logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Kryzys męskości w polskiej reklamie - czyli o aftach, laktozie i... bałwanku

   11.07.2016, przeczytano 1936 razy
ilustracja
fot. Pixabay

W ostatnim czasie pojawiają się przekazy reklamowe, które zdają się być efektem panującego według psychologów kryzysu męskości. Delikatność, wrażliwość, a niekiedy wręcz nieporadność życiowa to, według twórców obraz współczesnego mężczyzny. Pytam więc, gdzie się podziali Ci prawdziwi?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kryzys-meskosci-w-polskiej-reklamie---czyli-o-aftach%2C-laktozie-i...-balwanku,29245,artykul.html

Do niedawna w reklamie proszków do prania występowały wyłącznie Panie. To one rekomendowały kolejny odplamiacz, płyn do podłóg, czy inne produkty do sprzątania. I choć "czasy się zmieniły", a kobiety mocno wyzwoliły, na ekranach telewizorów wciąż dominowała płeć piękna.

W ciągu ostatnich lat, nową pralkę zaczął polecać mężczyzna. Zaskakiwał też talerzem gorącej zupy swoją małżonkę, a i na ujarzmianiu bólu znał się jak mało kto. Kobiece serce radowało się z tego widoku, cóż, w końcu pranie, gotowanie i migrena to również męska rzecz.

Czy naprawdę taki jest współczesny mężczyzna?

Nietolerancja laktozy - jak żyć?

Facet jedzący płatki z mlekiem na śniadanie, mężczyzna, który zamawia latte w kawiarni, jeszcze kilka lat temu nazwany był po prostu mięczakiem. Dziś zmaga się z nietolerancją laktozy, dlatego w reklamie suplementu diety (Lactocontrol) to właśnie on skarży się na to nieprzyjemne schorzenie.

Bohater spotu jest bardzo zmartwiony tym, iż być może będzie musiał zmienić swoją codzienną dietę, która przysparza mu zgagi. Tymczasem z opresji uratować go może magiczna pigułka. Uff, czyli można umówić się na kawę z koleżanką. Albo kolegą.

Czy takich mężczyzn pragną kobiety? Śmiem wątpić. Dlaczego zatem reklamodawcy sprzedają nam obraz delikatnego, wrażliwego mężczyzny, którego głównym problemem jest niemożność wypicia kawy ze spienionym mlekiem?

Co z tym aftem, czyli analfabetyzm w wydaniu męskim.

"Coś mi się zrobiło na policzku, od środka" - skarży się młody mężczyzna podczas wizyty u stomatologa (kobiety!). Dentystka odkrywa, że pacjent ma aftę i niestety muszą przełożyć wizytę. Mężczyzna ogarnięty bólem pyta lekarki "co z tym aftem?", a ona poprawia ten wydawałoby się oczywisty błąd w odmianie tego wyrazu.

Biedny, nieporadny, wrażliwy na ból, a w dodatku nieznający zasad gramatyki. Tak przedstawia się dziś obraz współczesnego mężczyzny. Czy przeciętny facet identyfikuje się z tym przekazem?

Kupuje bałwanka, słodzias!

Wielkanoc również zaskoczyła facetem na zakupach. W jednej z sieci handlowych, zagubiony mężczyzna dzwoni do swojej małżonki, bo ma problem ze znalezieniem... bałwanka. Jakież zaskoczenie następuje, gdy okazuje się, że jego żonie chodziło przecież o wielkanocnego baranka!

Pomyłka ma śmieszyć, bo przecież mężczyzna na zakupach, zwłaszcza przed świętami to obraz sam w sobie bardzo zabawny... Duży chłopiec błądzący między regałami to kolejna odsłona faceta, który  nie radzi sobie w tak prozaicznych czynnościach.

Czy dzisiejszy facet naprawdę jest taką ofiarą losu? Dlaczego w reklamie występuje nieporadny gość, zamiast świetnie zorganizowanego faceta, który wie co kupić, ba, umie nawet z tych zakupionych produktów sam coś ugotować?! Przecież takich mężczyzn jest cała masa!

Kryzys męskości, tak chętnie opisywany przez wielu psychologów wkradł się do polskiej reklamy w swoim najgorszym wydaniu. Przekaz nie tyle niemęski, co "ciapowaty" szkodzi wizerunkowi dzisiejszego mężczyzny, który jak wiemy i tak nie ma lekko.

Na ratunek męskiej płci

Oczywiście, nie oznacza to, że tęsknię za stereotypowym wizerunkiem mężczyzny na ekranie. W najnowszym sportowym aucie lub na budowie. Trudno wtórować także krytyce spotu Lubelli, w której mężczyzna jest wyśmiewany przez komentatorów, bo  przygotowuje obiad czy reklamy Kinder Pingui, gdzie ojciec potrafi się zająć dziećmi. Doprawdy, to taka hańba?

Czy nie lepiej wyjść naprzeciw dwóm biegunom i znaleźć złoty środek? Pomiędzy nieporadnym chłopczykiem, a bezdusznym samcem naprawdę jest sporo przestrzeni do wykorzystania…

Dlatego, Drogie Panie, w oczekiwaniu na lepszy PR mężczyzn, same spróbujcie zawalczyć ze stereotypami. Swoim mężom, partnerom, kochankom podajcie do śniadania białą kawę w podziękowaniu za przepyszną kolację. Nic im nie będzie! :)

Anna Gumowska
CEO Prime Time PR

Źródło: Prime Time PR

primetimepr.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Masakra z reklamami. Niedługo faceci zaczną występować w reklamach środków na upławy :D Swoją drogą - siedzi sobie człowiek w pracy, w końcu zaczyna jeść kanapkę albo coś - i reklama w radiu (rock radio - polecam :D) - upławy, suchość pochwy itp. FUJ!

avatar użytkownika
,

Nie mam TV, nie slucham radia i nie mieszkam w Polsce. Jednak czasem, bedac u znajomych slysze reklamy a w nich: reklama srodka na zatwardzenie, jak juz zadziala to stoperan a jak juz skoncza Ci sie fundusze to jakis kredyt... A gosc reklamujacy plyn do prania wlewa go do przegrodki na plyn do plukania i dziwi sie ze sie nie dopralo....

,

"Czy nie lepiej wyjść naprzeciw dwóm biegunom i znaleźć złoty środek?"

Nie.
Dlaczego?
Dlatego, że nie ma złotego środka. Na Ziemi żyje pewnie jakieś 2,5 miliarda mężczyzn. Chcąc sprzedawać, trzeba adresować ofertę do wszystkich typów.
Także tych, których szanowna autorka nie akceptuje ze względu na nadmierną miękkość czy inne chwilowe dyrdymały wyczytane w Klaudii.

avatar użytkownika
,

A czy problem z tolerancją laktozy dotyczy tylko takich mężczyzn jak ten pokazany w reklamie, czy może właśnie wszystkich?  

,

Miałem raczej na myśli ten fragment:
"Delikatność, wrażliwość, a niekiedy wręcz nieporadność życiowa to, według twórców obraz współczesnego mężczyzny. Pytam więc, gdzie się podziali Ci prawdziwi?"

  

avatar użytkownika
,

Autorka dziwi się chyba że autorzy niektórych reklam jakby o nich zapominają?  

,

A nie powinna, wszak nie każda reklama musi być skierowana do macho w ciasnych majtach.
Najwyraźniej, niektórzy producenci upodobali sobie nieudaczników, ciołków i ślamazary, taka fanaberia.

Poza tym, jak się autorka za mocno będzie zastanawiać, gdzie są prawdziwi, wg jej kryteriów, faceci, może pojawić się ktoś, kto bezczelnie zapyta, czy ona spełnia kryteria na prawdziwą kobietę.
  

avatar użytkownika
,

To według Ciebie autorzy kampanii powinni konstruować je zgodnie ze swymi fanaberiami i upodobaniami, czy może zgodnie z charakterem grupy odbiorców? Myślisz że macho nie cierpią na brak tolerancji laktozy?  

,

Autorzy kampanii mogą się kierować dowolnymi przesłankami.
Pani krytyczka, może krytykować dowolnie, żądając czego tylko chce żądać. Komentatorzy mogą dowolnie interpretować powyższe i komentować wedle własnego uznania.
  

avatar użytkownika
,

Ciekawy pogląd. Wśród zawodowców pracujących w reklamie panuje jednak przeciwna opinia - przekaz reklamowy powinien być dostosowany do odbiorcy, a nie do fanaberii twórców kampanii. Dopóki zniewieściali mężczyźni nie będą dla grupy docelowej wystarczająco reprezentatywni, dopóty krojenie pod ich kątem kampanii będzie błędem merytorycznym, wartym wytknięcia choćby w takim jak ten artykule.

Ale zdaje się że niechcący podpowiedziałeś przyczynę mnożenia się takich błędów: fanaberie i schlebianie własnym upodobaniom zamiast rzetelnej analizy grupy docelowej. Pewnie dużo w tym racji.
  

,

Jeśli przyjąć, że to twórca kampanii określa grupę docelową, to z całą pewnością można przyjąć, że może on zastosować dowolne kryteria doboru.
A postronny obserwator, może te kryteria określić mianem fanaberii.

I taki jest wydźwięk tekstu pani Anny. Upraszczając i syntetyzując przekaz jej tekstu, można jednym zdaniem napisać: Szanowni państwo, kierowaliście się fanaberią wskazując typ mężczyzny do tej kampanii. Fanaberią, wszak prawdziwy mężczyzna jest inny.
  

avatar użytkownika
,

Twórca kampanii nie ma "określać" grupy docelowej, ale zbadać jaka ona jest i do niej dostosować charakter przekazu. Tekst można streścić do konstatacji, że spora część twórców reklam wykazuje się amatorszczyzną lub nierzetelnością, oszczędzając najwyraźniej na tym etapie prac.  

,

Nie mogę się zgodzić.
Zdecydowana większość twórców reklam nie bada grupy docelowej, ale usiłuje kreować jej 'statut', w oparciu o podstawowe informacje społeczno-demograficzne.
Mówiąc wprost, reklamodawca usiłuje sprawić, by konsument wpasował się w lansowany przezeń model zachowań, zupełnie pomijając możliwość, że to produkt powinien być dopasowany do portzeb konsumenta.
  

avatar użytkownika
,

A nie o tym pisze autorka? Że komunikat w tych kampaniach nie jest kierowany do realnego odbiorcy - takiego jakim jest - ale do jakiejś fikcyjnej projekcji wynikającej z upodobań i fanaberii ich twórców?  

,

Pani Anna sugeruje, że nieudacznicy i ofermy nie są realnymi odbiorcami.  

avatar użytkownika
,

Nie zrozumiałeś tekstu. Autorka nie ocenia mężczyzn, ale ich wydumany i przypadkowy jej zdaniem wizerunek kreowany w reklamie. Nie trzeba robić badań, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie aby się przekonać, że w realnym świecie nie wszyscy mężczyźni są zniewieściałymi fajtłapami. Autorka apeluje o zagospodarowanie w komunikacji marketingowej także tej pozostałej, mniej fajtłapowatej grupy. Sądzisz, że to postulat nietrafiony?  

,

Dobrze zrozumiałem.

"Delikatność, wrażliwość, a niekiedy wręcz nieporadność życiowa to, według twórców obraz współczesnego mężczyzny. Pytam więc, gdzie się podziali Ci prawdziwi?"

Pani Anna nie uznaje wspomnianych wyżej za realnych i prawdziwych - pierwsze zdanie, w przeciwieństgwie do tych realnych i prawdziwych - zdanie drugie.
  

avatar użytkownika
,

Mylisz się - wyrażenie "prawdziwi" jest tu użyte w sposób odwołujący się do funkcjonującego potocznie pojęcia "prawdziwy mężczyzna". Tylko kompletny kretyn mógłby twierdzić, że mężczyźni zniewieściali nie są prawdziwi w sensie dosłownym - czyli że są nieistniejący, że to tylko wytwór fantazji. Na prawdę tak zrozumiałeś autorkę, tak ją oceniasz?   

Najnowsze w tym dziale

Odchodzenie od głównego nurtu spraw stanowi coraz częstszą odpowiedź na internetowe zagrożenia. Będzie to niebawem wymagało zmiany podejścia tych, którzy informacji poszukują, ale i tych, którzy je dostarczają
Zachowania konsumenckie w ewolucja mediów
Mając większy wybór, władzę i informacje na wyciągnięcie ręki bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dzisiejsi konsumenci podejmują szybsze decyzje na różnych płaszczyznach, począwszy od tego, jak wydawać pieniądze do tego, które media wybrać.
Dyrektywa o prawie autorskim nie musi oznaczać cenzury internetu
Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa o prawie autorskim nie musi mieć tak dużego wpływu na polski internet jak przewidywano w czarnych scenariuszach. Każde państwo może dostosować do dyrektywy swoje przepisy tak, by tylko został zrealizowany jej cel. Sprawa nie jest przegrana. Jak zaadaptujemy przepisy, zależy od nas i takie będziemy stosować – podkreśla Krzysztof...
Sztuczna inteligencja rewolucją dla świata reklamy
Sztuczna inteligencja jest tematem nierzadko poruszanym w artykułach pisanych przez branżę marketingu. Mówi się o niej coraz częściej w kontekście rewolucji rynku. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Jak AI wpłynie na programmatic?  
Programmatic stawia na etykę
Firmy działające na programatycznym rynku zakupu reklam w Internecie opracowały własny kodeks etyki. Dzięki niemu ten dynamicznie rozwijający się sektor reklamy będzie działał przejrzyście, a niepożądane treści w reklamach będą eliminowane.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764