logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Lighting designer: zawód przyszłości?

  PR 25.03.2019, przeczytano 1105 razy
ilustracjastrzałka

Podkreśla charakter obiektu, poprawia nastrój, a nawet... motywuje do pracy. Świadomie zaprojektowane oświetlenie może zdziałać cuda. Dlatego architekci coraz częściej decydują się na współpracę z projektantami systemów oświetleniowych. Jak wygląda ich współpraca? Zapytaliśmy o to Radosława Zacheję - prezesa zarzadu firmy Bright Lights.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/lighting-designer%3A-zawod-przyszlosci,381788,artykul.html

- Czym tak właściwie jest lighting design?

To multidyscyplinarny obszar projektowania związany zarówno z techniką, estetyką, kreacją, a także sztuką. To projektowanie oświetlenia sztucznego, które spełnia założenia funkcjonalne, a jednocześnie zapewnia walory estetyczne. Jest to zazwyczaj obszar powiązany z architekturą i urbanistyką, ale również z widowiskiem artystycznym, występuje w teatrze, telewizji i na scenie muzycznej.

- Dlaczego jest ma tak istotny wpływ na ostateczny kształt danej realizacji?

Projektant oświetlenia działa w dwóch głównych obszarach: architekturze i widowisku.

To osoba, która współpracuje z architektem podczas procesu projektowania w celu podkreślenia walorów budynku i zapewnieniu właściwej jego funkcjonalności, a także dba o spełnienie właściwych norm użytkowych w obszarze oświetlenia. Coraz częściej jest to również specjalista zaangażowany w opracowywanie identyfikacji wizualnej obiektu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dba o właściwy wygląd obiektu w porze nocnej, bierze również w opowiadaniu danej historii budynku.

Jeśli chodzi o sztuki widowiskowe, projektant oświetlenia jest bardzo istotny w procesie twórczym, ponieważ światło jest doskonałym narzędziem wspierającym opowiadanie historii, a jednocześnie elementem kreującym określony nastrój i wspierającym reżysera oraz scenografa.

- W jakich przestrzeniach taki dedykowany projekt oświetlenia jest szczególnie pożądany?

Tak naprawdę świadome projektowanie oświetlenia jest istotne w każdym obszarze naszego życia, w naszym domu, kiedy światło towarzyszy nam podczas wykonywania codziennych czynności, w sklepie, gdzie potrafi wspierać sprzedaż i wskazywać właściwą drogę oglądania produktów oraz w biurze gdzie wpływa na wydajność pracowników. Nie należy zapominać również o gastronomii, gdzie buduje odpowiedni nastrój , a jednocześnie czyni potrawy bardziej apetycznymi. W hotelu natomiast wita gościa, poprawiając jego  samopoczucie. Projektowanie oświetlenia to obszar bardzo szeroki, powiązany z psychologią, socjologią i medycyną, dlatego też osoba wykonująca tego typu zawód musi umieć współpracować z innymi specjalistami i nie ograniczać się do jednej branży.

- Jakie są najnowsze tendencje w projektowaniu oświetlenia?

Oświetlenie coraz częściej przenika się z systemami audiowizualnymi: monitorami i ekranami led. Projektowanie oświetlenia to nie tylko właściwe wykorzystanie prostych opraw oświetleniowych, to teraz zaawansowane systemy wyposażone w skomplikowane urządzenia mechatroniczne łączące wysokiej jakości układy optyczne z doskonałą mechaniką, zapewniającą zautomatyzowany ruch. Tego typu rozwiązania wykorzystują również coraz nowocześniejsze źródła światła na przykład laserowe, co powoduje, że muszą znaleźć się w rękach właściwego specjalisty, który pokieruje ich wykorzystaniem.

Kolejnym trendem jest human centric lighting, które głosi że światło nie służy wyłącznie celom użytkowym czyli orientacji wzrokowej. Określone długości fal, wchodzące w skład promieniowania widzialnego wpływają także na procesy życiowe – fizjologiczne człowieka. Nasz rytm dobowy i samopoczucie związane jest ściśle z oświetleniem naturalnym i sztucznym, może wspierać nasze życie lub mu przeszkadzać, co czyni właściwe zaprojektowanie takich rozwiązań szczególnie istotnym.

Źródło: OKK!

www.okkdesign.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
Anglicy na wojnie z fast foodami. Zakaz reklamowania na billboardach?
Otyłość jest problemem dla coraz większej liczby nastolatków. To głównie przez wzgląd na nich lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii...
5 upominkowych inspiracji na jubileusz firmy
Jubileusz firmy to nie tylko wyjątkowa okazja do celebracji kolejnej rocznicy, lecz także czas na głębsze zastanowienie się nad wkładem wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu firmy – partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Z takiej okazji warto podkreślić znaczenie ich zaangażowania i wsparcia poprzez wybór odpowiedniego...
Slodkie: Produkcja czekolady vs. CSR
Z roku na rok rośnie świadomość na temat pilnej potrzeby ochrony środowiska i konieczności walki ze zmianami klimatycznymi. Coraz więcej firm podejmuje aktywne działania w tym kierunku – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Znani producenci słodyczy, jak SLODKIE, podnoszą poprzeczkę dla całej branży, kierując się wartościami zrównoważonego...
Rozliczenia abonamentowe królują w branży SEO
Ponad połowa agencji i freelancerów zajmujących się SEO oferuje tylko jeden model rozliczeniowy za wykonaną pracę – tak wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 2024 roku przez Ahrefs [1] . Największą popularnością cieszy się miesięczny abonament – opcję tę wskazało aż 78 proc....
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764