logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kwarantanna od Reklamy: Medium (1985)

   24.04.2020, przeczytano 1736 razy

Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas kwarantanny. Jeżeli tylko możecie - zostańcie w domu, to kwestia zdrowia i życia nie tylko Waszego, ale także wszystkich, z którymi niepotrzebnie zetkniecie się poza domem. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kwarantanna-od-reklamy%3A-medium-%281985%29,386745,artykul.html

Znakomita polska produkcja z połowy lat 80-tych w reżyserii Jacka Koprowicza, stanowiąca połączenie klasycznego horroru z elementami thrillera i filmu sensacyjnego. Osadzona w międzywojennym Gdańsku akcja, obracająca się wokół tematów związanych z okultyzmem i parapsychologią, rozgrywa się na tle wydarzeń politycznych prowadzących do umacniania się hitlerowskiej dominacji w mieście.

Ten splot tematów i okoliczności tworzy specyficzną atmosferę filmu, podkreśloną muzyką Krzesimira Dębskiego i ubarwioną świetnymi kreacjami aktorskimi. Na ekranie pojawia się cała plejada aktorskich znakomitości, takich jak Władysław Kowalski, Michał Bajor, Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr, Jerzy Zelnik, Ewa Dałkowska, Jerzy Nowak, Henryk Bista, Piotr Machalica czy Ewa Kasprzyk. 

Wydaje się, że obraz trafił w nie najlepszy dla polskiego filmu moment i nie uzyskał nigdy należnego mu miejsca w historii naszej kinematografii. Jednak nic straconego - mimo upływu 35 lat film bardzo dobrze się broni, ogląda się go z zapartym tchem, bez poczucia rozczarowania i niedosytu jakie wywołują często stare produkcje z tego okresu. Jeśli znaliście go wcześniej, pewnie z przyjemnością obejrzycie go po latach. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji - gorąco polecamy!

Film po rekonstrukcji cyfrowej udostępniony został przez Studio Filmowe TOR.

  • Masz własne propozycje (legalnych!) materiałów którymi warto byłoby podzielić się z innymi? Napisz!

Źródło: Studio Filmowe TOR

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Gifts Journal Flesz – czerwiec 2021
Kolejny miesiąc za nami, a to oznacza że czas na kolejne wydanie Gifts Journal Flesza. Co można znaleźć w czerwcowym wydaniu Flesza:
Targi Remaextra we wrześniu – Gifts Journal Flesz – maj 2021
We Fleszu magazynu Gifts Journal prezentowana jest comiesięczna dawka newsów. Co można znaleźć w majowym wydaniu Flesza:
Gifts Journal Flesz - kwiecień 2021
W najnowszym Fleszu prezentowana jest comiesięczna dawka newsów. Co można znaleźć w kwietniowym wydaniu Flesza:
Gifts Journal Flesz - marzec 2021
W najnowszym Fleszu prezentowana jest comiesięczna dawka newsów. Co można znaleźć w marcowym wydaniu Flesza:
Gifts Journal Flesz – grudzień 2020
W najnowszym Fleszu prezentowana jest comiesięczna dawka newsów.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764