logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Łódź Design Festival: zbuduj pływającą wyspę

   04.04.2022, przeczytano 429 razy
ilustracjastrzałka

12 maja 2022r. wystartuje 16. edycja Łódź Design Festival! Każdej z poprzednich przyświecało inne hasło przewodnie, w tym roku jest to: RE:GENERACJA. W myśl konceptu organizatorzy proponują skuteczne sposoby na urozmaicenie lokalnej zieleni miejskiej i odbudowę bioróżnorodności w najbliższym otoczeniu. Tematem, wokół którego skupi się uwaga, będzie tym razem idea pływających wysp.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/lodz-design-festival%3A-zbuduj-plywajaca-wyspe,395356,artykul.html

Darmowy poradnik

Jak i z czego zbudować pływającą wyspę? Tego i wielu innych praktycznych informacji należy szukać w wyjątkowym poradniku – przygotowanym przez twórców Łódź Design Festival również w wersji papierowej. ŁDF zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje, których działania koncentrują się wokół tematyki miasta i zieleni miejskiej, aby zgłaszały się po darmowe papierowe egzemplarze.

Projekt powstał we współpracy merytorycznej z Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr hab. Tomasz Jurczak, z udziałem zespołu w składzie: Konrad Budziński, Aleksandra Chamerska, Paweł Jarosiewicz i Elżbieta Urbaniak. To nie pierwsza tego rodzaju inicjatywa, stworzona na potrzeby festiwalu. Publikacja powstała bowiem jako kontynuacja działań o zbliżonej tematyce. W ubiegłych latach publiczność zgormadzona wokół działań festiwalowych mogła zapoznać się bliżej z ideami ogrodów deszczowych, dzikich roślin jadalnych, ogrodów społecznych a także skorzystać z Punktu Porad Roślinnych, inicjatywy przeznaczonej dla sympatyków roślinności, zachęcającej do wymiany roślin i doświadczeń ogrodniczych.

Czym są pływające wyspy?

Pływające wyspy – lub inaczej pływające tereny podmokłe (ang. Floating Treatment Wetlands) – to nic innego jak dryfujące na wodzie platformy, na które składają się odpowiednio dobrane rośliny. Takie byty występują naturalnie w przyrodzie. Tworzą się spontanicznie, często są ostoją dzikiego ptactwa. Na większych pływających wyspach mogą rosnąć nawet drzewa. Dzięki swoim właściwościom wyspy z roślinnością skutecznie wspomagają naturalne oczyszczanie wody, biorą udział w kontroli jej temperatury, a także poprawiają napowietrzenie.

Jak to działa? Korzenie roślin pobierają rozpuszczone w wodzie azot, fosfor i metale ciężkie, a także pestycydy i farmaceutyki. Rozkład bardziej złożonych zanieczyszczeń odbywa się przy niebagatelnym udziale bakterii, które są w stanie metabolizować te substancje. Efektem wszystkich tych procesów jest oczyszczenie zbiornika wodnego i odbudowa jego różnorodności biologicznej.

Oczywiście ze wszystkimi praktycznymi zaletami pływających wysp idą w parze także walory estetyczne. Co więcej, ich budowa to znakomity sposób na konsolidację lokalnej społeczności wokół wspólnego działania.

Śledząc działania festiwalu, warto zainspirować się rozwiązaniami, których dostarcza sama natura.

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Mecenasem festiwalu jest Ceramika Paradyż.

Źródło: Łódź Design Festival

www.lodzdesign.com

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

124 zgłoszenia w drugiej edycji Konkursu PR Wings
Aż 124 zgłoszenia wpłynęły w tegorocznej, drugiej edycji konkursu PR Wings organizowanego od ub. roku przez Stowarzyszenie Agencji Public Relations (SAPR). Dziś zaczynają się prace niezależnego Jury, składającego się z 39 uznanych ekspertów komunikacji spoza SAPR, którzy wyłonią najpierw po trzech nominowanych w każdej z 14 kategorii konkursowych a potem zwycięzców....
#Todziecinnieproste – kampania BGK doceniona na międzynarodowej arenie
Zespół Komunikacji Wewnętrznej (ZKW) Banku Gospodarstwa Krajowego ma na swoim koncie liczne sukcesy. Jednym z nich jest kampania #ToDziecinnieProste promująca wartości banku: otwartość, zespołowość i odpowiedzialność. To jedyny polski projekt doceniony w Internal Communication and Engagement Awards, konkursie organizowanym przez Communicate Magazine. BGK otrzymał złoto w...
Zwycięzcy konkursu Artinpost 2022
Tegoroczna edycja konkursu ArtInPost dobiegła końca – znamy już zwycięzców i nagrodzone prace! Dziękujemy za ogromną liczbę zgłoszeń i wszystkie głosy w konkursie. Wasze pomysły były naprawdę #OutOfTheBox! 
Szwajcarski oddział Grupy VERTIKOM, należącej do ASM Group, został wyróżniony tytułem Agencji Marketingowej Roku w plebiscycie Switzerland Prestige Awards.
Konkurs Nvidia Canvas x Komputronik
Mieliście już okazję korzystać z NVIDIA Canvas? To zupełnie nowe narzędzie, które może znacząco usprawnić pracę projektantów graficznych, ilustratorów i artystów. Żeby zachęcić Was do zapoznania się z tą technologią, NVIDIA GeForce Polska oraz Komputronik Gaming w partnerstwie z STGU przygotowali konkurs „NARYSUJ...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764