logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Loading... 26. Biennale Plakatu Polskiego zakończone skandalem

   17.12.2019, przeczytano 2034 razy
ilustracjastrzałka
„Loading” Szymon Szymankiewicz

26. edycja Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach zakończyła się skandalem. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS) wycofał nagrodę finansową dla autora nagrodzonej Złotym Medalem pracy. Plakat zatytułowany „Loading” ma zdecydowany, antynazistowski charakter.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/loading...-26.-biennale-plakatu-polskiego-zakonczone-skandalem,385115,artykul.html

Biennale jest jednym z najstarszych polskich konkursów sztuki plakatowej. Podczas ostatniej edycji nagrody przyznano w następujących kategoriach: Grand Prix Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Złoty Medal Marszałka Województwa Śląskiego, Srebrny Medal Prezydenta Miasta Katowice, Brązowy Medal Prezydenta Miasta Katowice, Wyróżnienia Honorowe, a także nagrody fundowane.

Nagrodzona Złotym Medalem praca „Loading” autorstwa Szymona Szymankiewicza porusza problem narastania nastrojów faszystowskich w Europie. Laureat miał otrzymać nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Marszałek Jakub Chełstowski wycofał ją już po ogłoszeniu werdyktu jury.

- Pani radna wybaczy. Nagrody marszałka, to nagrody marszałka, nie pani radnej. - odparł podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego Chełstowski, poproszony o wyjaśnienia przez radną KO Martę Salwierak. Marszałek zwrócił uwagę na „luki w finansowaniu” instytucji takich jak Teatr Śląski czy Muzeum Górnictwa Węglowego. - Dla mnie 10 tys. zł to kupa kasy. Jak pani radna ma taką kwotę, niech pani sfinansuje: jest szereg innych konkursów, ja nie muszę. Z tego się wycofałem, napisałem pismo i nie mam zamiaru się z tego tłumaczyć - stwierdził Chełstowski.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS) *

Sytuację skomentowała prof. Irma Kozina z jury konkursu, przypominając, że jako jego członek jeszcze przed rozpoczęciem obrad była informowana, że złoty medal łączy się z przyznaniem przez marszałka nagrody pieniężnej. - Jury przyznało tę nagrodę za plakat piętnujący rozwój nazizmu w Europie. Przedstawia on opaskę hitlerowską z częściowo przysłoniętą swastyką, która odsłania swoją biel i czerń na podobnej zasadzie, jak wskazuje to ikona ładowania w komputerze. Na dole znajduje się napis: loading. Można się domyślać, że plakat był reakcją na artykuł opublikowany w New York Times, którego autor ze strachem zauważał, że w Europie ożywają ugrupowania nazistowskie bazujące na hasłach głoszonych przez hitlerowców - napisała Kozina w sobotnim wystąpieniu do marszałka Chełstowskiego.

- Jako historyk sztuki wiem, jak niegdyś zlekceważono dzieło Pabla Picasso, który w 1937 r. - na dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej - ostrzegał świat swoją pracą Guernica przed konsekwencjami nazizmu. Tym bardziej czułam się zdeterminowana nagrodzić pracę artysty, który wystosował ostrzeżenie przed narastającymi nastrojami hitlerowskimi w moich czasach! Jestem przerażona na myśl o tym, że jeszcze za mojego życia mógłby się powtórzyć dramat znany z drugiej wojny światowej! - podkreśliła jurorka. - Ponieważ trudno mi uwierzyć, że Pan Marszałek sprzyja renesansowi ugrupowań nazistowskich, pragnę wprost zapytać o przyczynę wycofania się z podjętych w styczniu 2019 r. zobowiązań.

Dzień później Kozina napisała na swoim profilu na Facebooku: - A to dopiero komedia!!! Odebraną plakaciście nagrodę podzielono między trzy instytucje: Bibliotekę Śląską, Teatr Śląski i Muzeum Górnictwa Węglowego. Wypadło po 3.300 na głowę. Niesamowite! Odebrano nagrodę artyście piętnującemu nazizm, by uratować z zapaści ekonomicznej aż trzy śląskie instytucje!!! Okazuje się, że jedna pensja marszałkowska jest w stanie uratować trzy instytucje kultury w województwie śląskim. Niewiarygodne!

Według cytowanego przez lokalne media rzecznika urzędu marszałkowskiego Sławomira Gruszki, decyzja o wycofaniu się z nagrody wynikała ze wzrostu kosztów operacyjnych i nieprzewidzianych wydatków w instytucjach kultury.

* fot. Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Rebranding Autopay, jednego z liderów polskiego rynku płatniczego, został nagrodzony dwiema statuetkami - złotą i srebrną - podczas Transform Awards Europe 2024. Teraz ma szansę na wyróżnienie globalne.
Agencja eventowa El Padre już po raz czwarty zdobyła tytuł Agencji Roku w konkursie organizowanym przez Meeting Planner. Z uroczystej gali rozdania nagród zespół wrócił również ze statuetką w kategorii Kongres.
Transform Awards: 5 londyńskich statuetek dla Touchideas
Agencja Touchideas zdobyła aż pięć statuetek podczas jubileuszowej XV edycji międzynarodowego konkursu Transform Awards 2024, który zakończył się właśnie w Londynie.
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2024
Podczas uroczystej gali w Londynie World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców klasyfikacji generalnej konkursu Sony World Photography Awards 2024. Odbywająca się już po raz 17. ceremonia wręczenia nagród jest ważnym corocznym wydarzeniem, które ma na celu wyróżnienie najlepszych fotografów i zaprezentowanie zdjęć i historii, które w...
Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764