Wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w postępowaniu podatkowym oraz możliwość wyznaczenia jednego wiodącego urzędu do postępowania w sprawach powiązanych podmiotów – to tylko niektóre rozwiązania, zawarte w podpisanej przez prezydenta nowelizacji Ordynacji podatkowej.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej z 10 września br. wprowadza pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych. Pełnomocnictwo ogólne trzeba będzie złożyć elektronicznie do centralnego rejestru i nie będzie ono podlegać opłacie skarbowej. Pełnomocnictwo szczegółowe dotyczące tylko jednej sprawy będzie nadal obowiązywało.
Zbiorowy wniosek o wydanie interpretacji
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej będzie mogło wystąpić dwóch lub więcej zainteresowanych uczestniczących w tym samym zaistniałym stanie faktycznym albo mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym (wniosek wspólny).
Interpretację indywidualną lub postanowienie w sprawie będzie doręczane podmiotowi wskazanemu, jako strona. Pozostałym zainteresowanym doręcza się odpis interpretacji lub postanowienia.
Opłata za wniosek wspólny będzie ustalana, jako iloczyn kwoty pobieranej za wydanie interpretacji i liczby zainteresowanych wskazanych we wniosku.
Obniżona stawka odsetek za zwłokę
Obniżona stawka odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę będzie stosowana w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:
1) złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;
2) zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.
Powyższa zasada będzie także stosowana w razie zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku, a także w razie potrącenia lub przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na wniosek złożony w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.
Pozostałe zmiany
Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawie praw i obowiązków podatnika (płatnika, inkasenta), przejętych przez następcę prawnego, będzie organ podatkowy właściwy dla następcy prawnego.
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty będzie można złożyć po upływie terminu przedawnienia, jeżeli istnienie nadpłaty wynika z porozumienia zawartego w trybie procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa będzie można złożyć w formie dokumentu elektronicznego.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składane w formie dokumentu elektronicznego podatnik, płatnik lub inkasent będzie składał do ministra finansów.
Utworzony będzie Rejestr Zastawów Skarbowych. Będzie on prowadzony w systemie teleinformatycznym przez organ wyznaczony przez ministra finansów.
Omawiana nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem:
- przepisów dotyczących automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy Polską państwami członkowskimi Unii Europejskiej, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
- przepisów normujących instytucję pełnomocnictwa ogólnego oraz zmian przewidujących pozyskanie ujednoliconej formy elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2016 r.;
- przepisów dotyczących Rejestru Zastawów Skarbowych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec