logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Konkurs na plakat 75 rocznicy likwidacji obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau

   01.02.2019, przeczytano 395 razy
ilustracja

Stowarzyszenie Romów w Polsce zaprasza do udziału w konkursie na plakat nawiązujący do 75 rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” - obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau 2 sierpnia 1944 roku.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/konkurs-na-plakat-75-rocznicy-likwidacji-obozu-romskiego-w-kl-auschwitz-%E2%80%93-birkenau,381072,artykul.html

Tło historyczne

Niemcy rozpoczęli II wojnę światową 1 września 1939r. Po zajęciu terytorium Polski przez Niemcy i ZSRR pod koniec września 1939 roku, tereny Polski zostały wcielone do Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Na terenie części Polski Niemcy utworzyli tzw. Generalne Gubernatorstwo, podporządkowane całkowicie władzom niemieckim. Rozpoczął się okres niebywałego terroru i prześladowań obywateli okupowanej Polski, czas pogromów i planowego ludobójstwa ludności żydowskiej i romskiej, skazanych przez nazistów na śmierć w gettach, obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

Największym w historii był obóz Auschwitz. Założony w 1941 roku dla więźniów polskich, położony nieopodal miasta Oświęcim, wówczas wcielonego do Rzeszy Niemieckiej. Przez kolejne lata był rozbudowany i przekształcony w miejsce niewolniczej pracy setek tysięcy więźniów z całej Europy. Od 1942 roku stał się największym ośrodkiem eksterminacji narodu żydowskiego oraz romskiego. Transporty przybywały z całej okupowanej przez Niemców Europy, około miliona ludzi bezpośrednio po przybyciu zamordowano w komorach gazowych i spalono w krematoriach obozowych.

W 1943 r. w Auschwitz-Birkenau utworzono familijny obóz romski nazwany Zigeunerlager - „Obóz Cygański”, który istniał przez 17 miesięcy. Funkcje lekarza naczelnego „Zigeunerlager” pełnił SS-man doktor Josef Mengele, w jego „pracowni” dzieci romskie, zwłaszcza bliźnięta stały się ofiarami jego zbrodniczych eksperymentów medycznym. Zigeunerlager w Birkenau istniał do 2 sierpnia 1944 roku. 4200-4300 mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono wtedy do komory gazowej. Esesmani brutalnie zdławili wybuch spontanicznego oporu Romów. Od 25 lat 2 sierpnia na terenach Auschwitz – Birkenau obchodzone są uroczystości związane z holokaustem Romów i Sinti.

Zasady

W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni artyści plastycy oraz absolwenci i studenci Uniwersytetów Artystycznych, Akademii Sztuk Pięknych i Wyższych Szkół Artystycznych. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby swoją twórczością pomóc w idei upamiętnienia tragicznego losu Romów i Sinti, a zwłaszcza ich martyrologii w KL Auschwitz. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie trzy projekty plakatu.

Prace należy wysyłać do dnia 1 maja 2019 roku.

Oceny prac dokona Komisja Konkursowa w składzie:

  • prof. Władysław Pluta – artysta grafik, przewodniczący
  • dr hab. Sebastian Kubica – artysta grafik
  • Krzysztof Dydo – Galeria Plakatu w Krakowie
  • Roman Kwiatkowski – Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce
  • dr Paweł Warchoł – artysta grafik, kurator konkursu

oraz przedstawiciele podmiotów wspomagających konkurs.

W konkursie przewidziane są następujące nagrody:

  • I nagroda 5000 zł
  • II nagroda 3000 zł ,
  • III nagroda 2000 zł

Podane kwoty są kwotami brutto.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sierpniu 2019 r. w Siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 1 czerwca 2019. Plakaty zakwalifikowane na wystawę będą reprodukowane w informatorze lub katalogu do wystawy. Każdy z uczestników wystawy otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu i certyfikat uczestnictwa.

Źródło: Stowarzyszenie Romów w Polsce

www.stowarzyszenie.romowie.net

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Gala „Zaprojektowane po ludzku”
Uroczystą galą w Warszawie redakcja Gazety Wyborczej podsumowała w sobotę 13 kwietnia akcję "Zaprojektowane po ludzku", której partnerem była Amica. Od października 2018 roku promowano ideę designu uwzględniającego potrzeby, zachowania i oczekiwania użytkowników, organizowano warsztaty edukacyjne. Na zakończenie pierwszej edycji wręczono wyróżnionym przez kapitułę...
Konkurs Benq: do wygrania monitor PD2720U i nagroda pieniężna
Dajemy Ci kolejną okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w projektowaniu graficznym i wygrania niesamowitych nagród. Tym razem celem jest stworzenie wygaszaczy ekranu dla naszych nowych monitorów PD DesignVue PD2720U, a nagrodą dla zwycięzcy będzie monitor PD2720U oraz 3000 EURO! Dodatkowo zwycięskie projekty będziemy prezentować również na naszej stronie internetowej, a...
Young Design 2019: Zgłoszenia do końca maja
Do 31 maja 2019 przyjmowane są zgłoszenia na konkurs YOUNG DESIGN organizowany przez IWP. Do wygrania 20 000 zł.
Agencja GREY Group Poland została najbardziej nagrodzoną polską agencją w tegorocznej edycji konkursu Innovation 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. Agencja Grey zdobyła w generalnej klasyfikacji 42 punkty, wyprzedzając kolejną agencję aż o 18!
Zwycięzcy II edycji konkursu Design by Śliwka Nałęczowska
Druga edycja Design by Śliwka Nałęczowska zakończyła się ogromnym sukcesem. Na konkurs nadesłano rekordową liczbę prac - ponad 2000 kreatywnych projektów nadruku na opakowanie pralin. Dwunastu laureatów odebrało nagrody podczas konferencji połączonej z wernisażem prac 15 kwietnia br.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764