logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Logo Szybkiej Kolei Miejskiej - nie chcą profesjonalistów

   23.11.2004, przeczytano 9221 razy

Mamy kolejną kompromitację związaną z projektem logo. Szybka Kolej Miejska w Warszawie ogłosiła konkurs na logo firmy. Nagroda - 500 złotych i "uścisk ręki prezesa" - zakrawa na kpinę w porównaniu z kosztami inwestycji.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/logo-szybkiej-kolei-miejskiej---nie-chca-profesjonalistow,2492,artykul.html

Cytowany przez Rzeczpospolitą Jacek Poniewierski, pełnomocnik zarządu SKM mówi: „Każda firma, która chce się dobrze kojarzyć, potrzebuje dobrego logo. Chcemy zapytać przyszłych użytkowników, jaki znak chcieliby widzieć na pociągach, którymi będą podróżować”

Za projekt i przekazanie praw do logo dla inwestycji wartej kilkadziesiąt milionów złotych, SKM zamierza przyznać gratyfikację w wysokości 500 złotych oraz przekazać podziękowanie od zarządu. Po krytycznych komenatrzach jakie towarzyszyły pojawieniu się komunikatu o konkursie w serwisie Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Szynowej, informacja o konkursie znikła ze strony głównej SSKS, z serwisu usunięto też nadesłane prace.

W tej sytuacji koledzy z grupy dyskusyjnej pl.comp.dtp wsparli ideę powołania niezależnej strony „anty-konkursowej”, na której można zamieszczać i oglądać przygotowane w czynie społecznym projekty. Autorzy prac zamieszczają także informacje o swoich odczuciach. Czytamy tu m.in.: „Oszlałem!!! nie mogę spać ani jeść i wciąż czekam na ogłoszenie wyników. Pieniądze- pal sześć -ale spotkanie z samym Prezesem...Już nie mogę!”

Zarządowi SKM nie dał do myślenia fatalny poziom nadesłanych dotychczas na oficjalny konkurs projektów, co zmusiło organizatorów do przedłużenia terminu składania prac do 21 listopada. Cytowany Jacek Poniewierski ma na to następującą odpowiedź: „Nie chcemy profesjonalistów, którzy jak za logo Warszawy wezmą 180 tys. zł. Zależy nam na twórcach, którzy dziś malują graffiti na murach”.

Wśród komentarzy na stronie SSKS czytamy m.in. : „Lord Finchley chciał naprawić elektryczny kontakt Sam. Prąd go zabił. Słusznie zginął on tak, Bowiem człowiek zamożny, jak chce przeznaczenie, Winien rzemieślnikowi dawać zatrudnienie.”


strona SSKS:
http://www.ssks.org

strona anty-konkursowa:
http://www.super-konkurs-na-logo-dla-szybkiej-kolei-miejskiej.tk/

Na ilustracji fragment strony anty-konkursowej

(inf. wł.)

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Takie rzeczy, jak opisane w artykule, dzieją się w całym naszym pięknym kraju. Nie tak dawno Starostwo w Tarnowskich Górach ogłosiło konkurs na logo ziemi tarnogórskiej. Warunki postawione w regulaminie brzmiały jak z "Misia": logo musiało JEDNOZNACZNIE kojarzyć się z powiatem tarnogórskim, musiało nawiązywać do historii, musiało nawiązywac do heraldyki i musiało nawiązywać do walorów krajobrazowych. Niech mi ktoś spoza Śląska powie: z czym (jednoznacznie) kojarzy mu się ziemia tarnogórska ?! Pomimo tego wpłynęło aż kilkanascie prac, przypominających raczej plon lekcji rysunków z 6 klasy. Wygrał (i skasował 2 tys. zł) autor z Krakowa. Okazało się, że z ziemią tarnogórską, jej heraldyką, historią, zabytkami i walorami krajobrazowymi - jednoznacznie (zdaniem jury) kojarzy się... profil orła z kolorowymi piórami.
No i jak tu komentować to - i pewnie wiele podobnych - co wyprawiają lokalne władze (a okazuje się, że w stolicy również), czyniące się specami od wizualizacji. Tak to już jest w naszym kraju - władza zna się na wszystkim, specjaliści są niepotrzebni. A podejrzewam, że często w takich przedsięwzięciach wygrywa znajomy królika...

avatar użytkownika
,

Czy może ktoś zrzucił sobie te zdjęte projekty? Tak bardzo chciałbym zobaczyć przykład naprawdę złego projektowania :)

avatar użytkownika
,

Proszę bardzo:
news://news.ztm.waw.pl/ztm.binaries
Wątki: "Tak a propos logo.. " (5 listopada 2004 01:27) i "Moja nowa
propozycja logo :)" (10 listopada 2004 18:46).
Szukaj postów organizatora konkursu, prezesa SSKS - w polu "Od" widnieje "SSKS". Inne propozycje z tych wątków również "wybitne".

  

Najnowsze w tym dziale

Nadchodzi najprzyjemniejszy okres w roku – lato. To kolejny sezon, w którym konsumenci będą mieli okazję spróbować unikalnego smaku lodów E.Wedel OH!. Ich promocję wspierać będą wyjątkowe działania marketingowe oraz konkurs z oryginalnymi nagrodami. Zasady są proste – wystarczy ruszyć do sklepu w poszukiwaniu lodów E.Wedel, których...
Dalszy rozwój zespołu PA w SEC Newgate CEE
Nowym Senior Advisorem SEC Newgate CEE został Krzysztof Kępa, ekspert rynku elektro-energetycznego oraz sektora oil&gas. Dwóch kolejnych konsultantów to Piotr Górski, dotychczasowy analityk i redaktor prowadzący Res Publica Nova oraz Szymon Dziewięcki, tegoroczny zwycięzca Young Creative Cannes Lions.
Os3 odpalają Mistrzostwa Polski w Grillowaniu dla marki Duda Nasze Polski
Grillowanie to narodowy sport Polaków. W tej dziedzinie realizują się wszyscy, jak Polska długa i szeroka. Już niedługo dowiemy się kto zostanie Mistrzem Polski w Grillowaniu. Rusza najgorętsze wydarzenie sezonu grillowego w naszym kraju. Fani rywalizacji i niepowtarzalnych smaków już czują w powietrzu aromat, którego nie da się pomylić z niczym innym.
Agencja Webtalk wzmacnia Dział Mediów – do zespołu dołącza Wojciech Dworzyński
WebTalk, agencja oferująca rozwiązania full service digital, zatrudniła kolejnego specjalistę z wieloletnim doświadczeniem. Wojciech Dworzyński, który dołączył do zespołu na stanowisku Digital Media & Performance Director, odpowiada za dalszy rozwój działu mediów i jego kompetencji.
Sinajet 1007MT w drukarni Fastgraw
Firma Grafmasz zainstalowała kolejny ploter tnąco-bigujący 1007 MT. W pierwszym kwartale 2022 roku wdrożenie nastąpiło w drukarni FastGRAW w Zamościu, z którą Grafmasz współpracuje od wielu lat. Firma użytkowała dotychczas między innymi, krajarkę Grafmasz i inne urządzenia introligatorskie. FastGRAW oferuje druk cyfrowy, offsetowy, sublimację oraz wiele innych...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764