logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kwarantanna od Reklamy: Rejs (1970)

   13.04.2020, przeczytano 498 razy

Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas kwarantanny. Jeżeli tylko możecie - zostańcie w domu, to kwestia zdrowia i życia nie tylko Waszego, ale także wszystkich, z którymi niepotrzebnie zetkniecie się poza domem. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kwarantanna-od-reklamy%3A-rejs-%281970%29,386547,artykul.html

Określenie "kultowy" bywa chętnie nadużywane zwłaszcza w odniesieniu do filmów. Trudno jednak chyba o lepszego kandydata do tego tytułu! Rejs - komedia z 1970 r. w reżyserii Marka Piwowskiego, przeszedł do historii nie tylko polskiego kina, ale także kultury masowej, stając się źródłem nieskończonej liczby nawiązań, cytowań, zapożyczeń.

Metaforę życia w PRL sportretowanego w konwencji teatru absurdu, w którym uczestniczyć muszą wszyscy pasażerowie (a nawet załoga) tytułowego rejsu statkiem wycieczkowym ubarwiła świetna obsada. Oprócz niezapomnianych kreacji  Stanisława Tyma, Jana Himilsbacha czy Zdzisława Maklakiewicza, film został zapamiętany także dzięki świetnym rolom odegranym przez aktorów nieprofesjonalnych. Sceny były improwizowane, co było nowością w polskim filmie pełnometrażowym, nadając obrazowi ponadczasowy urok - mimo upływu lat zachował on świeżość i sugestywność.

Bezlitosna satyra na społeczną rzeczywistość końca lat 70-tych nie pozwoliła filmowi trafić do szerokiej dystrybucji. Cenzura dopuściła jedynie zamknięte seanse w kinach studenckich, co jednak tylko dodało filmowi rozgłosu i waloru "zakazanego owocu". Oglądając ten obraz dzisiaj warto się zastanowić, czy swą niegasnącą popularność zawdzięcza jedynie błyskotliwej reżyserii i grze aktorskiej? A może diagnoza rzeczywistości społecznej nie straciła wcale na aktualności tak bardzo, jak mogłoby się wydawać? Czy niektóre sytuacje nie wydają się nam nie tylko świetnie i dowcipnie podpatrzone - ale niestety także znajome?

A zatem zapraszamy na bardzo niedobre dialogi i brak treści! Zrekonstruowany cyfrowo film został udostępniony przez Studio Filmowe TOR.

  • Masz własne propozycje (legalnych!) materiałów którymi warto byłoby podzielić się z innymi? Napisz!

Źródło: Studio Filmowe TOR

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Gifts Journal Flesz – sierpień 2020
W najnowszym Fleszu prezentowana jest comiesięczna dawka newsów.
Gifts Journal Flesz – lipiec 2020
W najnowszym Fleszu przedstawiamy podsumowanie ostatniego miesiąca.
Gifts Journal Flesz– czerwiec 2020
Trudności jakie postawiła przed nami pandemia już prawie za nami. Wiele firm wraca już do normalnego trybu pracy. W najnoszym Fleszu przedstawiamy pozytwyne informacje dla branży.
Richard Galliano i Ron Carter - koncert (2)
Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Mimoi ich stopniowego luzowania, unikajcie niepotrzebnego narażania siebie i innych. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.
Medium (1985)

Kwarantanna od Reklamy: Medium (1985)

Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas kwarantanny. Jeżeli tylko możecie - zostańcie w domu, to kwestia zdrowia i życia nie tylko Waszego, ale także wszystkich, z którymi niepotrzebnie zetkniecie się poza domem. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764