logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KRRiT ponownie pyta rząd o inwigilację dziennikarzy

   11.07.2016, przeczytano 645 razy

Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwrócił się do Premier Beaty Szydło z prośbą o bliższe informacje na temat inwigilacji dziennikarzy w latach 2007-2015.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/krrit-ponownie-pyta-rzad-o-inwigilacje-dziennikarzy,29253,artykul.html

W piśmie z 9 czerwca 2016 r. Przewodniczący KRRiT poprosił o przedstawienie informacji, które były podstawą wystąpienia sejmowego Mariusza Kamińskiego, Koordynatora do spraw służb specjalnych, dotyczącego podsłuchiwania w latach 2007-2015 pięćdziesięciu dwóch dziennikarzy.

KRRiT wielokrotnie krytycznie odnosiła się do przypadków naruszania podstawowych demokratycznych wartości, jakimi są wolność słowa i swoboda wypowiedzi np. w związku z zatrzymaniem dziennikarzy 20 listopada 2014 r. w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.

W maju br. podczas debaty sejmowej Mariusz Kamiński poinformował, że inwigilacja dziennikarzy polegała między innymi na bilingowaniu telefonów, sporządzaniu analiz dotyczących osób, z jakimi kontaktowali się telefonicznie ci dziennikarze, a także ustalaniu ich danych adresowych i zbieraniu informacji o ich sytuacji rodzinnej. Wobec niektórych dziennikarzy zastosowano działania operacyjne, a także podsłuch telefoniczny.

2 czerwca Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wydał oświadczenie, w którym domaga się powołania specjalnej, parlamentarnej komisji śledczej oraz ukarania osób odpowiedzialnych za łamanie prawa.

W odpowiedzi na pismo Jana Dworaka Mariusz Kamiński, Koordynator ds. służb specjalnych nadesłał tekst wystąpienia sejmowego wraz z listą nazwisk dziennikarzy objętych działaniami służb. Minister poinformował również, że śledztwo w związku ze złożonym doniesieniem o możliwości popełnienia przestępstwa będzie prowadzić Prokuratura Regionalna w Krakowie.

4 lipca 2016 r. Przewodniczący KRRiT zwrócił się ponownie do Premier Beaty Szydło z prośbą o przesłanie bliższych informacji. W piśmie Jan Dworak zwrócił uwagę na kwestie uprawnień służb w zakresie inwigilacji dziennikarzy w kontekście niedawno uchwalonej ustawy o działaniach antyterrorystycznych, która daje im szersze niż poprzednio możliwości kontroli obywateli, także dziennikarzy. Przewodniczący KRRiT zwrócił się o przekazanie wniosków, jakie organy rządowe wyciągnęły z sytuacji, która została opisana w wystąpieniu ministra Mariusza Kamińskiego, w szczególności chodzi o zasady kontroli działań służb specjalnych wobec przedstawicieli mediów oraz o wdrożenie stosownych procedur gwarantujących dziennikarzom wolność słowa i szeroko rozumiane bezpieczeństwo pracy.

O wymianie korespondencji KRRiT poinformowała Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Źródło: KRRiT

www.krrit.gov.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
KRRiT: Sygnał Radia Maryja zakłócano z Rosji
Sekretarz Wykonawczy IGO EUTELSAT informuje Przewodniczącego KRRiT:
Kara dla TVN za „Franciszkańską 3” wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy
16 kwietnia 2024 r. na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna nałożona na spółkę TVN SA w związku z naruszeniem art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję audycji pt. „Bielmo. Franciszkańska 3” (program TVN 24, cykl „Czarno na białym”, 6 marca 2023 roku).
Paryż 2024: igrzyska olimpijskie na antenach Eurosportu
Za dokładnie 100 dni w Paryżu rozpocznie się największe sportowe wydarzenie świata! Każdy moment Igrzysk Olimpijskich Paris 2024 dostępny będzie w Polsce w serwisie Max. TVN WBD pokaże transmisje najważniejszych wydarzeń w Eurosporcie 1, Eurosporcie 2 oraz w kanałach okazjonalnych Eurosport 3-9 i Eurosporcie 4K, dostępnych u niektórych operatorów.
Nowe rubryki i felietonistki w „Wysokich Obcasach Extra”
Już jutro – w czwartek, 18 kwietnia br. w sprzedaży dostępne będzie odświeżone wydanie miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra”, w którym czytelniczki i czytelnicy znajdą nowe rubryki i teksty nowych felietonistek – Katarzyny Kucewicz i Carrie z Mokotowa. Tematem numeru są sekrety rodzinne, a gwiazdą okładki – aktorka Reese...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764