logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Mark Andy: Sukces warsztatów nt. niskiej migracji

  PR 07.06.2023, przeczytano 477 razy
ilustracjastrzałka
Przybyłych do warszawskiego Centrum Technologicznego Mark Andy gości witał Przemysław Polkowski - Country Manager Mark Andy Poland

Ponad 120 osób z kilkunastu krajów świata wzięło udział w pierwszej edycji specjalistycznych warsztatów poświęconych tematyce niskiej migracji (LM) w druku opakowań i etykiet. Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę Mark Andy w jej warszawskim Centrum Technologicznym i było połączone z pierwszym, oficjalnym pokazem nowej maszyny fleksograficznej w jej ofercie – PRO Series. Partnerami spotkania były firmy: J.S. Hamilton – akredytowane laboratorium badawcze zajmujące się m.in. branżą opakowań, a także Siegwerk – producent farb graficznych, GEW – dostawca systemów utrwalania oraz UPM-Raflatac – producent podłoży m.in. do druku wąskowstęgowego. Uczestnicy wzięli udział w prezentacjach dedykowanych tematyce LM oraz w pokazach trzech maszyn Mark Andy, w tym – premierowej, reprezentującej nową linię rozwiązań fleksograficznych PRO Series. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również zamykająca oba dni warsztatów sesja pytań i odpowiedzi.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/mark-andy%3A-sukces-warsztatow-nt.-niskiej-migracji,400322,artykul.html

- Wysoka frekwencja i duże zainteresowanie prezentacjami oraz aktywność naszych gości podczas wieńczącej je sesji Q&A potwierdzają rosnące znaczenie kwestii niskiej migracji w kontekście produkcji realizowanej przez wiele drukarń opakowaniowych i etykietowych – mówi Lena Chmielewska-Bontron, European Marketing Manager Mark Andy. – Dotyczy to zwłaszcza firm współpracujących z „wrażliwymi” w tym obszarze branżami np. spożywczą, kosmetyczną czy farmaceutyczną. Jako producent maszyn czujemy się odpowiedzialni nie tylko za dostarczanie najwyższej klasy sprzętu do produkcji etykiet i opakowań, ale też do upowszechniania wiedzy na temat zjawisk i problematyki, z jaką spotykają się nasi klienci. Stąd pomysł na warsztaty LM, który – jak się okazało – był trafiony.

Przybyłych do warszawskiego Centrum Technologicznego Mark Andy gości witał Przemysław Polkowski – Country Manager Mark Andy Poland, który podkreślał, że m.in. za sprawą tego typu wydarzeń firma chce podkreślać swoją rolę jako partnera i doradcy firm działających w branży druku wąskowstęgowego:

- Zgodnie z przyświecającym naszej działalności mottem Total Solutions Partner mamy Państwu do zaoferowania nie tylko najwyższej klasy maszyny, bazujące na konwencjonalnych i cyfrowych technikach drukowania, ale też sprzęt uzupełniający, oprogramowanie i materiały eksploatacyjne. Zarówno globalnie jak i lokalnie ściśle współpracujemy też z czołowymi dostawcami elementów wykorzystywanych w naszych maszynach, np. w kontekście systemów utrwalania, farb czy podłoży. Trzech z nich – GEW, Siegwerk i UPM-Raflatac – mamy dziś przyjemność gościć jako partnerów naszych warsztatów. Po raz pierwszy też witam gorąco jako naszego partnera firmę J.S. Hamilton, która od wielu lat wspiera zarówno drukarnie opakowaniowe i etykietowe, jak i producentów i właścicieli marek w zakresie szeroko rozumianych badań nad materiałami i gotowymi wydrukami, m.in. w kontekście ich zgodności z obecnymi przepisami.

Low Migration – temat na czasie

Część konferencyjną warsztatów nt. LM otwierał Adam Fotek – ekspert ds. badań w firmie J.S. Hamilton. Zaprosił on uczestników spotkania m.in. na „wirtualny spacer” po przedsiębiorstwie i jego gdyńskim laboratorium, w którym – z myślą o warsztatach LM  – przebadane zostały trzy rodzaje opakowań. Testowano je pod kątem potencjalnej migracji cząsteczek z opakowania i aplikowanej na nie etykiety do znajdującej się w środku świeżej żywności.

Adam Fotek zapoznał uczestników z metodologią badań przeprowadzanych przez J.S. Hamilton w kontekście różnych rodzajów opakowań (np. tub, etykiet samoprzylepnych, shrink sleeve czy IML). Wymienił rodzaje migracji, ich działanie i potencjalny wpływ na artykuły spożywcze czy kosmetyczne. Przedstawił też metody testowania zadrukowanego laminatu: analizę sensoryczną, badania pod kątem migracji globalnej i specyficznej (w tym PAA oraz zadruku) a także zawartości metali ciężkich. Nie zabrakło omówienia specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego przez gdyńskie laboratorium – chromatografów gazowego i cieczowego. Wiele miejsca w prezentacji Adama Fotka zajęły aspekty prawne, będące w większości przypadków punktem wyjścia dla realizowanych badań i wystawianych na ich podstawie przez J.S. Hamilton raportów z badań. W tym miejscu Adam Fotek wymienił m.in. kluczowe w kontekście branży opakowaniowej i etykietowej regulacje prawne, zarówno ogólne, jak i szczegółowe.

ilustracjastrzałka

Część konferencyjną warsztatów nt. LM otwierał Adam Fotek - ekspert ds. badań w firmie J.S. Hamilton

Tematyka niskiej migracji była też punktem odniesienia dla prezentacji wygłoszonych przez dwóch innych partnerów warszawskiego spotkania. Marcus Greenbrook, International Sales Director w firmie GEW przedstawił systemy utrwalania, znajdujące zastosowanie we współczesnych maszynach drukujących, m.in. porównując ze sobą suszenie powietrzem z rozwiązaniami UV i UV LED. Zwrócił przy tym uwagę na te ostatnie, które – jak podkreślał – są szczególnie zalecane przy stosowaniu farb LM, a przy tym wpływają na energooszczędność produkcji. W kontekście warszawskiego spotkania podkreślano fakt, że GEW jest kluczowym dostawcą rozwiązań utrwalania do maszyn drukujących Mark Andy. Dotyczy to również wprowadzonej niedawno w nich tzw. opcji hybrydowej, tj. stosowania – w razie potrzeby – różnych technologii utrwalania farb.

Marc Larvor, Head of Technology Business Unit Narrow Web EMEA w firmie Siegwerk zaprezentował rodzaje rozwiązań niskomigracyjnych produkowanych przez firmę i dedykowanych produkcji opakowań i etykiet w technologii wąskowstęgowej. Wskazał też na obszary, w których produkcja z udziałem farb LM jest szczególnie istotna – tu wymienił m.in. opakowania spożywcze. W ofercie firmy Siegwerk znajduje się seria specjalistycznych produktów dedykowanych produkcji LM – SICURA Nutriflex. Poza farbami, składają się na nią także lakiery, primery, kleje i inne materiały eksploatacyjne.

PRO Series – nowa linia maszyn fleksograficznych w ofercie Mark Andy

Warszawskie warsztaty stały się okazją nie tylko do przybliżenia tematyki niskiej migracji, ale też do zaprezentowania – po raz pierwszy – maszyny fleksograficznej reprezentującej nową linię produktów Mark Andy. PRO Series to maszyna – jak podkreślał prowadzący premierową w skali świata prezentację sprzętu Łukasz Chruśliński, European Sales Manager w firmie Mark Andy - dedykowana stricte etykietom samoprzylepnym.

- Bazuje ona na znanych z serii Performance czy Evolution serwonapędach, a jej cechą szczególną jest modułowość pozwalająca na rozbudowę o zespoły cyfrowe, bazujące na technice tonerowej. Oznacza to, że w miarę rosnących potrzeb drukarni może ona - po odpowiednim wzbogaceniu technologicznym - stać się użytkownikiem rozwiązania hybrydowego. Między zespoły fleksograficzne instalowany jest wówczas moduł tonerowy, a maszyna PRO Series staje się de facto rozwiązaniem hybrydowym Digital PRO Max. Mamy nadzieję, że jej elastyczność, kompaktowe wymiary, możliwość wzbogacenia o dodatkowe opcje uszlachetniania i wykańczania, a także zalety wynikające z personalizacji, spotkają się z dużym zainteresowaniem również drukarń z Polski. Na uwagę zasługuje fakt, że w maszynie PRO Series znajdują zastosowanie te same wałki aniloksowe, drukowe i cylindry magnetyczne, jakie stosujemy w seriach Performance Series i Evolution Series. Warto podkreślić, że to właśnie w naszym kraju instalowanych jest gros maszyn hybrydowych, dostarczanych przez Mark Andy w Europie. Rozwiązania te cieszą się szczególną popularnością w Polsce, nie tylko w skali naszego kontynentu, ale całego świata – dodaje Łukasz Chruśliński.

W ślad za premierowym pokazem podczas warszawskich warsztatów, maszyna PRO Series będzie jedną z „gwiazd” stoiska Mark Andy podczas zbliżających się wrześniowych targów Labelexpo Europe w Brukseli. Nie zabraknie na nim też wspomnianych rozwiązań hybrydowych, w tym sztandarowego modelu Digital Series HD, który również został zaprezentowany podczas warsztatów. Trzecim demonstrowanym rozwiązaniem była maszyna fleksograficzna Evolution Series E5.

- Dzięki temu nasi goście mieli okazję zapoznać się z różnymi rozwiązaniami z naszej oferty, wykorzystującymi różne technologie drukowania – w Warszawie mamy bowiem też model tonerowy Digital Pro 3. Mamy nadzieję, że zarówno pokazy maszyn, jak też wszystkie prezentacje zachęcą kolejne drukarnie do podjęcia z nami współpracy, a naszych obecnych klientów utwierdzą w przekonaniu, że postawili na właściwą firmę. Dziękując wszystkim uczestnikom warsztatów, jak również naszym partnerom technologicznym, już dzisiaj zapraszamy na stoisko Mark Andy podczas targów Labelexpo Europe w Brukseli – podsumowuje Lena Chmielewska-Bontron.

ilustracjastrzałka

Marcus Greenbrook, International Sales Director w firmie GEW przedstawił systemy utrwalania, znajdujące zastosowanie we współczesnych maszynach drukujących.

Źródło: Mark Andy Poland Sp. z o.o.

www.markandy.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

14. maszyna marki Nilpeter w drukarni Natalii
Podczas zakończonych niedawno targów Labelexpo Europe 2023 drukarnia etykiet i opakowań giętkich Natalii Sp. z o.o. zakontraktowała nową, 26-calową maszynę fleksograficzną Nilpeter FA-26, wyposażoną w jedenaście zespołów. Będzie to już 14. rozwiązanie tego duńskiego producenta, jakie trafi do zakładu Natalii w podpoznańskiej Rokietnicy. Dostawcą rozwiązania będzie firma...
Pianka Papira firmy Stora Enso: zmiana technologii pakowania produktów w firmie Airam
Fiński producent rozwiązań oświetleniowych Airam stał się jednym z rynkowych pionierów w zakresie wdrożenia pianki Papira firmy Stora Enso w opakowaniach lamp rowerowych (opatrzonych logiem kampanii „Różowa wstążka”, promującej i finansującej działania w walce z nowotworami). Papira, opracowana przez Stora Enso, posłużyła tu jako materiał...
Podczas październikowych targów Printing United w Atlancie firma Agfa zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania z obszaru przemysłowego druku inkjetowego. Znajdą się wśród nich m.in. wysokowydajny, superwielkoformatowy ploter Onset H3, wyposażony w funkcje automatyzujące jego pracę i wykorzystujący m.in. nowy, dedykowany mu atrament biały Onset 560 oraz hybrydowy ploter Tauro H3300...
Podczas Labelexpo 2023, największego na świecie wydarzenia dla branży etykiet i opakowań firma HP zaprezentowała - po raz pierwszy w Europie -  dwie rewolucyjne maszyny do druku cyfrowego oparte na technologii LEPx - HP Indigo V12 oraz HP Indigo 200K. Dzięki takim rozwiązaniom HP demonstruje swoje silne zaangażowanie w rynek i kompletną gamę produktów,...
Włókna Stora Enso Purefiber zastępują plastik w opakowaniach wycieraczek Bosch Aerotwin
Stworzone przez Stora Enso włókna formowane PureFiber zastąpiły tworzywa sztuczne w opakowaniach na pióra wycieraczek z serii Aerotwin, jakie produkowane są przez firmę Bosch. To, jak podkreśla druga z wymienionych, jej pierwsze opakowanie na tego typu asortyment, wolne od plastiku. Dodaje przy tym, że zapewnia ono ten sam poziom ochrony, ale jest bardziej proekologiczne i zbieżne z...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764