ustala datę graniczną, która pokazuje rozbieżność między zatrudnionymi na tym samym stanowisku kobietami i mężczyznami. Z udostępnianych przez KE informacji wynika, że średnia luka płacowa wynosi około 12,7 proc.

Niższe zarobki kobiet przekładają się na wiele aspektów ich życia: decyzje osobiste, zakupowe, pewność na rynku pracy i relacjach międzyludzkich. Z corocznego badania SD Worx wynika, że kobiety – w przeważającej większości odpowiedzialne za planowanie domowego budżetu i decyzje zakupowe – są bardziej ostrożne finansowo. Ponad 39 proc. Polek zgłasza trudności związane z pokryciem wszystkich miesięcznych wydatków (taki sam problem zgłasza 36,2 proc. mężczyzn). Aż 32,5 proc. kobiet co najmniej raz w ciągu minionego roku poszukiwało pracy w niepełnym wymiarze godzin w celu uzyskania dodatkowego dochodu. Taką potrzebę odczuwało w tym czasie tylko 25,1 proc. mężczyzn. Jednocześnie aż niemal 70 proc. kobiet twierdzi, że doskonale rozumie, co składa się na ich wynagrodzenie, włączając w to benefity (taką świadomość ma tylko 60,9% mężczyzn). Wiedzą też – tę kwestię podnosi aż 40,5 proc. respondentek – że ich wynagrodzenie jest niesprawiedliwie niskie w porównaniu z wypłatami innych pracowników w ich firmach. W ubiegłym roku ponad 44 proc. kobiet, które wzięły udział w naszym badaniu, ubiegało się o podwyżkę. W tej kategorii również wyprzedziły swoich kolegów z pracy – mówi Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE w SD Worx Poland.

Źródło: SD Worx Poland

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Skoro na rozmowie kwalifikacyjnej nie można zapytać o płeć, w papierach rekrutacyjnych nie może być zdjęcia, to skąd się bierze niższa oferta płacowa przy zawieraniu umowy?
I dlaczego kandydat się na nią zgadza?

Tak sobie głośno myślę.

avatar użytkownika
,

Ciekawe, prawda? Może kandydat pochodzi z Łodzi?  

avatar użytkownika
,

A umiesz odpowiedzieć?

Dostajesz cv, ktoś chce pracować w Signs.
O połowę rzeczy nie możesz zapytać, bo prawo, o drugą nie wypada, bo nowoczesność.

Składasz propozycję, ktoś ją przyjmuje... a potem się okazuje, że dyskryminujesz płacowo.
  

avatar użytkownika
,

A dlaczego miałbyś pytać kogoś o płeć? Przecież to Ty jesteś najzagorzalszym rzecznikiem zasady, że to nie płeć, a kompetencje powinny decydować. Powtarzasz to przy każdej okazji. Nieszczerze...?  

avatar użytkownika
,

Przyjęliśmy, że nie pytamy.
Przyjmujemy, że w wyniku szybkich i bezbolesnych negocjacji obie strony zawarły umowę.

A potem się okazało, że płacisz za mało czyli dyskryminujesz, bo pracownik okazał się być kobietą, co więcej, przekonaną że powinna zarabiać więcej.
  

avatar użytkownika
,

Luka płacowa nie odzwierciedla przekonań co do różnic w zarobkach, ale realnie istniejące różnice. Jeśli ktoś w wyniku tych "szybkich i bezbolesnych" negocjacji proponuje kobietom gorsze warunki, a jednocześnie twierdzi że nie pyta o płeć, to jest zwykłym oszustem i nie powinno być dla niego miejsca w świecie biznesu.  

avatar użytkownika
,

A co jeśli część lepiej zarabiających pracowników zacznie deklarować się jako kobiety, co za tym idzie, wszystkie wyliczenia wskażą, że to kobiety zarabiają więcej...

Nowoczesność działa w obie, znaczy się we wszystkie strony.
  

avatar użytkownika
,

Nadal będzie to świadczyć o luce płacowej. Nic się nie zmieni.  

avatar użytkownika
,

I wtedy kobiety wystąpią w obronie mniej zarabiających niekobiet?  

avatar użytkownika
,

Być może.  

avatar użytkownika
,

uff. Ulżyło mi.
Niekobietom zapewne też. Ktoś się za nimi wstawi.
  

avatar użytkownika
,

Tyle stresów z powodu tej luki płacowej...  

avatar użytkownika
,

Zlikwidujmy płcie.
Wtedy będzie luka kompetencyjna ze wszystkimi jej konsekwencjami.
  

avatar użytkownika
,

A dlaczego czujesz się kompetentny aby powoływać lub likwidować płcie?  

avatar użytkownika
,

To postulat nie kompetencja.
Do postulowania trzeba mieć wyłącznie kompetencję umiejętności postulowania.
Nawet nie trzeba mądrze. Np. feministki ciągle coś durnego postulują.
  

avatar użytkownika
,

Ich kompetencja wynika z tego, że postulują w swoim imieniu. A Twoja?  

avatar użytkownika
,

Wydaje mnie się ,że jednak w imieniu wszystkich kobiet.
Wątpię w prawdziwość tego przekonania, ale w postulowaniu nie ma to znaczenia.
Liczy się postulowanie samo w sobie. Żeby postulat wybrzmiał w przestrzeni publicznej, zyskał wiatr w żagle, może nawet poparcie społeczne.
  

avatar użytkownika
,

Czy to nie jest trollowanie?  

avatar użytkownika
,

W istocie, niektóre postulaty noszą znamiona próby trollowania systemu.
Moim zdaniem.
  

Najnowsze w tym dziale

Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.
Choć korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe dopiero od 1 lipca 2024 r. (dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.) to warto już dziś sprawdzić jak on działa. Dla chętnych system jest dostępny już od 1 stycznia 2022 r. Można się z nim łączyć korzystając z API udostępnionego przez Ministerstwo Finansów i z jego pomocą...
Jeśli do kupienia jakiegoś preparatu namawia znany lekarski autorytet, pacjentowi powinna włączyć się „czerwona lampka”. Prawdopodobnie lekarz ten padł ofiarą kradzieży wizerunku, a pacjent ma do czynienia z oszustwem. Tego rodzaju spraw jest coraz więcej - informuje Prawo.pl.
Jak rynek pracy zareaguje na wzrost płacy minimalnej w 2024 r.?
Październikowe odbicie nastrojów na rynku pracy po ponad 17-miesięcznych spadkach utrzymało trend wzrostowy również w pierwszych 3 tygodniach listopada. Umiarkowany optymizm zdaje się zagościć na dłużej, jednak już niebawem część pracodawców czekają kolejne wyzwania. Od stycznia płaca minimalna znowu wzrośnie, względem 2019 roku o niespełna 90 procent. Najbardziej...
Barometr EFL na IV kwartał 2023. Co druga firma wciąż boi się inflacji
Firmy w Polsce dostrzegają stopniowo spadającą inflację, gdyż obawy o rosnące ceny są najmniejsze w ciągu całego roku. Z Barometru EFL na IV kwartał tego roku wynika, że 44% firm uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach pogorszy się przez inflację. To o 6 p.p. mniej niż kwartał wcześniej i 14 p.p. mniej niż pół roku temu. Zdecydowanie częściej takie...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764