logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów

  PR 27.03.2024, przeczytano 360 razy
ilustracja
Paweł Krasowski. fot. Polska Izba Fleksografów

„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane na rynek produkcji opakowań kartonowych i tekturowych. Firma znalazła się jednocześnie wśród Srebrnych Sponsorów zorganizowanego przez Polską Izbę Fleksografów wydarzenia, którego tegoroczna edycja zgromadziła ok. 300 osób z Polski i z zagranicy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/koenig-and-bauer-i-ci-flexo-na-konferencji-fleksografow,403631,artykul.html

Portfolio Koenig & Bauer dla rynku opakowań jest systematycznie rozbudowywane od wielu lat. Oprócz rozwiązań bazujących na technice offsetowej, stanowiących „DNA” tego producenta, coraz więcej miejsca zajmują w nim maszyny i urządzenia fleksograficzne oraz inkjetowe, ale też hybrydowe, uwzględniające różne technologie druku i wykańczania/uszlachetniania. Prezentacja przygotowana z myślą o uczestnikach Konferencji Fleksografów koncentrowała się na nowej maszynie XD Pro, bazującej na technologii z centralnym cylindrem dociskowym (CI Flexo).

Od pewnego już czasu maszyny wcześniej oferowane przez przejętą przez nas firmę Flexotecnica, są budowane w zakładach Koenig & Bauer w Würzburgu, wyposażonych we własną odlewnię – mówił Paweł Krasowski. – Dzięki temu możemy bazować nie tylko na wieloletnich, włoskich korzeniach tej marki, ale też doświadczeniach i kompetencjach niemieckiej załogi, jak również techników i inżynierów, dbających o rozwój naszych rozwiązań i wprowadzanie nowych modeli na rynek. Przykładem tych działań jest zbudowana w 100% w Niemczech maszyna XD Pro”.

„XD Pro - „gamechanger” na rynku CI Flexo”

XD PRO to maszyna wyposażona w zespoły drukujące w technice fleksograficznej (może ich do 10) oraz w dodatkowe – instalowane inline – stacje fleksograficzne i rotograwiurowe do aplikowania specjalnych lakierów (wodnych, UV). „W maszynie tej znajdziemy wiele rozwiązań automatyzujących i usprawniających produkcję – mówił Paweł Krasowski. – Jednym z nich jest PrintTronic – system automatycznego ustawiania docisku. Ważnym elementem, zwłaszcza dla drukarń stawiających na ekologię i energooszczędność, będą z pewnością: system odzysku energii i opatentowany system suszenia. Oferowany przez nas pakiet ESP (Energy Saving Package) uwzględnia napędy regeneracyjne, które ładują system odzysku energii w czasie, gdy produkcja jest zatrzymana. Zgromadzona w ten sposób energia jest wykorzystywana przy ponownym uruchomieniu maszyny”.

Paweł Krasowski podkreślał, że obecnie co czwarta sprzedawana przez Koenig & Bauer maszyna fleksograficzna uwzględnia dodatkowe opcje uszlachetniania inline: „To pokazuje wszechstronność zastosowań naszych rozwiązań, które zadrukowują i wykańczają zarówno podłoża kartonowe, jak i foliowe o grubości minimalnej 10 mikronów z prędkością – jak w przypadku XD Pro – dochodzącą do 500 m/min.”.

Poświęcił też kilka słów stosowanym przez Koenig & Bauer, także w kontekście produkcji fleksograficznej, innowacyjnym rozwiązaniom cyfrowym, zgodnym z założeniami Przemysłu 4.0. „Z myślą o drukarniach, którym tego typu idee są bliskie, mamy do zaproponowania system zarządzania energią – VisuEnergy X, produkcyjny system analizy – Kyana Data oraz portal klienta – myKyana. Narzędzia te służą analizie, optymalizacji produkcji i zapewniają wszechstronny wgląd w proces produkcyjny”.

Trendy na rynku CI Flexo

Na zakończenie Paweł Krasowski przedstawił obecne trendy na rynku CI Flexo. „Z zebranych przez nas w skali globalnej informacji wynika, że właściciele marek coraz częściej oczekują rozwiązań, umożliwiających produkcję opakowań zrównoważonych i zgodnych z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. W praktyce oznacza to tendencję do wprowadzania na rynek funkcjonalnych powłok w materiałach mono- i biodegradowalnych, zawierających barierę przed tlenem, wodą, wilgocią, olejami i tłuszczami. Część z nich uwzględnia dyspersję na bazie biosurowców, a także akrylu bądź lateksu. Coraz częściej też folia jest zastępowana kartonem, chociaż – w kontekście CI Flexo – pierwszy z wymienionych materiałów wciąż stanowi ponad 50% produkcji”.

Paweł Krasowski podkreślał, że na rynku obserwuje się również trend w kierunku inwestowania w maszyny wielozespołowe. „W USA mamy przewagę instalacji uwzględniających 10 zespołów – mówił – podczas gdy w Europie najczęściej sprzedawane są maszyny 8-zespołowe. Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem są też rozwiązania hybrydowe, uwzględniające technologie konwencjonalną i cyfrową. Ich przedstawicielem w naszej ofercie jest model RotaJET. Jest to cyfrowa maszyna zwojowa, w której wstępne przygotowanie wstęgi odbywa się w zespole fleksograficznym, a bazowy druk – w modułach inkjetowych (CMYK). W maszynie tej znajdują zastosowanie papier i karton (oba mogą być powlekane polietylenem), a w niedalekiej przyszłości będzie tu możliwy zadruk na folii”.

Paweł Krasowski zaprosił też uczestników konferencji do odwiedzenia stoiska Koenig & Bauer (w hali 16) podczas zbliżających się targów drupa 2024 w Düsseldorfie.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE)

pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Opakowania z maszyną Revoria Press PC1120 w firmie Slodkie
Czekoladowa, karmelowa, bakaliowa – to kolejne linie słodyczy w firmie Slodkie. To producent personalizowanych słodyczy reklamowych, którego produkty z sukcesami uczestniczą w kampaniach największych światowych marek. Jest ich ponad 600 rodzajów, a każdy i dla każdego klienta musi być odpowiednio opakowany. Personalizacja opakowań, wysoka jakość, odpowiednie barwy – to tylko...
Stora Enso poinformowała, że stworzona przez tę firmę pianka opakowaniowa Papira jest z powodzeniem stosowana nie tylko w różnych branżach przemysłu, jako materiał zabezpieczający transportowane produkty, ale też służy do ochrony dzieł sztuki. Baiba – artystka używająca w swojej twórczości szkła – wykorzystuje materiał Papira do bezpiecznego...
Systemy rolowe Canon Prostream 2000 zadebiutują na Drupie
Firma Canon ogłosiła wprowadzenie na rynek ProStream 2000 – nowej serii atramentowych urządzeń drukujących na roli, przeznaczonych dla dostawców usług druku komercyjnego i komunikacji biznesowej, którym zależy na atrakcyjnym stosunku kosztów do wydajności druku na nośnikach o gramaturze do 150 g/m² i na papierze niepowlekanym. Maszyny serii ProStream...
Brother MFC - 4 nowe urządzenia wielofunkcyjne
Portfolio Brother zostało zaktualizowane o 4 monochromatyczne laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Nowe modele MFC-L2802DN, MFC-L2802DW, MFC-L2862DW i MFC-L2922DW pozwalają na szybkie i perfekcyjne wydruki. Urządzenia wielofunkcyjne są łatwe w konfiguracji oraz umożliwiają sprawne drukowanie, skanowanie, kopiowanie oraz wysyłanie i odbieranie faksów.
Duplo prezentuje system broszurujący Isaddle Senshi
Frma Duplo zaprezentowała niedawno, po raz pierwszy, swój nowy system broszurujący iSaddle Senshi (gdzie Senshi po japońsku oznacza wojownika). To rewolucyjny – jak podaje producent - s ystem broszurujący, który nie tylko przyspiesza produkcję, ale także ustanawia nowy standard jakości w procesie oprawy zeszytowej.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764