logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Lato 2020 w TVP Kultura

  PR 08.06.2020, przeczytano 574 razy

W czwartek, 4 czerwca została zaprezentowana letnia oferta programowa TVP Kultura oraz nowy kanał streamingowy TVP Kultura 2. W konferencji online wzięli udział m.in. Dyrektor Centrum Kultury i Historii TVP Grzegorz Płaza, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP ds. Produkcji Aneta Woźniak oraz Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP ds. TVP Kultura - Redaktor Naczelna Kalina Cyz.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/lato-2020-w-tvp-kultura,387344,artykul.html

Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd; prowadząca program „Powidoki” i Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, filozof profesor Piotr Nowak, filmoznawca Łukasz Jasina, a także muzycy Janusz Prusinowski i Sebastian Wypych.

Lato w TVP Kultura to mnóstwo interesujących propozycji programowych – od premier filmowych i muzycznych, przez spektakle teatralne i operowe, po weekendy tematyczne i interesujące seriale. Na antenę powrócą znane i lubiane programy publicystyczne. Nie zabraknie nowych, ciekawych formatów i kontynuacji premierowych pozycji, które pojawiły się na naszej antenie wiosną.

TVP KUTURA 2

Zbliżające się wakacje będą inne niż zwykle. Ze względu na pandemię koronawirusa wiele kulturalnych wydarzeń zostało odwołanych, a plany wakacyjne musiały ulec zmianie. Nie oznacza to jednak wakacji bez kultury! Od piątku, 26 czerwca, będzie ona jeszcze bliżej odbiorców – dostępna online na kanale streamingowym TVP Kultura 2 na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Program TVP Kultura 2 będzie można oglądać na stronie streamingowej Telewizji Polskiej - TVP Stream, między godziną 12.00 a 24.00. Dzięki pasmu „Kulturalne wakacje” widzowie poznają różne regiony Polski. W cyklu „Kultowej Kultury” wyemitowane zostaną słynne polskie filmy i seriale, takie jak „U Pana Boga za piecem”, „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy”. Dostępne będą propozycje filmowe dla dzieci i młodzieży. Wśród nich: „Pierścień i Róża”, „Wakacje z duchami”, „Dziewczyna i chłopak” oraz cykle „Animama” i „Od ucha do ucha”. Nie zabraknie ciekawych koncertów i spektakli operowych oraz informacji ze świata kultury. Jeden z programów będzie dedykowany także wydarzeniom kulturalnym realizowanym przez artystów w sieci.

PUBLICYSTYKA

„KOŁO PIÓRA” – PREMIEROWE ODCINKI

w czwartki, ok. godz. 21:00

Autorski magazyn literacki Mariusza Cieślika, felietonisty, scenarzysty, satyryka i krytyka powraca pod szyldem „Koło Pióra” w skróconej formie. W każdym odcinku prowadzący poleci 5 książek, które warto przeczytać. Za każdym razem w jego „piątce” znajdą się różnorodne gatunkowo premiery literackie, klasyka, formy lekkie, poważne, literatura polska i światowa. Program realizowany jest we wnętrzach jednej z popularnych, warszawskich kawiarnio-księgarni Big Book Cafe. Dodatkowymi elementami w programie będą felietony prezentujące istotne zjawiska w życiu literackim oraz rozmowy z pisarzami, prowadzone zdalnie, za pomocą popularnych komunikatorów internetowych.

„TRZECI PUNKT WIDZENIA” – PREMIEROWE ODCINKI

od 14 czerwca w niedziele, ok. godz. 12:00

Trzy najciekawsze, najbardziej frapujące, znaczące wydarzenia mijającego tygodnia z kraju i ze świata widziane oczami trzech filozofów: Dariusza Karłowicza, Marka Cichockiego i Dariusza Gawina.

„POWIDOKI” – PREMEROWE ODCINKI

od 8 czerwca w poniedziałki, ok. godz. 22:10

„Powidoki” to program publicystyczny poruszający istotne zagadnienia z zakresu filozofii, etyki i socjologii. Dwójka prowadzących: dziennikarka Barbara Schabowska i filozof profesor Piotr Nowak na przykładach wybranych przez siebie książek podejmą dyskusję nad zawartością tych dzieł, autorami, problematyką i ich społeczną recepcją.

„KLUCZ DO WOJTYŁY WEDŁUG ŁUCZEWSKIEGO” – PREMIEROWE ODCINKI

we wtorki o godz. 18:30

Cykl stworzony z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Socjolog dr Michał Łuczewski, w przystępny sposób przedstawia kompendium podstawowych pojęć myśli Karola Wojtyły. Prowadzący powraca m.in. do jednego z najbardziej pamiętnych spotkań Karola Wojtyły z wiernymi 16 czerwca 1999 roku w Wadowicach, ale także do trudnych wydarzeń w jego życiorysie, które wywarły wielki wpływ na drogę późniejszego papieża.

„TEATR NA TEN CZAS”– PREMIEROWE ODCINKI

od 18 czerwca w czwartki o godz. 18:30

Nowy cykl programów, w którym ludzie związani z teatralną sceną opowiedzą o spektaklach kluczowych w kontekście ich rozwoju artystycznego i kariery. Omówią głośne, przełomowe premiery wystawiane na deskach teatrów w całej Polsce, które z ich punktu widzenia na zawsze odmieniły bieg historii teatru w naszym kraju. Wśród zaproszonych gości zobaczymy m.in. Maję Komorowską, Macieja Wojtyszkę i Emiliana Kamińskiego.

„CO DALEJ?” – PREMIEROWE ODCINKI

od 13 czerwca w soboty o godz. 18:00

Mateusz Bosak, Piotr Gociek i Piotr Gursztyn w programie „Co dalej?” będą poruszać m.in. tematy związane z niepokojami „nowej rzeczywistości”, generowanymi przez pandemię koronawirusa. W centrum uwagi pozostanie refleksja nad zjawiskami kulturowo-cywilizacyjnymi. Rozmowy w studiu zostaną uzupełnione o komentarze zagranicznych ekspertów.

FILM I TEATR

W czerwcu przypada rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji na antenie TVP Kultura przypomnimy najwybitniejsze dzieła reżysera – trylogię „Trzy Kolory”, a także dwa filmy z cyklu „Dekalog”. Rozpoczniemy też emisję serialu kryminalnego „Gomorra”, będącego opowieścią o próbie przejęcia władzy we włoskiej mafii. W lipcu i sierpniu zaprezentujemy duety filmowe w cyklu „Bilet na weekend” - wśród nich kino czeskie i włoskie, spotkania z Marilyn Monroe i Robertem de Niro. Przygotowaliśmy także sportowy weekend i weekend z kryminałem.

KINO MISTRZÓW – KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI

w każdy czwartek czerwca

W ramach cyklu „Kino mistrzów” wyemitowana zostanie trylogia „Trzy kolory” (po rekonstrukcji cyfrowej - „Niebieski”, „Biały”, „Czerwony”), a także dwa filmy z cyklu „Dekalog” („V” i „VI”) z doskonałą muzyką skomponowaną przez Zbigniewa Preisnera.

LEKKIE OBYCZAJE „ŚMIETANKA TOWARZYSKA”

9 czerwca, godz. 21:00

Amerykańska komedia romantyczna według scenariusza i w reżyserii Woody’ego Allena. Wrażliwy romantyk z Bronxu, marząc o karierze przyjeżdża do Los Angeles, gdzie zaczyna pracę u swojego wujka - agenta topowych gwiazd Hollywood. W rolach głównych plejada gwiazd: Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Steve Carell i Blake Lively.

„CUDOWNY CHŁOPAK”

11 czerwca, ok. godz. 20:00

Amerykański dramat z 2017 roku w reżyserii c, oparty na powieści R. J. Palaciego z 2012 roku o tym samym tytule. Auggie od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole chłopiec chce udowodnić rówieśnikom, że piękno to więcej niż wygląd.

SERIAL „GOMORRA”

od 12 czerwca w piątki, ok. godz. 23:30

Realistyczny serial kryminalny w reżyserii Roberto Saviano stworzony z rozmachem, którego popularność przyczyniła się do nagrania czterech sezonów. W TVP Kultura wszystkie odcinki historii odsłaniającej największe tajemnice neapolitańskiej mafii.

WEEKEND Z KINEM WŁOSKIM

13-14 czerwca, godz. 20:20

W tym cyklu dwa filmy. Pierwszy - „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to współczesny komediodramat z polskim akcentem w postaci Katarzyny Smutniak w jednej z głównych ról. Obraz był nominowany w dziewięciu kategoriach przez Włoską Akademię Filmową. Drugi - „Mały światek Don Camilla” to klasyka kina z niezapomnianym Fernandelem w roli tytułowej. Popularność i uznanie dla tej produkcji spowodowała realizację czterech kolejnych części serii, a rola gwałtownego proboszcza stała się najbardziej rozpoznawalna rolą Fernandela w jego karierze.

BARWY DZIECIŃSTWA – „GROBOWIEC ŚWIETLIKÓW”

15 czerwca, godz. 20:30

Japoński pełnometrażowy film anime z 1988 roku, w reżyserii Isao Takahaty, wyprodukowany na podstawie opowiadania autorstwa Akiyukiego Nosaki, opartego na jego wspomnieniach z czasów II wojny światowej.

LEKKIE OBYCZAJE – „KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY”

16 czerwca, godz. 21:05

Amerykański film komediowy z 1989 roku, w reżyserii Roba Reinera. Harry i Sally poznają się w czasach studenckich, ale nie pałają do siebie zbytnią sympatią. Spotkanie po latach daje nieoczekiwanie początek przyjaźni. W rolach tytułowych: Meg Ryan i Billy Crystal.

TEATR TELEWIZJI. TEATR SENSACJI – „AKCJA V”

18 i 25 czerwca, godz. 20:00

Dwa odcinki Teatru Telewizji „U progu tajemnicy” i „600 wron nad Peenemünde” w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego to opis najsłynniejszej akcji polskiego podziemia uwieńczonej wykryciem tajemnicy broni V1 i V2 oraz przesłania do Londynu zdobytych części rakiety. Dzięki publikacji Michała Wojewódzkiego, Jerzemu Janickiemu udało się stworzyć scenariusz pełen faktografii, dokumentacji i danych historycznych.

WEEKEND Z MARILYN MONROE

27-28 czerwca, godz. 20:00

W czerwcu mija kolejna rocznica urodzin jednej z największych gwiazd kina Marylin Monroe. W sobotę, 27 czerwca zaprezentujemy film „Mój tydzień z Marylin”. To ekranizacja trzech książek biograficznych o Monroe, autorstwa Colina Clarka. Światowa premiera obrazu odbyła się podczas 49. Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku. Dzień później wyemitujemy jedną z najlepszych, kultowych komedii Billy’ego Wildera z Marylin Monroe w roli głównej - „Pół żartem, pół serio”, które znalazło się na liście 100. najlepszych amerykańskich filmów American Film Institute.

WEEKEND Z ROBERTEM DE NIRO

29-30 sierpnia, godz. 20:00

Dwa filmy w reżyserii Martina Scorsese z rolami Roberta de Niro: „Taxi Driver” i „The King of Comedy”. Współpraca tych dwóch gigantów kina ma zwyczajowo podobny przebieg. Kiedy w obsadzie pojawia się de Niro, chwilę później dołącza także Scorsese lub odwrotnie. To duet, który nigdy nie zawodzi, dając gwarancję znakomitej zabawy i satysfakcji widzom. Współpracowali oni przy dziesięciu filmach, a ich artyzm został wyróżniony wieloma nagrodami.

WEEKEND Z KINEM CZESKIM

11-12 lipca, godz. 20:00

W tym paśmie widzowie obejrzą „Pali się, moja panno” Milosa Formana oraz „Opiekę domową” w reżyserii Slávka Horáka.

WEEKEND ZE STEVENEM SPIELBERGIEM

18-19 lipca, ok. godz. 20:20

„Czwarta władza” to dramat polityczny z 2017 roku z doskonałymi kreacjami aktorskimi Meryl Streep i Toma Hanksa. Amerykański analityk wojskowy rozczarowany daremną wojną w Wietnamie i oszustwami rządu USA, kopiuje ściśle tajne dokumenty Pentagonu i przekazuje je dziennikarzom The New York Timesa. Z kolei „Sugarland Express” to dramat kryminalny z 1974 roku, oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w maju 1969 roku. Pozbawiona praw rodzicielskich Lou Jean Poplin (w tej roli Goldie Hawn) nakłania męża do ucieczki z zakładu karnego, żeby razem odebrać syna rodzinie zastępczej mieszkającej w Sugar Land.

SPAGHETTI WEEKEND

25-26 lipca, godz. 20:00

„Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” w reżyserii Sergia Leone to film z gatunku „spaghetti western” opowiadający o zmierzchu Dzikiego Zachodu, w którego świat wkracza postęp symbolizowany przez kolej. W rolach głównych: Claudia Cardinale i Henry Fonda. Muzykę do filmu skomponował genialny Ennio Morricone. Natomiast „Zawodowiec” w reżyserii Sergia Corbucciego to historia Kowalskiego, polskiego najemnika przybywającego do ogarniętego rewolucją Meksyku, który zostaje wynajęty przez początkującego rewolucjonistę Paco. Najemnik wykorzystuje bandę Paco do własnych celów, żądając przy tym coraz wyższego wynagrodzenia. Wkrótce grupa postanawia się zemścić.

SPORTOWY WEEKEND

4-5 lipca, godz. 20:00

W czasie gdy pandemia pokrzyżowała wiele sportowych wydarzeń przypominamy dwa wyjątkowe filmy ze sportem w roli głównej. Pierwszy, „Borg/McEnroe” w reżyserii Janusa Metza Pedersena to historia „turnieju życia” najwybitniejszych tenisistów wszech czasów podczas pamiętnego Wimbledonu w 1980 roku. Drugi, to obraz Davida O’Russela - „Fighter”, czyli opowieść o byłym bokserze, Mickim Wardzie, który po trudnych życiowych przejściach postanawia wrócić do sportu i stanąć do walki o mistrzowski tytuł.

WEEKEND Z KRYMINAŁEM

22-23 sierpnia, godz. 20:00

„Chinatown”, czyli film-wizytówka Romana Polańskiego to jedno z najznamienitszych obrazów reżysera z jedenastoma nominacjami do Oscara. Do dziś zajmuje drugie miejsce na liście najlepszych filmów kryminalnych wszech czasów sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy. Natomiast dzieło Antona Corbijna - „Bardzo poszukiwany człowiek” to trzymający w napięciu thriller z wartką akcją i gwiazdorską obsadą. W rolach głównych: Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams i Willem Dafoe.

MUZYKA

Latem na antenie TVP Kultura niezwykłe propozycje muzyczne, w tym: „Halka” Stanisława Moniuszki oraz „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego. Całość dopełni 4-odcinkowy, uwielbiany przez widzów serial „Bolszoj”, czyli opowieść z legendarnego, rosyjskiego Teatru Bolszoj.

SERIAL „BOLSZOJ”

od 10 czerwca, ok. godz. 22:00

4-odcinkowy serial przybliża historię Julii, młodej dziewczyny z prowincji, która zostaje tancerką w legendarnym rosyjskim Teatrze Bolszoj. Widzowie zobaczą prawdziwe oblicze świata baletu zarówno pełnego pasji i piękna, jak i wymagającego ogromnej dyscypliny oraz poświęcenia. „Bolszoj” to opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i rywalizacji, w której zachwycają sceny tańca i piękna muzyka. W rolę dorosłej Julii wcieliła się tancerka, koryfejka Polskiego Baletu Narodowego – Margarita Simonova.

„HALKA” Z OPERY NOVA W BYDGOSZCZY

14 czerwca, godz. 15:00

Opera Nova w Bydgoszczy i Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapraszają widzów na widowiskowy spektakl - najsłynniejszą operę Stanisława Moniuszki - „Halkę” z 1847 roku, w inscenizacji Natalii Babińskiej. Główne partie wykonali: Jolanta Wagner (Halka), Tadeusz Szlenkier (Jontek), Jacek Greszta (Stolnik), Dorota Sobczak (Zofia) oraz Łukasz Goliński (Janusz). Choreografię do spektaklu stworzyła Iwona Pasińska, a za scenografię odpowiadają Diana Marszałek i Julia Skrzynecka.

„MANRU” Z OPERY NOVA W BYDGOSZCZY PREMIERA

28 czerwca, godz. 15:00

„Manru” Ignacego Jana Paderewskiego jest jedyną operą polskiego kompozytora, która trafiła na deski słynnej Metropolitan. Muzyka Paderewskiego zachwyca wzruszającymi partiami wokalnymi oraz bogactwem w orkiestracji. Kompozytor wykorzystał też element muzyki góralskiej i romskiej. Opera Nova w Bydgoszczy wystawiła „Manru” w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Macieja Figasa.

„SAMI YAFFA NA TROPIE DŹWIĘKÓW” – PREMIEROWE ODCINKI

od 13 czerwca w soboty, ok. godz. 18:45

Fińska gwiazda rocka - Sami Yaffa podróżuje po świecie odkrywając muzykę różnych kultur. Muzyk spotyka się z ludźmi, dla których rytm i melodia nadają sens życiu. Artysta odbędzie muzyczną podróż m.in. do Senegalu, by się dowiedzieć jaki wpływ tamtejsza muzyka ma na dzisiejszy pop. W Turcji zbada związek między religią, mistyką i muzyką, a w Kolumbii pokaże widzom jak z rytmami kolumbijskimi związana jest muzyka afrykańska.

Z PRZYTUPEM – PREMIEROWE ODCINKI

od 13 czerwca w soboty o godz. 19:30

Cykl poświęcony polskim tańcom tradycyjnym. Wraz z prowadzącym program Piotrem Piszczatowskim podróżujemy w różne zakątki Polski, by być świadkami szalonych potańcówek, na których do tańca przygrywają najlepsze zespoły muzyki tradycyjnej - m.in. Janusz Prusinowski Kompania i Skład Niearchaiczny. Zaproszeni goście nauczą widzów podstawowych kroków: kujawiaka, śląskiego trojaka, polki galopki (z suwalskiego), wielkopolskiego wiwatu, kurpiowskiego powolniaka, oberka, mazurka (w wersji z radomskiego) oraz krakowiaka i polki w lewo (z rzeszowskiego).

AGA ZARYAN „UMIERA PIĘKNO", KONCERT W ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia, ok. godz. 22:05

1 sierpnia 2007 roku Aga Zaryan wykonała piosenki z płyty „Umiera piękno", na której znalazły się utwory literackie z okresu Powstania Warszawskiego. Ich autorami byli m.in. Krystyna Krahelska, ks. Jan Twardowski i Mira Grelichowska. Adze Zaryan towarzyszył zespół w składzie: Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja) oraz Anna Sikorzak-Olek (harfistka) i sekcja smyczkowa.

„BITWA TENORÓW NA RÓŻE 2019", cz. I i II

15 sierpnia, od godz. 17:55

„Bitwa Tenorów na Róże" to widowisko muzyczne, w którym czterech młodych śpiewaków walczy o tytuł najlepszego tenora. Inspiracją dla ich wokalnych popisów jest światowej sławy tenor - Jan Kiepura. Podczas koncertu artyści wykonali najpopularniejsze operowe, operetkowe i musicalowe przeboje. Uzupełnieniem tych wspaniałych zmagań są występy uznanych śpiewaczek, które wykonały wraz z tenorami porywające duety oraz zaprezentowały się w swoich popisowych ariach. Celem „Bitwy Tenorów na Róże” jest promowanie muzyki operowej i operetkowej wśród szerokiej publiczności. Artystom towarzyszyła Orkiestra Filharmoników Olsztyńskich pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego, a koncert poprowadzili Alicja Węgorzewska-Whiskerd i Tomasz Tylicki.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Facebook przegrywa w sądzie: nie może cenzurować, jak chce i kogo chce
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie przełomowy wyrok w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować, jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju.
Gremi Media jedynym polskim wydawcą 5. edycji Subscriptions Academy
Gremi Media bierze udział w pięciomiesięcznym prestiżowym programie Subscriptions Academy EMEA 2024, realizowanym przez FT Strategies, pod patronatem Googleʼa. Program ma na celu wspieranie zaawansowanych cyfrowo wydawców w przyspieszaniu wzrostu przychodów ze sprzedaży subskrypcji.
Telewizja Polska integruje działania marketingowe
Telewizja Polska rozszerza Biuro Reklamy o departament marketingu. Dotychczasowe działania marketingowe zostaną połączone w ramach jednego Biura Reklamy i Marketingu pod kierownictwem Marcina Gudowicza. Nowa inicjatywa organizacyjna, która obejmie zarówno działalność marketingową, sprzedażową, jak i reklamową, ma na celu stworzenie efektywnej i spójnej struktury, która...
Radosław Kotarski prowadzącym teleturnieju „Va Banque”
We wtorek, 2 kwietnia o godz. 18:10 TVP2 zaprasza widzów na pierwszy odcinek ,,Va Banque" w całkowicie nowej odsłonie, którego gospodarzem będzie Radosław Kotarski - znany popularyzator wiedzy, pisarz i dziennikarz.
Komunikat Spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji
W dniu 21 marca br. Telewizja Polska S.A. w likwidacji skierowała do prokuratury zawiadomienie w sprawie szeregu nieprawidłowości przy zawieraniu umów, w których zaciągane były wielomilionowe zobowiązania, co narazić mogło TVP na szkodę wielkich rozmiarów. To efekt trwających działań kontrolnych prowadzonych w Spółce.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764