logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Konkurs na plakat 75 rocznicy likwidacji obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau

   01.02.2019, przeczytano 691 razy
ilustracja

Stowarzyszenie Romów w Polsce zaprasza do udziału w konkursie na plakat nawiązujący do 75 rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” - obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau 2 sierpnia 1944 roku.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/konkurs-na-plakat-75-rocznicy-likwidacji-obozu-romskiego-w-kl-auschwitz-%E2%80%93-birkenau,381072,artykul.html

Tło historyczne

Niemcy rozpoczęli II wojnę światową 1 września 1939r. Po zajęciu terytorium Polski przez Niemcy i ZSRR pod koniec września 1939 roku, tereny Polski zostały wcielone do Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Na terenie części Polski Niemcy utworzyli tzw. Generalne Gubernatorstwo, podporządkowane całkowicie władzom niemieckim. Rozpoczął się okres niebywałego terroru i prześladowań obywateli okupowanej Polski, czas pogromów i planowego ludobójstwa ludności żydowskiej i romskiej, skazanych przez nazistów na śmierć w gettach, obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

Największym w historii był obóz Auschwitz. Założony w 1941 roku dla więźniów polskich, położony nieopodal miasta Oświęcim, wówczas wcielonego do Rzeszy Niemieckiej. Przez kolejne lata był rozbudowany i przekształcony w miejsce niewolniczej pracy setek tysięcy więźniów z całej Europy. Od 1942 roku stał się największym ośrodkiem eksterminacji narodu żydowskiego oraz romskiego. Transporty przybywały z całej okupowanej przez Niemców Europy, około miliona ludzi bezpośrednio po przybyciu zamordowano w komorach gazowych i spalono w krematoriach obozowych.

W 1943 r. w Auschwitz-Birkenau utworzono familijny obóz romski nazwany Zigeunerlager - „Obóz Cygański”, który istniał przez 17 miesięcy. Funkcje lekarza naczelnego „Zigeunerlager” pełnił SS-man doktor Josef Mengele, w jego „pracowni” dzieci romskie, zwłaszcza bliźnięta stały się ofiarami jego zbrodniczych eksperymentów medycznym. Zigeunerlager w Birkenau istniał do 2 sierpnia 1944 roku. 4200-4300 mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono wtedy do komory gazowej. Esesmani brutalnie zdławili wybuch spontanicznego oporu Romów. Od 25 lat 2 sierpnia na terenach Auschwitz – Birkenau obchodzone są uroczystości związane z holokaustem Romów i Sinti.

Zasady

W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni artyści plastycy oraz absolwenci i studenci Uniwersytetów Artystycznych, Akademii Sztuk Pięknych i Wyższych Szkół Artystycznych. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby swoją twórczością pomóc w idei upamiętnienia tragicznego losu Romów i Sinti, a zwłaszcza ich martyrologii w KL Auschwitz. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie trzy projekty plakatu.

Prace należy wysyłać do dnia 1 maja 2019 roku.

Oceny prac dokona Komisja Konkursowa w składzie:

  • prof. Władysław Pluta – artysta grafik, przewodniczący
  • dr hab. Sebastian Kubica – artysta grafik
  • Krzysztof Dydo – Galeria Plakatu w Krakowie
  • Roman Kwiatkowski – Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce
  • dr Paweł Warchoł – artysta grafik, kurator konkursu

oraz przedstawiciele podmiotów wspomagających konkurs.

W konkursie przewidziane są następujące nagrody:

  • I nagroda 5000 zł
  • II nagroda 3000 zł ,
  • III nagroda 2000 zł

Podane kwoty są kwotami brutto.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w sierpniu 2019 r. w Siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 1 czerwca 2019. Plakaty zakwalifikowane na wystawę będą reprodukowane w informatorze lub katalogu do wystawy. Każdy z uczestników wystawy otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu i certyfikat uczestnictwa.

Źródło: Stowarzyszenie Romów w Polsce

www.stowarzyszenie.romowie.net

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Złote Spinacze 2019. Kategorie konkursowe
Złote Spinacze to konkurs o otwartym charakterze. Kierowany jest do podmiotów realizujących kampanie PR w Polsce: agencji PR, działów PR i komunikacji, firm i instytucji, organów samorządowych i organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja jest siedemnastą w historii konkursu.
14. konkurs Śląska Rzecz: Zgłoszenia do 9 września
Organizatorzy konkursu wierzą, że produkty, projekty graficzne i usługi mogą być nowatorskie, funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach. Jednym słowem – powinny poprawiać jakość codziennego życia. Wszystkich tych, którzy podzielają to zdanie zapraszają do udziału w 14. edycji konkursu Śląska Rzecz. W tym roku dodano nową...
Konkurs na projekt Pamiątka z Zakopanego
Wyobraź sobie, że jedziesz na urlop do Zakopanego. Chcesz kupić pamiątkę dla bliskiej osoby. Zaczynasz szukać czegoś ładnego, designerskiego, związanego z Podhalem. Każda pamiątka, którą widzisz na straganach razi miernością wykonania, nie ma krzty oryginalności.
Konkurs na projekt muralu
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie ogłasza „Konkurs na wykonanie projektu muralu upamiętniającego postać wybitnego kompozytora urodzonego w Tarnowie Józefa Władysława Krogulskiego”.
Rocznica zaślubin Polski z Morzem: Konkurs na album komiksowy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku ogłasza ogólnopolski konkurs na album komiksowy poświęcony 100-leciu Zaślubin Polski z Morzem organizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Termin składania prac został przedłużony do 31 sierpnia 2019 r.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764