logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Liść marihuany nie może być w UE znakiem towarowym

  PR 07.01.2020, przeczytano 182 razy

Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Sąd Unii Europejskiej uznał, że znak ten jest sprzeczny z porządkiem publicznym.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/lisc-marihuany-nie-moze-byc-w-ue-znakiem-towarowym,385247,artykul.html

Pani Santa Conte złożyła w 2016 r. w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację oznaczenia graficznego, przedstawiającego zielone liście marihuany na czarnym tle z napisem Cannabis Store Amsterdam, jako unijnego znaku towarowego dla środków spożywczych (wyrobów cukierniczych, czekolady, deserów), napojów oraz usług dostarczania żywności i napojów. EUIPO odrzuciło jej wniosek, uznając, że oznaczenie jest sprzeczne z porządkiem publicznym, podaje Prawo.pl. Santa Conte wystąpiła do Sądu Unii Europejskiej ze skargą o stwierdzenie nieważności decyzji EUIPO. 12 grudnia TSUE oddalił skargę, a tym samym decyzja EUIPO stała się ostateczna.

Sąd orzekł, że EUIPO słusznie stwierdziło, iż stylizowane przedstawienie liści konopi indyjskich jest medialnym symbolem marihuany oraz że słowo „amsterdam” kojarzy się z faktem, że w mieście Amsterdam jest wiele punktów sprzedaży tego środka odurzającego pozyskanego z konopi indyjskich. Sąd uznał wprawdzie, że konopie nie są kwalifikowane jako substancja odurzająca poniżej określonej zawartości tetrahydrokannabinolu (THC), doszedł jednak do wniosku, że w niniejszym przypadku sporne oznaczenie przyciąga uwagę konsumentów, którzy niekoniecznie posiadają naukową lub techniczną wiedzę o konopiach indyjskich jako substancji odurzającej, nielegalnej w wielu państwach członkowskich Unii.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Czytając takie informacje, zaczynam rozumieć Wielką Brytanię.

avatar użytkownika
,

Ciekawe co orzekłby nieskrępowany unijnymi ramami sąd w Wielkiej Brytanii w podobnej sytuacji.  

,

Może się zdarzyć, że Londyn będzie smakowitym kąskiem - prawnie i gospodarczo, kiedy już wyjdzie z Eurokomuny i jej betonowych ram prawnych.  

avatar użytkownika
,

Kąsek - to dobre określenie. Pytanie kto będzie zakąszał.  

,

Jeśli zachowany zostanie swobodny przepływ ludzi i towarów, to wszyscy kontynentalni.  

avatar użytkownika
,

To znaczy że źle robią wybijając się na swobodę dysponowania wizerunkiem liścia marihuany?  

,

Kto?  

avatar użytkownika
,

Brytyjczycy.  

,

Wybijają się na swobodę, moim zdaniem, z nieco innych powodów.
  

avatar użytkownika
,

To znaczy że nie martwią się tym, że będą zakąszani?  

,

Myślę sobie, że za kilka miesięcy, gdy okaże się, że mają niemal wszystkie przywileje unijne, nie będąc w unii, możemy zacząć im zazdrościć.  

avatar użytkownika
,

Będą mogli dekorować się liśćmi marihuany - a my nie.  

,

My będziemy w tym czasie w unii z Białorusią.
  

avatar użytkownika
,

No to tym bardziej będziemy mogli się dekorować tym liściem - szaleństwo brukselskich elit już nam nie będzie straszne...  

,

Zwłaszcza, że szaleją w obcych językach.  

Najnowsze w tym dziale

Blisko co trzeci przedsiębiorca ma kłopoty z płynnością
Część polskich firm ma spory problem z utrzymaniem płynności finansowej rozumianej, jako regulowanie na czas swoich zobowiązań. Jak wskazuje badanie BIG InfoMonitor, dla 16 proc. przedsiębiorstw są to duże lub regularnie powracające kłopoty. Najbardziej zagrożone są podmioty z branży transportowej i handlowej. Problemy z płynnością mogą przełożyć się na relacje...
Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych. Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika.
Od 15 lutego będzie można rozliczyć się przez Twój e-PIT
30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem. Osoby fizyczne mogą to robić samodzielnie od 1 stycznia lub skorzystać z gotowego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową. Gotowe formularze dostępne będą online od połowy lutego. – W rozliczeniach za 2019 rok miały być także e-PIT-y dla osób prowadzących...
Od 1 stycznia obowiązuje ustawa ograniczająca zatory płatnicze. Ma wzmocnić pozycję najmniejszych firm. Pozytywny efekt ustawy może zostać zniwelowany przez gorszy stan gospodarki. Dynamika PKB już w 2019 r. znacznie spadła – poniżej 3% w IV kw. (z 4,8% w I kw.). W tym roku może być jeszcze gorzej. Na spadku PKB ucierpią najpierw małe firmy, które w coraz większym...
Przełom roku 2019 i 2020 upłynął dla wielu przedsiębiorców pod znakiem 3 liter - „BDO”. Mowa o bazie, która rozpoczęła funkcjonowanie 1 stycznia br. Zapoczątkowała niemal rewolucję w zakresie ewidencji odpadów, jak również zdezorientowanie wśród podmiotów, które muszą być wpisane do rejestru BDO.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764