logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Koskisen i Stora Enso wprowadzają na rynek nową, bazującą na biosurowcach sklejkę meblarską

  PR 16.09.2022, przeczytano 310 razy

Koskisen to fińska firma działająca w branży drzewnej, specjalizująca się w produkcji drewna tartacznego i rozwiązań panelowych, takich jak sklejka brzozowa, fragmenty mebli oraz elementy budowlane wykonane z płyty wiórowej. Od pewnego czasu firma stosuje w swojej produkcji NeoLigno – stworzone przez Stora Enso biospoiwo, które zastąpiło tu bazujące na surowcach kopalnych żywice, wykorzystywane przy wytwarzaniu płyt meblowych. Zarówno surowiec stosowany do produkcji płyt, jak też spoiwo są wytwarzane z drewna, pochodzącego z własnych zasobów obu przedsiębiorstw. Oznacza to, że wszystkie surowce wykorzystywane przy wytwarzaniu Zero Furniture Board są pochodzenia biologicznego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/koskisen-i-stora-enso-wprowadzaja-na-rynek-nowa%2C-bazujaca-na-biosurowcach-sklejke-meblarska,397228,artykul.html

- Nasi eksperci ściśle współpracowali ze Stora Enso przy opracowywaniu tego zupełnie nowego, bazującego na biosurowcach rozwiązania. Koskisen wciąż poszukuje nowych możliwości optymalizowania ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Jednym z największych jego źródeł w produkcji panelu są stosowane w nim spoiwa, z reguły pochodzenia kopalnego. Współpraca ze Stora Enso otworzyła przed nami unikalne możliwości w zminimalizowaniu tej kwestii. Bazujące na ligninie spoiwo NeoLigno sprawia, że produkowane przez nas płyty meblowe pod nazwą Zero Particle Board w pełni bazują na biosurowcach. Jest to świetna okazja, by zaproponować rynkowi coś zupełnie nowego. Zero Particle Board to znakomity przykład wdrożenia produktu zgodnego z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W naszym przypadku podstawowy surowiec stosowany do produkcji płyt panelowych, tj. ścinki drewna, pochodzi z naszych własnych zasobów. Podobnie Stora Enso pozyskuje ligninę z należącego do niej zakładu Sunila, gdzie jest ona wyodrębniana podczas wytwarzania celulozy. Łącząc te dwa składniki w całość, możemy zaproponować naszym klientom coś nowego, a zarazem wartościowego. Trudniej sobie wyobrazić bardziej wyraziste przesłanie do naszych klientów, a także ich klientów, niż zaoferowanie rozwiązania, które ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne i w pełni bazuje na biosurowcach – mówi Jukka Pahta, CEO firmy Koskisen. - Nasza współpraca ze Stora Enso trwa już dwa lata, więc prace związane z optymalizacją produkcji Zero Particle Board w naszych zakładach w Järvelä w Finlandii mają się ku końcowi. Naszym celem jest wprowadzenie dostępnego komercyjnie produktu i jego pierwsze dostawy do klientów już jesienią tego roku. Kolejnym planowanym krokiem, w ślad za wdrożeniem nowej płyty meblowej u naszych klientów, jest szersze zastosowanie NeoLigno w produkowanych przez nas sklejkach. Z niecierpliwością czekamy na możliwość rozbudowania naszej oferty o kolejne proekologiczne bioprodukty – dodaje.

- Konsumenci są niezwykle świadomi pod względem ekologicznym, zdają sobie także sprawę z wpływu jakości powietrza, znajdującego się w pomieszczeniach na ich zdrowie. NeoLigno to unikalny składnik mebli, stanowiących elementy wyposażenia, będący bezpiecznym, niezawodnym, a zarazem proekologicznym rozwiązaniem. Za sprawą Zero Particle Board możemy sprostać wymaganiom naszych klientów względem oczekiwanej przez nich jakości powietrza, jak też niskiego poziomu emisji CO2 do atmosfery. Klej przez całe dekady stosowany w panelach drewnianych był z założenia nieodnawialny. Zastąpienie go biosurowcami było bardzo kosztowne i trudne. Całymi latami badaliśmy w naszej firmie różne opcje z tym związane. Obecnie możemy wreszcie poczynić planowane od dawna, znaczące kroki do przodu – dzięki NeoLigno. Jest to najbardziej perspektywiczne spoiwo w kontekście sklejania z udziałem biosurowców, a zarazem pierwsze, jakie udało się zintegrować z naszymi produktami – dodaje Eeemi Valjakka, Product Manager w firmie Koskisen.

Więcej na temat NeoLigno i jego zastosowania w produkcji realizowanej przez Koskisen można dowiedzieć się z zapisu wideo z webinarium, zorganizowanego przez tę firmę wspólnie ze Stora Enso.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Sinajet 0604MT w Poligrafii Małopolskiej
Ploter tnący to kolejna inwestycja nowosądeckiej drukarni Poligrafia Małopolska w rozbudowę własnego parku maszynowego. Grafmasz tym samym wdrożył kolejny ploter tnąco-bigujący 0604 MT. Instalacja miała miejsce w drugim kwartale 2022 roku.
Mimo niespokojnej sytuacji gospodarczej koncern Koenig & Bauer dzięki dobremu udanemu kwartałowi znajduje się na ścieżce wzrostu. Podobnie jak wiele przedsiębiorstw produkcyjnych, Koenig & Bauer wciąż znajduje się w sytuacji, w której z jednej strony ma do czynienia z wysokim portfelem zamówień, a z drugiej z wpływem wielu negatywnych czynników zewnętrznych, głównie po stronie...
Wytrzymałe etykiety z technologią Mark Andy – w odpowiedzi na zmiany klimatyczne
Podstawowe funkcje etykiet to dekorowanie produktu i dostarczanie konsumentom informacji na jego temat: od półek supermarketu, poprzez apteki czy systemy logistyczne, po różne sektory transportu. Dlatego tak ważna jest możliwość wykorzystania ich w różnych warunkach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Zdaniem firmy Mark Andy, rosnące oczekiwania, a...
Kompletne rozwiązania do automatycznej produkcji kalendarzy Head-one i Cal-one
Tegoroczna premiera HEAD-one, automatu do produkcji wypukłych główek do kalendarzy sprawiła, że w firmie Akonda portfolio urządzeń do produkcji kalendarzy jest już kompletne! Drukarnie oferujące kalendarze trójdzielne otrzymują rozwiązania do automatyzacji, co przekłada się na zwiększenie ilości i jakości produkcji. - Z kalendarzy ściennych będziemy...
HP Jet Fusion 5400 i Metal Jet S100: nowości dla branży produkcyjnej
Na targach Formnext firma HP zaprezentowała nowe części produkcyjne Metal Jet od firmy John Deere, nowe funkcjonalności technologii Multi Jet Fusion takie jak wydruk białych części, współpraca w zakresie rozwoju materiałów i post processingu oraz nowy program recyklingu.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764