logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Logo Białegostoku: Eskadra broni się przed zarzutami o plagiat

   29.12.2008, przeczytano 7860 razy
ilustracjastrzałka
Fragment strony www "Kuriera Porannego"

Mamy do czynienia z plagiatem, który ośmiesza nasze miasto - stwierdzili radni miejskiego klubu PiS na zwołanej obok miejskiej ślizgawki konferencji – czytamy w artykule pt. „PiS: Niech Eskadra odda pieniądze” zamieszczonym na stronach białostockiego „Kuriera Porannego”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/logo-bialegostoku%3A-eskadra-broni-sie-przed-zarzutami-o-plagiat,8310,artykul.html

Tak radni PiS oceniają fakt, że znak graficzny promujący Białystok okazał się bardzo podobny do znaku organizacji gejowskiej z Nowego Jorku.

W związku z tym radni PiS zażądali od miasta konkretnych działań. Po pierwsze domagają się, by prezydent doprowadził do zwrotu przez Grupę Eskadra 524 tys. zł, które miasto wydało na opracowanie obecnego logo i jego promocję wśród mieszkańców Białegostoku – czytamy w „Kurierze”.

Podobieństwo znaków odkryli białostoccy internauci. Autorem nowego logo Białegostoku oraz kampanii promocyjnej "Wschodzący Białystok", skierowanej do mieszkańców miasta, jest krakowska firma Eskadra. Firma ta wygrała też przetarg na opracowanie i przeprowadzenie za ponad 2,7 mln zł zewnętrznej kampanii promocyjnej miasta.


Radni PiS o logo Białegostoku

Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny krakowskiej Eskadry, przyznaje w rozmowie z „Kurierem”, że logo jest, niestety, podobne. Zaraz jednak dodał: „- Przypadkowo. Nie jest plagiatem. Bo my wiemy, co projektowaliśmy. I trwało to kilka miesięcy. W naszym oświadczeniu opublikujemy proces powstawania logotypu i kolejne jego wersje, które były konsultowane z miastem. Będzie można na własne oczy przekonać się, że to całkowicie autorski projekt.”

Tymczasem na forum „Kuriera” internauci cytują wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli Eskadry, wg których projekt realizowany z białostockim magistratem jest największym osiągnięciem Eskadry. „- To nasze sztandarowe dzieło, gdzie konsekwentnie mogliśmy pracować nad tworzeniem marki.”.

28 grudnia w odpowiedzi na artykuł z portalu Gazeta.pl Eskadra opublikowała własne oświadczenie, w którym dowodzi m.in., że „podobieństwo znaku graficznego opracowanego dla Miasta Białystok ze znakiem graficznym używanym w przeszłości przez jedną z nowojorskich organizacji społecznych jest absolutnie przypadkowe i niezamierzone. Motywy graficzne obecne w logotypie promocyjnym Białegostoku występują w wielu różnych znakach graficznych z różnych krajów świata, różnych firm lub instytucji. Najczęściej jest to symbolika związana z ideą wschodzącego słońca. Ta właśnie symbolika wschodzącego słońca znajduje się w logotypie promocyjnym Białegostoku, a nie ma jej w dawnym logotypie wspomnianej organizacji nowojorskiej.”. Na poparcie swych racji Eskadra przedstawia przykłady logotypów bazujących na podobnym pomyśle oraz przykłady znaków funkcjonujących na rynku pomimo wyraźnych podobieństw..

Najnowsze informacje w sprawie logo na stronach Kuriera Porannego: www.poranny.pl
(inf. wł.)

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Kochani Panowie z PiS-u...

Jako grafik projektant z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu również logo i logotypów pozwolę sobie wypowiedzieć się wyrażając swoja opinię w powyższym temacie.

Panowie z PiS, pojęcia o grafice i o projektowaniu nie macie, to chociaż skonsultujcie z niezależnym grafikiem (ze względu na powagę sytuacji - z poważnym grafikiem)swoją ideologię na temat tego logo (logo Białegostoku) i tego jak powstało, jak się tworzy i projektuje ogólnie.

Widziałem w życiu dużo projektów, dużo wzorów, dużo zaprojektowałem, zrobiłem kilka dobrych prac. Projektant ma w głowie wizje, ogląda dookoła inne prace wykonane przez innych projektantów - na ulicy, w gazecie, w internecie - wszędzie. Wystarczy raz spojrzeć na jakiś wzór i zapomnieć o nim, a zostaje on w podświadomości, co później nawet nieświadomie projektant może wykorzystać w swojej pracy. Sam niekiedy odkrywam, że użyłem podobnego stylu do czegoś co faktycznie już gdzieś istnieje i widziałem to kiedyś, lecz o tym zapomniałem - to jest normalne i należy o tym wiedzieć, a jak się nie wie to należy to skonsultować ze specjalistą za nim się kogoś oskarży i stworzy propagandę. A jeśli się nie wie, że tak należy postąpić to proszę do polityki się nie pchać z brakiem kompetencji, bo nikogo to nie obchodzi, że Pan z PiS-u "niechcem" używać tego śmego...z logo.

Samego logotypu nie oceniam, bo to nie moja brocha, z resztą nie wiem jakie są założenia do projektu. Ale powiem, że działania Panów z PiS są nieprofesjonalne, jak całego PiS.

Dla mnie to naciągana próba zrobienia kariery przez młodych "karierowiczów" polityków - bezmyślna i do niczego prowadząca a robiąca dużo szumu - typowy PiS.

Chętnie wysłucham opinii któregoś z Panów z PiS do mojej wypowiedzi.

Czekam i pozdrawiam ciepło

Marcin Uciński
ucincustoms.com

avatar użytkownika
,

zgadzam się z Tobą co do tego że różne obrazy ukrywają się w naszej pamięci itd. jest tylko jedno pytanie czy projektant "popełnił to dzieło" rozmyślnie czy nie ...  

avatar użytkownika
,

kurcze no wygląda na plagiat... ale w takich przypadkach ciężko określić co jest plagiatem a co nie.

avatar użytkownika
,

Mimo wszystko Panowie z PiSu zrobili niepotrzebne zamieszanie, chyba tylko potrzebne sobie...a może to konflikt interesu...nie zarobili Panowie ???

Jeśli tak dbają o swoje miasto to mogli nic nie gadać i nic by nie było a trak to nawet jeśli nie plagiat to smród na całą Polskę, bardziej dla Biełegostoku niż dla Eskadry.

Fakt znak imitujący słońce podobny, lecz jak pisałem JEST TO W TYCH CZASACH MOŻLIWE DO NIEŚWIADOMEGO POWIELENIA.

BTW przecież nie jest to konkurencyjna branża aby robić zamieszanie o plagiat, to dwa światy nie mające ze sobą nic wspólnego, posiadające łudząco podobne elementy znaku. Nie jest to podróba itp.

Wogóle po co to zamieszanie - dla kariery młodych PiS ? Jaki wódz takie plemię.....

Najnowsze w tym dziale

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy...
BGK dopłaci firmom do oprocentowania kredytów
W BGK powstanie specjalny Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii ma trafić w sumie 565 mln zł. Pieniądze z budżetu państwa spłacą część odsetek do kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych. Sejm właśnie zajął się projektem ustawy w tej sprawie.
Poznań 2020

Uchwały krajobrazowe - stan prac: Poznań 2020

Uchwałę intencyjną Poznań podpisał najpóźniej ze wszystkich miast G8: w marcu 2017 roku. Jednak prace nad projektem trwały od początku 2017 roku. Dosyć długo miasto przedstawiało jedynie założenia projektowe. Od maja 2019 roku można zapoznać się z projektem uchwały.
W czerwcu wygasa pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej
Mimo tradycyjnego rozdźwięku między związkowcami a pracodawcami w obliczu pandemii obie strony starają się zgodnie działać w celu uratowania firm, a co za tym idzie, miejsc pracy. – Nalegamy na to, aby już dzisiaj, zanim wejdziemy w III kwartał, jak najszybciej zbudować przepisy, które umożliwią pracownikom i pracodawcom przetrwanie tego najcięższego okresu –...
Przedsiębiorcy negatywnie oceniają kondycję gospodarki i swojego biznesu
Nastroje przedsiębiorców są nieco lepsze niż w połowie kwietnia – wynika z badania Pracodawców RP. Wciąż jednak dominuje pesymizm. Firmy gorzej oceniają przy tym perspektywy gospodarki niż własne położenie. Swoją przyszłość czarno widzą szczególnie najmniejsze przedsiębiorstwa: prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz mikrofirmy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764