logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Komori Lithrone GX40: Maszyna dla produkcji opakowań

  PR 14.09.2015, przeczytano 1399 razy
ilustracjastrzałka

Podczas niedawnego Dnia Otwartego, zorganizowanego przez firmę Komori w zakładach produkcyjnych Tsukuba, po raz pierwszy zademonstrowana została nowa wersja pełnoformatowej arkuszowej maszyny offsetowej, dedykowanej na rynek produkcji opakowań – Lithrone GX40. Dostępna jest ona w dwóch wariantach – klasycznym oraz RP, uwzględniającym dwustronne zadrukowywanie arkuszy bez konieczności ich odwracania.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/komori-lithrone-gx40%3A-maszyna-dla-produkcji-opakowan,25939,artykul.html

Zdaniem producenta, zastosowane w niej rozwiązania automatyzujące pracę i usprawniające proces produkcji są swego rodzaju rewolucją w tym segmencie rynkowym. Europejska premiera udoskonalonej maszyny Lithrone GX40/GX40RP zaplanowana jest na wrzesień br. Klienci ze Starego Kontynentu będą mogli się z nią zapoznać odwiedzając zmodernizowane niedawno Centrum Technologii Poligraficznych w Utrechcie (Holandia), gdzie zostanie zainstalowany pierwszy pokazowy model.

Rynek produkcji opakowań
to wciąż jeden z „najgorętszych” segmentów branży poligraficznej, charakteryzujący się wysoką dynamiką rozwoju i wymuszający tym samym – m.in. na producentach maszyn drukujących – ciągłe udoskonalanie swoich rozwiązań. Oczekiwaniom tym stara się wyjść naprzeciw firma Komori – jedyny na świecie dostawca, posiadający w portfolio maszyny offsetowe arkuszowe i zwojowe, stalorytnicze, wklęsłodrukowo-offsetowe oraz cyfrowe inkjetowe, jak również stale rozszerzaną gamę sprzętu z zakresu prepress i postpress oraz różnorodne materiały eksploatacyjne. Najnowsza premiera firmy to flagowy produkt, stworzony z myślą o segmencie opakowań – udoskonalona arkuszowa maszyna offsetowa Komori Lithrone GX40.

Wydajność, elastyczność i automatyzacja

Projektując maszynę Lithrone GX40 konstruktorzy firmy Komori brali pod uwagę kluczowe aspekty, związane z produkcją opakowań: możliwość zastosowania różnych, także nietypowych podłoży; projektowanie opakowań o niestandardowych kształtach; zastosowanie większej liczby kolorów oraz efektywną produkcję niskich nakładów. Zwrócono również uwagę na aspekty ekologiczne, coraz częściej podnoszone przez drukarnie oraz ich odbiorców – właścicieli marek, jak również na bezpieczeństwo wytwarzanych opakowań w kontekście ich ochrony przed podróbkami.

Jak zapewnia Komori, model Lithrone GX40 wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, zapewniając drukowanie z wysokim poziomem wartości dodanej oraz możliwość zastosowania różnorodnych efektów specjalnych. Maszyna od podstaw została stworzona przy ścisłej współpracy z producentami opakowań, których wymagania zostały uwzględnione przy projektowaniu jej elementów elektronicznych i mechanicznych, jak również sterującego urządzeniem oprogramowania i systemów automatyzujących pracę.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zintegrowany system kontroli kolorystycznej KHS-AI, umożliwiający bardzo szybkie narządzanie i błyskawiczną zmianę zlecenia. Wysoką jakość drukowania zapewniają m.in. sprawny system przekazywania arkuszy oraz innowacyjny system nafarbiania. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 18 tys. ark./h, nawet przy bardzo grubych podłożach.

Innowacyjne rozwiązania – zoptymalizowana produkcja opakowań

Maszyna Lithrone GX40 została wyposażona w szereg innowacyjnych rozwiązań usprawniających jej pracę, ułatwiających obsługę, a co najważniejsze – zapewniających optymalną jakość i wydajność produkcji. Za właściwą kontrolę kolorystyczną i automatyczne pasowanie odpowiada tu skaner PDC-SX, wyposażony m.in. w moduł PDF Comparator System (porównujący skanowaną odbitkę z oryginalnym plikiem PDF). Systemy nakładania i wykładania pracujące w trybie non-stop – wraz z dedykowanym systemem logistyki stosu – umożliwiają z kolei automatyczne dostarczanie kolejnej partii arkuszy i odbieranie już zadrukowanej, bez konieczności zatrzymywania maszyny.

System inspekcji PQA-S
umożliwia sprawdzanie kolejnych arkuszy przy użyciu tych samych parametrów kontrolnych; wadliwe arkusze są oznaczane specjalnym paskiem bądź od razu przekazywane do osobnego modułu odbiorczego. Z myślą o śledzeniu opakowań podczas całego łańcucha dostaw w systemie nakładania zainstalowano inkjetowy system numerowania arkuszy, umożliwiający łatwą identyfikację produktu, jak również wychwytywanie błędów powstałych na etapie przygotowalni oraz drukowania. Ciekawą funkcją jest możliwość włączania/wyłączania wałków farbowych, pozwalająca na odseparowanie układu farbowego, podczas gdy maszyna ma włączony bieg jałowy. To z kolei umożliwia szybkie uzyskanie właściwej gęstości i stabilności po wznowieniu jej pracy, co przekłada się na mniejsze straty papieru.

Lithrone GX40RP: dwustronne drukowanie bez odwracania arkusza

Podczas Dnia Otwartego w Tsukuba zaprezentowany został także „siostrzany” model maszyny, umożliwiający jednoprzebiegowe zadrukowywanie arkuszy papieru po obu stronach, ale bez konieczności stosowania skomplikowanych zespołów odwracania arkusza: Lithrone GX40RP. Został on zaprojektowany z myślą o produkcji wielokolorowych opakowań z wykorzystaniem kartonów o wysokiej gramaturze. Maszyna może zadrukowywać do 10 kolorów po obu stronach podłoża i jest wyposażona w te same rozwiązania, automatyzujące i usprawniające jej pracę, jakie posiada model GX40. Co więcej, można ją z powodzeniem dostosować do drukowania z wykorzystaniem farb UV bądź wyposażyć w innowacyjny system suszenia H-UV.

Mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, wyłącznego dystrybutora marki Komori w Polsce: „Cieszymy się, że już wkrótce nasza oferta zostanie rozbudowana o tę innowacyjną i przełomową maszynę drukującą. Polski rynek opakowań ma bardzo duży potencjał i z pewnością znajdą się na nim firmy zainteresowane udoskonalonym modelem GX40/40RP. Zastosowane tu rozwiązania, m.in. w obszarze automatyzacji produkcji i systemów kontrolno-pomiarowych, to najwyższa klasa, potwierdzająca pozycję firmy Komori jako światowego lidera w produkcji innowacyjnych, wszechstronnych i wydajnych rozwiązań dla branży opakowań”.

Źródło: Reprograf

www.reprograf.com.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Koenig & Bauer: wywiad z Jerzym Saramą, prezesem drukarni Karton-Pak
Współpraca drukarni Karton-Pak S.A. z Nowej Soli z Koenig & Bauer trwa nieprzerwanie blisko 30 lat. Niedawno firma dostarczyła tu dziewiątą z kolei arkuszową maszynę drukującą z serii Rapida. Wzbogaciła ona park sprzętowy drukarni, specjalizującej się w opakowaniach jednostkowych z tektury litej, w zakresie produktów wysoko przetworzonych, uszlachetnionych,...
Brother Hoshizaki: platynowy certyfikat RBA dla fabryki w Japonii
Firma Brother Industries, Ltd. ogłosiła, że jej fabryka Hoshizaki (zlokalizowana w Minami-ku, Nagoya) otrzymała certyfikat Platinum, najwyższą ocenę w audycie Validated Assessment Program (VAP), który ocenia zgodność z Kodeksem Postępowania Responsible Business Alliance (RBA). Jest to czwarty zakład produkcyjny w Grupie Brother, który otrzymał certyfikat RBA i...
Jaka jest przyszłość sitodruku? API.PL w wizytą w Portugalii
W kwietniu API.PL miało przyjemność wspólnie z partnerami – ROQ International i Avient Corporation- organizować wydarzenie "Z Tradycją w Przyszłość". Zaproszono klientów związanych z sitodrukiem do Portugalii, by wspólnie przekonać się, jaka jest przyszłość tej techniki druku na tekstyliach. Podczas trzydniowego wydarzenia zaprezentowano...
Sztanca B2, system iSaddle Senshi - Duplo na targach drupa 2024
Firma Duplo, podczas zbliżających się targów drupa w Düsseldorfie, zaprezentuje nowe rozwiązania w swojej ofercie. Znajdą się wśród nich innowacyjna sztanca w formacie B2+ i rewolucyjny – jak zapewnia producent - system broszurujący iSaddle Senshi. Te i wiele innych urządzeń do wykańczania można będzie zobaczyć na stoisku A31 w hali nr 6.
Mark Andy: Open House w zakładzie Kingfisher Labels
Brytyjska drukarnia Kingfisher Labels po raz pierwszy w swojej historii zorganizowała spotkanie w formule Open House. Ponad 100 gości przybyło do jej nowego zakładu produkcyjnego w Bristol, by wziąć udział w prezentacji najnowszych rozwiązań technologicznych wdrożonych przez tę firmę. W centrum uwagi gości Kingfisher Labels znalazła się m.in. cyfrowa maszyna hybrydowa Mark Andy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764