logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Konkurs na plakat 75 rocznicy likwidacji obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau

   01.02.2019, przeczytano 317 razy
ilustracja

Stowarzyszenie Romów w Polsce zaprasza do udziału w konkursie na plakat nawiązujący do 75 rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” - obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau 2 sierpnia 1944 roku.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/konkurs-na-plakat-75-rocznicy-likwidacji-obozu-romskiego-w-kl-auschwitz-%E2%80%93-birkenau,381072,artykul.html

Tło historyczne

Niemcy rozpoczęli II wojnę światową 1 września 1939r. Po zajęciu terytorium Polski przez Niemcy i ZSRR pod koniec września 1939 roku, tereny Polski zostały wcielone do Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Na terenie części Polski Niemcy utworzyli tzw. Generalne Gubernatorstwo, podporządkowane całkowicie władzom niemieckim. Rozpoczął się okres niebywałego terroru i prześladowań obywateli okupowanej Polski, czas pogromów i planowego ludobójstwa ludności żydowskiej i romskiej, skazanych przez nazistów na śmierć w gettach, obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

Największym w historii był obóz Auschwitz. Założony w 1941 roku dla więźniów polskich, położony nieopodal miasta Oświęcim, wówczas wcielonego do Rzeszy Niemieckiej. Przez kolejne lata był rozbudowany i przekształcony w miejsce niewolniczej pracy setek tysięcy więźniów z całej Europy. Od 1942 roku stał się największym ośrodkiem eksterminacji narodu żydowskiego oraz romskiego. Transporty przybywały z całej okupowanej przez Niemców Europy, około miliona ludzi bezpośrednio po przybyciu zamordowano w komorach gazowych i spalono w krematoriach obozowych.

W 1943 r. w Auschwitz-Birkenau utworzono familijny obóz romski nazwany Zigeunerlager - „Obóz Cygański”, który istniał przez 17 miesięcy. Funkcje lekarza naczelnego „Zigeunerlager” pełnił SS-man doktor Josef Mengele, w jego „pracowni” dzieci romskie, zwłaszcza bliźnięta stały się ofiarami jego zbrodniczych eksperymentów medycznym. Zigeunerlager w Birkenau istniał do 2 sierpnia 1944 roku. 4200-4300 mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono wtedy do komory gazowej. Esesmani brutalnie zdławili wybuch spontanicznego oporu Romów. Od 25 lat 2 sierpnia na terenach Auschwitz – Birkenau obchodzone są uroczystości związane z holokaustem Romów i Sinti.

Zasady

W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni artyści plastycy oraz absolwenci i studenci Uniwersytetów Artystycznych, Akademii Sztuk Pięknych i Wyższych Szkół Artystycznych. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby swoją twórczością pomóc w idei upamiętnienia tragicznego losu Romów i Sinti, a zwłaszcza ich martyrologii w KL Auschwitz. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie trzy projekty plakatu.

Prace należy wysyłać do dnia 1 maja 2019 roku.

Oceny prac dokona Komisja Konkursowa w składzie:

  • prof. Władysław Pluta – artysta grafik, przewodniczący
  • dr hab. Sebastian Kubica – artysta grafik
  • Krzysztof Dydo – Galeria Plakatu w Krakowie
  • Roman Kwiatkowski – Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce
  • dr Paweł Warchoł – artysta grafik, kurator konkursu

oraz przedstawiciele podmiotów wspomagających konkurs.

W konkursie przewidziane są następujące nagrody:

  • I nagroda 5000 zł
  • II nagroda 3000 zł ,
  • III nagroda 2000 zł

Podane kwoty są kwotami brutto.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sierpniu 2019 r. w Siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 1 czerwca 2019. Plakaty zakwalifikowane na wystawę będą reprodukowane w informatorze lub katalogu do wystawy. Każdy z uczestników wystawy otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu i certyfikat uczestnictwa.

Źródło: Stowarzyszenie Romów w Polsce

www.stowarzyszenie.romowie.net

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konkurs na pamiątkę regionu Warmii i Mazur 2019
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu na „Pamiątkę regionu Warmii i Mazur”. Celem konkursu jest pozyskanie pamiątki, która kojarzy się z regionem, symbolizuje jej kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje. Do wygrania jest 5 tys. zł brutto, prace można przesyłać do końca czerwca.
Grotowski. Elementarz - Konkurs na 4 gadżety
Instytut im. Jerzego Grotowskiego ogłasza konkurs na projekt graficzny kompletu 4 gadżetów: torby, notesu, bidonu oraz ołówka, które stanowić będą spójną całość. Konkurs realizowany jest w 20. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego i stanowi część projektu „Grotowski. Elementarz”, w ramach którego refleksji poddajemy najważniejsze...
Redakcja magazynu „Kalejdoskop” ogłosiła konkurs na okładkę majowego numeru. Nagrodą jest publikacja pracy oraz honorarium autorskie.
Ambasada RP w Singapurze ogłosiła otwarty konkurs na zaprojektowanie logo "Polsko-singapurskiej przyjaźni" z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Singapuru.
Nabór na 11. edycję Bella Skyway Festival
Już jedenasty raz z rzędu, pod koniec sierpnia, Toruń zmieni się nie do poznania za sprawą świetlnych instalacji i zjawiskowych mappingów 3D. W ramach rozpoczynającego się naboru, artyści mogą zgłaszać swoje pomysły na instalacje, projekcje czy interaktywne świetlne działania. Projekty można przesyłać tylko do 28 lutego 2019 roku. Więcej informacji o tegorocznego...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764