logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Logo województwa pomorskiego: 90 tys. zł bez konkursu. Autor: Andrzej Pągowski

   15.04.2015, przeczytano 9149 razy
ilustracjastrzałka

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zaprezentował nowe logo promocyjne województwa. Koszt jego zaprojektowania wyniósł 90 tys. zł. Według autora - Andrzeja Pągowskiego - jego stworzenie wymagało ponad pół roku pracy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/logo-wojewodztwa-pomorskiego%3A-90-tys.-zl-bez-konkursu.-autor%3A-andrzej-pagowski,24552,artykul.html

Nową strategię promocji regionu wraz z nowym znakiem, mającym stanowić podstawę dla promocji gospodarczej, zarówno w kraju jak i za granicą, zaprezentowano podczas konferencji, która odbyła się 15 kwietnia 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

W komunikacie Urzędu czytamy, że podstawową ideą przedstawionej strategii promocji regionu jest potrzeba budowania marki terytorialnej. Autorzy komunikatu dostrzegają, że "budowa wizerunku Pomorskiego jest zadaniem kompleksowym, znacznie trudniejszym niż budowanie marki produktowej, usługowej, marki korporacyjnej czy choćby marki miasta. Obejmuje szereg bardzo zróżnicowanych aspektów i dziedzin życia związanych z danym regionem, odnosi się do historii, kultury, stylu życia i mentalności mieszkańców, gospodarki i biznesu, turystki, specyfiki architektonicznej i atrakcyjności miejscowości, a także aspektów związanych z naturą, krajobrazem oraz klimatem."

- Strategicznym wyzwaniem dla stworzenia marki regionalnej jest znalezienie jednego, spójnego i wyróżniającego województwo pomorskie przesłania, które powinno się dać łatwo utrwalić w pamięci potencjalnych odbiorców i zachęcić ich do zainteresowania danym regionem w kontekście swoich potrzeb (turystycznych, biznesowych, edukacyjnych, itd.) – mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Według urzędników, województwo pomorskie charakteryzuje się ponadprzeciętną ilością atrybutów wskazujących na wysoki poziom życia w regionie. Do najważniejszych zaliczono: atrakcyjne, nadmorskie położenie, walory przyrodnicze, złożoną historię z duchem wolności w tle, dynamiczną, zdywersyfikowaną gospodarkę, najatrakcyjniejsze walory turystyczne, najlepsze warunki do życia, czy najbardziej zadowolone z życia społeczeństwo w Polsce. Dlatego też kluczowym przesłaniem dla regionu ma się stać „pełnia życia", umożliwiająca spełnienie potrzeby samorealizacji,  życia w harmonii, pokonywania barier, zachowania równowagi między pracą, karierą a czasem wolnym dla na realizację pasji i zainteresowań, dążenie do podniesienia jakości życia, rozwoju zawodowego i osobistego.

- Dla zwizualizowania tego przesłania powstał znak promocyjny, dla którego inspiracją było szukanie uniwersalnych, prostych skojarzeń i symboli związanych z atrakcyjnością, radością życia, energią, czyli wartościami reprezentującymi Pomorskie. Tak narodził się wyjątkowy, o malarskich charakterze, znak „! Pomorskie" – dodaje Ryszard Świlski.

Tyle urzędnicy. A co na to specjaliści z branży? Według informacji Gazety Wyborczej, nowe logo nie zostało wyłonione w konkursie. - Na pewno niesie jakąś informację, jednak nie mogę się jej doszukać - komentuje cytowana przez GW Magdalena Pawłowska, właścicielka agencji marketingu i PR. - Dobrym testem dla logo jest ułożenie go w towarzystwie innych, tak jak często bywa to na plakatach i innych nośnikach promocji, jeśli logo jest widoczne, zauważalne, to bardzo dobrze. W przypadku logo Pomorskiego czerwona kropka jest najmocniejszym elementem - zauważa Pawłowska.

Ze znaku zadowolony jest natomiast autor - Andrzej Pągowski, który podkreśla fakt celowego umieszczenia wykrzyknika przed hasłem: - Specjalnie ten wykrzyknik, ten zachwyt, zainteresowanie nad Pomorskiem jest na początku - wyjaśnia na łamach Gazety Wyborczej znany polski grafik, według którego stworzenie koncepcji poprzedziła ponad półroczna praca analityczna.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gazeta Wyborcza

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Świat się kończy. Sie narobił jak ten Kusy w Wilkowyjach. Ten znak jest rzeczywiście wyjątkowy. Wypieprzyli 90k w piach.

avatar użytkownika
,

W porównaniu z logo WP (http://www.signs.pl/znak-promocyjny-wojska-polskiego-za-22-tys.-zl...,9359,artykul.html) stawka poszła w górę - ale w sumie nic zaskakującego w tej informacji nie ma. Przeciwnie...  

avatar użytkownika
,

Najważniejsze, że ze swojej pracy jest zadowolony jej stwórca. A i kasa się zgadza...  

avatar użytkownika
,

Co do kasy to serwis natemat.pl przytacza wypowiedź autora, który stwierdza że nie wie skąd w danych urzędu te 90 tysięcy bo on na pewno tyle nie zainkasował...  

avatar użytkownika
,

Pewnie, że nie tyle. Zainkasował 90 plus VAT ;).  

,

Bardzo ładny rysunek znaku pisarskiego, zaliczanego w grupie znaków interpunkcyjnych do podgrupy znaków emocji.
Naprawdę bardzo ładny.

Pan Pągowski jest zdolnym projektantem.

avatar użytkownika
,

Pierwszy raz wypada nam się zgodzić z Twoim komentarzem. Na naszym profilu na fejsie koledzy usiłują doścignąć to dokonanie - ale widać że odpadają w przedbiegach. Jednak praca analityczna daje efekty nie do podrobienia.  

,

Zwróć uwagę, że ten co na fejsie próbuje, tylko naśladuje to, co Pągowski wymyślił.
To jest praca odtwórcza.

Czy wymyśliłby od zera, gdyby dostał takie zadanie?
  

avatar użytkownika
,

Po półrocznej pracy analitycznej - wywiadach, rozmowach, na które powołuje się pan Pągowski - może...  

,

Może więc krytyk powinien ukierunkować swoje wysiłki na nowe zadanie, takie, w którym będzie mógł błysnąć kreatywnością, zamiast marnować czas na kopiowanie tego co już jest, bo ktoś wymyślił.

Jest tyle podmiotów pożytku publicznego, które mogłyby na tym skorzystać.
  

avatar użytkownika
,

Masz na myśli krytyka na fejsie?  

,

Mam na myśli tego, którego przywołałeś.   

avatar użytkownika
,

Jasny gwint - znowu wypada się zgodzić. Dowodzenie, że uzyskanie analogicznego rysunku znaku zajmuje 5 minut w takim czy innym paincie to oczywiście demagogia. Chociaż zawsze warto się zastanowić czy taki dowód nie stanowi zarazem sugestii, że w takim logo nie ma tak na prawdę nic więcej prócz pierdnięcia kursorem paincie. Bo wówczas zmienia to całkowicie ocenę takiego wystąpienia...  

,

Paradoksalnie, łatwość odtworzenia jest zaletą znaku, nie wadą.
Bowiem łatwość odtworzenia wynika z innej cechy dobrego znaku, mianowicie łatwości zapamiętywania.

Nie rzucałbym też pochopnie na szalę argumentu w postaci czasu koniecznego na opracowanie.
Zgodnie z krążącym po sieci obrazkiem, koszt projektu nie wynika jedynie z czasu nań poświęconego, ale z sumy wiedzy, doświadczeń, umiejętności i wykształcenia zespołu projektowego. A to liczy się zwykle w latach i przekłada na stawki.

  

avatar użytkownika
,

Prawda prawda - wszystko prawda.Tyle że na koniec to wszystko powinno się przełożyć na efekt jeśli jest cokolwiek warte.  

,

Suygerujesz, że logo powinno zwrócić się w pierwszym tygodniu funkcjonowania, bo inaczej jest... niedobre?
A sam fakt, że nie zwróciło się w pierwszym tygodniu uprawnia do wieszania psów na autorze?


  

avatar użytkownika
,

O czym Ty mówisz? Co to znaczy, że "logo się zwróciło"?   

,

Co to znaczy "to wszystko powinno się przełożyć na efekt jeśli jest cokolwiek warte"?  

avatar użytkownika
,

To znaczy że znak powinien być po prostu przyzwoitej jakości.  

,

Wg jakich kryteriów oceniana jest jakość znaku?
Kto tę jakość ocenia?
Internauci, eksperci z łapanki, konkurencja?
  

avatar użytkownika
,

Redakcja.  

,

Najwyraźniej Ci, którzy za ten znak zapłacili, uznali, że jego jakość jest na oczekiwanym poziomie.

Przypomnę tylko, że podobne harce internautów odbyły się przy okazji zmiany logo Allegro, PZU, by tylko te duże wspomnieć.
A jak Włosi skasowali żubra to była niemal rewolucja.


  

avatar użytkownika
,

A kto zapłacił Twoim zdaniem? Urzędnicy?? Nie - to po pierwsze mieszkańcy województwa zapłacili, a po drugie my wszyscy zapłaciliśmy, bo budżety wojewódzkie wspomagane są przez budżet centralny. Dlatego samozadowolenie lokalnych urzędników nie ma żadnego znaczenia dla oceny jakości pracy i sensowności wydania na nią publicznych pieniędzy. Urzędnicy nie zamówili tego logo na własne potrzeby i nie oni poniosą konsekwencje jego zawstydzającej jakości.  

,

Więc rozlicz urzędników, zamiast bić pianę.

Podpierając się majestatem Signs zażądaj wyjaśnień, komisji śledczej, ukarania winnych.
  

avatar użytkownika
,

Rozliczamy publikując informacje i opinie. Taka jest rola i kompetencje mediów.   

,

Pies szczeka a karawana jedzie dalej.  

avatar użytkownika
,

Niektórzy może by i chcieli by tak było ale niestety nie jest. Bezmyślność, niekompetencję i marnowanie publicznych pieniędzy trzeba ujawniać i oceniać, a wbrew temu co może Ci się wydawać, jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania takich sytuacji. Bywa znacznie skuteczniejszy niż prokuratorzy i komisje śledcze. Dlatego pozwól, że pozostaniemy przy swojej roli, nawet jeśli niską ją cenisz.   

,

Ja widzę w tym raczej sposób na dodatkowe kliki aniżeli walkę z bylejakością projektową.

Ale ja się nie znam.
  

avatar użytkownika
,

Najlepsze media to takie, które nie mają odbiorców - wówczas nie ma takich obaw.  

,

Najlepsze media nie podają w tytułach KŁAMSTW.

A te kiepskie muszą się brzydko chwytać, żeby kliki się zgadzały.
Chciałbym, żeby Pągowski przeczołgał tych, którzy mu zarzucali w publikacjach ile rzekomo wziął za logo. Do zbanktrutowania najlepiej.

Bo branżowe tabloidy nie są potrzebne.
  

avatar użytkownika
,

Który to paskudny tabloid branżowy napisał w tytule, ile pan Pągowski wziął za logo? Zaraz razem z Tobą skopiemy im tyłki - do zbankrutowania!  

avatar użytkownika
,

Nie zazdroszczę Panu Pągowskiemu - pół roku ciężkiej harówy za nędzne 90k i jeszcze ludziska potrafią napisać jakiś nieprzychylny komentarz (czytałem na innym portalu). Ludzie to świnie.

avatar użytkownika
,

Dobrze że u nas wszystkim się podoba (nie licząc tych kolegów na fejsie).  

,

Zwykle łatwiej jest odtworzyć to, co ktoś inny narysował, niż narysować od podstaw.
Stąd pewnie natłok krytycznych opinii zazdrośników, którzy zrobiliby kopię w 5 minut w Paintcie, ale narysowania od zera nie podjęliby się.
  

avatar użytkownika
,

Na szczęście, inspiracją dla autora mogły być dziesiątki podobnych znaków miast, miasteczek, wsi i regionów, bo inaczej to chłop by się wykończył.

  

,

Zmęczyć się zmęczy, ale będzie miał za co w kurortach pobyczyć.  

avatar użytkownika
,

Tak, bo najłatwiej się wydaje cudze pieniądze.
W normalnych, rynkowych warunkach taki obrazek byłoby trudno sprzedać za więcej niż 600zł. Bo nie ma w nim niczego nowatorskiego. A czy to jest wykrzyknik, słonko, czy amonit, to nie ma wielkiego znaczenia - wystarczy kwadrans na zastanowienie co charakteryzuje dany region i można złapać właściwy trop. Od podobnych realizacji internet pęka w szwach.
Uważam, że Pan Pągowski powinien się skupić na plakatach, bo wychodzą mu znacznie lepiej. Logo mi się nie podoba.
No i się zdemaskowałem :)
  

,

"wystarczy kwadrans na zastanowienie co charakteryzuje dany region i można złapać właściwy trop. Od podobnych realizacji internet pęka w szwach."

Aż dziw bierze, że mając na wyciągnięcie ręki taką receptę, firmy przepłacają usługi jakichś specjalistów, którzy tracą miesiące na żmudne analizy, badania, próbne wydruki, testy i takie tam brednie.

15 minut na resercz, złapać właściwy trop i gotowe.

  

avatar użytkownika
,

Pewną podpowiedzią wydaje się być informacja, że logo wybrano bez konkursu - a więc w jakimś sensie bez konieczności podejmowania decyzji. Być może jest tak, że urzędnicy mający problem kompetencyjny w wypadku konieczności oceny prac takich jak projekt logo, uciekają przed koniecznością oceny i odpowiedzialnością zasłaniając się znanym nazwiskiem wykonawcy?  

,

Jeśli urzędnicy mają problem, należy rozliczyć urzędników, nie projektanta.
  

avatar użytkownika
,

Za ten pasztet odpowiadają i urzędnicy i projektant, więc rozliczać należy wszystkich, którzy się w zmarnowanie tych 90 tysięcy umoczyli. Takich znaków promujących regiony turystyczne, które powstały w wyniku bicia pseudonaukowej piany podsumowanego przekazem typu "pełnia życia" powstały faktycznie tony i spora część z nich opiera się na pomyśle użycia odręcznej pisanki plus maźnięcie pędzla, co ma rzekomo sugerować żywiołowość, energię, świeżość itp..

To co pokazał pan Pągowski nie jest może wprost plagiatem konkretnego rozwiązania, ale oparte jest na pomyśle tak zgranym i zszarganym już od lat 90-tych, że nie zasługuje to nawet na wzruszenie ramionami. Po prostu - pozostaje niezauważone. W dodatku plastycznie, kompozycyjnie - zwyczajnie nie istnieje, koncepcja nie została nawet poprawnie wcielona w życie, bo znak nie wzniósł się ponad poziom oczywistego i banalnego napisu. Nie uzyskał własnych, niepowtarzalnych cech i charakterystycznego rysunku. Łatwość odtworzenia go ma się nijak do jego siły i zdolności do bycia zapamiętanym i rozpoznanym. A co najgorsze - te wypracowane mozolnie tezy na temat Pomorskiego, które Urząd chciał w znaku przekazać, gdzieś się po wielomiesięcznej drodze zgubiły. Gdzie one są? Jakie ten znak niesie skojarzenia i przekaz?
  

,

Zaiste dziwne jest, że tak zgrany motyw, budzi takie emocje w krytyka(nta)ch.  

,

A krytykantom polecam pod ocenę znak Blaupunkt.
Tu dopiero doszło do przekrętu. Facet zrobił niebieską kropkę i zgarnął kupę hajsu. Cwaniak nad cwaniaki.
  

avatar użytkownika
,

Dobry przykład. Nie tylko banalna koncepcja (zapewne nie wymagała pół roku prac analitycznych), ale do tego zwykłe liternictwo z katalogu Lettraseta czy Mecanormy. I... - i jest! Siedzi! Działa! Kto raz zobaczył - rozpozna, będzie kojarzył, ma w głowie wyobrażenie na temat cech tej marki.

I tym różni się dobre logo od logo Pomorskiego.
  

,

Porównujesz znak obecny w pamięci ludzi od wielu lat, ze znakiem ktróry ma raptem kilka dni. To powszechny błąd.

Nowy znak musi znaleźć drogę do świadomości ludzi a potem w tejże pozostać. A do tego niezbędne są inne, pozagraficzne działania i... czas.


  

avatar użytkownika
,

Jeśli znak nie ma odpowiedniego potencjału, nic mu nie pomoże - żadne nakłady finansowe i czasowe. Dobrym przykładem jest Coca-Cola i Pepsi. Ta pierwsza trwa przy swoim tradycyjnym znaku i dobrze na tym wychodzi. Druga marka męczy się i zmienia logo co kilka lat, bo choć inwestuje w kolejne wersje olbrzymie środki i wspiera je najrozmaitszymi działaniami - efekt jest blady w porównaniu z siłą znaku Coca-Cola.  

,

Wracamy do punktu wyjścia.
Oceniasz potencjał wg własnych, subiektywnych kryteriów, w dodatku niejawnych.

Pamiętam czytałem podobne opinie przy PZU, a potem znafcy je odszczekiwali.
Widzę, teraz podobne postawy przy znaku UMK, za kilka miesięcy pewnie będą szczekać znowu.
  

avatar użytkownika
,

Trudno powiedzieć o jakich znawcach mówisz i co takiego odszczekiwali - ale z całą pewnością nie ma to absolutnie żadnego związku z dyskusją o jakości logo pomorskiego.  

,

Oczywiście, że ma.
Nawet zarzuty są podobne - brzydkie, drogie i w ogóle to skandal, że ktoś za to zapłacił.
  

brak ikonki
,

Jeżeli możecie zerknijcie na logo świętokrzyskiego a wnioski każdy wyciągnie swoje  

avatar użytkownika
,

@gerardi: dobry pomysł na linię obrony przed sądem. "Wysoki sądzie, czy zarzuty wobec mnie nie są podobne do tych jakie postawiono 10 lat temu Zdzisławowi B., który wówczas został uniewinniony? To przecież znaczy że i ja jestem niewinny, no nie?!"  

avatar użytkownika
,

@trzykropki: nie trzeba szukać aż tak daleko - tutaj jest oparty na tej samej zasadzie stylistycznej (pisanka+odręczne maźnięcie) znak województwa kujawsko-pomorskiego: http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/zdjecie/logo-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego-114671 - ten przynajmniej ma w sobie minimum czegoś co angażuje szare komórki prowokując do jakichś interpretacji, choć ich trafność pozostaje wątpliwa.  

,

A ujak obronisz publikację w Signs, wobec oświadczenia UM?

----
Małgorzata Pisarewicz
Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego

90 tysięcy złotych, nie jest kwotą jaką Urząd Marszałkowski zapłacił za
sam projekt logo. W tę kwotę wliczone jest przede wszystkim opracowanie
strategii marki regionalnej, a także m.in. konsultacje, warsztaty,
prezentacje oraz spotkania z osobami, które mają duże znaczenie w
regionie. Są to zarówno przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki, biznesu,
izb gospodarczych, samorządowcy, jak i studenci
----

Wychodzi na to, że wprowadziliście czytelników w błąd publikując niesprawdzone i nieprawdziwe informacje, stawiające projektanta w niekorzystnym świetle.


  

avatar użytkownika
,

Nie udało Ci się - o tych zastrzeżeniach piszemy w komentarzu nieco wyżej.  

avatar użytkownika
,

@Gerarrdi
Nowy znak znalazł drogę do świadomości... memy już są, ale ich nie przytoczę, bo są po prostu obrzydliwe...
  

,

Nie interesuje mnie co w jakim komentazrzu piszesz.

Umieściłeś w tytule artukułu KŁAMSTWO. Jako naczelnego stawia Cię to w bardzo złym świetle.

  

avatar użytkownika
,

W którym miejscu?  

avatar użytkownika
,

Pągowski wielkie nazwisko - prawie pomnik. Jak można skrytykować jego "dzieło"? Jednak dla mnie jest to kolejne bezsensowne topienie publicznych pieniędzy. Ale jaka piękna legenda została do tego dopisana - uczmy się.

brak ikonki
,

"półroczna praca analityczna" ... brzmi to co najmniej jakby chciał się usprawiedliwić z nakładu pracy - a przecież artystów się nie rozlicza godzinowo ...

Zgadzam się z mmreklama - uczmy się sprzedać.

,

Pągowski to dyżurny kibic Platformy Obywatelskiej. Jak widać powyżej nie bez przyczyny i nie bezinteresownie.

,

Zdajesz sobie sprawę, że twój komentarz nosi znamiona pomówienia o korupcję?  

avatar użytkownika
,

Kolego nad-interpretujesz :). Twoje komentarze noszą znamiona hejterstwa i jakoś musimy z tym żyć ;).  

,

To nie są komentarze tylko opinie.
I nie są hejterskie tylko sarkastyczne.
  

avatar użytkownika
,

To może zakwestionowany przez Ciebie komentarz nie był komentarzem tylko opinią, w dodatku sarkastyczną?  

avatar użytkownika
,

Abstrahując od jakości tego znaku, nikt nie poruszył jednego problemu - technicznego. Jak wykonać literę podświetlaną zachowując cechy tego logotypu?

avatar użytkownika
,

Chodzi mi oczywiście o wykrzyknik.  

avatar użytkownika
,

Ten wykrzyknik powinien być opracowany (teoretycznie i praktycznie) w CI  

avatar użytkownika
,

Zakładam, że autor być może jakoś uprości znak. Sam jestem ciekawy.  

avatar użytkownika
,

Założę się, że znajdzie się ktoś kto podświetli ten wykrzyknik za 270 tysięcy złotych po rocznej ciężkiej pracy.  

,

Wykrzyknik dlatego, bo logo miało być krzykliwe ?

avatar użytkownika
,

pxl666 (y)  

avatar użytkownika
,

Witam wszystkich biorących udział w tej gorącej dyskusji.... :-))
Tak po lekturze wywnioskowałam, że ubodło Was te 90 tyś. I że ARTYSTA - bo takim jest, się nie "wysilił". Wiec co do gaży - nie zazdroście koledze, że wyrwał te pieniądze i rownież cencie swoją pracę twórczą. Wysiłek natomiast jest taki, jaki jest potrzebny do wykonania danej pracy. Jeśli podejmujecie sie podobnych wyzwań to zdajecie sobie sprawę iż tak jest. I nie ważne czy machnął logotyp w pięć minut po półrocznej labie i oczekiwaniu na wenę.
  

Najnowsze w tym dziale

UM wygrywa przetarg H&M
UM poszerza portfolio swoich regionalnych klientów przejmując obsługę H&M na 20 europejskich rynkach
Rozmowy o problemach emocjonalnych w kampanii „Każdy zasługuje na słuchacza.”
Havas Warsaw rozpoczyna akcję, w której zachęca osoby będące w kryzysie emocjonalnym, aby otworzyły się i porozmawiały z kimś o swoich problemach. Kampania wystartowała z hasłem ,,Każdy zasługuje na słuchacza”, bo niezależnie od tego, czy jesteś gwiazdą muzyki, czy zwykłym nastolatkiem, w trudnych chwilach potrzebny jest ktoś, kto Cię zauważy i wysłucha. Inicjatywę...
New Balance inspiruje i pokazuje, że każdy jest biegaczem
To proste. Jeśli biegasz, jesteś biegaczem, a jedyny słuszny styl biegania, to Twój własny. Taka jest idea najnowszej globalnej kampanii ‘Run Your Way’ przygotowanej przez New Balance. Z inspiracji i nawiązując do globalnej kampanii marka w Polsce postanowiła przybliżyć sylwetki lokalnych biegaczy, z których każdy biega z innego powodu i inaczej postrzega...
Sony wprowadza nowy, pełnoklatkowy aparat ZV E1 — narzędzie dla wideoblogerów
Firma Sony wprowadza na rynek nowy aparat z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu i wymiennymi obiektywami ZV-E1, przeznaczony dla autorów wideoblogów, którzy pragną tworzyć lepsze materiały. Ten nowy, zaawansowany technologicznie model plasuje się na szczycie gamy aparatów Sony do vlogowania. Współpracuje z wymiennymi obiektywami Sony z mocowaniem typu...
LG prezentuje pierwszy projektor digital signage
Nowy LG ProBeam, zaprojektowany do różnych przestrzeni, wyświetla nawet 300‑calowe obrazy w rozdzielczości 4K o szczytowej jasności 7000 ANSI lumenów
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764