logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Łatwiej o gwarancje kredytowe dla kreatywnych

  PR 08.11.2019, przeczytano 326 razy

Wydawcy, galerie artystyczne, organizacje zajmujące się pozaszkolnymi formami edukacji artystycznej i wiele innych, będą mogły skorzystać z gwarancji Kreatywna Europa. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) aneks do umowy, na mocy którego znacznie rozszerzyła się grupa beneficjentów tego programu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/latwiej-o-gwarancje-kredytowe-dla-kreatywnych,384650,artykul.html

Dotychczas do skorzystania z gwarancji uprawnione były firmy z branż takich jak design, sztuka filmowa czy branża gier komputerowych. Podpisany aneks do umowy z EFI znacząco rozszerza katalog przedsiębiorców, którzy kwalifikują się do uzyskania gwarancji Kreatywna Europa, stanowiącej atrakcyjne zabezpiecznie spłaty kredytów udzielanych przez banki. Teraz z programu mogą skorzystać również przedsiębiorcy zajmujący się działaniami związanymi z oprogramowaniem, drukiem, przetwarzaniem danych, usługami hostingowymi, jak również galerie rzemieślnicze i artystyczne, szkoły artystyczne, agencje castingowe, producenci instrumentów muzycznych oraz wiele innych (pełna lista beneficjentów gwarancji znajduje się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego).  

- Sektory kreatywne i kultury to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź rynku, tworząca nowe miejsca pracy i źródła dochodu – charakteryzują się dużą rentownością i potencjałem. Są istotnym elementem nowoczesnej gospodarki, dlatego ich rozwój jest bardzo ważny. Jednocześnie, bardzo często przedsiębiorcy z tych branż nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem kredytu i to m.in. z myślą o nich rozwijamy nasze produkty. Dzięki podpisanemu aneksowi do umowy z EFI gwarancje będą dostępne dla jeszcze szerszego grona obiorców z sektorów kreatywnych i kultury – mówi Mateusz Olszak, dyrektor Biura Rozwoju i Sprzedaży w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK.

ilustracjastrzałka

Gwarancje w programie Kreatywna Europa skierowane są do mikro-, małych i średnich firm, które ze względu na specyfikę działalności, brak wymaganych przez banki zabezpieczeń oraz ich naturalną potrzebę podejmowania ryzyka i eksperymentowania z myślą o wprowadzaniu innowacji, mają trudności z dostępem do finansowania.

Gwarancje mogą zabezpieczyć do 80 proc. kwoty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, a prowizja za udzielenie gwarancji wynosi jedynie 0,25 proc. w skali roku od kwoty gwarancji. Finansowanie jest udzielane na okres nie dłuższy niż 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego lub 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego. Maksymalna kwota kredytu zabezpieczonego gwarancją wynosi 8,4 mln zł, natomiast maksymalna kwota gwarancji zależy od dostępnego dla przedsiębiorcy limitu pomocy de minimis.

Korzyści dla przedsiębiorcy

  • dostęp do kredytu mimo braku odpowiedniego zabezpieczenia,
  • niski koszt zabezpieczenia kredytu w postaci gwarancji BGK,
  • wysoka kwota kredytu,
  • formalności związane z udzieleniem gwarancji i kredytu realizowane w jednym miejscu tj. w banku kredytującym,
  • uzyskanie ze strony banków korzystniejszych od standardowych warunków finansowania,
  • dostępność finansowania dla przedsiębiorców o prototypowym, niepowtarzalnym charakterze działalności.

Łączna wartość dostępnego finansowania wyniesie nawet 525 mln zł w ciągu trzech najbliższych lat. Jest to faza pilotażowa i BGK nie wyklucza zwiększenia tej alokacji.
Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje program gwarancji Kreatywna Europa we współpracy z bankami kredytującymi: Alior Bank, PKO Bank Polski, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i  zrzeszone banki spółdzielcze SGB. Aktualna lista banków kredytujących, z którymi BGK zawarł umowy, dostępna jest TUTAJ.

Wdrażanie gwarancji na polskim rynku przez BGK możliwe jest dzięki regwarancji, która została udzielona przez Europejski Fundusz Inwestycyjny z programu Kreatywna Europa oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych („EFSI”) ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. EFSI ma na celu wspieranie finansowania i wdrażania inwestycji produkcyjnych w Unii Europejskiej oraz zapewnienie lepszego dostępu do finansowania.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

www.bgk.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

W czerwcu wygasa pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej
Mimo tradycyjnego rozdźwięku między związkowcami a pracodawcami w obliczu pandemii obie strony starają się zgodnie działać w celu uratowania firm, a co za tym idzie, miejsc pracy. – Nalegamy na to, aby już dzisiaj, zanim wejdziemy w III kwartał, jak najszybciej zbudować przepisy, które umożliwią pracownikom i pracodawcom przetrwanie tego najcięższego okresu –...
Przedsiębiorcy negatywnie oceniają kondycję gospodarki i swojego biznesu
Nastroje przedsiębiorców są nieco lepsze niż w połowie kwietnia – wynika z badania Pracodawców RP. Wciąż jednak dominuje pesymizm. Firmy gorzej oceniają przy tym perspektywy gospodarki niż własne położenie. Swoją przyszłość czarno widzą szczególnie najmniejsze przedsiębiorstwa: prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz mikrofirmy...
Średnie firmy chcą inwestować, mikro wolą nie ryzykować
„Czasami twoja najlepsza inwestycja to ta, do której nie doszło” – tą biznesową maksymą Donalda Trumpa kierują się dzisiaj polscy przedsiębiorcy. Ostrożność w finansach wykazuje 77,6% firm z sektora MŚP. A im mniejsza firma – tym bardziej powściągliwa w wydatkach. Firmy w epidemii są skłonne trzymać pieniądze na czarną godzinę, a niechętnie...
Poprawa nastrojów konsumentów po kwietniowym załamaniu
W maju nastroje polskich konsumentów nieco się poprawiły po osiągnięciu w kwietniu historycznego minimum wywołanego pandemią i zamknięciem gospodarki. Maleje pesymizm w odniesieniu do przyszłości – poprawiły się oceny przyszłej finansowej sytuacji gospodarstwa domowego oraz przyszłej sytuacji gospodarczej kraju, choć obie składowe nadal pozostają na bardzo niskich...
Sprzedaż w trzecim tygodniu odmrażania gospodarki przestała się poprawiać
Uruchomienie restauracji oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych nie dało gospodarce dodatkowego impulsu do wzrostu sprzedaży przedsiębiorstw. Między 18 a 24 maja sprzedaż firm, w porównaniu z zeszłym rokiem, była niższa o 34 proc., niemal tak samo jak wyglądało to tydzień wcześniej – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. BIG InfoMonitor szacuje dynamikę...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764