logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Liść marihuany nie może być w UE znakiem towarowym

  PR 07.01.2020, przeczytano 248 razy

Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Sąd Unii Europejskiej uznał, że znak ten jest sprzeczny z porządkiem publicznym.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/lisc-marihuany-nie-moze-byc-w-ue-znakiem-towarowym,385247,artykul.html

Pani Santa Conte złożyła w 2016 r. w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację oznaczenia graficznego, przedstawiającego zielone liście marihuany na czarnym tle z napisem Cannabis Store Amsterdam, jako unijnego znaku towarowego dla środków spożywczych (wyrobów cukierniczych, czekolady, deserów), napojów oraz usług dostarczania żywności i napojów. EUIPO odrzuciło jej wniosek, uznając, że oznaczenie jest sprzeczne z porządkiem publicznym, podaje Prawo.pl. Santa Conte wystąpiła do Sądu Unii Europejskiej ze skargą o stwierdzenie nieważności decyzji EUIPO. 12 grudnia TSUE oddalił skargę, a tym samym decyzja EUIPO stała się ostateczna.

Sąd orzekł, że EUIPO słusznie stwierdziło, iż stylizowane przedstawienie liści konopi indyjskich jest medialnym symbolem marihuany oraz że słowo „amsterdam” kojarzy się z faktem, że w mieście Amsterdam jest wiele punktów sprzedaży tego środka odurzającego pozyskanego z konopi indyjskich. Sąd uznał wprawdzie, że konopie nie są kwalifikowane jako substancja odurzająca poniżej określonej zawartości tetrahydrokannabinolu (THC), doszedł jednak do wniosku, że w niniejszym przypadku sporne oznaczenie przyciąga uwagę konsumentów, którzy niekoniecznie posiadają naukową lub techniczną wiedzę o konopiach indyjskich jako substancji odurzającej, nielegalnej w wielu państwach członkowskich Unii.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Czytając takie informacje, zaczynam rozumieć Wielką Brytanię.

avatar użytkownika
,

Ciekawe co orzekłby nieskrępowany unijnymi ramami sąd w Wielkiej Brytanii w podobnej sytuacji.  

,

Może się zdarzyć, że Londyn będzie smakowitym kąskiem - prawnie i gospodarczo, kiedy już wyjdzie z Eurokomuny i jej betonowych ram prawnych.  

avatar użytkownika
,

Kąsek - to dobre określenie. Pytanie kto będzie zakąszał.  

,

Jeśli zachowany zostanie swobodny przepływ ludzi i towarów, to wszyscy kontynentalni.  

avatar użytkownika
,

To znaczy że źle robią wybijając się na swobodę dysponowania wizerunkiem liścia marihuany?  

,

Kto?  

avatar użytkownika
,

Brytyjczycy.  

,

Wybijają się na swobodę, moim zdaniem, z nieco innych powodów.
  

avatar użytkownika
,

To znaczy że nie martwią się tym, że będą zakąszani?  

,

Myślę sobie, że za kilka miesięcy, gdy okaże się, że mają niemal wszystkie przywileje unijne, nie będąc w unii, możemy zacząć im zazdrościć.  

avatar użytkownika
,

Będą mogli dekorować się liśćmi marihuany - a my nie.  

,

My będziemy w tym czasie w unii z Białorusią.
  

avatar użytkownika
,

No to tym bardziej będziemy mogli się dekorować tym liściem - szaleństwo brukselskich elit już nam nie będzie straszne...  

,

Zwłaszcza, że szaleją w obcych językach.  

Najnowsze w tym dziale

O wsparcie dla podmiotów organizujących targi i dla nich pracujących zwraca się do posłów na sejm Polska Izba Przemysłu Targowego (PIPT). Chodzi m.in. o objęcie firm „około targowych” dalszymi świadczeniami postojowymi czy zwolnieniem ich z obowiązku płacenia składek ZUS. Sejm zajmie się teraz tzw. Tarczą Turystyczną, która zawierać ma zapisy dotyczące branży...
Podatkiem w reklamę, czyli kowal zawinił...
1,6 zł mld rocznie. Tyle chce uszczknąć z reklamowego tortu Solidarna Polska, proponując objęcie mediów podatkiem od reklam. „Media są słabsze, więc nie będą stawiały dużego oporu” – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” rozmówca z ugrupowania Zbigniewa Ziobry.
O uwzględnienie firm około targowych przy udzielaniu pomocy dla poszkodowanych przez epidemie branż w tzw. Tarczy Turystycznej – zwraca się do senatorów Polska Izba Przemysłu Targowego. Proponuje też m.in. wprowadzenie do procedowanego projektu ustawy dodatkowych zapisów, np. o zwolnienie firm z płacenia składek ZUS i o dopłaty dla pracowników – do 31...
Raport branżowy KUPS: Sprawdzone sposoby na spotkanie z konsumentem
W dobie przesycenia informacją i olbrzymiego wyboru produktów spożywczych na sklepowych półkach nie jest łatwo przyciągnąć uwagę konsumenta i zachęcić go do zakupu. Nawet mając produkt najlepiej dopasowany do oczekiwań naszej grupy docelowej, możemy mieć trudność z dotarciem do niej bez wyróżnienia właściwych informacji. Co jest teraz ważne dla...
Resort finansów prowadzi prace nad wdrożeniem ogólnopolskiego systemu do rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Z e-rezerwacji podatnicy mogą już korzystać w urzędach na terenie podlaskiej i wielkopolskiej izby skarbowej - informuje portal Prawo.pl.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764