logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kolejna inwestycja drukarni Zapol z Duplo Polska

  PR 02.09.2019, przeczytano 892 razy
ilustracjastrzałka
Od prawej - Tomasz Sobczyk, Marcin Prieditis oraz pracownicy obsługujący urządzenie

Szczecińska drukarnia Zapol uważnie analizuje inwestycje, jakich dokonuje. Od lat jednym z jej partnerów w tym zakresie jest P&S Consulting ze Szczecina, lokalny dealer firmy Duplo Polska. W ostatnim czasie rozpoczęła tu pracę kolejna (czwarta już) maszyna z oferty tego dostawcy – oklejarka Rigo Perfect Binder 420 z klejem PUR na grzbiet i klejem hot melt do klejenia bocznego. Jak podkreśla kierownictwo drukarni Zapol, zastosowanie oprawy w technologii PUR zapewniło wyższą trwałość produkowanych tu książek i albumów, a także możliwość klejenia wyższych gramatur i objętości, co przełożyło się na zwiększenie konkurencyjności tego zakładu poligraficznego na rynku zleceń.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kolejna-inwestycja-drukarni-zapol-z-duplo-polska,383795,artykul.html

Drukarnia Zapol to przykład przedsiębiorstwa, które nie spoczywa na laurach, tylko od wielu lat systematycznie modernizuje i unowocześnia swój park maszynowy, co zapewnia jej nieustanny rozwój. Urządzenia, w jakie wyposaża swój park maszynowy, mają przede wszystkim usprawniać procesy produkcyjne w tym zakładzie i podwyższać jakość produktów. Pracują tu zarówno tradycyjne maszyny offsetowe, jak również – od jakiegoś czasu – maszyny cyfrowe, które otworzyły przed firmą zupełnie nowe możliwości.

Był to ważny krok w historii tego niemal 30-letniego przedsiębiorstwa, który wpłynął na dalszy jego rozwój.

- Kolejną inwestycją, na jaką zdecydowaliśmy się w ostatnim czasie – mówi Tomasz Sobczyk z drukarni Zapol - była półautomatyczna oklejarka z klejem PUR. Mamy oklejarkę hot melt z której nadal korzystamy, zależało nam jednak na urządzeniu które obsługiwać będzie wyższe gramatury i objętości (200-300 stron), a także zagwarantuje większą trwałość wykonywanym przez nas książkom i albumom. Po raz kolejny sięgnęliśmy po rozwiązanie z oferty Duplo Polska, z którą od lat mamy dobre kontakty oraz znamy jej serwis, z którego jesteśmy zadowoleni. Skorzystaliśmy przy tym z oferty jej dealera - Marcina Prieditisa, właściciela firmy P&S Consulting ze Szczecina, z którym od ponad 13 lat współpracujemy, a który jest również naszym doradcą.

Firma zdecydowała się na oklejarkę z klejem PUR firmy Rigo, której Duplo Polska jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę. Tym co wyróżnia to urządzenie spośród innych propozycji rynkowych, jak podaje jego dostawca, jest zamknięty układ klejenia PUR, dzięki czemu klej nie ma styczności z powietrzem i może zostawać w maszynie do 7 dni bez konieczności jego usuwania po każdym zakończonym dniu produkcji.

- To generuje konkretne korzyści ekonomiczne, nie ma bowiem strat kleju - mówi Gabriela Swat, dyrektor zarządzający Duplo Polska. - Standardowe systemy dostępne na rynku, a do naszych konkurencyjne pracują w oparciu o otwarty klejownik PUR, co oznacza że na koniec dnia pracy klej z niego trafia do kosza. W Perfect Binder 420PUR operator musi jedynie zabezpieczyć głowicę, czyli „zasmarować” ją specjalnym woskiem i nie wyrzuca kleju. Następnego dnia należy jedynie rozgrzać go do odpowiedniej temperatury, zebrać wosk z głowicy i można rozpocząć produkcję.

Kolejnym wyróżnikiem - jak podaje dostawca, a co potwierdzają użytkownicy tych maszyn - jest automatyczny system czyszczenia urządzenia.

- Proces przebiega w ten sposób, że aplikujemy czyściwo do oklejarki – mówi Gabriela Swat – włączamy specjalny do tego program i oklejarka wykonuje cykl czyszczenia.

Oprócz klejownika z klejem PUR maszyna dostarczona do drukarni Zapol wyposażona jest w klejownik klejem hotmelt do klejenia bocznego. Dzięki temu, że boki książki do okładki klejone są klejem hotmelt można ją szybciej poddać dalszej obróbce tzn. cięciu na gilotynie lub trójnożu.

Kolejną zaletą oklejarki – jak podaje dostawca – jest jej proste ustawianie, które polega na umieszczeniu przez operatora „bloku książki" w zacisku. Następnie maszyna po całym cyklu „wyrzuca” praktycznie gotową już książkę. Taki półautomatyczny cykl był dla Zapolu jednym z priorytetów, ponieważ usprawnia proces klejenia klejem PUR. Urządzenie ustawia się automatycznie w każdym cyklu do każdej książki, która jest umieszczona w obszarze zaciskowym. Bezpieczeństwo, jak podaje producent, zapewnia tu wbudowany zestaw barier optycznych, a maszyna posiada wszystkie niezbędne funkcje, które są wymagane w średnich i dużych nakładach produkcyjnych, jakie realizuje Zapol. Wbudowana utrząsarka umożliwia poprawne ułożenie kartek bloku książki przed ich zaciśnięciem, co ogranicza ilość ewentualnych błędów czy odpadów. Wszystkie ustawienia procesu klejenia można tu wygodnie regulować za pomocą ekranu dotykowego, co ułatwia pracę operatora.

Ponieważ wśród zleceniodawców Zapolu dominują instytucje państwowe i samorządowe (obecnie to około 60% klientów), a sporą część zleceń drukarnia uzyskuje w trybie przetargowym, możliwość realizowania różnorodnej produkcji jest jedną z podstaw jej działalności. Firma w coraz większym stopniu realizuje także produkcję dla klientów z zagranicy – głównie ze Skandynawii i Niemiec (obecnie to około 20% całej produkcji). Zajmuje się głównie drukowaniem i oprawą książek, broszur i czasopism, stąd jej poszukiwania odpowiedniej do tego typu produkcji oklejarki PUR.

- Konkurencja na rynku jest w tym zakresie ogromna – mówi Tomasz Sobczyk - więc każda wartość dodana do produktu, który realizujemy wpływa na nasz sukces. Fakt, że możemy klientowi zaproponować teraz dwa rodzaje oprawy dla różnych zleceń i różnych ich potrzeb sprawia, że jesteśmy bardziej konkurencyjni. Obecnie nowa oklejarka realizuje około 40% naszej produkcji. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji.

Źródło: Duplo Sp. z o.o. Polska Sp.k.

www.duplopolska.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso: proekologiczne opakowania jednostkowe z tektury litej
Stora Enso opublikowała kolejny z serii artykułów, związanych z budowaną przez nią w zakładach w Oulu (Finlandia) nową linią do produkcji tektury litej do opakowań jednostkowych. Tym razem koncentruje się on na jakości włókien drzewnych, jakie znajdą tu zastosowanie, pochodzących z należących do koncernu upraw leśnych na obszarze Skandynawii.
Sungraf nowym Członkiem PSSiDC
W lutym br. grono Członków Polskiego Stowarzyszenia Sitodruku i Druku Cyfrowego powiększyło się o nowego gracza z branży. Nowym Członkiem PSSiDC została firma SUNGRAF.
CCL otwiera centrum zrównoważonych etykiet shrink sleeve
CCL Industries, specjalizujący się w produkcji etykiet, zabezpieczeń i opakowań, otworzył nowe centrum rozwoju zrównoważonych etykiet termokurczliwych w austriackim Dornbirn. Dostarcza ono etykiety shrink sleeve do firm w całej Europie, także w Polsce.
Koenig & Bauer’s Digital & Webfed Technology Days: druk cyfrowy i CI Flexo
Podczas eventu Koenig & Bauer’s Digital & Webfed Technology Days możliwe było zapoznanie się z nową generacją technologii druku dekoracyjnego opakowań oraz technologią fleksograficzną CI. Zaprezentowano w pracy najnowszą i najmłodszą maszynę CI flekso, której produkcja odbywa się w Wuerzburgu. Ponad 150 gości wzięło udział w wydarzeniu w Customer...
N Smith & Co użytkownikiem maszyny Agfa Onset X3 HS
Agfa poinformowała o zainstalowaniu w firmie N Smith & Co, specjalizującej się w produkcji z zastosowaniem podłoży kartonowych, pierwszej na rynku brytyjskim, w pełni zautomatyzowanej wersji maszyny drukującej Onset H3 HS.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764