logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Konkurs na plakat 75 rocznicy likwidacji obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau

   01.02.2019, przeczytano 1709 razy
ilustracja

Stowarzyszenie Romów w Polsce zaprasza do udziału w konkursie na plakat nawiązujący do 75 rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” - obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau 2 sierpnia 1944 roku.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/konkurs-na-plakat-75-rocznicy-likwidacji-obozu-romskiego-w-kl-auschwitz-%E2%80%93-birkenau,381072,artykul.html

Tło historyczne

Niemcy rozpoczęli II wojnę światową 1 września 1939r. Po zajęciu terytorium Polski przez Niemcy i ZSRR pod koniec września 1939 roku, tereny Polski zostały wcielone do Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Na terenie części Polski Niemcy utworzyli tzw. Generalne Gubernatorstwo, podporządkowane całkowicie władzom niemieckim. Rozpoczął się okres niebywałego terroru i prześladowań obywateli okupowanej Polski, czas pogromów i planowego ludobójstwa ludności żydowskiej i romskiej, skazanych przez nazistów na śmierć w gettach, obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

Największym w historii był obóz Auschwitz. Założony w 1941 roku dla więźniów polskich, położony nieopodal miasta Oświęcim, wówczas wcielonego do Rzeszy Niemieckiej. Przez kolejne lata był rozbudowany i przekształcony w miejsce niewolniczej pracy setek tysięcy więźniów z całej Europy. Od 1942 roku stał się największym ośrodkiem eksterminacji narodu żydowskiego oraz romskiego. Transporty przybywały z całej okupowanej przez Niemców Europy, około miliona ludzi bezpośrednio po przybyciu zamordowano w komorach gazowych i spalono w krematoriach obozowych.

W 1943 r. w Auschwitz-Birkenau utworzono familijny obóz romski nazwany Zigeunerlager - „Obóz Cygański”, który istniał przez 17 miesięcy. Funkcje lekarza naczelnego „Zigeunerlager” pełnił SS-man doktor Josef Mengele, w jego „pracowni” dzieci romskie, zwłaszcza bliźnięta stały się ofiarami jego zbrodniczych eksperymentów medycznym. Zigeunerlager w Birkenau istniał do 2 sierpnia 1944 roku. 4200-4300 mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono wtedy do komory gazowej. Esesmani brutalnie zdławili wybuch spontanicznego oporu Romów. Od 25 lat 2 sierpnia na terenach Auschwitz – Birkenau obchodzone są uroczystości związane z holokaustem Romów i Sinti.

Zasady

W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni artyści plastycy oraz absolwenci i studenci Uniwersytetów Artystycznych, Akademii Sztuk Pięknych i Wyższych Szkół Artystycznych. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby swoją twórczością pomóc w idei upamiętnienia tragicznego losu Romów i Sinti, a zwłaszcza ich martyrologii w KL Auschwitz. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie trzy projekty plakatu.

Prace należy wysyłać do dnia 1 maja 2019 roku.

Oceny prac dokona Komisja Konkursowa w składzie:

  • prof. Władysław Pluta – artysta grafik, przewodniczący
  • dr hab. Sebastian Kubica – artysta grafik
  • Krzysztof Dydo – Galeria Plakatu w Krakowie
  • Roman Kwiatkowski – Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce
  • dr Paweł Warchoł – artysta grafik, kurator konkursu

oraz przedstawiciele podmiotów wspomagających konkurs.

W konkursie przewidziane są następujące nagrody:

  • I nagroda 5000 zł
  • II nagroda 3000 zł ,
  • III nagroda 2000 zł

Podane kwoty są kwotami brutto.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sierpniu 2019 r. w Siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 1 czerwca 2019. Plakaty zakwalifikowane na wystawę będą reprodukowane w informatorze lub katalogu do wystawy. Każdy z uczestników wystawy otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu i certyfikat uczestnictwa.

Źródło: Stowarzyszenie Romów w Polsce

www.stowarzyszenie.romowie.net

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Agencja eventowa El Padre już po raz czwarty zdobyła tytuł Agencji Roku w konkursie organizowanym przez Meeting Planner. Z uroczystej gali rozdania nagród zespół wrócił również ze statuetką w kategorii Kongres.
Transform Awards: 5 londyńskich statuetek dla Touchideas
Agencja Touchideas zdobyła aż pięć statuetek podczas jubileuszowej XV edycji międzynarodowego konkursu Transform Awards 2024, który zakończył się właśnie w Londynie.
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2024
Podczas uroczystej gali w Londynie World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców klasyfikacji generalnej konkursu Sony World Photography Awards 2024. Odbywająca się już po raz 17. ceremonia wręczenia nagród jest ważnym corocznym wydarzeniem, które ma na celu wyróżnienie najlepszych fotografów i zaprezentowanie zdjęć i historii, które w...
Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
Kierunek świętuje Dzień Kreatywności
Agencja reklamowa Kierunek Kreatywny świętując Międzynardowy Dzień Kreatywności 21 kwietnia, przygotowała na swoich social media mini konkurs, w którym do wygrania są plakaty przygotowane we współpracy z krakowską artystką MAD MOJO.  
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764