logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Kombi: Nieco historii z Atari w tle

  PR 02.06.2018, przeczytano 3305 razy
ilustracja
Historyczny interfejs pierwszej wersji komercyjnej napisanej dla systemu Windows z 1998 r.

Niedawno informowaliśmy o „reaktywacji” Kombi - polskiego systemu składu tekstu firmy 3n. Jego historia splata się z historią rynku komputerowego w Polsce, ilustrując etapy jego rozwoju poczynając od końca lat 80-tych. Dziś mało kto pamięta, że to nie komputery PC i system Windows, ale 16-bitowe Atari typowane były wówczas na przyszłościową platformę sprzętową, która zawładnie branżą nie tylko graficzną (Atari ST bywa używane przez muzyków do dzisiaj...).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kombi%3A-nieco-historii-z-atari-w-tle,36703,artykul.html

Oddajmy głos Stefanowi Nawrockiemu - twórcy Kombi - który tym razem podzielił się z nami garścią wspomnień i informacji o historii pakietu:

Historia Kombi sięga roku 1989, kiedy to postanowiłem udoskonalić nieco program Calamus, na którym zacząłem wówczas pracować w swojej firmie. Przypomnę tu, że komputerami, na których ten program pracował były komputery firmy Atari (ST, potem TT i inne odmiany). Dlaczego chciałem udoskonalać ten program?

Po pierwsze zależało mi na poprawnym dzieleniu wyrazów i wspomaganiu korekty tekstu. W tym zakresie, niestety, program Calamus nie zapewniał wsparcia w języku polskim.

Po drugie – w tamtych czasach dostępność grafik rastrowych (zdjęć) była ograniczona. Era Internetu i fotografii cyfrowej miała dopiero nadejść. Królowała grafika wektorowa, dlatego pojawiła się potrzeba napisania wygodnego edytora wektorowego.

ilustracjastrzałka

Atari 520ST. Fot. Rama

Próbując zaradzić tym niedogodnościom napisałem na Atari dwa duże programy: Inkaust i Kombi. Ostatnie wersje tych programów pochodzą z początku 1996 roku.

I tak Inkaust v. 5.0 to edytor tekstu ze słownikiem ortograficznym, który oprócz standardowych funkcji spotykanych w komputerowych słownikach analizował również pisownię wyrazów z nie, interpunkcję oraz pewne elementy gramatyki. Posiadał również słownik synonimów. Ostatnia wersja programu Kombi, to v. 4.0, która posiadała pełny edytor wektorowy m.in. z edycją tekstu po ścieżkach.

Wersje na Windows

Jak już wspomniałem, oba programy pracowały na komputerach Atari. W tamtych czasach – to Atari było 16-bitowe (z procesorem Motoroli), a tzw. PC-ty – jeszcze 8-bitowe (głównie z procesorem Intela). Rozwój systemu Windows oraz sprzętu opartego o procesory Intela spowodowały, że w roku 95 powstała realna możliwość napisania nowego programu już nie na Atari, a pod system Windows, który to program łączyłby oba wspomniane narzędzia, tj.: słownikowe i graficzne.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Do napisania tego programu wybrałem kompilator C++ firmy Borland v. 4.52 i w sierpniu 1996 r. rozpocząłem prace nad nowym programem. Przyjąłem przy tym założenie, że program połączy w sobie cechy wymienionych wcześniej programów, a więc będzie posiadał wygodny edytor grafik wektorowych oraz wysokiej jakości korektor ortograficzny. Po przyjęciu takich założeń niewiele nas dzieli od powiedzenia, że chcemy zrobić w pełni profesjonalny program do składu.

W konsekwencji – w kolejnych latach pojawiały się kolejne wersje pakietu. I tak:

  • W sierpniu 98 roku światło dzienne ujrzała pierwsza komercyjna wersja – 2.0
  • Sierpień 99 – wersja 3.0
  • Sierpień 2000 – wersja 4.0 [1]
  • Wrzesień 2001 – wersja 5.0
  • Wrzesień 2002 – wersja 6.0
  • Wrzesień 2004 - wersja 7.0
  • Styczeń 2007 – wersja 8.0 [2]

W 2008 roku wydano ostatnią (8.034) wersję komercyjną. Później powstawały kolejne wersje na własny użytek, ale do roku 2018 nie były publikowane. W lipcu 2017 wznowiono prace nad programem i w efekcie powstała dziewiąta wersja komercyjna, o której napisałem we wcześniejszym artykule.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Stefan Nawrocki

Źródło: 3n

3n.com.pl

Ilustracja Atari 520ST na licencji CeCILL

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Prawna ochrona marki osobistej. Prawo do firmy a znak towarowy
Gdyby istniał skuteczny sposób prawny na zatrzymanie raz zbudowanego zaufania to byłaby to z pewnością najchętniej realizowana usługa prawna. Niestety, w tym zakresie prawo nie jest idealne. Co nie oznacza, że nie oferuje ono żadnych sposobów ochrony marki osobistej. Dzisiaj przedstawię Ci dwa sposoby ochrony marki osobistej, które warto znać: prawo do firmy oraz znak...
Plan marketingowy miasta i zrównoważone planowanie rozwoju
Strategiczny plan marketingowy, uważany za ważne narzędzie zarządzania w organizacji, wykorzystywany jest także przez miasta w Polsce jako jeden z głównych aspektów wsparcia w podejmowaniu decyzji i osiąganiu wyznaczonych celów. Zrównoważony rozwój to jeden z wiodących trendów w obecnych czasach. Właściwy do wprowadzania zmian i podążania za innowacjami. Określa wiele...
Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
Anglicy na wojnie z fast foodami. Zakaz reklamowania na billboardach?
Otyłość jest problemem dla coraz większej liczby nastolatków. To głównie przez wzgląd na nich lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii...
5 upominkowych inspiracji na jubileusz firmy
Jubileusz firmy to nie tylko wyjątkowa okazja do celebracji kolejnej rocznicy, lecz także czas na głębsze zastanowienie się nad wkładem wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu firmy – partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Z takiej okazji warto podkreślić znaczenie ich zaangażowania i wsparcia poprzez wybór odpowiedniego...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764