mBank zaprasza na „Jazgot” – kryminalny serial audio, który obnaża metody działania oszustów. Scenariusz serii napisał ceniony pisarz, Łukasz Orbitowski, a jej narratorem jest Jarosław Kuźniar. To wspólne przedsięwzięcie mBanku i Voice House.
Już w lipcu we wszystkich platformach streamingowych (Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, YouTube oraz w serwisie Voice House), będzie można wysłuchać „Jazgotu”. To kryminalny serial audio, który obnaża oszustwa „na fałszywą inwestycję”. Takich manipulacji z „gwarantowanym mega zyskiem bez ryzyka” jest – nie tylko w Polsce – coraz więcej. Niestety, ofiarą może paść każdy, kto oszczędza i inwestuje. Przestępcy kuszą perspektywą szybkiego zysku. Po skutecznym nawiązaniu kontaktu, zrobią wszystko, by zmanipulować ofiarę.
„Jazgot” to więc nie tylko historia o pieniądzach i inwestowaniu. To opowieść o kłamstwie, psychologicznych trikach i ludziach na skraju.
- Oszustwa „na inwestycję” są coraz bardziej zuchwałe, a złodzieje kreatywni. W wielu wypadkach to wręcz gotowy scenariusz na hollywoodzką produkcję. Stąd pomysł, by przed oszustami przestrzec w nietypowy jak na bank sposób i przełożyć prawdziwe historie na kryminał w odcinkach. - Jarosław Górski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa mBanku
- Kryminały są najbardziej popularną kategorią podcastową na świecie. Szczególnie te, które opowiadają prawdziwe historie. Finansowych kryminałów nie ma wiele, dlatego kiedy poznaliśmy motywację banku i poznaliśmy przestępcze tajemnice wiedzieliśmy, że za narrację musi odpowiadać utalentowany pisarz, a udźwiękowienie doświadczony reżyser audio. Jazgot to historia o marzeniach i słabościach człowieka, dowód na to, że ofiarą może paść każdy z nas. Podcast to bardzo intymne medium, gdzie słuchacze przeżywają każdy dźwięk. Jazgot to serial audio w jakości premium, z bardzo pouczającą i wciągającą historią. - Jarosław Kuźniar, redaktor naczelny i założyciel Voice House.
Głównym bohaterem „Jazgotu” jest Piotr. Wspólnie z żoną prowadzi „Niebieski pociąg”, klub jazzowy we Wrocławiu. Piotr realizuje swoje marzenie, ale robi to z coraz większym trudem. Chce zacząć zarabiać, a na horyzoncie pojawia się wyjątkowa okazja. Postępowanie Piotra stanowi anty-poradnik – pokazuje konsekwencje nieprzemyślanych decyzji, a przy okazji obnaża triki przestępców.
Premiera pierwszego odcinka serialu kryminalnego „Jazgot” zaplanowana jest na 20 lipca wszędzie tam, gdzie Polacy słuchają podcastów. Wcześniej, 13 lipca, na kanałach „Jazgotu” pojawi się odcinek specjalny, który otwiera cykl. Więcej informacji na temat serialu TUTAJ.
- Przygotowaliśmy go na podstawie rozmów z ekspertami od przestępstw finansowych. To oni znają najnowsze metody przestępców, rozpracowują każdy nowy trop. W ten sposób wprowadzimy słuchaczy w świat nowoczesnych oszustw inwestycyjnych. Nasza rozmowa to przewodnik po tym, na co uważać nie tylko inwestując pieniądze - Jarosław Kuźniar, Voice House
Krzysztof Dąbrowski, wiceprezes zarządu ds. operacji i informatyki oraz Magdalena Korona, inżynierka bezpieczeństwa ds. strategii i technologii w trakcie nagrania odcinka specjalnego. Fot. Voice House
mBank od lat edukuje Polaków w dziedzinie bezpieczeństwa. Jako pierwszy wśród banków prowadził kampanie społeczne na ten temat. Serial audio to kolejna inicjatywa banku, tym razem realizowana w ramach akcji Samoobrona w sieci.
Źródło: mBank
Wszędzie tam gdzie Polacy...
Znaczy się liczą na inteligencję Polaków, że będą wiedzieli gdzie szukać?
Oby tylko się nie przeliczyli.
Tutaj chodzi o to, że podcasty będą dostępne na platformach wykorzystywanych do słuchania podcastów, takich jak YouTube, Google Podcasts, Apple Podcasts, Spotify, Voice House.
I znajdą je Polacy?
Raczej już ich używają. Ci co słuchają.
Czyli trzeba kliknąć w link.
A jeśli jest fałszywy i oszukają?
Jeśli ktoś ma obawy że bank go oszukuje, to nie szuka okazji by wysłuchiwać finansowych porad tego banku. Więc sprawa sama się reguluje.
Ale link nie jest na stronie banku. Więc nie ma pewności czy nie fałszywy.
Jeśli ktoś ma obawy mimo rekomendacji banku, to kwalifikuje się do grupy mającej obawy. To jeden z filarów samoregulacji.
ale skąd wiesz, że strona z rekomendacją jest prawdziwa.
Znamy te historie, gdy ludzie logowali się do podstawionych stron i tracili tysiące.