logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Mazowieckie Centrum Poligrafii użytkownikiem linii roll to stack firmy Hunkeler

  PR 08.10.2020, przeczytano 454 razy
ilustracjastrzałka
Przy nowo uruchomionej linii roll to stack firmy Hunkeler stoją od lewej Michał Okurowski (Docufield) i Wojciech Hunkiewicz (Mazowieckie Centrum Poligrafii)

Mazowieckie Centrum Poligrafii z Marek k. Warszawy – drukarnia cyfrowa specjalizująca się w szeroko rozumianej produkcji wydawniczej, stała się kolejnym w naszym kraju użytkownikiem linii Hunkeler typu roll to stack, przeznaczonej do cięcia zadrukowanych zwojów na arkusze. Jest to jedyne w Polsce wdrożenie tego typu rozwiązania w trybie inline z rolową maszyną inkjetową. Dzięki niemu potencjał produkcyjny firmy wzrósł – jak zapewnia Wojciech Hunkiewicz, jej właściciel – o ok. 150%. Po trzech miesiącach pracy linia, będąca pierwszym w tej drukarni rozwiązaniem bazującym na technologii rolowej, jest obłożona w 2/3, a realizowane są na niej przede wszystkim prace średnionakładowe.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/mazowieckie-centrum-poligrafii-uzytkownikiem-linii-roll-to-stack-firmy-hunkeler,388702,artykul.html

Jeszcze do niedawna Mazowieckie Centrum Poligrafii, firma założona przez Wojciecha Hunkiewicza w 2012 roku, bazowała wyłącznie na druku arkuszowym w technice tonerowej. Jednak minione miesiące przyniosły tu szereg nowych inwestycji, m.in. w inkjetowe maszyny cyfrowe. Jedną z nich jest pierwsza w historii drukarni maszyna rolowa, co jest przełomem i strategiczną zmianą w jej działalności. Wspomniany system drukujący został zintegrowany inline z linią Hunkeler do cięcia zadrukowanych zwojów na arkusze i tworzenia bloków książek gotowych do dalszej obróbki. Dostawcą tej ostatniej była firma Docufield – wyłączny przedstawiciel marki Hunkeler na rynku polskim.

- Inwestycja w linię do druku rolowego to konsekwencja naszego dynamicznego rozwoju, którego nie powstrzymała nawet niesprzyjająca sytuacja pandemiczna, z jaką mierzymy się w tym roku – mówi Wojciech Hunkiewicz. – Zamówienia, także na produkcję – jak na standardy druku cyfrowego  średnio- a nawet wysokonakładowe – zaczęły rosnąć w takim tempie, że dotychczas stosowane przez nas maszyny arkuszowe przestawały sobie z nimi radzić. Zatem już wiele miesięcy temu zapadła decyzja o zakupie kompletnej, działającej w trybie inline linii do druku zwojowego, bazującej na technice inkjetowej, która zwiększyłaby wydajność i elastyczność produkcji.

Poza maszyną rolową, będącą jedną z najszybszych na rynku w swojej klasie produktowej (oferującą prędkość do 150 m/min.), integralną część rozwiązania stanowią urządzenia Hunkeler, z jednej strony – odpowiedzialne za odwijanie wstęgi papieru i wprowadzanie go do maszyny, z drugiej – za jego cięcie na arkusze i przygotowywanie gotowych do dalszej obróbki bloków książkowych.

- Skok pod względem wydajności i elastyczności realizowanej przez nas produkcji jest dzięki temu olbrzymi – podkreśla Wojciech Hunkiewicz. – Zupełnie świadomie postawiliśmy na najwyższą automatyzację tego rozwiązania, dzięki czemu linia może zastąpić kilka maszyn arkuszowych – w kontekście jej możliwości produkcyjnych. Wdrożona na początku lipca, już po trzech miesiącach jest obłożona w 2/3, realizując zarówno prace wcześniej wykonywane jednocześnie na kilku urządzeniach arkuszowych, jak też zupełnie nowe zlecenia, których nakłady sięgają kilku tysięcy egzemplarzy. O jej potencjale niech świadczy przeprowadzona przez nas kalkulacja, która pokazała, że przy nakładzie rzędu 6,5 tys. egzemplarzy i objętości sięgającej 700 stron produkcja  we wdrożonej właśnie linii jest bardziej opłacalna niż skierowanie tego samego zlecenia do druku offsetowego.

- Na przykładzie Mazowieckiego Centrum Poligrafii widać wyraźnie, jak bardzo przesuwa się granica opłacalności w przypadku przenoszenia produkcji z technologii konwencjonalnej na cyfrową. Jeszcze do niedawna druk cyfrowy kojarzony był  z bardzo krótkimi seriami, personalizacją, wydrukami próbnymi czy sygnalnymi egzemplarzami. Obecnie – zarówno zwojowe maszyny inkjetowe, jak i towarzyszące im urządzenia do przetwarzania papieru – są na tyle dojrzałe i wydajne, że bez problemu radzą sobie nawet z większymi zleceniami – uzupełnia Michał Okurowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Docufield. – W przypadku Mazowieckiego Centrum Poligrafii na uwagę zasługuje wysoka ergonomia pracy i elastyczność produkcji, np. w kontekście kierowania danego bloku do konkretnego urządzenia do oprawy, przy bardzo wysokiej prędkości całego systemu, a więc de facto wydajności całej linii.

- Poszukując dostawcy sprzętu do wstępnego i dalszego przetwarzania papieru w zasadzie od początku nie mieliśmy wątpliwości, że będzie nim Hunkeler – marka będąca wyznacznikiem jakości i wydajności w tym segmencie rynkowym – mówi Wojciech Hunkiewicz. – Od początku naszej działalności ani razu nie musieliśmy korzystać ze środków unijnych, a tym samym unikaliśmy żmudnej procedury przetargowej – także w tym przypadku decyzje więc zapadały sprawnie. Podejście firmy Docufield, m.in. w zakresie obsługi przed- i posprzedażowej było bardzo profesjonalne, co szybko przekonało nas do skorzystania z jej oferty.

Mazowieckie Centrum Poligrafii specjalizuje się w szeroko rozumianej produkcji wydawniczej, wykonując – w technologii cyfrowej – książki w różnych rodzajach opraw (oferowane m.in. za pośrednictwem należącego do firmy sklepu internetowego drukksiazek.pl), ale też inne publikacje: czasopisma, katalogi czy instrukcje obsługi.

Jak zapowiada właściciel drukarni, chce ona także w coraz większym stopniu koncentrować się na obsłudze klientów zagranicznych, którzy obecnie stanowią ok. 30% jej odbiorców.

- Mazowieckie Centrum Poligrafii to doskonały przykład klienta, który rozwija się wraz z rynkiem i dostępnymi na nim rozwiązaniami. Firma zaczynała od maszyn arkuszowych, z czasem pojawiały się tu kolejne, coraz bardziej wydajne. Obecny strategiczny krok do przodu, związany z wejściem na rynek produkcji zwojowej, w którym mamy przyjemność być partnerem dla tej drukarni, to niejako naturalny etap jej rozwoju. Bardzo jej w tym kibicujemy i życzymy sukcesów w ambitnych planach coraz większej ekspansji na rynkach zagranicznych – podsumowuje Michał Okurowski.

Źródło: Docufield Sp. z o.o. Sp. k.

www.docufield.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Współpraca Digiprint i HP PWP
Na koniec 2020r. firma Digiprint oraz HP nawiązały współpracę w zakresie prowadzenia sprzedaży segmentu maszyn HP Page Wide. Tym samym, uzupełnione zostało portfolio maszyn cyfrowych Digiprint o wysokowydajne rolowe maszyny inkjetowe.
Konkurs na okładkę w technologii 3D Touch: wyniki
21 grudnia 2020 r. drukarnia Totem.com.pl oraz firma Konica Minolta ogłosiły wyniki Konkursu na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D Touch. Spośród setki nadesłanych projektów wybrano 8, ich autorzy otrzymali nagrody w łącznej kwocie 15 tys. złotych.
Canon: 2021 rokiem personalizacji, dekoracji wnętrz i digitalizacji dokumentów
Zmiana systemu pracy, postępująca personalizacja druku i coraz większy nacisk na intuicyjność urządzeń. To według ekspertów Canon Polska trendy i wyzwania, jakich w 2021 roku należy spodziewać się w branży druku. W prognozach mówi się też o dobrej sytuacji rynku dekoracji wnętrz, która będzie miała spory wpływ na kondycję polskiej poligrafii.
Ricoh Pro VC60000 w Creative DM Factory
Atramentowy system produkcyjny na papier ciągły Ricoh Pro VC60000 został wybrany przez duńską firmę Creative DM Factory. Na maszynie będą realizowane wydruki mailingów bezkopertowych (self-mailer) i insertów. Tego typu materiały muszą przyciągać uwagę dlatego przy ich produkcji szczególne znaczenie ma wysoka jakość druku oraz możliwość korzystania z szerokiej gamy...
Polski oddział Sun Chemical otrzymał prestiżową nagrodę „Gazele Biznesu”, w 21. edycji rankingu o tej samej nazwie. Jak podkreśla jego twórca i organizator – dziennik Puls Biznesu –  wyróżnienie to jest przyznawane najbardziej dynamicznym polskim przedsiębiorstwom z sektora MŚP. Polski oddział Sun Chemical uzyskał je już po raz...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764