logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Konkurs na pamiątkę regionu Warmii i Mazur 2019

   14.02.2019, przeczytano 535 razy
ilustracja

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu na „Pamiątkę regionu Warmii i Mazur”. Celem konkursu jest pozyskanie pamiątki, która kojarzy się z regionem, symbolizuje jej kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje. Do wygrania jest 5 tys. zł brutto, prace można przesyłać do końca czerwca.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/konkurs-na-pamiatke-regionu-warmii-i-mazur-2019,381230,artykul.html

Uczestnikami konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, także twórcy i artyści, którzy prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie lub są zrzeszeni w związkach i stowarzyszeniach.

W konkursie zostaną przyznane nagrody pieniężne w wysokości:

  • nagroda I stopnia - 5.000,00 zł brutto
  • nagroda II stopnia - 3.000,00 zł brutto
  • nagroda III stopnia - 2.000,00 zł brutto

Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2019 r.

O konkursie

Dostrzegając znaczenie pamiątki regionalnej zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zainicjował w 2007 roku organizację konkursów na „Pamiątkę regionu Warmii i Mazur”. Ich celem był pozyskanie pamiątki regionalnej jednoznacznie kojarzonej z Warmią i Mazurami, służącej promocji regionu oraz stanowiącej atrakcyjną pamiątkę turystyczną.

Ważnym aspektem realizacji konkursu jest pozyskanie pamiątki regionalnej będącej wyróżnikiem regionu na tle innych województw. Województwo warmińsko-mazurskie jest bardzo zróżnicowane pod względem przyrodniczym i kulturowym. W związku z tym bardzo trudno jest stworzyć pamiątkę, która odzwierciedli charakter całego regionu. Istotnym założeniem konkursu jest więc pobudzenie wśród twórców chęci poszukiwania regionalnych wyróżników oraz czerpania inspiracji z kultury ludowej i historii Warmii i Mazur. Ważne jest także spowodowanie wzrostu aktywności w zakresie twórczości artystycznej, opartej o unikalne cechu regionu. Z czasem zostanie osiągnięty efekt wzmocnienia siły utożsamiania się mieszkańców z tradycją i kulturą regionu, a także zostanie wykreowany pozytywny wizerunek regionu na zewnątrz.

W celu wzmocnienia działań w tym kierunku, w roku 2009 podjęto decyzję o dofinansowaniu projektu „Pamiątka regionu Warmii i Mazur” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 z Osi Priorytetowej 1 – Przedsiębiorczość, Działanie 1.3 – Wspieranie wytwarzania i promocji produktów regionalnych. W ramach projektu zaplanowano organizację konkursów w latach 2010; 2011 i 2012 z wykorzystaniem szerokiej kampanii informacyjno-promocyjnej oraz wysokich nagród pieniężnych dla ich laureatów: 5.000,-zł za I miejsce; 3.000,-zł za II miejsce i 2.000,-zł za III miejsce. Następnie w 2013 roku spośród laureatów konkursów z lat ubiegłych wybrana została pamiątka regionu Warmii i Mazur. W związku z tym przygotowana zostanie specjalna ankieta, a nagrodzone w trzech edycjach konkursu prace będą prezentowane m.in. na targach i imprezach związanych z turystyką i sztuką.

W dotychczasowych konkursach organizowanych w latach 2010-2012 wpłynęło łącznie 198 prac zgłoszonych przez 121 twórców z całego kraju. Z każdym rokiem konkurs cieszył się coraz większą popularnością. W 2010 roku wpłynęły tylko 32 prace złożone przez 18 twórców. Jednak szeroka kampania informacyjno-promocyjna oraz rozszerzenie katalogu osób, które mogą brać udział w konkursie przyczyniły się do wzrostu zainteresowania konkursem i zwiększeniem ilości składanych prac. Można to zauważyć szczególnie w 2012 roku, gdyż w odpowiedzi na konkurs złożonych zostało aż 108 różnorodnych prac, m.in. ceramika, wyroby z drewna, szkła oraz biżuteria.

W 2013 roku przeprowadzony został plebiscyt, którego celem było wyłonienie spośród prac nagrodzonych w latach 2010-2012 pamiątki w największym stopniu spełniającej przesłanie konkursu: „Pamiątka regionu Warmii i Mazur powinna być inspirowana jego krajobrazem, wielokulturową tradycją i historią oraz posiadać wartość artystyczną i estetyczną”. Zgodnie z regulaminem w plebiscycie można było wziąć udział poprzez wypełnienie ankiety elektronicznej dostępnej na stronie www.warmia.mazury.pl lub poprzez wypełnienie kwestionariusza ankietowego podczas wybranych imprez związanych z kulturą, sztuką oraz w informacjach turystycznych na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego. Plebiscyt trwał od 12.04.2013 roku do 30.06.2013 roku. W tym czasie wypełniono 1481 ankiet, z czego 39 głosów było nieważnych. Najwięcej głosów – 284 otrzymała praca „Komplet biżuterii BABY PRUSKIE” zgłoszona przez Studio TT Tomasz Kargul, autor Anna Szewczyk-Ciesielska. Zgodnie z założeniami projektu praca ta otrzymuje tytuł pamiątki regionu Warmii i Mazur!

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konkurs na logo Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
Koniec z prostym niebieskim napisem „Cogiteon”. Do końca maja Małopolskie Centrum Nauki czeka na propozycje nowej identyfikacji wizualnej. Ma kojarzyć się z edukacją i człowiekiem, ma być czytelne i nowoczesne. Jak będzie wyglądać, przekonamy się już w połowie czerwca.
Konkurs Renault: Przyjmowanie zgłoszeń zakończone
Zakończył się czas przyjmowania zgłoszeń do konkursu „Renault Easy City. Design the Future” skierowanego do osób, które podobnie jak Renault chcą uczestniczyć w kreowaniu miast i transportu przyszłości. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla autonomicznego, współdzielonego pojazdu Renault EZ-GO. Organizatorzy otrzymali 13 prac...
Konkurs na logotypy wydziałów Politechniki Krakowskiej
W związku z reformą Szkolnictwa Wyższego Politechnika Krakowska zmienia swoją strukturę i postanowiła ujednolicić identyfikację wizualną swoich wydziałów. Politechnika pozostawia kolorystykę i sygnet dotychczasowego logo bez zmian dopuszczając jednocześnie zmianę typografii logotypu. Dotychczasowa identyfikacja wizualna wydziałów wymaga natomiast unowocześnienia...
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i Szkoła Główna Handlowa zapraszają do udziału w ósmej edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu marketingu internetowego. W tym roku konkurs jest otwarty także dla autorów prac podyplomowych. Nagrodami w DIMAQ UNI są studia podyplomowe na SGH oraz udział w Akademii DIMAQ.DIMAQ UNI open graphajlepszą pracę...
Provident przyznał nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2019
Provident już trzeci rok z rzędu przyznał nagrodę specjalną w ramach konkursu Grand Press Photo. Jako partner kategorii Życie codzienne, Provident Polska wyróżnił zdjęcie wykonane przez Aleksandra Knittera, fotoreportera z Chojnic.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764