logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Laminacja w reklamie

  PR 20.12.2009, przeczytano 2795 razy
ilustracjastrzałka

Potrzeba laminacji w druku wielkoformatowym nie zawsze jest taka oczywista jakby mogło się wydawać. Producenci ploterów i atramentów stale udoskonalają swoje produkty pod względem jakości druku, odporności na czynniki zewnętrzne, mechaniczne i UV.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/laminacja-w-reklamie,9969,artykul.html

Tak więc gdzie wykorzystamy laminację? Z uwagi na jakość używanych mediów zabezpieczenie papierów i banerów nie jest aktualnie wymagane. Najczęściej agencje i drukarnie poddają laminacji wydruki na foliach samoprzylepnych. Zwłaszcza tych w aplikacjach zewnętrznych.

Grafika na środkach transportu
Większość aplikacji na samochodach i ciężarówkach jest laminowana. Powodem tego jest duża podatność grafiki na zniszczenia. Bardzo ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego laminatu do zabezpieczenia wydruku. Wybór powinien paść na laminat o podobnych właściwościach jak folia. Np. jeżeli chcemy zabezpieczyć 50 mikronową folię wylewaną Ikonos Profi Cast, powinniśmy nałożyć na nią również 50 mikronowy laminat wylewany Ikonos Profi Lam. Czyli z folią wylewaną łączymy laminat wylewany, z folią polimerową – laminat polimerowy, itd. Ważne jest także aby przestrzegać zaleceń producenta, gdyż sposób użycia mediów może się nieco różnić.

Aplikacje na płaskich powierzchniach
Aplikacje wykonywane na płaskich podłożach, drukowane bezpośrednio metodą UV lub nakładane na płaskie powierzchnie również mogą być laminowane. Powód jest oczywisty, zabezpieczona grafika będzie trwalsza. Sam proces laminacji płyt jest dużo łatwiejszy i szybszy niż materiałów z roli. Sztywny materiał nie marszczy się, nie załamuje i nie zniekształca w porównaniu do roli a także nie rozciąga się pod wpływem nieodparowanego rozpuszczalnika zawartego w atramencie. Inne powody laminowania wydruków płaskich (nawet UV) jest zabezpieczenie koloru przed blaknięciem czy pozbycie się refleksów światła (ważna np. w galeriach, na wystawach, itd.)

Aplikacje we wnętrzach
Jak już wspomniano, aplikacje typu indoor są laminowane m.in. by wydruk był prezentowany bez odblasków. Istnieje szczególny typ aplikacji, który zawsze powinien być zabezpieczony – są to grafiki podłogowe. Laminaty podłogowe, o grubości ponad 100 mikronów zabezpieczają grafikę przed ścieraniem i zarysowaniami ale także mają własności antyrefleksyjne i antypoślizgowe. Nawet krótkookresowe aplikacje podłogowe powinny być laminowane.

Jaki laminator?
Ręczna laminacja to przeszłość. Dzisiejszy rynek oferuje wiele profesjonalnych laminarek np. RSC, Kala, itd. Przy wyborze laminatora kierujemy się aplikacjami jakie wykonujemy najczęściej. Generalnie laminatory możemy podzielić na pracujące na ciepło (ang. hot), na zimno (ang. cold) i podgrzewany (ang. cold with heat assist). Który więc wybrać?

Laminator „na ciepło” wybierzmy, jeżeli będziemy zabezpieczać grafiki drukowane atramentami wodnymi na papierze lub potrzebujemy enkapsulacji (laminacja dwustronna).

Laminator „na zimno” wybierzemy w przypadku druku większości aplikacji na folii za pomocą atramentów solwentowych. Jeżeli zabezpieczamy wydruki krótkookresowe – laminator „na zimno” z funkcją heat assist.

Laminator „na zimno” z podgrzaniem (heat assist) użyjemy przy zabezpieczaniu folii zadrukowanej w technologii UV. Spowodowane jest to tym, że warstwa atramentu UV w odróżnieniu od solwentu i pigmentu posiada strukturę na powierzchni materiału.

Po wyborze typu laminatora i akcesoriów pozostaje wybrać nam producenta. Przykładowo laminatory RSC, ściśle dzielą się według klas: ekonomiczne, profesjonalne i produkcyjne. Ekonomiczne laminatory to „najlżejsze” konstrukcje, idealne dla początkujących i niewielkich firm reklamowych, gdzie urządzenie pracuje nie więcej jak 1-2 godziny dziennie. Laminatory profesjonalne przeznaczone są dla większości agencji i drukarni. Mocna, stabilna konstrukcja umożliwi realizację nawet dużych zleceń. Ten segment posiada funkcję heat assist. Z kolei laminatory produkcyjne oprócz zaawansowanej konstrukcji posiadają szereg opcji dodatkowych. Pełna automatyzacja pozwoli na szybką i bardzo precyzyjną laminację.

Podsumowując. Duża konkurencja na rynku reklamowym i rosnące wymagania klientów co do jakości i trwałości prac powodują, że dobry laminator na wyposażeniu parku maszynowego jest konieczny.

Źródło: Atrium
www.atrium.com.pl


avatar użytkownika
+ + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: atrium

(ATRIUM Centrum Ploterowe sp. z o.o.)

atrium o sobie:

W maju 1993 roku powstała firma - Atrium Centrum Ploterowe. Od początku działalności, jest czołowym dostawcą maszyn i materiałów do druku wielkoformatowego.

Atrium jest wyłącznym dystrybutorem japońskich ploterów MUTOH a także takich marek jak EFI, SUMMA, NEOLT, ONYX i wiele innych.

Obecnie Atrium zatrudnia ponad 100 pracowników w całym kraju. Główna siedziba firmy znajduje się w Opolu. Do dyspozycji naszych klientów pozostają także oddziały: w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

Więcej informacji o użytkowniku

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Programy lojalnościowe są powszechnie stosowane w handlu detalicznym. Sprawdzone, znane i oswojone. Czy jednak narzędzia wykorzystujące nagrody oparte na zebranych punktach są nadal skuteczne? Ja tradycyjne podejście do budowania lojalności konsumentów sprawdza się w trzeciej dekadzie XXI wieku?  
Meta zapłaci miliardy? Pozwy reklamodawców i organizacji konsumenckich
W USA nawet siedem miliardów, a w UE do 4% rocznych przychodów. Tyle będzie na stole, gdy sądy zgodzą się z roszczeniami reklamodawców i organizacji konsumenckich. W USA skarżą się firmy, które przekonują, że zastosowany przez Metę wskaźnik zawyżał liczbę potencjalnych widzów ich materiałów aż o 400%.
Firmowa flota samochodowa jako dynamiczny nośnik reklamy
Współczesny rynek reklamowy wymaga od firm nie tylko kreatywności, ale również elastyczności i innowacyjności w docieraniu do potencjalnych klientów. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań w tej dziedzinie jest wykorzystanie firmowej floty samochodowej jako ruchomych nośników reklamowych. Pojazdy służące niegdyś głównie celom transportowym, obecnie przekształcają...
Historia car wrappingu wg Antalis
Większość profesjonalistów z branży i entuzjastów motoryzacji myśli, że car wrapping (czyli oklejanie samochodów) jest zjawiskiem stosunkowo współczesnym. Nic bardziej mylnego! Historia car wrappingu zaczyna się bowiem znacznie wcześniej…
Lechar z nową strategią komunikacji i tożsamością wizualną
Agencja kreatywna i brandingowa Lotna stworzyła nowy, kompleksowy system tożsamości wizualnej oraz strategię komunikacji dla firmy Lechar.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764