logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Loading... 26. Biennale Plakatu Polskiego zakończone skandalem

   17.12.2019, przeczytano 516 razy
ilustracjastrzałka
„Loading” Szymon Szymankiewicz

26. edycja Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach zakończyła się skandalem. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS) wycofał nagrodę finansową dla autora nagrodzonej Złotym Medalem pracy. Plakat zatytułowany „Loading” ma zdecydowany, antynazistowski charakter.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/loading...-26.-biennale-plakatu-polskiego-zakonczone-skandalem,385115,artykul.html

Biennale jest jednym z najstarszych polskich konkursów sztuki plakatowej. Podczas ostatniej edycji nagrody przyznano w następujących kategoriach: Grand Prix Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Złoty Medal Marszałka Województwa Śląskiego, Srebrny Medal Prezydenta Miasta Katowice, Brązowy Medal Prezydenta Miasta Katowice, Wyróżnienia Honorowe, a także nagrody fundowane.

Nagrodzona Złotym Medalem praca „Loading” autorstwa Szymona Szymankiewicza porusza problem narastania nastrojów faszystowskich w Europie. Laureat miał otrzymać nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Marszałek Jakub Chełstowski wycofał ją już po ogłoszeniu werdyktu jury.

- Pani radna wybaczy. Nagrody marszałka, to nagrody marszałka, nie pani radnej. - odparł podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego Chełstowski, poproszony o wyjaśnienia przez radną KO Martę Salwierak. Marszałek zwrócił uwagę na „luki w finansowaniu” instytucji takich jak Teatr Śląski czy Muzeum Górnictwa Węglowego. - Dla mnie 10 tys. zł to kupa kasy. Jak pani radna ma taką kwotę, niech pani sfinansuje: jest szereg innych konkursów, ja nie muszę. Z tego się wycofałem, napisałem pismo i nie mam zamiaru się z tego tłumaczyć - stwierdził Chełstowski.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS) *

Sytuację skomentowała prof. Irma Kozina z jury konkursu, przypominając, że jako jego członek jeszcze przed rozpoczęciem obrad była informowana, że złoty medal łączy się z przyznaniem przez marszałka nagrody pieniężnej. - Jury przyznało tę nagrodę za plakat piętnujący rozwój nazizmu w Europie. Przedstawia on opaskę hitlerowską z częściowo przysłoniętą swastyką, która odsłania swoją biel i czerń na podobnej zasadzie, jak wskazuje to ikona ładowania w komputerze. Na dole znajduje się napis: loading. Można się domyślać, że plakat był reakcją na artykuł opublikowany w New York Times, którego autor ze strachem zauważał, że w Europie ożywają ugrupowania nazistowskie bazujące na hasłach głoszonych przez hitlerowców - napisała Kozina w sobotnim wystąpieniu do marszałka Chełstowskiego.

- Jako historyk sztuki wiem, jak niegdyś zlekceważono dzieło Pabla Picasso, który w 1937 r. - na dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej - ostrzegał świat swoją pracą Guernica przed konsekwencjami nazizmu. Tym bardziej czułam się zdeterminowana nagrodzić pracę artysty, który wystosował ostrzeżenie przed narastającymi nastrojami hitlerowskimi w moich czasach! Jestem przerażona na myśl o tym, że jeszcze za mojego życia mógłby się powtórzyć dramat znany z drugiej wojny światowej! - podkreśliła jurorka. - Ponieważ trudno mi uwierzyć, że Pan Marszałek sprzyja renesansowi ugrupowań nazistowskich, pragnę wprost zapytać o przyczynę wycofania się z podjętych w styczniu 2019 r. zobowiązań.

Dzień później Kozina napisała na swoim profilu na Facebooku: - A to dopiero komedia!!! Odebraną plakaciście nagrodę podzielono między trzy instytucje: Bibliotekę Śląską, Teatr Śląski i Muzeum Górnictwa Węglowego. Wypadło po 3.300 na głowę. Niesamowite! Odebrano nagrodę artyście piętnującemu nazizm, by uratować z zapaści ekonomicznej aż trzy śląskie instytucje!!! Okazuje się, że jedna pensja marszałkowska jest w stanie uratować trzy instytucje kultury w województwie śląskim. Niewiarygodne!

Według cytowanego przez lokalne media rzecznika urzędu marszałkowskiego Sławomira Gruszki, decyzja o wycofaniu się z nagrody wynikała ze wzrostu kosztów operacyjnych i nieprzewidzianych wydatków w instytucjach kultury.

* fot. Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

IDA Design Awards ogłoszone - podwójna radość w Hi!Brands
Zespół Hi!Brands otrzymał srebrną nagrodę w kategorii Product design za projekt Bee Fee i wyróżnienie za identyfikację wizualną Krakowa w tegorocznej edycji IDA.
Wystawa najlepszych polskich okładek 2019 roku – Konkurs 30/30
Organizatorzy VI edycji Konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę płytową 2019 roku przedstawili tytułowych 30-tu finalistów, których prace będzie można oglądać od 27 marca 2020 roku na wystawie w prestiżowej Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu.
Produkty Epson laureatami nagrody If Design Award 2020
Wieloformatowe drukarki Epson Surecolor SC-P7500 i Surecolor SC-P9500 otrzymały nagrodę iF Design Award 2020, przyznawaną przez niemiecką organizację iF International Forum Design GmbH z siedzibą w Hanowerze.
Pracownia Ideograf nagrodzona za projekt wnętrz Lake Hill Resort & Spa
Podczas uroczystej gali, która odbyła się pierwszego dnia 4 Design Days, wręczono statuetki w 10 kategoriach. Trafiły one do rąk najlepszych projektantów i architektów, honorując unikalne inwestycje i pomysły. Nagrodę za najlepiej zaprojektowane wnętrza hotelu otrzymał projekt Lake Hill Resort & Spa autorstwa sopockiej pracowni Ideograf.
Platige Image z 4 nagrodami Vega Digital Awards
Studio Platige Image zdobyło 4 nagrody VEGA DIGITAL AWARDS. Trailer gry "Metro Exodus" zwyciężył w kategoriach: Animacja, Gra oraz Efekty wizualne, a także zdobył drugie miejsce w kategorii Reżyseria. "Artyom's Nightmare" była nagradzana już na festiwalach ANIMAGO i CICLOPE.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764