logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Majówka z fotografią: Znamy wszystkich zwycięzców Sony World Photography Awards 2019

   03.05.2019, przeczytano 1969 razy
strzałkistrzałka
Bubble Up! / The Normals Pol Kurucz, Francja
ZOBACZ GALERIĘ

17 kwietnia 2019 r. ogłoszono zwycięzców organizowanego przez World Photography Organisation konkursu Sony World Photography Awards 2019. Główną nagrodę — tytuł Fotografa Roku i 25 tysięcy dolarów — otrzymał na uroczystej gali w Londynie włoski artysta Federico Borella za serię zdjęć zatytułowaną Five Degrees (Pięć stopni).Jury doceniło jego wrażliwość, techniczną doskonałość i sposób wykorzystania sztuki dla zwrócenia uwagi na globalny problem. Wszystkie nagrodzone prace można już oglądać w naszej Galerii. 


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/majowka-z-fotografia%3A-znamy-wszystkich-zwyciezcow-sony-world-photography-awards-2019,382286,artykul.html

Federico Borella został wybrany spośród dziesięciorga zwycięzców kategorii tematycznych konkursu profesjonalnego, których nazwiska również zostały ogłoszone na gali, razem ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc w każdej z kategorii. Na uroczystości w Londynie ogłoszono także zwycięzców konkursu otwartego (nagrody za najlepsze pojedyncze zdjęcie), młodzieżowego i studenckiego. Nagrodę Za wybitny wkład w fotografię odebrał jej tegoroczny laureat Nadav Kander. Wszyscy zwycięzcy otrzymali najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, a ich prace opublikowano w księdze laureatów konkursu i zaprezentowano na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w londyńskim Somerset House.

Jurorzy chwalili tegorocznych laureatów za umiejętność wyrażania i interpretacji spraw dotyczących ludzkiego życia i globalnych problemów. Mike Trow, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego, mówi, że tegoroczne zgłoszenia „wywołały wiele dyskusji i głębokie zainteresowanie jurorów”. Jego zdaniem prace „przekraczały granice fotografii, stanowiąc wyzwanie dla percepcji widza”.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards należy do największych i najbardziej prestiżowych imprez tego rodzaju na świecie. Na 12. edycję fotografowie ze 195 krajów i terytoriów zgłosili rekordową liczbę 326 997 prac, wśród których znalazły się najwybitniejsze światowe fotografie z ubiegłego roku.

Fotograf Roku — Federico Borella, Włochy

Autorem projektu Five Degrees (Pięć stopni) jest 35-letni włoski fotograf mieszkający w Bolonii — Federico Borella. Borella ukończył studia w dziedzinie literatury klasycznej, ma również tytuł magistra fotoreportażu. Obecnie od dziesięciu lat jest fotoreporterem-freelancerem, a jego zdjęcia publikowane są w wielu krajach. Prowadzi także kursy fotografii i fotoreportażu.

Seria Five Degrees (Pięć stopni) ukazuje zjawisko samobójstw mężczyzn w stanie Tamilnadu na południu Indii — regionie dotkniętym przez najgorszą suszę od 140 lat. Borella zainteresował się badaniami naukowców z uniwersytetu w Berkeley, którzy znaleźli korelację pomiędzy zmianami klimatu a zwiększoną liczbą samobójstw wśród indyjskich rolników. Fotograf ukazuje wpływ zmian klimatu na ten głównie rolniczy region Indii i zamieszkujących go ludzi poprzez mieszankę zdjęć ukazujących gospodarstwa rolne, pamiątki po zmarłych rolnikach i portrety ich bliskich.

Globalne ocieplenie coraz szybciej zmienia obraz życia na Ziemi, zwłaszcza w jej najbiedniejszych, rozwijających się regionach — komentuje Mike Trow — Dlatego prace artystów takich jak Federico Borella są bardzo potrzebne.

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

Wymienieni poniżej artyści zostali wyróżnieni przez jury złożone z ekspertów w dziedzinie fotografii za znakomite umiejętności fotograficzne i profesjonalizm. Nagradzano serie składające się z 5 do 10 zdjęć w dziesięciu kategoriach tematycznych:

Architektura: Zwycięzca: Stephan Zirwes (Niemcy) za serię Cut Outs — Pools 2018 (Wycinanki — baseny 2018)
2. Miejsce: Tuomas Uusheimo (Finlandia) / 3. miejsce: Peter Franck (Niemcy)

Zadanie: Zwycięzca: Rebecca Fertinel (Belgia) za serię Ubuntu — I Am Because We Are (Ubuntu — jestem, ponieważ jesteśmy)
2. miejsce: Christina Stohn (Niemcy) / 3. miejsce: Edward Thompson (Wielka Brytania)

Kreatywność: Zwycięzca: Marinka Masséus (Holandia) za serię Chosen [not] to be (Wybrani aby [nie] być)
2. miejsce: Leah Schretenthaler (USA) / 3. miejsce Pol Kurucz (Francja)

Odkrycie: Zwycięzcy: Jean-Marc Caimi i Valentina Piccinni (Włochy) za serię Güle Güle (Do widzenia)
2. miejsce: Boyuan Zhang (Chiny kontynentalne) / 3. miejsce: Karina Bikbulatova (Rosja)

Dokument: Zwycięzca: Federico Borella (Włochy) za serię Five Degrees (Pięć stopni)
2. miejsce: Brent Stirton (RPA) / 3. miejsce: Mustafa Hassona (Palestyna)

Krajobraz: Zwycięzca: Yan Wang Preston (Wielka Brytania) za serię To the South of the Colourful Clouds (Na południe od kolorowych chmur)
2. miejsce: Marco Kesseler (Wielka Brytania) / 3. miejsce: Kieran Dodds (Wielka Brytania)

Świat natury i dzika przyroda: Zwycięzca: Jasper Doest (Holandia) za serię Meet Bob (Poznajcie Boba)
2. miejsce: Christian Vizl (Meksyk) / 3. miejsce: Maela Ohana (Francja)

Portret: Zwycięzca: Álvaro Laiz (Hiszpania) za serię The Edge (Krawędź)
2. miejsce: Massimo Giovannini (Włochy) / 3. miejsce: Laetitia Vançon (Francja)

Sport: Zwycięzca: Alessandro Grassani (Włochy) za serię Boxing Against Violence: The Female Boxers Of Goma (Boks przeciwko przemocy: kobiety-bokserki z Goma)
2. miejsce: Kohei Ueno (Japonia) / 3. miejsce Thomas Nielsen (Dania)

Martwa natura: Zwycięzcy: Nicolas Gaspardel i Pauline Baert (Francja) za serię Yuck (Fuj!)
2. miejsce: Yiming Zhang (Chiny kontynentalne) / 3. miejsce: Cletus Nelson Nwadike (Szwecja)

Fotograf Roku w konkursie otwartym — Christy Lee Rogers (USA)

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Zwycięskie prace wybierane są ze względu na zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Spośród dziesięciorga zwycięzców kategorii konkursu otwartego za autorkę najbardziej poruszającego pojedynczego zdjęcia uznano pochodzącą z Hawajów, a pracującą w Nashville fotograf Christy Lee Rogers — i to ona właśnie otrzymała tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym za zdjęcie zatytułowane Harmony (Harmonia). Nagroda związana z tym tytułem wynosi 5 tysięcy dolarów. Prace Rogers wystawiane są na całym świecie, a charakterystyczną cechą jej twórczości jest wykorzystanie w fotografii wody i światła w celu tworzenia wyjątkowych, dramatycznych ujęć.

Harmony to obraz z serii zatytułowanej Muses (Muzy), zainspirowanej pięknem i delikatnością rodzaju ludzkiego. Rogers użyła w tym zdjęciu kontrastu światła i ciemności, koloru, ruchu i unoszących się pod wodą ludzkich ciał, by wykreować eteryczną scenę przypominającą nieco barokowe obrazy.

— To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałam doceniona jako fotograf — mówi autorka zdjęcia. — Przez wiele lat uważano mnie raczej za malarkę albo przedstawicielkę jakiejś innej dyscypliny sztuki. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam stać się częścią fotograficznej wspólnoty i zdobyć tę wspaniałą nagrodę!

Fotograf Roku w konkursie młodzieżowym — Zelle Westfall (USA), 18 lat

Mieszkająca w Atlancie amerykańska uczennica Zelle Westfall została nagrodzona za zdjęcie zatytułowane Abuot, poruszający obraz z kategorii „Różnorodność”. — Abuot jest moją koleżanką ze szkoły — wyjaśnia Westfall — i jedną z najzabawniejszych osób, jakie znam. W dzisiejszym świecie, w którym taką furorę robią kosmetyki wybielające skórę, a media zalewa fala dyskryminacji ze względu na kolor, chciałam pokazać piękno ciemnoskórych kobiet, które często słyszą, że są „zbyt ciemne”. W konkursie młodzieżowym mogły brać udział osoby w wieku od 12 do 19 lat.

Fotograf Roku w konkursie studenckim — Sergi Villanueva (Hiszpania), Universidad Jaume I, 25 lat

Sergi Villanueva, student z Walencji, został uznany przez jurorów za Fotografa Roku w konkursie studenckim. Jest autorem serii zdjęć zatytułowanej La Terreta, będącej sugestywnym portretem jego rodzinnych terenów. Fotografie ukazują uprawę sadów pomarańczowych i zbiory owoców.Villanueva reprezentował Universidad Jaume I. Jego uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 30 tysięcy euro.

Nagroda za wybitny wkład w fotografię — Nadav Kander

Pracujący w Londynie Nadav Kadar, uznany współczesny fotograf, uważany jest za jednego z najważniejszych artystów swojego pokolenia. Jego prace obejmują różne gatunki — od nastrojowych krajobrazów po portrety celebrytów. Jurorzy SWPA docenili jego wszechstronny, znaczący i przemyślany wkład w tę dziedzinę sztuki.

Końcowa informacja o zwycięzcach całej tegorocznej edycji konkursu stanowi uzupełnienie marcowego komunikatu z nazwiskami dziesięciorga zwycięzców kategorii otwartych oraz 62 zdobywców nagród National Award. Wszystkie zwycięskie, finałowe i wyróżnione zdjęcia można oglądać od 18 kwietnia do 6 maja w londyńskim Somerset House na wystawie Sony World Photography Awards 2019, a następnie na ruchomych wystawach na całym świecie. www.worldphoto.org/2019exhibition

  • Prace nagrodzone wcześniej w konkursie otwartnym i konkursie National Awards można oglądać w naszej Galerii

Źródło: Sony, World Photography Organisation

Galeria: Sony World Photography Awards 2019: Konkurs profesjonalny, młodzieżowy i studencki

Dodatkowe informacje:

Sony World Photography Awards
Celem konkursu Sony World Photography Awards jest stworzenie platformy stymulującej stały rozwój kultury fotograficznej. Służy temu wyróżnianie wielkich osiągnięć w rozwoju fotografii nagrodą Za wybitny wkład w fotografię oraz wyszukiwanie i promowanie nowych talentów — wśród zawodowców, amatorów, młodzieży i studentów. Firma Sony z zaangażowaniem wspiera fotografię na całym świecie. Przejawem tego jest nie tylko sam konkurs, lecz także program grantów, w ramach którego wybrani zwycięzcy konkursu studenckiego otrzymują 3500 dolarów, a konkursu profesjonalnego 7000 dolarów na realizację własnych projektów. Przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2020 rozpocznie się 1 czerwca 2019 r. Prace można bezpłatnie zgłaszać na stronie www.worldphoto.org

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konkurs: neon dla Centrum Kultury w Lublinie
Centrum Kultury w Lublinie zaprasza do udziału w konkursie, którego celem jest wyłonienie projektu neonu na elewację budynku Centrum. Do wygrania jest 5 tys. zł.
We Want Jazz - Międzynarodowy Konkurs Plakatu
Temat: Bronisław Kaper, Henryk Wars, Victor Young. Wkład polskich kompozytorów w historię światowego jazzu.
Konkurs na mural FSC w Lublinie
Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie w Lublinie oraz Centrum Kultury w Lublinie aprasza do udziału w konkursie na mural nawiązującu do spuścizny Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie.
Admind z nagrodą Red Dot 2020
Wśród 6 992 projektów podzielonych na trzy główne kategorie, zostaliśmy wyróżnieni aż dwa razy za kampanie związane z brands & communication.
Tofu Studio z Red Dot Award
Gdańskie TOFU Studio zostało ponownie docenione w konkursie RED DOT Award: Brands & Communication Design. Nagrodzonym przez międzynarodowe Jury projektem został kalendarz wieloplanszowy „LEGENDY” przygotowany charytatywnie pod patronatem UNICEF Polska. To już trzecia nagroda przyznania gdańszczanom w tym prestiżowym, ogólnoświatowym konkursie.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764