logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Łatwiej o gwarancje kredytowe dla kreatywnych

  PR 08.11.2019, przeczytano 193 razy

Wydawcy, galerie artystyczne, organizacje zajmujące się pozaszkolnymi formami edukacji artystycznej i wiele innych, będą mogły skorzystać z gwarancji Kreatywna Europa. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) aneks do umowy, na mocy którego znacznie rozszerzyła się grupa beneficjentów tego programu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/latwiej-o-gwarancje-kredytowe-dla-kreatywnych,384650,artykul.html

Dotychczas do skorzystania z gwarancji uprawnione były firmy z branż takich jak design, sztuka filmowa czy branża gier komputerowych. Podpisany aneks do umowy z EFI znacząco rozszerza katalog przedsiębiorców, którzy kwalifikują się do uzyskania gwarancji Kreatywna Europa, stanowiącej atrakcyjne zabezpiecznie spłaty kredytów udzielanych przez banki. Teraz z programu mogą skorzystać również przedsiębiorcy zajmujący się działaniami związanymi z oprogramowaniem, drukiem, przetwarzaniem danych, usługami hostingowymi, jak również galerie rzemieślnicze i artystyczne, szkoły artystyczne, agencje castingowe, producenci instrumentów muzycznych oraz wiele innych (pełna lista beneficjentów gwarancji znajduje się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego).  

- Sektory kreatywne i kultury to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź rynku, tworząca nowe miejsca pracy i źródła dochodu – charakteryzują się dużą rentownością i potencjałem. Są istotnym elementem nowoczesnej gospodarki, dlatego ich rozwój jest bardzo ważny. Jednocześnie, bardzo często przedsiębiorcy z tych branż nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem kredytu i to m.in. z myślą o nich rozwijamy nasze produkty. Dzięki podpisanemu aneksowi do umowy z EFI gwarancje będą dostępne dla jeszcze szerszego grona obiorców z sektorów kreatywnych i kultury – mówi Mateusz Olszak, dyrektor Biura Rozwoju i Sprzedaży w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK.

ilustracjastrzałka

Gwarancje w programie Kreatywna Europa skierowane są do mikro-, małych i średnich firm, które ze względu na specyfikę działalności, brak wymaganych przez banki zabezpieczeń oraz ich naturalną potrzebę podejmowania ryzyka i eksperymentowania z myślą o wprowadzaniu innowacji, mają trudności z dostępem do finansowania.

Gwarancje mogą zabezpieczyć do 80 proc. kwoty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, a prowizja za udzielenie gwarancji wynosi jedynie 0,25 proc. w skali roku od kwoty gwarancji. Finansowanie jest udzielane na okres nie dłuższy niż 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego lub 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego. Maksymalna kwota kredytu zabezpieczonego gwarancją wynosi 8,4 mln zł, natomiast maksymalna kwota gwarancji zależy od dostępnego dla przedsiębiorcy limitu pomocy de minimis.

Korzyści dla przedsiębiorcy

  • dostęp do kredytu mimo braku odpowiedniego zabezpieczenia,
  • niski koszt zabezpieczenia kredytu w postaci gwarancji BGK,
  • wysoka kwota kredytu,
  • formalności związane z udzieleniem gwarancji i kredytu realizowane w jednym miejscu tj. w banku kredytującym,
  • uzyskanie ze strony banków korzystniejszych od standardowych warunków finansowania,
  • dostępność finansowania dla przedsiębiorców o prototypowym, niepowtarzalnym charakterze działalności.

Łączna wartość dostępnego finansowania wyniesie nawet 525 mln zł w ciągu trzech najbliższych lat. Jest to faza pilotażowa i BGK nie wyklucza zwiększenia tej alokacji.
Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje program gwarancji Kreatywna Europa we współpracy z bankami kredytującymi: Alior Bank, PKO Bank Polski, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i  zrzeszone banki spółdzielcze SGB. Aktualna lista banków kredytujących, z którymi BGK zawarł umowy, dostępna jest TUTAJ.

Wdrażanie gwarancji na polskim rynku przez BGK możliwe jest dzięki regwarancji, która została udzielona przez Europejski Fundusz Inwestycyjny z programu Kreatywna Europa oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych („EFSI”) ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. EFSI ma na celu wspieranie finansowania i wdrażania inwestycji produkcyjnych w Unii Europejskiej oraz zapewnienie lepszego dostępu do finansowania.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

www.bgk.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Najważniejsze zmiany w ustawie o podatku CIT w 2019 roku
Od początku 2019 roku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały znowelizowane aż siedmiokrotnie. Na tym jednak nie koniec. Ustawodawca przewiduje kolejne regulacje w zakresie rozwiązań dotyczących CIT. Eksperci z firmy inFakt opowiadają o najważniejszych spośród nich.
Zebra Technologies Corporation oferująca przedsiębiorstwom innowacyjne rozwiązania pozwalające uzyskać przewagę nad konkurencją ogłosiła dzisiaj wyniki dwunastej dorocznej ankiety Global Shopper Study. Badanie jest jedynym w branży narzędziem analizującym zachowania kupujących, pracowników sklepów i kadry kierowniczej wysokiego szczebla orazbadającym trendy handlowe i...
Opakowania należą do polskich specjalności eksportowych. W ciągu ostatnich 8 lat średnioroczny wzrost zagranicznej sprzedaży branży sięgał 11,2 proc. Jednocześnie, sektor rósł też dzięki eksportowi pośredniemu, czyli wzrostowi wywozu pakowanych towarów. Eksperci Santander Bank Polska i SpotData prognozują, że choć dynamika wzrostu eksportu opakowań w...
Małe firmy odczuwają pogorszenie warunków prowadzenia biznesu
Subindeks „Barometru EFL” dla mikrofirm w IV kwartale br. wyniósł tylko 46,7 pkt. i był niższy o 3,1 pkt. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jest to już trzeci w tym roku (na cztery pomiary) wynik tej grupy przedsiębiorstw poniżej progu OR[1], który oznacza niekorzystne warunki do rozwoju działalności. Odczyt poniżej 50 pkt., po raz pierwszy od początku realizacji...
Hostessing w Polsce pełen nadużyć ze strony klientów i pracodawców
Relatywnie dobre zarobki w stosunku do czasu pracy i duża elastyczność, a z drugiej strony – niestabilne umowy, przypadki molestowania seksualnego, upokarzanie i wykorzystywanie – to realia pracy hostess, zatrudnianych na eventach do promocji marek i produktów. Takie usługi świadczy w Polsce około 100 agencji, a zawód hostessy jest silnie sfeminizowany: na 50...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764