logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Media Agory wsparły prace nad polskim modelem językowym

  PR 12.11.2024, przeczytano 391 razy
ilustracja

Gazeta.pl oraz “Wyborcza” nawiązały współpracę z Politechniką Wrocławską przy projekcie Polish Large Language Model (PLLuM). Udostępnienie określonych treści w ramach zawartych umów licencyjnych umożliwi odpowiedzialne stworzenie polskiego modelu językowego, który będzie bezpieczny oraz jakościowy dla końcowego odbiorcy. 


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/media-agory-wsparly-prace-nad-polskim-modelem-jezykowym,406447,artykul.html

Celem PLLuM jest rozwój narzędzi sztucznej inteligencji, które będą nie tylko wysokiej jakości, ale również zgodne z wartościami odpowiedzialności społecznej. Media Grupy Agora są świadome roli, jaką odgrywają w kształtowaniu przestrzeni informacyjnej i dlatego podjęły decyzję o współpracy z naukowcami i ekspertami, aby powstało narzędzie, które wspiera zrównoważony rozwój AI w Polsce. 

- Cały czas walczymy o ochronę własności intelektualnej wydawców, ale jednocześnie chcemy wspierać projekty na rzecz wzmacniania wiedzy i innowacji w Polsce, które są realizowane w sposób transparentny i z poszanowaniem prawa. Wierzymy, że przekazanie treści mediów Grupy Agora pro bono sprzyja budowaniu kapitału w Polsce, a w czasach dominacji big techów kluczowe jest, aby otwierać przestrzeń dla polskiego głosu w globalnym świecie sztucznej inteligencji - mówi Luiza Pawela-Wargocka, Chief Data&AI w Grupie Agora. 

Dzięki współpracy Politechniki Wrocławskiej z mediami Grupy Agora podczas budowy polskiego modelu językowego PLLuM będą wykorzystywane treści dziennikarskie zawierające prawdziwe i rzetelne informacje oparte na wiarygodnych źródłach. Stworzenie prototypu inteligentnego asystenta ma wspomóc również pracę administracji publicznej.

- Stworzenie otwartego polskiego wielkiego modelu językowego w połączeniu z dostępną już w Polsce infrastrukturą obliczeniową dla AI, np. Politechniki Wrocławskiej, jest ważne, bo może wesprzeć nie tylko rozwój nauki, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa. Cieszymy się, że media Grupy Agora wspierają nas w tym przedsięwzięciu, dzięki czemu model PLLuM będzie mógł trenować na jakościowych treściach - mówi profesor Maciej Piasecki z Politechniki Wrocławskiej. 

PLLuM to połączenie sił wiodących polskich instytucji naukowych i ekspertów z różnych dziedzin w celu stworzenia przełomowego polskiego modelu językowego. Inicjatywę realizują: Politechnika Wrocławska, NASK Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersytet Łódzki oraz Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Projekt jest realizowany z wykorzystaniem finansowania udzielonego przez Ministra Cyfryzacji. 

Źródło: Agora S.A.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Na okres świąteczno-noworoczny Netia przygotowała prezent dla abonentów swoich usług TV. Do 6 stycznia 2025 roku nawet 22 kanały telewizyjne zostały udostępnione bez dodatkowych opłat w tzw. oknie otwartym.
RMF FM wciąż z najwyższym udziałem w czasie słuchania
RMF FM niezmiennie pozostaje liderem i zdecydowanie wyprzedza pozostałe ogólnopolskie stacje radiowe. Najnowsza fala badań Radio Track Kantar Polska pokazuje kolejny wzrost udziału w czasie słuchania RMF FM, który wynosi aż 29,2%. Jest on wyższy niż sumaryczny wynik trzech kolejnych w rankingu stacji ogólnopolskich.
W listopadzie TVN Warner Bros. Discovery wyprzedził konkurencję
W listopadzie TVN Warner Bros. Discovery osiągnął imponujące wyniki w pełni wykorzystując całe swoje portfolio obejmujące telewizję, streaming oraz ekosystem stron internetowych.
Grupa RMF publikuje cenniki na styczeń i luty 2025r.
Grupa RMF nieprzerwanie zajmuje pozycję lidera rynku radiowego w Polsce. Po trzech kwartałach 2024 roku udział w czasie słuchania wyniósł 34%, co daje Grupie przewagę o ponad 7 punktów procentowych nad konkurencją. Każdego dnia przynajmniej jedną ze stacji Grupy RMF włącza blisko 1/3 Polaków1.
Krzysztof Romański zastępcą naczelnego trójmiejskiej „Wyborczej”
Od początku grudnia br. obowiązki zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" w Trójmieście przejął Krzysztof Romański, związany z redakcją od blisko 10 lat. Zastąpił na tym stanowisku Michała Jamroża. 
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764