logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Masterpress inwestuje w technologię CtP firmy Agfa Graphics

  PR 20.09.2009, przeczytano 7981 razy
ilustracjastrzałka
Piotr Szawdzianiec, właściciel firmy Use, oraz przedstawiciele drukarni Masterpress - Janusz Dąbrowski (kierownik działu technologii offsetowej), Tomasz Sobolewski (kierownik studia graficznego), Katarzyna Soćko i Jacek Czajka (specjaliści DTP)

W ostatnim czasie w olsztyńskim oddziale firmy Masterpress został uruchomiony nowy system CtP firmy Agfa Graphics, składający się z półformatowej naświetlarki :Acento II S pracującej z bezchemicznymi płytami :Azura TS, urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95 oraz cyfrowego systemu odbitek próbnych :Sherpa Proof sterowanych przez najnowsze oprogramowanie produkcyjne :Apogee Prepress 6.0.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/masterpress-inwestuje-w-technologie-ctp--firmy-agfa-graphics,9499,artykul.html

Kontrakt został sfinalizowany dzięki ścisłej współpracy Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora na obszarze Polski północnej – firmy Use z Olsztyna. To już piąty system CtP dostarczony wspólnie przez oba przedsiębiorstwa do drukarń z regionu Warmii i Mazur.

Masterpress jest w Polsce pionierem i jednym z liderów w zakresie produkcji opakowań wykorzystujących technologię shrink sleeve. Firma jako pierwsza w Polsce zaoferowała kompleksową ofertę produkcji opakowań tego typu na foliach PVC, PET i OPS. Drugim obszarem jej działalności jest produkcja wysokiej jakości opakowań i etykiet wykonanych z materiałów samoprzylepnych, folii, laminatów i tektury litej.
Na stałe Masterpress współpracuje z kilkudziesięcioma odbiorcami z Polski i z zagranicy, reprezentującymi branże takie jak: spożywcza, FCMG, kosmetyczna, samochodowa czy elektroniczna. Od 2001 roku firma posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2001, od wielu lat realizuje również politykę środowiskową.
Masterpress prowadzi działalność w dwóch ośrodkach: mieszczącym się w Białymstoku zakładzie druku fleksograficznego (oferującym możliwość zadruku w 10 kolorach, posiadającym technologię złocenia na zimno i gorąco, sitodruku, laminowania oraz unikalną na polskim rynku technologię zwojowego druku cyfrowego, umożliwiającą produkowanie etykiet na roli w dowolnej, nawet minimalnej ilości), oraz drukarni offsetowej w Olsztynie, specjalizującej się w produkcji opakowań kartonowych.
W skład parku maszynowego olsztyńskiego zakładu wchodzą 5-kolorowe półformatowe maszyny offsetowe i linia do lakierowania UV. Tu również znajduje się studio graficzne i dział prepress, którego wyposażenie jeszcze do niedawna stanowiła naświetlarka do filmów Agfa Accuset. Ostatnio została ona wymieniona na nowoczesny, termiczny system CtP oparty na półformatowej naświetlarce Agfa :Acento II S, pozwalający na produkcję bezchemicznych form drukowych Agfa :Azura TS. Jego uzupełnienie stanowią: urządzenie czyszczące :Azura C95 i cyfrowy system odbitek próbnych, a całością steruje workflow :Apogee Prepress 6.0. Ten ostatni został dostarczony w najnowszej wersji, wprowadzonej na rynek w kwietniu br., a Masterpress stał się jego pierwszym polskim użytkownikiem. Transakcja została sfinalizowana dzięki ścisłej współpracy Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora – olsztyńskiej firmy Use, która, poza urządzeniami i materiałami eksploatacyjnymi belgijskiego producenta, posiada w swojej ofercie m.in. farby graficzne i chemię drukarską różnych dostawców. Warto dodać, że od ponad roku firma Use jest zrzeszona z kilkoma innymi przedsiębiorstwami poligraficznymi w grupie BBDS, co wpływa na stałe podnoszenie jakości jej usług oraz rozszerzanie asortymentu.

System firmy Agfa Graphics pracuje w olsztyńskim zakładzie Masterpress od czerwca. O przesłankach dla inwestycji w nowe rozwiązanie CtP mówi Mirosław Żywicki, prezes firmy: Duże wymagania rynkowe względem jakości i powtarzalności prac wymuszają nieustanne poszukiwanie lepszych rozwiązań, dlatego zakup nowoczesnej przygotowalni cyfrowej stał się dla nas koniecznością. Finalna decyzja o inwestycji w system CtP zapadła na początku marca, chociaż rozmowy z dostawcami tych rozwiązań trwały wówczas już od ponad pół roku. Wymieniając kryteria, jakie zdecydowały o zakupie rozwiązania Agfa Graphics, prezes dodaje: O naszym wyborze zdecydowała kompleksowość oferty Agfa Graphics w zakresie przygotowalni, jak również wcześniejsza współpraca z tą firmą. Stosowany przez nas dotychczas w Olsztynie sprzęt analogowy był również produkcji Agfa Graphics, więc mieliśmy wiele okazji, by docenić profesjonalizm tego dostawcy oraz jego lokalnego dystrybutora – firmy Use. Ostateczną konfigurację, wspólnie z dostawcą systemu CtP, dostosowaliśmy tak, aby mieć pełną kontrolę nad całym procesem przygotowania materiałów do druku.
Prezes Masterpress podkreśla też proekologiczność i kompaktowość rozwiązania zaoferowanego przez Agfa Graphics: W naszej firmie kładziemy duży nacisk na ochronę środowiska, więc inwestycja w tego rodzaju małogabarytowy system CtP, pozwalający na nieskomplikowaną produkcję proekologicznych form drukowych :Azura TS, miała dla nas priorytetowe znaczenie – mówi Mirosław Żywicki.

O dotychczasowych, praktycznych doświadczeniach z nowym systemem CtP mówi Janusz Dąbrowski, kierownik działu technologii offsetowej: Przede wszystkim usprawnił on pracę naszego działu prepress, dzięki czemu czas przygotowania kompletu form drukowych gotowych do założenia na maszynę został skrócony czterokrotnie. Ponieważ już wcześniej zlecaliśmy przygotowanie płyt CtP firmie zewnętrznej, nasi maszyniści byli zaznajomieni z tego typu formami drukowymi. Dlatego wdrożenie nowej technologii, z punktu widzenia pracowników hali maszyn, przebiegło bezproblemowo. Pojawienie się CtP to także większe bezpieczeństwo produkcji – w razie potrzeby dodatkowa płyta może zostać wykonana w ciągu kilku minut, przy tradycyjnym procesie CtF czas ten był o wiele dłuższy. Tomasz Sobolewski, kierownik studia graficznego, dodaje: Dla osób pracujących w dziale prepress system ten, także od strony sterującego nim oprogramowania :Apogee Prepress 6.0, jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. W jego wdrożeniu pomogły też nasze wcześniejsze doświadczenia z rozwiązaniami Agfa Graphics. Z punktu widzenia współpracy z obecnymi klientami firmy niewiele się zmieniło – nasze studio przyjmuje wyłącznie pliki otwarte, część projektów tworzymy sami, więc mamy pełną kontrolę nad całym procesem. Mamy natomiast nadzieję, że funkcjonalność workflow :Apogee Prepress, a także jakość i prędkość oferowana przez to rozwiązanie CtP wesprą nasze działania w zakresie pozyskiwania nowych zleceń.

Podsumowując inwestycję w system CtP Mirosław Żywicki mówi: Przejście z technologii CtF na CtP przebiegło bardzo sprawnie, zaś szkolenia, jakie przeszli nasi pracownicy, sprawiły, że system w codziennej pracy okazał się prosty i niezawodny. Przy drukowaniu na trudnych i gorszych jakościowo kartonach bardzo pomocnym jest szybko reagujący serwis Agfa Graphics, a także profesjonalne, dodatkowe szkolenia. Niezwykle ważna w naszej współpracy okazuje się też płynna dostawa materiałów eksploatacyjnych realizowana przez firmę Use, a także jej stały nadzór nad poprawną pracą zakupionego przez nas systemu.
Piotr Szawdzianiec, właściciel firmy Use, dodaje: Bardzo się cieszymy, że tak znaczący producent opakowań i etykiet, jakim jest Masterpress, zdecydował się na wybór zaoferowanego przez nas systemu CtP firmy Agfa Graphics. Mamy nadzieję, że będzie on niezawodnie służył przez wiele lat, podobnie jak pracująca tu wcześniej naświetlarka CtF. Piąta już instalacja systemu CtP na rynku warmińsko-mazurskim w jeszcze większym stopniu pozwoliła na umocnienie pozycji naszej firmy oraz marki Agfa Graphics w tym regionie Polski. Mamy nadzieję na podobne sukcesy także w województwie podlaskim, gdzie jesteśmy obecni z własnym oddziałem.

Źródło: Agfa Graphics

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Gallus Labelmaster 440 Advanced w drukarni Admark
W drukarni ADMARK w Złotnikach Kujawskich stanęła kolejna, nowa wąsko wstęgowa maszyna Gallus Labelmaster 440 Advanced. Maszyna ta wzmocniła potencjał produkcyjny i możliwości ofertowe drukarni dla wymagającego kręgu stałych i nowych odbiorców. Jest to jedna z maszyn GALLUS Labelmaster w Polsce o konfiguracji dedykowanej pod określone potrzeby drukarni ADMARK.
Heidelberg zamyka rok finansowy 2023/2024
Heidelberger Druckmaschinen AG (HEIDELBERG) jest dobrze przygotowany na nadchodzące targi drupa (28 maja – 7 czerwca). Świadczą o tym wstępne dane za miniony rok finansowy 2023/2024, które spełniły prognozę spółki. Pomimo trudnych warunków gospodarczych i geopolitycznych, a także presji kosztowej materiałów, energii i personelu, firmie HEIDELBERG...
Tacki PureFiber Horti Trays w ICA Sweden
ICA Sweden, największa szwedzka sieć sprzedaży detalicznej, podejmuje kolejne kroki w kierunku zwiększenia proekologiczności swoich działań. Jednym z nich jest zastąpienie plastikowych tacek, używanych przy sprzedaży kwiatów, ich odpowiednikami wykonanymi z włókien formowanych, dostarczanymi przez Stora Enso. Jak zapewnia firma, w dłuższej perspektywie przyniesie to...
Mark Andy dla studentów i uczniów kierunków i szkół poligraficznych
Firma Mark Andy podtrzymuje coroczną tradycję organizowania specjalnych wydarzeń, skierowanych do studentów wyższych uczelni i uczniów średnich szkół o profilu poligraficznym. Niedawno w jej warszawskim Centrum Technologicznym odbyły się dwa tego typu spotkania, w których w sumie wzięło udział ponad 120 osób. W lutym zawitali uczniowie dwóch szkół średnich: Zespołu Szkół...
Chroma - jedna pierwszych w Polsce drukarni online, po okresie testowania z radością ogłasza wprowadzenie innowacyjnego systemu opartego na 4-dniowym tygodniu pracy.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764