logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Koenig & Bauer dostawcą technologii offsetu arkuszowego do firmy Rondo

  PR 19.06.2023, przeczytano 559 razy
ilustracjastrzałka
Jedno z najnowocześniejszych centrów druku na tekturze falistej w Europie znajduje się w St. Ruprecht w Styrii. Podczas uroczystego otwarcia (od lewej do prawej) - Robert Posch, Dyrektor Zakładu St. Ruprecht, Udo Nachbaur, Członek Zarządu ds. technicznych Ganahl AG, Hubert Marte, Prezes Zarządu Ganahl AG, Reinhard Marschall, Dyrektor Zarządzający Koenig & Bauer (DE), oraz Otto Schweinzer, Dyrektor Zarządzający Rondo St. Ruprecht. Alexandra Luttenberger / com_unit

Firma Rondo Ganahl AG inwestuje 36 milionów euro w swój zakład w St. Ruprecht w Styrii i otwiera jedno z najnowocześniejszych centrów druku opakowań z tektury falistej w Europie. Centrum wyposażone zostało między innymi w nową offsetową arkuszową maszynę drukującą Rapida 164 z sześcioma zespołami drukującymi, wieżą lakierującą i przedłużeniem wykładania.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/koenig-and-bauer-dostawca-technologii-offsetu-arkuszowego-do-firmy-rondo,400428,artykul.html

Nowa maszyna Rapida 164 drukuje z prędkością do 16 000 arkuszy / godz. przy maksymalnym możliwym formacie arkusza 1.205 x 1.640 mm. W ciągu godziny urządzenie jest więc w stanie zadrukować materiał o powierzchni czterech boisk piłkarskich. Dzięki instalacji dodatkowego pakietu do zadruku tektury falistej maszyna jest przystosowana do druku na podłożu o grubości do 1,7 mm. Urządzenie zostało podniesione o jeden metr i zintegrowane z w pełni automatycznym systemem logistyki stosów tak, aby umożliwić płynną obróbkę sztywnych podłoży drukowych, przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości pracy. W nowym centrum druku w St. Ruprecht obecnie będzie poddawanych obróbce dodatkowo 20 milionów metrów kwadratowych tektury falistej rocznie.

Jedyna w swoim rodzaju instalacja urządzenia

Podobnie jak produkty, które wytwarza, maszyna jest jedyna w swoim rodzaju i precyzyjnie dostosowana do wymagań firmy Rondo - od instalacji w hali wraz ze specjalną galerią i zintegrowaną windą wózka na formy drukowe poprzez system chłodzenia aż po podpodłogowy system logistyki służący do transportu stosów bez konieczności stosowania palet.

Ponadto maszyna Rapida 164 została wyposażona w liczne rozwiązania automatyzacyjne: system PlateStretch służący do kompensacji rozciągnięcia papieru za pomocą naciśnięcia przycisku na konsoli ErgoTronic, nakładanie bez stosowania marek bocznych DriveTronic SIS, system wymiany form FAPC oraz urządzenie myjące CleanTronic. Kontrola temperatury zespołu farbowego gwarantuje stałe warunki druku niezależnie od wielkości nakładu, wydajności produkcji czy temperatury panującej na hali. Dedykowane kałamarze farbowe ułatwiają drukowanie za pomocą farb specjalnych, takich jak np. farby UV.

ilustracjastrzałka

Logistyka surowca w modelu Rapida 164, który jest podniesiony o około metr, jest obsługiwana przez system w fundamencie.

Tektura falista jako wszechstronne rozwiązanie

Tektura falista jest niezwykle wszechstronnym materiałem wśród rozwiązań opakowaniowych: lekka, stabilna i znakomita dla różnorakich zastosowań - jest również naturalnie odnawialna. Właśnie dlatego przemysł spożywczy i liczni producenci marek coraz częściej stawiają na opakowania z niej wykonane. Hubert Marte, CEO Ganahl AG, tak wypowiada się na ten temat: - Specjalizujemy się w produkcji opakowań z tektury falistej nadających się do zastosowania w obiegu zamkniętym. Tylko w St. Ruprecht mamy ponad 10.000 artykułów, jakie mogą zastąpić plastik. Każdy z tych artykułów jest dopasowany do danego produktu końcowego, jak garnitur szyty na miarę. Otto Schweinzer, Dyrektor Zarządzający zakładu w St. Ruprecht, dodaje: - Używając farb bezpiecznych dla żywności możemy produkować opakowania z tektury falistej, które są prawdziwą alternatywą dla plastiku.

Produkcja ekologiczna w St. Ruprecht

Zakład przetwarzania tektury falistej w St. Ruprecht opiera swoją produkcję na energii słonecznej. Na dachach hal zainstalowano około 2000 modułów fotowoltaicznych. Dzięki nim Rondo generuje około 2,5 miliona kilowatogodzin czystej energii elektrycznej rocznie, co prowadzi do rocznej redukcji emisji CO2 o 980 ton.

ilustracjastrzałka

Widok nowoczesnego zakładu tektury falistej Rondo w St. Ruprecht.

Firma rodzinna z bogatą tradycją

Korzenie rodzinnej firmy Rondo Ganahl sięgają 1797 roku. W 1911 roku w Vorarlberg założona została fabryka papieru, co oznaczało zainicjowanie przez firmę działalności w branży papierniczej. W 1954 r. został otwarty pierwszy zakład tektury falistej we Frastanz, a w 1972 r. kolejny zakład w St. Ruprecht. Oprócz nowego centrum druku cyfrowego i głównego zakładu, częścią zakładu Rondo Ganahl AG w Styrii są także MC-Box Austria oraz centrum montażowe w Albersdorf. Ponadto firma posiada zakłady na Węgrzech, w Rumunii, Turcji i Niemczech.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Koenig & Bauer: wywiad z Grzegorzem Łajcą, Grupa Akomex
Gdy w 2021 roku w drukarni Akomex rozpoczynała pracę siedmiokolorowa maszyna Rapida 106-7+LTTL SPC ALV3 produkcji Koenig & Bauer, firma wkraczała w etap strategicznych zmian. Składająca się z trzech zakładów (Akomex w Starogardzie Gdańskim, DrukPak w Aleksandrowie Kujawskim i PlanoPack w Ikast w Danii) grupa przeszła gruntowną reorganizację i integrację m.in. pod...
Qtubes - linia z maszyną Mark Andy Evolution Series E5 w Grupie 3 Druk
Pierwsza na świecie linia do produkcji tub kosmetycznych w technologii QFlex rozpoczęła niedawno pracę w Qtubes – nowej marce, należącej do krakowskiego producenta opakowań premium Grupy 3 Druk sp. z o.o. Jednym z elementów tego innowacyjnego na skalę świata rozwiązania jest maszyna fleksograficzna Mark Andy Evolution Series E5. Technologia QFlex to – według założeń...
Raja: rozwiązania dla klientów w dziedzinie e-commerce i opakowań
W dzisiejszym świecie biznesu innowacje w obszarze e-commerce i opakowań stały się nieodłącznym elementem sukcesu. Firmy dostosowują się do zmieniających się trendów, aby usprawnić procesy logistyczne i pakowania, jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój. Kluczowe staje się też zindywidualizowane podejście do klienta.
Koenig & Bauer: wywiad z Filipem Krajewskim, MMP Neupack Polska
MM Packaging to jedna z największych na świecie grup poligraficznych, działająca w 64 lokalizacjach i specjalizująca się w produkcji opakowań na bazie tektury litej. Jest częścią austriackiego koncernu Mayr-Melnhof, który – poza działalnością w obszarze opakowań – zajmuje się też produkcją kartonu. Grupa jest obecna również w naszym kraju, gdzie...
Canon Imagepress V1350 w drukarni Box-Graf
Kiedy Robert Szymańczak - właściciel drukarni Box-Graf - rozpoczął poszukiwania maszyny do druku kolorowego i czarno-białego, zależało mu na urządzeniu, które gwarantowałoby wysoką jakość produkcji, ale także wydajność, a co za tym idzie – przyniosłoby jego firmie oszczędności. Trafił wówczas na urządzenie Canon w ofercie Amagraf. Dogłębna analiza...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764