logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Kombi: Nieco historii z Atari w tle

  PR 02.06.2018, przeczytano 746 razy
ilustracja
Historyczny interfejs pierwszej wersji komercyjnej napisanej dla systemu Windows z 1998 r.

Niedawno informowaliśmy o „reaktywacji” Kombi - polskiego systemu składu tekstu firmy 3n. Jego historia splata się z historią rynku komputerowego w Polsce, ilustrując etapy jego rozwoju poczynając od końca lat 80-tych. Dziś mało kto pamięta, że to nie komputery PC i system Windows, ale 16-bitowe Atari typowane były wówczas na przyszłościową platformę sprzętową, która zawładnie branżą nie tylko graficzną (Atari ST bywa używane przez muzyków do dzisiaj...).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kombi%3A-nieco-historii-z-atari-w-tle,36703,artykul.html

Oddajmy głos Stefanowi Nawrockiemu - twórcy Kombi - który tym razem podzielił się z nami garścią wspomnień i informacji o historii pakietu:

Historia Kombi sięga roku 1989, kiedy to postanowiłem udoskonalić nieco program Calamus, na którym zacząłem wówczas pracować w swojej firmie. Przypomnę tu, że komputerami, na których ten program pracował były komputery firmy Atari (ST, potem TT i inne odmiany). Dlaczego chciałem udoskonalać ten program?

Po pierwsze zależało mi na poprawnym dzieleniu wyrazów i wspomaganiu korekty tekstu. W tym zakresie, niestety, program Calamus nie zapewniał wsparcia w języku polskim.

Po drugie – w tamtych czasach dostępność grafik rastrowych (zdjęć) była ograniczona. Era Internetu i fotografii cyfrowej miała dopiero nadejść. Królowała grafika wektorowa, dlatego pojawiła się potrzeba napisania wygodnego edytora wektorowego.

ilustracjastrzałka

Atari 520ST. Fot. Rama

Próbując zaradzić tym niedogodnościom napisałem na Atari dwa duże programy: Inkaust i Kombi. Ostatnie wersje tych programów pochodzą z początku 1996 roku.

I tak Inkaust v. 5.0 to edytor tekstu ze słownikiem ortograficznym, który oprócz standardowych funkcji spotykanych w komputerowych słownikach analizował również pisownię wyrazów z nie, interpunkcję oraz pewne elementy gramatyki. Posiadał również słownik synonimów. Ostatnia wersja programu Kombi, to v. 4.0, która posiadała pełny edytor wektorowy m.in. z edycją tekstu po ścieżkach.

Wersje na Windows

Jak już wspomniałem, oba programy pracowały na komputerach Atari. W tamtych czasach – to Atari było 16-bitowe (z procesorem Motoroli), a tzw. PC-ty – jeszcze 8-bitowe (głównie z procesorem Intela). Rozwój systemu Windows oraz sprzętu opartego o procesory Intela spowodowały, że w roku 95 powstała realna możliwość napisania nowego programu już nie na Atari, a pod system Windows, który to program łączyłby oba wspomniane narzędzia, tj.: słownikowe i graficzne.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Do napisania tego programu wybrałem kompilator C++ firmy Borland v. 4.52 i w sierpniu 1996 r. rozpocząłem prace nad nowym programem. Przyjąłem przy tym założenie, że program połączy w sobie cechy wymienionych wcześniej programów, a więc będzie posiadał wygodny edytor grafik wektorowych oraz wysokiej jakości korektor ortograficzny. Po przyjęciu takich założeń niewiele nas dzieli od powiedzenia, że chcemy zrobić w pełni profesjonalny program do składu.

W konsekwencji – w kolejnych latach pojawiały się kolejne wersje pakietu. I tak:

  • W sierpniu 98 roku światło dzienne ujrzała pierwsza komercyjna wersja – 2.0
  • Sierpień 99 – wersja 3.0
  • Sierpień 2000 – wersja 4.0 [1]
  • Wrzesień 2001 – wersja 5.0
  • Wrzesień 2002 – wersja 6.0
  • Wrzesień 2004 - wersja 7.0
  • Styczeń 2007 – wersja 8.0 [2]

W 2008 roku wydano ostatnią (8.034) wersję komercyjną. Później powstawały kolejne wersje na własny użytek, ale do roku 2018 nie były publikowane. W lipcu 2017 wznowiono prace nad programem i w efekcie powstała dziewiąta wersja komercyjna, o której napisałem we wcześniejszym artykule.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Stefan Nawrocki

Źródło: 3n

3n.com.pl

Ilustracja Atari 520ST na licencji CeCILL

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Case study: Radosne Święta dzięki Restauracji Wigilijnej „Cicha” na Pizzaportal.pl
Klienci PizzaPortal.pl za pośrednictwem platformy i wyjątkowej Restauracji Wigilijnej „Cicha” wspomogli w te Święta Bożego Narodzenia szczytny cel, dzieląc się posiłkiem z podopiecznymi Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Dzięki ich szczodrości ponad 350 samotnych starszych osób spędziło ten szczególny wieczór w atmosferze radości i spokoju.
Koniec zabezpieczeń Captcha?
Niedawno opublikowane wyniki badań pokazują, że niektóre rodzaje zabezpieczeń captcha stały się przestarzałe. Powód: maszyny nauczyły się, jak je omijać.
Rola blockchain w reklamie cyfrowej w 2019
W ubiegłym roku przyszłość kryptowaluty stanęła pod znakiem zapytania, jednak tego samego nie można powiedzieć o blockchain, czyli technologii która umożliwia jej istnienie. Przewiduje się, że globalne wydatki na te rozwiązanie, do 2022 roku wyniosą nawet 115,7 mld dolarów. Blockchain coraz silniej zaznacza też swoją pozycję w marketingu cyfrowym. Co jest powodem...
Jak stworzyć stronę www, która będzie wysoko w Google? [INFOGRAFIKA]
Miejsca zajmowane przez poszczególne strony w wynikach wyszukiwania Google wyznaczane są przez specjalny algorytm uwzględniający ok. 200 różnego rodzaju czynników.
Prognoza: 5 trendów programmatic o których będzie głośno w 2019 roku
Ze względu na mocne strony, programmatic jest uważany za reklamową technologię przyszłości. Wszystko wskazuje na to, że ten model, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny, nie zniknie z reklamowego ekosystemu w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Co więcej, z każdym rokiem będzie ewaluować, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania reklamodawców. Oto pięć...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
© 1997-2019 ICOS
Wszystkie prawa zastrzeżone