„Seks to zdrowie. Dbajmy o nie!” to hasło rozpoczętego właśnie konkursu na plakat społeczny. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, a patronat nad nim objęła Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego.
Konkurs jest elementem nowatorskiej, bezprecedensowej kampanii społecznej promującej zdrowie seksualne. Chodzi o to, by uświadomić Polakom wagę problemu zdrowia seksualnego i zachęcić wszystkich tych, którzy mają z nim problemy, do pokonania wstydu i konsultacji z lekarzem. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego, która objęła patronat nad Ogólnopolskim Programem Zdrowia Seksualnego.
„Plastyczne zobrazowanie tak istotnego tematu, jakim jest zdrowie seksualne, pomoże uświadomić opinii publicznej, że uważane za wstydliwe tematy seksu wymagają szczerej i otwartej rozmowy – między partnerami i z lekarzem” – mówi seksuolog, dr Andrzej Depko. Przesłanie plakatów skierowane jest zarówno do pacjentów, jak i do lekarzy pierwszego kontaktu.
Badania pokazują, że Polacy coraz częściej skarżą się na rożnego rodzaju problemy związane z życiem seksualnym. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, na zaburzenia erekcji cierpi w Polsce już 2,6 miliona mężczyzn. Zaledwie 5% spośród nich poddaje się leczeniu. Zdaniem lekarzy seksuologów, zaangażowanych w Ogólnopolski Program Promocji Zdrowia Seksualnego, kwestia problemów intymnych oraz antykoncepcji w Polsce nadal pozostaje tematem tabu. Polacy nie potrafią rozmawiać ze swoimi partnerami o pożyciu intymnym, szczególnie, gdy w tej sferze pojawiają się problemy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, często wstydzą się przyznać lekarzowi do intymnych problemów, a lekarze nie pytają o zdrowie seksualne. Efektem takiej postawy, określanej jako „fałszywy wstyd”, jest nie tylko spadek jakości życia, ale i pogorszenie się relacji między partnerami, co w konsekwencji często prowadzi do rozpadu związku.
Konkurs plastyczny adresowany jest do członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) oraz studentów i absolwentów wyższych polskich uczelni plastycznych. Organizatorzy szacują, że gotowych do wzięcia udziału w konkursie może być nawet kilkuset młodych artystów. Prace plastyków oceniać będą profesor Zbigniew Izdebski (seksuolog), Sylwia Jędrzejewska (z Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego) oraz Janusz Bałdyga (artysta performer), Lech Majewski (grafik, profesor ASP w Warszawie), Bogna Świątkowska (twórca i szefowa Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana) i Dawid Korzekwa (prezes STGU).
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20 maja. Prace nagrodzonych artystów oraz plakaty innych wybranych autorów zostaną zaprezentowane 27 maja na wernisażu w Warszawie, w Galerii STGU przy ul. Foksal 11. Wybrane prace konkursowe będzie można też zobaczyć na wystawach organizowanych w kilku największych miastach Polski, w tym w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście.
Źródło: Star PR