logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Linia do oprawy twardej Diamant MC 60 w drukarni Wydawnictwa Jedność

  PR 15.12.2011, przeczytano 9148 razy
ilustracjastrzałka
Przemysław Starak - regionalny szef sprzedaży Müller Martini Sp. z o.o. (z lewej) i ks. Leszek Skorupa - dyrektor drukarni Wydawnictwa Jedność prezentują książki oprawione w niedawno zainstalowanej linii Diamant MC 60

Wydawnictwo Jedność z Kielc to wieloletni użytkownik rozwiązań stworzonych przez firmę Müller Martini. W ostatnim czasie rozpoczęła tu pracę kolejna maszyna tego producenta – nowoczesna, zaawansowana linia do oprawy twardej Diamant MC 60. Po tej inwestycji niemal wszystkie procesy w zakresie oprawy książek wykonywane przez należącą do wydawnictwa drukarnię bazują na rozwiązaniach Müller Martini.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/linia-do-oprawy-twardej-diamant-mc-60-w-drukarni-wydawnictwa-jednosc,14194,artykul.html

Początki Wydawnictwa Jedność sięgają 1917 roku, kiedy to została założona drukarnia diecezjalna, działająca pod taką samą nazwą. Już wówczas była to jedna z najlepiej wyposażonych drukarń Kielecczyzny, wykonująca przede wszystkim książki dotyczące życia duchowego i publikacje dokumentujące historię regionu. Obecnie Wydawnictwo Jedność wydaje bardzo różnorodne pozycje z zakresu teologii, biblistyki, duchowości, filozofii, historii, bioetyki i hagiografii, ale też liczne podręczniki, przewodniki metodyczne i pomoce dydaktyczne.

Integralną część wydawnictwa stanowi drukarnia, którą – podobnie jak całym wydawnictwem – od wielu lat kieruje ks. dyrektor Leszek Skorupa. Obecnie jest ona jednym z najlepiej wyposażonych zakładów poligraficznych w regionie Kielecczyzny, a zarazem jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie polskich drukarń kościelnych. Od 2003 roku sukcesywnie następuje u nas zmiana struktury całej bazy produkcyjnej – mówi ks. Leszek Skorupa – co łączy się bezpośrednio z nawiązaniem przez wydawnictwo Jedność współpracy z dwoma strategicznymi partnerami z zagranicy. Z tego powodu jeden z nich zamknął swoją drukarnię, drugi zaś przeniósł do Kielc większość produkcji. W efekcie udział eksportu wynosi obecnie w naszej drukarni ok. 30%. Pojawienie się tego rodzaju klientów, a jednocześnie partnerów (część tytułów jest bowiem wydawana przez nas wspólnie), a także rosnące oczekiwania polskich odbiorców spowodowały konieczność modernizacji parku maszynowego. Dotyczyło to także introligatorni.

W ostatnich latach drukarnia została wyposażona m.in. w system MIS firmy Graphisoft, pełnoformatowy system CtP firmy Agfa Graphics (to ostatnia inwestycja zakładu), kilka maszyn drukujących (m.in. 4-kolorową maszynę KBA Rapida oraz 8-kolorową Heidelberg Speedmaster – obie w formacie B1) oraz liczne urządzenia do postpressu, z których gros stanowiły rozwiązania Müller Martini. Dziś pracują tu następujące urządzenia tego producenta: linia do oprawy miękkiej Acoro A5 z technologią PUR, linia do oprawy zeszytowej Presto, linia do szycia nićmi Ventura, zbieraczka oraz – zakupiona w tym roku – nowoczesna linia do oprawy twardej Diamant MC 60.

Wszystkie te zakupy były związane z ukierunkowaniem produkcji drukarni na wydawnictwa książkowe – wyjaśnia ks. Leszek Skorupa. – Obecnie stanowią one dużą część naszej produkcji; niektóre z nich to publikacje bardzo nietypowe, o małym formacie i małej grubości bloku. Stąd konieczność inwestowania w najnowocześniejsze rozwiązania, m.in. w zakresie oprawy twardej, takie jak linia Diamant, która bez problemu radzi sobie z trudną i nietypową produkcją w oprawie twardej.

Dostarczona do Kielc linia to najszybszy model z serii Diamant, pracujący w opartej na serwomotorach technologii MC (Motion Control). Dzięki systemowi Amrys linia oferuje bardzo krótki czas narządu i szybkie przezbrajanie. Jej obsługa odbywa się za pomocą panelu dotykowego, poprzez moduł Commander, który umożliwia też centralne sterowanie poszczególnymi urządzeniami wchodzącymi w skład całej linii produkcyjnej. Wydajność linii wynosi 60 taktów na minutę, co dla drukarni Wydawnictwa Jedność oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie oprawy twardej o kilkaset procent.

Warto zwrócić uwagę na niuanse związane z poszczególnymi etapami obróbki bloku książkowego. Przed zaokrągleniem grzbietu książki jest on dwukrotnie oporkowany, co wpływa na wysoką jakość końcowego produktu. Po zawieszeniu bloku książkowego w okładkę produkt trafia do maszyny wypalającej rowek i prasującej całą jego powierzchnię, w której – dzięki opatentowanym rozwiązaniom oraz długiemu procesowi wypalania rowka i prasowania – gwarantowane jest powstanie książki o właściwym kształcie. Procesy te powodują, że otrzymujemy książki o wzorcowej wręcz jakości i krótkim czasie wykonania, co było dla nas najważniejsze przy wyborze dostawcy rozwiązania – podkreśla ks. Leszek Skorupa. – Mieliśmy też niezwykle pozytywne, wcześniejsze doświadczenia z pozostałymi maszynami Müller Martini, także w zakresie oprawy twardej. Dość powiedzieć, że pracują przy nowej linii te same osoby, które obsługiwały starą, wysłużoną linię tego samego producenta. I chwalą sobie ten zakup, podkreślając łatwość obsługi i ergonomię pracy, a przy tym wysoką wydajność i jakość uzyskiwanych produktów.

Bardzo cenimy sobie także możliwość zdalnej diagnostyki i kontroli maszyny – dodaje ks. Leszek Skorupa. – To w jeszcze większym stopniu zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji i pozwala na natychmiastowe wyeliminowanie problemów. A że te pojawiają się rzadko, nowa linia z miejsca kilkukrotnie zwiększyła naszą wydajność w zakresie produkcji książek w oprawie twardej. Dziś sięga ona 150 tys. egzemplarzy miesięcznie wychodząc naprzeciw naszym potrzebom.

Przemysław Starak, regionalny szef sprzedaży Müller Martini dodaje: Jesteśmy zaszczyceni i jest nam niezmiernie miło, że kierownictwo drukarni Wydawnictwa Jedność po raz kolejny postawiło na rozwiązanie naszej firmy. Niezwykle cenimy sobie tę współpracę i cieszymy się, że linia Diamant MC 60 spełnia oczekiwania naszego klienta, zapewniając wykonanie książek w oprawie twardej o wysokiej i satysfakcjonującej jakości. A jest to niezwykle istotne wziąwszy pod uwagę, że obecnie stanowią one 50% realizowanej tu produkcji.

Jak przyznaje ks. Leszek Skorupa, kończący się rok był dużym wyzwaniem zarówno dla wydawnictwa, jak i należącej do niego drukarni: Instalacja nowego systemu CtP, nowej maszyny drukującej i linii do oprawy książek w połączeniu z trwającym wciąż wdrożeniem systemu MIS obrazują skalę naszych ostatnich przedsięwzięć. Mamy nadzieję, że w pierwszym kwartale przyszłego roku uda nam się zakończyć proces implementacji systemu MIS, także w części produkcyjnej. Swój udział będzie tu miała także firma Müller Martini, która opracowuje dla nas oprogramowanie, pozwalające wysyłać – poprzez moduł CIP4 – pliki powstające na etapie prepress do urządzeń introligatorskich tej firmy. Chcemy też skłonić naszych klientów do korzystania z wdrażanej przez nas technologii Web-to-Print, tj. zlecania i akceptacji książek przez Internet. Jeśli to się uda, zaoszczędzimy mnóstwo czasu na etapie przygotowania prac do druku i uporządkujemy w pełni całą produkcję, także w obszarze finalnej obróbki.

Źródło: Müller Martini

www.mullermartini.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Packaging Innovations 2024: wystawcy rezerwują stoiska
16. edycja Targów Packaging Innovations odbędzie się 09-10 października 2024 w EXPO Kraków. Już teraz swój udział potwierdziły firmy z całego świata. Wystawcy, którzy zgłoszą się teraz mogą liczyć na pierwszeństwo w wyborze lokalizacji stoiska.
Drukarnia Graffiti kolejnym użytkownikiem rozwiązań Hunkeler
Firma Graffiti z Jaworzna od ponad 15 lat specjalizuje się w zadrukowywaniu płyt czołowych i paneli kontrolnych do sprzętu RTV/AGD w technice sitodruku. Z początkiem br. została tu uruchomiona wysokonakładowa produkcja instrukcji obsługi i innych materiałów komercyjnych w technologii zwojowego druku cyfrowego. Integralną część wdrożonych w związku z tym rozwiązań stanowią...
Koenig & Bauer: wywiad z Jerzym Saramą, prezesem drukarni Karton-Pak
Współpraca drukarni Karton-Pak S.A. z Nowej Soli z Koenig & Bauer trwa nieprzerwanie blisko 30 lat. Niedawno firma dostarczyła tu dziewiątą z kolei arkuszową maszynę drukującą z serii Rapida. Wzbogaciła ona park sprzętowy drukarni, specjalizującej się w opakowaniach jednostkowych z tektury litej, w zakresie produktów wysoko przetworzonych, uszlachetnionych,...
Brother Hoshizaki: platynowy certyfikat RBA dla fabryki w Japonii
Firma Brother Industries, Ltd. ogłosiła, że jej fabryka Hoshizaki (zlokalizowana w Minami-ku, Nagoya) otrzymała certyfikat Platinum, najwyższą ocenę w audycie Validated Assessment Program (VAP), który ocenia zgodność z Kodeksem Postępowania Responsible Business Alliance (RBA). Jest to czwarty zakład produkcyjny w Grupie Brother, który otrzymał certyfikat RBA i...
Jaka jest przyszłość sitodruku? API.PL w wizytą w Portugalii
W kwietniu API.PL miało przyjemność wspólnie z partnerami – ROQ International i Avient Corporation- organizować wydarzenie "Z Tradycją w Przyszłość". Zaproszono klientów związanych z sitodrukiem do Portugalii, by wspólnie przekonać się, jaka jest przyszłość tej techniki druku na tekstyliach. Podczas trzydniowego wydarzenia zaprezentowano...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764