logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Litwini przejmują fabrykę papieru w Niedomicach

  PR 29.03.2024, przeczytano 568 razy
ilustracjastrzałka

Jedna z największych grup przemysłu papierniczego i drzewnego w krajach bałtyckich, litewska spółka akcyjna Grigeo, z sukcesem sfinalizowała transakcję nabycia jednej z fabryk Głuchołaskich Zakładów Papierniczych Sp. z o.o. (GZP).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/litwini-przejmuja-fabryke-papieru-w-niedomicach,403658,artykul.html

Po zrealizowaniu wcześniej ustalonych warunków umowy przedwstępnej, spółka UAB Grigeo Hygiene, należąca do AB Grigeo, nabyła 100% udziałów w spółce zależnej GZP, która zarządzała działalnością zakładu produkującego papier celulozowy i artykuły higieniczne w Niedomicach. Akwizycja została sfinansowana ze środków własnych AB Grigeo.

Przejęcie fabryki w Polsce było jednym ze strategicznych kroków firmy, do którego była ona konsekwentnie przygotowywana. Nabyliśmy nie tylko fabrykę, ale i doświadczenie. Będziemy szukali nowych rozwiązań i poszerzali asortyment produktów, łącząc to z dobrymi praktykami produkcyjnymi wypracowanymi w naszej fabryce w Grigiškės" – powiedział Tomas Jozonis, dyrektor generalny AB Grigeo. Jak dodaje, transakcja ta pozwoli na umocnienie pozycji grupy na szybko rozwijającym się rynku Europy Środkowo-Wschodniej. "Optymalizacja kosztów logistycznych otworzy szersze możliwości dystrybucji produktów najwyższej jakości w Niemczech i na innych rynkach Europy Zachodniej".

Fabryka papieru celulozowego i artykułów higienicznych w Niedomicach to pierwszy zakup AB Grigeo na polskim rynku. Położona jest 90 km na wschód od Krakowa, zatrudnia obecnie 175 pracowników i wyposażona jest w maszyny papiernicze i linie przetwórcze.

W transakcji przejęcia doradztwo finansowe zapewniła firma konsultingowa Superia, wsparcie prawne zostało udzielone przez kancelarie Glimstedt i Penteris, a przegląd finansowy przeprowadziła firma audytorsko-doradcza KPMG, zajmująca się audytem, doradztwem podatkowym i biznesowym.

Według nieaudytowanych danych przejęty oddział GZP w Niedomicach w 2023 r. miał roczny obrót na poziomie ok. 40 mln euro, a wartość przedsiębiorstwa to ok. 22 mln euro.

W grupie AB Grigeo pracuje około 860 osób. Według danych nieaudytowanych w 2023 roku roczny obrót grupy przedsiębiorstw AB Grigeo wyniósł 195,4 miliona euro. EBITDA grupy (zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i odpisami) wzrosła o 17,6 miliona euro w porównaniu z rokiem 2022, osiągając 38,9 miliona euro w 2023 roku. Zysk netto grupy spółek AB Grigeo w 2023 roku wyniósł 29,6 miliona euro, czyli o 18,0 miliona euro więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. Akcje AB Grigeo są notowane na oficjalnej liście notowań giełdowych AB Nasdaq Vilnius.

Źródło: Grigeo

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Opakowania z maszyną Revoria Press PC1120 w firmie Slodkie
Czekoladowa, karmelowa, bakaliowa – to kolejne linie słodyczy w firmie Slodkie. To producent personalizowanych słodyczy reklamowych, którego produkty z sukcesami uczestniczą w kampaniach największych światowych marek. Jest ich ponad 600 rodzajów, a każdy i dla każdego klienta musi być odpowiednio opakowany. Personalizacja opakowań, wysoka jakość, odpowiednie barwy – to tylko...
Stora Enso poinformowała, że stworzona przez tę firmę pianka opakowaniowa Papira jest z powodzeniem stosowana nie tylko w różnych branżach przemysłu, jako materiał zabezpieczający transportowane produkty, ale też służy do ochrony dzieł sztuki. Baiba – artystka używająca w swojej twórczości szkła – wykorzystuje materiał Papira do bezpiecznego...
Systemy rolowe Canon Prostream 2000 zadebiutują na Drupie
Firma Canon ogłosiła wprowadzenie na rynek ProStream 2000 – nowej serii atramentowych urządzeń drukujących na roli, przeznaczonych dla dostawców usług druku komercyjnego i komunikacji biznesowej, którym zależy na atrakcyjnym stosunku kosztów do wydajności druku na nośnikach o gramaturze do 150 g/m² i na papierze niepowlekanym. Maszyny serii ProStream...
Brother MFC - 4 nowe urządzenia wielofunkcyjne
Portfolio Brother zostało zaktualizowane o 4 monochromatyczne laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Nowe modele MFC-L2802DN, MFC-L2802DW, MFC-L2862DW i MFC-L2922DW pozwalają na szybkie i perfekcyjne wydruki. Urządzenia wielofunkcyjne są łatwe w konfiguracji oraz umożliwiają sprawne drukowanie, skanowanie, kopiowanie oraz wysyłanie i odbieranie faksów.
Duplo prezentuje system broszurujący Isaddle Senshi
Frma Duplo zaprezentowała niedawno, po raz pierwszy, swój nowy system broszurujący iSaddle Senshi (gdzie Senshi po japońsku oznacza wojownika). To rewolucyjny – jak podaje producent - s ystem broszurujący, który nie tylko przyspiesza produkcję, ale także ustanawia nowy standard jakości w procesie oprawy zeszytowej.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764