logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Koenig & Bauer Rapida 76: luksusowa produkcja w formacie B2

  PR 14.12.2020, przeczytano 1258 razy
ilustracja
Nowa maszyna Rapida 76 wyróżnia się dzięki nowoczesnemu designowi

Maszyna Rapida 76 firmy Koenig & Bauer weszła właśnie w nowy etap rozwoju. Pracująca w formacie B2 maszyna (format arkusza 530 x 750 mm, format specjalny 605 x 750 mm) wyróżnia się niezwykle wysokim stopniem automatyzacji, niewielkim zapotrzebowaniem powierzchni oraz znakomitą wydajnością pracy, do 18.000 ark./h. Maszyna różni się od swojej poprzedniczki także optycznie dzięki nowo opracowanemu, niezwykle estetycznemu designowi z domu Koenig & Bauer, który na rynku został już dostrzeżony i nagrodzony.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/koenig-and-bauer-rapida-76%3A-luksusowa-produkcja-w-formacie-b2,389537,artykul.html

Zarówno te już sprawdzone jak i nowe funkcje automatyzacyjne czynią z maszyny Rapida 76 wyjątkowo wydajne narzędzie produkcyjne. Istotną cechą jest obecność komponentów niezależnych napędów DriveTronic, umożliwiających prostą obsługę bez konieczności stosowania skomplikowanych przekładni oraz równoległe prowadzenie procesów zmiany zlecenia i narządzania. Dostępna jest także usługa wstępnego ustawiania wszystkich komponentów maszyny. Obok stanowiska sterowania ErgoTronic wyposażonego w ekran typu Wallscreen maszyna dysponuje ekranami dotykowymi, gwarantującymi pełen komfort obsługi. Rapida 76 to idealny instrument produkcyjny dla tych wszystkich, którzy swoją pracę opierają głównie na zleceniach w formacie B2.

ilustracjastrzałka

Prędkość do 18.000 arkuszy/godz. osiągana przez Rapidę 76 w formacie B2 robi wrażenie

Wysoka wszechstronność

Uzyskanie maksymalnej wszechstronności produkcyjnej maszyny Rapida 76 osiągalne jest dzięki możliwości zastosowania do jedenastu zespołów drukujących i uszlachetniających, dopasowanych do indywidualnych wymagań produkcyjnych. Mogą to być dziesięciokolorowe maszyny z automatycznym odwracaniem arkusza, umożliwiające druk 5 x 5 z dodatkową wieżą lakierującą – przeznaczone na przykład do produkcji okładek – lub maszyny do produkcji opakowań z możliwością nanoszenia podwójnego lakierowania – przeznaczone np. do produkcji opakowań dla przemysłu farmaceutycznego. Opcją są warianty podwyższone umożliwiające tworzenie wyższych stosów produktów (dla druku na kartonach) oraz warianty przedłużenia wykładania dla zastosowania różnych rodzajów lakierowania. Dostępne są także rozdzielacze farbowe dla druku typu „Iris”. Dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań z dziedziny techniki pomiarowej z inspekcją arkusza inline włącznie maszyna Rapida 76 jest znakomitym narzędziem umożliwiającym także zastosowania specjalne, w tym produkcję dokumentów z zabezpieczeniami.

ilustracjastrzałka

Kamera wykorzystywana przez trzy systemy: sterowania nafarbieniem, inspekcji arkusza oraz porównywania plików PDF.

Ta półformatowa maszyna wykazuje swoją elastyczność także w odniesieniu do stosowania różnego rodzaju farb oraz sposobów uszlachetniania. Obok farb konwencjonalnych pozawala ona na użytkowanie farb oraz lakierów UV. Poza systemami suszącymi typu IR/TL do dyspozycji są także systemy UV-, HR-UV- oraz LED-UV.

„Specjalność fabryki“ Koenig & Bauer

Obok powyżej wymienionych zalet maszyna Rapida 76 może pochwalić się obecnością innych, niespotykanych w tej klasie formatów rozwiązań, dostępnych dla jej użytkowników. Tak jak w przypadku innych maszyn Rapida, także w tym modelu istnieje możliwość rozsprzęglania nieużywanych w procesach produkcyjnych zespołów farbowych. Pozwala to na redukcję zużycia wałków oraz obniżenie czasów narządzania. Ponowne zasprzęglenie zespołów drukujących następuje poprzez naciśnięcie jednego przycisku na stanowisku sterowania. Czasy konieczności zaginania krawędzi form drukowych przed ich wprowadzeniem do maszyny także już się skończyły. Maszyna Rapida 76 pozwala na wymianę form drukowych bez konieczności wykonania tej czynności, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze zautomatyzowaną czy też symultaniczną wymianą form drukowych. Kałamarz farbowy ColorTronic gwarantuje wysoki stopień powtarzalności produkcji dzięki typowemu dla maszyn Rapida rozwiązaniu umożliwiającemu dozowanie farby bez powstawania efektów ubocznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rakli strefowych oraz specjalnej mechaniki, pozwalającej na dociskanie kałamarza farbowego do duktora zawsze z taką samą siłą. System ten nie wymaga także stosowania folii w kałamarzu farbowym. Powłoka EasyClean pozwala na niezwykle szybką zmianę farby. Symultaniczna wymiana wszystkich form drukowych na maszynie Rapida 76 trwa 45 sekund. W połączeniu z rozwiązaniem CleanTronic Synchro możliwe jest równoległe mycie cylindrów gumowych i dociskających oraz wybranych zespołów farbowych. Skraca to istotnie czasy narządzania i pozostawia do dyspozycji więcej czasu na sama produkcję. To samo dotyczy automatycznej wymiany form lakierujących.

ilustracjastrzałka

Obok urządzenia myjącego obciągi gumowe maszyna Rapida 76 dysponuje także dobrze dostępnym urządzeniem do mycia cylindra dociskowego

Różnorodność techniki pomiarowej i regulacyjnej

Zorientowane na użytkownika rozwiązania z zakresu techniki pomiarowej i regulacyjnej przyczyniają się do skrócenia czasów narządzania, zmniejszenia ilości makulatury oraz zabezpieczenia wysokiej, stabilnej jakości druku. Maszyna Rapida 76 może zostać wyposażona w systemy służące pomiarom i regulacji registru, sterowaniu farbowemu oraz inspekcji arkusza. Wszystkie systemy inline pracują w oparciu o wspólną kamerę, co zmniejsza nakłady konserwacyjne i ułatwia obsługę.

ilustracjastrzałka

Maszyna Rapida 76 wyróżnia się szybką wymianą form lakierujących, możliwą dzięki częściowej automatyzacji

W maksymalnej dostępnej wersji wyposażenia system ErgoTronic ICR reguluje register na pojedynczym arkuszu z poziomu stanowiska sterowania. QualiTronic ColorControl to gwarancja wygodnej regulacji nafarbienia. Kamera zainstalowana po ostatnim zespole drukującym lub lakierującym, względnie po ostatnim zespole przed odwracaniem przekazuje automatycznie gęstości optyczne i reguluje strefy farbowe w procesie inline. Opcjonalnie istnieje możliwość rozbudowy systemu o regulację balansu szarości (QualiTronic InstrumentFlight). QualiTronic PDFCheck pozwala na inspekcję wydrukowanych arkuszy i ich porównanie z plikiem PDF zleceniodawcy, gwarantując bezkompromisowy poziom jakości.

ilustracjastrzałka

Symultaniczna wymiana form SPC przy zastosowaniu form drukowych bez konieczności zaginania ich krawędzi

Usługi cyfrowe za naciśnięciem przycisku

Szeroki wachlarz dostępnych na maszynie Rapida 76 usług cyfrowych pozwala na redukcję nieplanowanych przestojów, wygodną konserwację maszyny pozbawioną wszelkich barier oraz na anonimowe porównywanie parametrów wydajnościowych z urządzeniami o takich samych parametrach technicznych. Paleta opcji obejmuje usługi od PressCall służącej optymalizacji komunikacji podczas zdalnej konserwacji poprzez VisualPressSupport wykorzystywaną do wykonywania opisów zdarzeń zdalnej konserwacji wraz ze zdjęciami (oraz funkcją komentarzy), tekstami, filmami video i transmisją dźwięku, Performance Reports, Press Inspection Reports, aż po usługi „Predictive Services”, bazujące na działaniu sztucznej inteligencji.

Centralnym punktem kontaktowym pomiędzy użytkownikami maszyn Rapida a działem serwisu jest Customer Community. Na tej platformie można znaleźć wszystkie dostępne cyfrowe usługi serwisowe. Użytkownicy i producent mają dostęp do tej samej bazy informacji, która pozostaje aktualna przez cały czas ich współpracy.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Canon zapowiada udział w targach drupa 2024
Pod hasłem „The Power to Move” firma Canon zaprezentuje na targach drupa 2024 szereg innowacji technologicznych, usług wsparcia, a także różnorodnych koncepcji współpracy z klientami. Pokazom na stoisku Canon będą towarzyszyć zespoły ekspertów, a wszelkie aktywności podejmowane przez firmę w trakcie targów drupa 2024 pomogą zrozumieć jak rozwiązania z obszaru druku...
Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów
„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane...
Konica Minolta Business Solutions i Autenti ogłaszają strategiczne partnerstwo, mające na celu przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. To istotny krok w kierunku przyszłości przetwarzania dokumentów.
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem
Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2...
Packaging Innovations 2024: Produkty kształtujące przyszłość
Produkty kształtujące przyszłość - znamy datę Targów Packaging Innovations Już za niecały rok, 09-10 października 2024 r. w EXPO Kraków, odbędą się 16. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. To wydarzenie o ugruntowanej pozycji na rynku, które każdego roku odwiedzają tysiące gości z Polski i zagranicy. W ciągu dwóch dni będzie można poznać ofertę...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764