logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Łódź Design Festival pod hasłem „Future Perfect”

   27.02.2023, przeczytano 447 razy
ilustracja

Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? – to pytania, które razem z zaproszonymi gośćmi postawimy sobie podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 18-28 maja. Hasło nadchodzącej edycji ŁDF to „Future Perfect”!


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/lodz-design-festival-pod-haslem-_future-perfect_,399099,artykul.html

Łódź Design Festival to wyjątkowe wydarzenie, które skupia wokół siebie rodzimych projektantów i producentów związanych z branżą kreatywną, jak i wszystkich miłośników dobrego designu. Organizowane od 2007 roku, stanowi forum wymiany doświadczeń dla projektantów i firm, a za cel stawia sobie odkrywanie i promocję młodych talentów oraz prezentację kierunków rozwoju projektowania szerokiemu gronu odbiorców. W jego ramach organizowane są takie konkursy jak must have, wyróżniający najlepsze polskie produkty,  oraz make me!, który ma na celu promocję młodych, zdolnych designerów. Stałym punktem festiwalu jest także Archiblok, podczas którego eksperci i ekspertki zajmujący się architekturą i urbanistyką prezentują najciekawsze aspekty swojej pracy zawodowej, by następnie wziąć udział w porywającej dyskusji. Łódź Design Festival to także możliwość zgłaszania własnych propozycji do programu festiwalu. Daje ją open programme, dzięki któremu własne pomysły mogą przesyłać indywidualni twórcy, ale też instytucje, stowarzyszenia, fundacje, szkoły, galerie etc.

Tych stałych elementów programowych, cieszących się popularnością i będących już znakami rozpoznawczymi ŁDF, nie zabraknie także podczas tegorocznej edycji. Poza nimi ideę przyświecającą każdej edycji Łódź Design Festival i prezentowanych podczas niej wystaw wyraża ogłaszane corocznie hasło przewodnie. W tym roku jest nim „Future Perfect”!

„Future Perfect” – hasło przewodnie tegorocznej edycji ŁDF

- Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała przyszłość. Żyjemy w czasie pełnym niepewności, a jednocześnie coraz to nowszych możliwości i niezmierzonych szans. Dzięki postępowi technologicznemu i naukowemu mamy nadzieję na lepsze jutro – wierzymy, że w niedalekiej perspektywie znajdziemy skuteczne rozwiązania dla globalnych problemów, jak zmiany klimatu czy konflikty społeczne – mówi Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu. UNESCO wskazuje, iż „Future Literacy”, czyli kompetencje związane z myśleniem o przyszłości, to niezwykle istotne umiejętności. Organizacja wzywa, by używać przyszłości do naprawiania teraźniejszości. Dyskusje i wyobrażenia o takiej możliwości będą głównym tematem wystaw i rozmów podczas Łódź Design Festival 2023. Wraz z zaproszonymi twórcami oraz widzami będziemy zastanawiać się nad różnymi scenariuszami losów świata w skali makro, ale i na poziomie projektowania naszych miast, najbliższych relacji czy tworzenia lepszej rzeczywistości dla przyszłych pokoleń. Podczas najbliższej edycji ŁDF zadamy pytanie, czy zamiast przewidywać możemy spróbować naszą wspólną przyszłość zaprojektować.

„Future Perfect” to hasło odwołujące się do wizji świata, w którym zarówno jednostki, jak i całe społeczeństwa podejmują działania ze świadomością ich późniejszych efektów. Tegoroczny festiwal stanie się narzędziem, które pozwoli każdemu na wybranie jednej (a może kilku?) spośród prezentowanych wizji, ale również na budowanie własnych, pozytywnych przyszłości. Działania w ramach ŁDF 2023 będą mieć za zadanie zaprezentować rzeczywisty wpływ, jaki mamy na życie i świat w przyszłości, z uwzględnieniem potencjalnych zmian i wyzwań, których nie potrafimy teraz przewidzieć. Dzięki interdyscyplinarnej współpracy ekspertów z różnych dziedzin, takich jak nauka, sztuka, technologia, biznes, socjologia oraz design mamy jednak szansę na stworzenie przyszłości zrównoważonej pod względem dbałości o środowisko i dostosowanej do istniejących potrzeb. A może i takiej, która sprosta naszym marzeniom?

Czy przyszłość już to jest i czy możliwe jest miasto idealne – tematyka wystaw głównych festiwalu

Także główne wystawy oscylować będą wokół tematyki przewodniej festiwalu i poświęcone będą naszym wyobrażeniom o życiu w przyszłości. „Przyszłość tu jest”, pierwsza z wystaw, wskazuje na to, jak nasze wyobrażenia o przyszłości wpływają na projektowanie rozwiązań, z których korzystamy współcześnie. Jak projektujemy swoją przyszłość pracy, dbania o siebie, podróżowania czy spędzania czasu wolnego? Jak nasze wizje przyszłości determinują teraźniejszość? Z kolei drugi projekt, poświęcony jest naszym wyobrażeniom o tworzeniu miasta doskonałego – to refleksja o zmianach, jakie zachodzą we współczesnych metropoliach. Jakie będą miasta idealne - miasto ogród, smartcity czy może miasto 15-minutowe?

„Miejskie szlajanki” – nowy sezon podcastu „Różne Reczy”

Miasto jest także głównym tematem nowego sezonu podcastu „Różne Rzeczy”, który od lat realizowany jest w ramach Łódź Design Festival. Tym razem przestrzeń audialną przejmuje Dawid Furkot, z zawodu i wykształcenia fotograf, współautor festiwalowych fotorelacji, a także pasjonat i baczny obserwator miejskiego życia. Dawid w ramach cyklu "Miejskie szlajanki" zabierze słuchaczy na spacer w towarzystwie dziennikarzy, architektów, aktywistów, różnych interesariuszy związanych z miastem. Zgodnie z jego ukochaną maksymą: eksperyment jest naszym obowiązkiem, przez kolejne 10 odcinków będzie przyglądać się miastu z różnych perspektyw, poszukując mądrości w bogactwie doświadczeń swych rozmówców. Wszystkie te perspektywy, mamy nadzieję, złożą się na frapujący obraz nadchodzącej przyszłości.

Nowa identyfikacja wizualna – nowa strona www i layouty

To jednak nie wszystkie nowości, jakie niesie za sobą tegoroczna edycja festiwalu. Już 13 lutego będziemy mogli zapoznać się z zupełnie nową stroną internetową Łódź Design Festival. Punktem wyjścia do zmiany identyfikacji wizualnej – nowej strony internetowej i layoutów - były wspólne działania zmierzające do określenia charakteru wizualnego wydarzenia.

- Zaczęliśmy od początku – zadaliśmy sobie pytanie, w jaki sposób chcemy się komunikować i być odbierani przez publiczność festiwalu. W wyniku tych prac powstał zaktualizowany brand book – wyznaczyliśmy logo ŁDF z jego dynamicznym sygnetem jako podstawowy znak, paletę kolorów odpowiadającą wartościom, z którymi jako festiwal się utożsamiamy oraz czytelną typografię. Sprecyzowana została też siatka pod plakaty edycyjne ŁDF, jak i przyjęta kolorystyka, która ma uspójniać poszczególne identyfikacje – wyjaśnia Kasia Ludwisiak, graficzka ŁDF.

Koncepcja identyfikacji ŁDF 2023 sięga do zgeometryzowanej stylistyki art deco, syntetyzując wielokrotność prostych elementów w zbudowanie bardziej złożonej całości. Mnogość i przenikanie się form ma prowadzić wzrok odbiorcy, poprzez różne płaszczyzny i sfery, koncentrując go finalnie na haśle „future”, dzięki umieszczonemu na osi symetrii punktowi zbiegu. Sam układ może przywodzić na myśl scenę z reflektorami lub zasłonami, której głównym aktorem jest sferyczny napis „perfect”. Wybór interpretacji, czy idealna przyszłość jest dopiero przed nami, czy już minęła, zależy wyłącznie od odbiorcy. Inspirowana dawnym stylem kompozycja wybiega w przyszłość dzięki współczesnej, mocnej typografii oraz żywym kolorom.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 18-28 maja 2023.

Źródło: Łódź Design Festival

www.lodzdesign.com

Dodatkowe informacje:

Łódź Design Festival powstał przy udziale Łódzkiego Centrum Wydarzeń i miasta Łódź.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Big Picture wygrywa przetarg na obsługę marki Garnier
Do portfolio klientów beauty agencji Big Picture dołącza Garnier – jeden z największych, globalnych graczy wśród marek kosmetycznych. Współpraca obejmuje szerokie działania komunikacyjne wokół wszystkich trzech kategorii brandu: skin care, hair care i hair color. Wszystkie te obszary łączy Zielona Strategia pt. „Green Beauty”.
Mullenlowe Warsaw wzmocniła kreację i client service
Dział kreacji agencji MullenLowe Warsaw powiększył się o doświadczoną art director Joannę Jurczak oraz team kreatywny, który tworzą Maja Korzeniewska i Zofia Szozda. Agencja wzmocniła także client service, do którego dołączyła Aleksandra Zientara.
Agencja Garden of Words wzmacnia zespół PR
Agencja Garden of Words poszerza zespół PR i zatrudnia Martę Bełzę na stanowisku Head of Reputation Management. Marta Miller awansowała i od teraz jako Head of Corporate odpowiadać będzie za rozwój agencji w zakresie pozyskiwania i prowadzenia projektów z obszaru komunikacji korporacyjnej.
Wśród projektów uchwał na Walne Zgromadzenie znajduje się zmiana firmy spółki na Fabrity Holding S.A. w związku z wiodącym udziałem biznesu software oraz przeglądem opcji strategicznych spółek marketingowych. Zarząd rekomenduje Walnemu Zgromadzeniu wypłatę łącznie 14,5 mln zł dywidendy, co oznacza 6 zł na akcję (2 zł zostało już zaliczkowo...
Pepsi we współpracy z Bedoesem 2115 tworzą nowatorską kampanię
Pepsi, w ramach swojej najnowszej kampanii Pepsi Space, postanawia oddać - tak jak żadna inna marka dotąd - przestrzenie reklamowe młodym. Aktywacja jest odpowiedzią na kreatywne wrzenie w Generacji Z, której przedstawiciele chcą ze swoją twórczą ekspresją trafić do szerszego grona odbiorców. Ambasadorem kampanii jest jeden z najpopularniejszych raperów...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764